Tajemné Česko

Tajemné Česko
Geoskořápky. Přes řeku září Rudolfinum.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

S pověstmi, legendami nebo nějakým tajemstvím je spjatá celá řada míst v České republice. Jestli máte rádi všechno, co má příchuť esoteriky, vypravte se na některé z nich. Nabídka je totiž opravdu bohatá.

Přinášíme několik tipů, kam za čarodějnicemi, duchy, záhadnými jevy a tajuplnými událostmi zajet.

Praha: Golem, Čertův sloup, Faustův dům

Na půdě Staronové synagogy je údajně ukryt Golem - mohutná bytost z hlíny, kterou podle legendy stvořil rabi Löw, aby ochraňovala židovské město. Golem je neodmyslitelně spjat s tajuplnou atmosférou starobylé Prahy http://www.synagogue.cz.

Vyšehrad je další místo opředené pověstmi. K nejznámějším patří o kněžně Libuši, která ze svého sídla na Vyšehradě věštila budoucí slávu Prahy, další pověst zase vypráví o bájném koni Šemíkovi a jeho skoku z Vyšehradské skály.

Milovníci tajemna by na Vyšehradě určitě neměli přehlédnout Čertův sloup. Tak se říká třem sloupům, které stojí tak, že připomínají pyramidu. Najdete je v Karlachových sadech. Neví se přesně, k jakému účelu sloužily a podle pověsti je sem přinesl ďábel www.praha-vysehrad.cz.

Zvláštní věci se prý kdysi děly i ve Faustově domě na Karlově náměstí 40. K této budově se váže legenda o Faustovi. Tento šarlatán a magistr černých umění upsal svou duši ďáblu, jenž ho odnesl do pekel právě z tohoto domu. Otvor ve stropě, který tu poté zůstal, se pak dlouho nedařilo žádným způsobem zazdít. Dnes je tu lékárna http://www.faustuvdum.cz

TIP: S legendami je spojena celá řada pražských památek. Ty nejzajímavější pověsti i strašidla staré Prahy na vás čekají v muzeu Mysteriae Pragensis http://www.ghostmuseum.cz. Tematické procházky věnované tajemnu a strašidlům nabízí Pražská informační služba www.prague-info.cz, další najdete třeba na http://sightseeingexpert.com/cz/ghost.

Maharal - Rabi Jehuda Löwy ben Becalel. Socha na pražské radnici od Ladislava Šalouna (1910).

Český Krumlov: Co ukrývá jezírko?

Také další město UNESCO, Český Krumlov, je opředené pověstmi. Váží se k domům, kostelům i k zámku. V něm žila v 15. století paní Perchta z Rožmberka označovaná jako Bílá paní, jejíž duch obchází rožmberské hrady a zámky a zjevuje se v okamžiku, kdy má dojít k nějakým významným událostem www.castle.ckrumlov.cz.

Podle další pověsti je na ostrůvku jezírka v zámecké zahradě ukrytý poklad, který střeží víly s trpaslíky a v domě na Náměstí Svornosti, kde je dnes infocentrum, se zase čas od času objevuje duch hostinského.

TIP: O českokrumlovských legendách se dozvíte během prohlídek Krumlovská Mystéria http://www.krumlovexperience.com nebo Mýty a legendy http://www.magickrumlov.cz. Informace o městě najdete na http://www.ckrumlov.info.

Vltava v Českém Krumlově.

Litomyšl: Pět tajemných G

V Litomyšli se vypravte na zámek. Záhadou zůstává obraz, který je k vidění z druhého nádvoří na úrovni druhého patra. Je na něm muž, nad jehož hlavou je namalováno pět G. Pověst praví, že kdo jejich smysl uhodne, rozluští i to, kde je ukrytý poklad. Nikdo z návštěvníků zatím tento zapeklitý kvíz nerozlousknul. http://www.zamek-litomysl.cz.

TIP: Obraz s pěti G vám ukáže průvodkyně během prohlídky zámku. Záhady ovšem nejsou zdaleka to jediné, proč sem jet. Celý zámecký areál je na seznamu UNESCO.

Hrad Houska: Nejzáhadnější místo

V anketě turistického serveru agentury CzechTourism http://www.kudyznudy.cz zvítězil hrad Houska jako nejzáhadnější, nejmystičtější a pověrami nejvíce opředené místo v České republice. Podle legendy byl hrad vybudován na skále, ve které vedla průrva až do pekla. Podle jiné legendy se na Housce zjevuje postava v černé mnišské kápi, která sleduje opovážlivce, kteří by snad hrad chtěli navštívit v noci. Další záhada se vztahuje k fotografování. Fotky z Housky prý nikdy dobře nevyjdou. Tím ale tajemno na hradě Houska, který najdete na Kokořínsku, zdaleka nekončí. http://www.hradhouska.cz a http://www.hrad-houska.cz

Pálava: Pověstmi opředená Chráněná krajinná oblast

Pálava patří k nejatraktivnějším místům jižní Moravy. Čekají tu na vás krásná vápencová skaliska, malebné louky i les, zříceniny hradů a spousta pověstí.

