Tajemné Česko

Tajemné Česko
Geoskořápky. Přes řeku září Rudolfinum.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

S pověstmi, legendami nebo nějakým tajemstvím je spjatá celá řada míst v České republice. Jestli máte rádi všechno, co má příchuť esoteriky, vypravte se na některé z nich. Nabídka je totiž opravdu bohatá.

Přinášíme několik tipů, kam za čarodějnicemi, duchy, záhadnými jevy a tajuplnými událostmi zajet.

Praha: Golem, Čertův sloup, Faustův dům

Na půdě Staronové synagogy je údajně ukryt Golem - mohutná bytost z hlíny, kterou podle legendy stvořil rabi Löw, aby ochraňovala židovské město. Golem je neodmyslitelně spjat s tajuplnou atmosférou starobylé Prahy http://www.synagogue.cz.

Vyšehrad je další místo opředené pověstmi. K nejznámějším patří o kněžně Libuši, která ze svého sídla na Vyšehradě věštila budoucí slávu Prahy, další pověst zase vypráví o bájném koni Šemíkovi a jeho skoku z Vyšehradské skály.

Milovníci tajemna by na Vyšehradě určitě neměli přehlédnout Čertův sloup. Tak se říká třem sloupům, které stojí tak, že připomínají pyramidu. Najdete je v Karlachových sadech. Neví se přesně, k jakému účelu sloužily a podle pověsti je sem přinesl ďábel www.praha-vysehrad.cz.

Zvláštní věci se prý kdysi děly i ve Faustově domě na Karlově náměstí 40. K této budově se váže legenda o Faustovi. Tento šarlatán a magistr černých umění upsal svou duši ďáblu, jenž ho odnesl do pekel právě z tohoto domu. Otvor ve stropě, který tu poté zůstal, se pak dlouho nedařilo žádným způsobem zazdít. Dnes je tu lékárna http://www.faustuvdum.cz

TIP: S legendami je spojena celá řada pražských památek. Ty nejzajímavější pověsti i strašidla staré Prahy na vás čekají v muzeu Mysteriae Pragensis http://www.ghostmuseum.cz. Tematické procházky věnované tajemnu a strašidlům nabízí Pražská informační služba www.prague-info.cz, další najdete třeba na http://sightseeingexpert.com/cz/ghost.

Maharal - Rabi Jehuda Löwy ben Becalel. Socha na pražské radnici od Ladislava Šalouna (1910).

Český Krumlov: Co ukrývá jezírko?

Také další město UNESCO, Český Krumlov, je opředené pověstmi. Váží se k domům, kostelům i k zámku. V něm žila v 15. století paní Perchta z Rožmberka označovaná jako Bílá paní, jejíž duch obchází rožmberské hrady a zámky a zjevuje se v okamžiku, kdy má dojít k nějakým významným událostem www.castle.ckrumlov.cz.

Podle další pověsti je na ostrůvku jezírka v zámecké zahradě ukrytý poklad, který střeží víly s trpaslíky a v domě na Náměstí Svornosti, kde je dnes infocentrum, se zase čas od času objevuje duch hostinského.

TIP: O českokrumlovských legendách se dozvíte během prohlídek Krumlovská Mystéria http://www.krumlovexperience.com nebo Mýty a legendy http://www.magickrumlov.cz. Informace o městě najdete na http://www.ckrumlov.info.

Vltava v Českém Krumlově.

Litomyšl: Pět tajemných G

V Litomyšli se vypravte na zámek. Záhadou zůstává obraz, který je k vidění z druhého nádvoří na úrovni druhého patra. Je na něm muž, nad jehož hlavou je namalováno pět G. Pověst praví, že kdo jejich smysl uhodne, rozluští i to, kde je ukrytý poklad. Nikdo z návštěvníků zatím tento zapeklitý kvíz nerozlousknul. http://www.zamek-litomysl.cz.

TIP: Obraz s pěti G vám ukáže průvodkyně během prohlídky zámku. Záhady ovšem nejsou zdaleka to jediné, proč sem jet. Celý zámecký areál je na seznamu UNESCO.

Hrad Houska: Nejzáhadnější místo

V anketě turistického serveru agentury CzechTourism http://www.kudyznudy.cz zvítězil hrad Houska jako nejzáhadnější, nejmystičtější a pověrami nejvíce opředené místo v České republice. Podle legendy byl hrad vybudován na skále, ve které vedla průrva až do pekla. Podle jiné legendy se na Housce zjevuje postava v černé mnišské kápi, která sleduje opovážlivce, kteří by snad hrad chtěli navštívit v noci. Další záhada se vztahuje k fotografování. Fotky z Housky prý nikdy dobře nevyjdou. Tím ale tajemno na hradě Houska, který najdete na Kokořínsku, zdaleka nekončí. http://www.hradhouska.cz a http://www.hrad-houska.cz

Pálava: Pověstmi opředená Chráněná krajinná oblast

Pálava patří k nejatraktivnějším místům jižní Moravy. Čekají tu na vás krásná vápencová skaliska, malebné louky i les, zříceniny hradů a spousta pověstí.