Tak třeba Kočičí skála mezi Mikulovem a Klentnicí prý skrývá poklady, které hlídají trpaslíci a víly. Milovníci záhad by sem měli vyrazit o velikonoční neděli – to se totiž skála, jak praví pověst, otevírá.

TIP: Město Mikulov je jedním z výchozích bodů pro výlety na Pálavu. Ve sklepení pod mikulovským zámkem bude výstava nazvaná Tajemné sklepení. Spatříte tu postavy z pálavských a mikulovských pověstí a všechny v životní velikosti. Dozvíte se více o záhadách zřícenin Děvičky a Sirotčí hrádek, o vodnících a čarodějnicích. Výstava začne v květnu a potrvá do září http://www.mikulov.cz.

Znojmo: Do labyrintu chodeb

Při putování po tajemném Česku se stavte i v jihomoravském Znojmě. Zdejší podzemí, to je labyrint navzájem se proplétajících podzemních chodeb o celkové délce 27 kilometrů. Prohlídková trasa má pohádkové až hororové laděním. Spatříte tu pohádkové postavy, alchymistickou dílnu, oživlé skály či vězeňské kobky www.znojmocity.cz.

Znojmo, Turistický vláček.

Holašovice: Jihočeské Stonehenge

Vesnice Holašovice je zapsaná do seznamu UNESCO, to ovšem není jediný důvod, proč sem jet. Zhruba 400 metrů na východ od vsi najdete totiž kruh vytvořený z obřích kamenů, kterému se říká jihočeské Stonehenge. Jde o napodobeninu megalitické prehistorické stavby, která tu vyrostla v roce 2008. Místu je přičítána silně pozitivní energie. Stavba čítající celkem 26 kamenů se nachází se na soukromém pozemku a je volně přístupná www.holasovice.eua a www.jihobrik.cz.

Blaník: Po stopách rytířů

Pověstmi je opředená hora Velký Blaník kousek od Vlašimi. Nejznámější je pověst o bájných Blanických rytířích, kteří odpočívají uvnitř hory. Až českému národu bude nejhůře, vyjedou rytíři z hory a pomohou.

TIP: Malebný kraj kolem Blaníku je oblíbeným cílem výletů. Projet ho můžete i na kole - po cyklostezce nazvané příznačně Po stopách blanických rytířů http://www.blanicti-rytiri.cz.

Vlašimská Blanice pod Blaníkem.

Rakovnicko: Záhadné kameny

Na Rakovnicku spatříte v lese stovky metrů dlouhé, rovnoběžné linie z kamenů různých velikostí. Dosud se nepodařilo objasnit, k čemu tyto Kounovské kamenné řady sloužily. Provede vás tudy naučná stezka. (www.rakovnicko.info, jdete na Turistické oblasti a Džbán).

Jeseník: Čarodějnické kameny

Petrovy kameny v Hrubém Jeseníku byly za čarodějnických procesů v 17. století označovány jako dějiště čarodějnických sletů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Litomyšl 5.G
stačí drobet zapřemejšlet,dosadit místo písmen číslice,a jste jak se říká v obraze,nejedná se o žádnou složitou šifru,i když je podle mého názoru docela stará,ten kdo rozluští tajemství pěti G,nenajde poklad světský,ale poklad řádu duchovního. Ten kdo kryptogram vytvořil,patřil mezi zasvětcené.Podle mých zjištění to byl Vratislav z Pernštejna a to z jednoho prostého důvodu,po dešifrování je totožný s kryptogramem ,který se nalézá na hradě Pernštejn
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Umělá lezecká stěna v Říčanech

Brdy AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Umělá lezecká stěna v Říčanech

Umělá lezecká stěna v Říčanech

Venkovní umělá lezecká stěna v Říčanech stojí ve sportovním areálu U lesa. Její výška je 10 metrů. Obtížnost lezeckých cest je nastavená především na děti, lezecké kroužky a rodiny s dětmi.
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

GEODETI A ZEMĚMĚŘIČI Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Brdy AKTUÁLNĚ 2021

Brdy AKTUÁLNĚ 2021

10 TIPŮ NA VÝLET Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.
Jágr nebo Pastrňák?

Jágr nebo Pastrňák?

OUTDOOR V KOSTCE Za pár měsíců začne zimní olympiáda. Mnozí z nás zasednou k televizi či před monitor počítače a budou napjatě sledovat výkony našich sportovců. A fandit! Každý podle svého gusta. Disciplín, ve kterých máme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 25.-27.11. 25.11.
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Bambini Contest Praha, Boulder Bar Lezecké závody 27.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášská Orlice Perná   4.12.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
Winter Skyrace Ještěd Běh 4.12.

Diskuse

Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Lukas B., 20.11.2021 9:52, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Kuba Turek, 19.11.2021 23:19, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Lukas B., 19.11.2021 18:28, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Marek, 19.11.2021 17:29, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Marek, 19.11.2021 17:28, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36