Tak třeba Kočičí skála mezi Mikulovem a Klentnicí prý skrývá poklady, které hlídají trpaslíci a víly. Milovníci záhad by sem měli vyrazit o velikonoční neděli – to se totiž skála, jak praví pověst, otevírá.

TIP: Město Mikulov je jedním z výchozích bodů pro výlety na Pálavu. Ve sklepení pod mikulovským zámkem bude výstava nazvaná Tajemné sklepení. Spatříte tu postavy z pálavských a mikulovských pověstí a všechny v životní velikosti. Dozvíte se více o záhadách zřícenin Děvičky a Sirotčí hrádek, o vodnících a čarodějnicích. Výstava začne v květnu a potrvá do září http://www.mikulov.cz.

Znojmo: Do labyrintu chodeb

Při putování po tajemném Česku se stavte i v jihomoravském Znojmě. Zdejší podzemí, to je labyrint navzájem se proplétajících podzemních chodeb o celkové délce 27 kilometrů. Prohlídková trasa má pohádkové až hororové laděním. Spatříte tu pohádkové postavy, alchymistickou dílnu, oživlé skály či vězeňské kobky www.znojmocity.cz.

Znojmo, Turistický vláček.

Holašovice: Jihočeské Stonehenge

Vesnice Holašovice je zapsaná do seznamu UNESCO, to ovšem není jediný důvod, proč sem jet. Zhruba 400 metrů na východ od vsi najdete totiž kruh vytvořený z obřích kamenů, kterému se říká jihočeské Stonehenge. Jde o napodobeninu megalitické prehistorické stavby, která tu vyrostla v roce 2008. Místu je přičítána silně pozitivní energie. Stavba čítající celkem 26 kamenů se nachází se na soukromém pozemku a je volně přístupná www.holasovice.eua a www.jihobrik.cz.

Blaník: Po stopách rytířů

Pověstmi je opředená hora Velký Blaník kousek od Vlašimi. Nejznámější je pověst o bájných Blanických rytířích, kteří odpočívají uvnitř hory. Až českému národu bude nejhůře, vyjedou rytíři z hory a pomohou.

TIP: Malebný kraj kolem Blaníku je oblíbeným cílem výletů. Projet ho můžete i na kole - po cyklostezce nazvané příznačně Po stopách blanických rytířů http://www.blanicti-rytiri.cz.

Vlašimská Blanice pod Blaníkem.

Rakovnicko: Záhadné kameny

Na Rakovnicku spatříte v lese stovky metrů dlouhé, rovnoběžné linie z kamenů různých velikostí. Dosud se nepodařilo objasnit, k čemu tyto Kounovské kamenné řady sloužily. Provede vás tudy naučná stezka. (www.rakovnicko.info, jdete na Turistické oblasti a Džbán).

Jeseník: Čarodějnické kameny

Petrovy kameny v Hrubém Jeseníku byly za čarodějnických procesů v 17. století označovány jako dějiště čarodějnických sletů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Litomyšl 5.G
stačí drobet zapřemejšlet,dosadit místo písmen číslice,a jste jak se říká v obraze,nejedná se o žádnou složitou šifru,i když je podle mého názoru docela stará,ten kdo rozluští tajemství pěti G,nenajde poklad světský,ale poklad řádu duchovního. Ten kdo kryptogram vytvořil,patřil mezi zasvětcené.Podle mých zjištění to byl Vratislav z Pernštejna a to z jednoho prostého důvodu,po dešifrování je totožný s kryptogramem ,který se nalézá na hradě Pernštejn
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

COURCHEVEL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

Rozhledna Císařský kámen Rádlo

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Čarodějnice a 1. máj ve středních Čechách

Čarodějnice a 1. máj ve středních Čechách

Blíží se první máj - lásky čas. Tradiční polibek pod rozkvetlou třešní bude mít kouzlo například v některém z mnoha středočeských parků. V květnu se také pořádají májové slavnosti. Ještě před příchodem května je
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

COURCHEVEL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Co je to airsoft a pro koho je tento sport určený?

Co je to airsoft a pro koho je tento sport určený?

Pokud hledáte způsob, jak využít svůj volný čas a chtěli byste se trochu hýbat, pak pro vás máme skvělou nabídku - airsoft!Je to sport, který zahrnuje nejen fyzickou aktivitu, alevyžaduje také taktické
Rozhledna Císařský kámen Rádlo

Rozhledna Císařský kámen Rádlo

Rozhledna Císařský kámen stojí nad obcí Rádlo na zalesněném hřbetu mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Vrch Císařský kámen (637 m) je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny. Název upomíná na návštěvu císaře
České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
Den elektrokol Příbram, Ebike Partners 28.5.
Ratolest Fest
Praha, Rašínovo nábřeží ZRUŠENO! 28.5.
Keramický den Kostelec nad Černými lesy 28.5.
Ukrajina krojů a tradic - výstava Hradec Králové, Muzeum východních Čech 23.4.-29.5. 29.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Šlechtické slavnosti a zábavy - výstavy Český Krumlov 1.6.-31.10. 1.6.
Bikefest Kálnica 3.-5.6. 3.6.

Diskuse

drony na polské straně Kr... Lukas B., 25.5.2022 10:35, 10 příspěvků
Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 10 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05