Z Prahy do Stockholmu

Z Prahy do Stockholmu
Švédsko. Relaxace na molu.
Autor snímku Fjällräven
SDÍLEJ:

Do švédské metropole Stockholm se lze z Prahy dostat čtyřmi způsoby. Po vlastní ose, autobusem, vlakem nebo letadlem. Z nich však lze doporučit pouze dva, a to autobus a letadlo.

Jak na to

Booking.com

Autem je do Švédska daleko

Osobním autem má smysl jet snad pouze v případě, že člověk necestuje sám a může se tak v řízení vystřídat s některým ze spolucestujících.

Navíc v řadě měst je parkování zpoplatněno, což je také nutné vzít v úvahu při kalkulování nákladů na cestu.

Drahý vlak

Jet vlakem do Stockholmu také není zcela vyloučené. Je však třeba přinejmenším dvakrát přestupovat (v Berlíně a Kodani), přičemž každým z přestupů člověk ztratí několik hodin čekáním.

I při využití mezinárodních slev se jedná o poměrně drahé řešení. V některých vlacích vyšší kvality (švédské X2000) je často i s těmito slevami nutno zaplatit příplatek.

Sečteno a podtrženo, s výjimkou zámožných železničních fandů pro většinu lidí tato možnost příliš vhodná není.

Autobus je pomalejší, ale víc se do něho vejde

Zbývá tedy autobus a letadlo. Každý z těchto dopravních prostředků má své výhody a nevýhody.

Autobus je logicky výrazně pomalejší. Na druhou stranu přímé autobusy staví i v řadě švédských měst a odpadá tedy hledání vhodného spojení po přistání v neznámé zemi, kde se hovoří jazykem pro většinu Čechů neprůhledným (byť všichni místní hovoří anglicky a obvykle ochotně pomohou).

Letadlo je rychlejší, ačkoliv ke dvěma hodinám letu je nutno připočíst cestu na letiště a následné čekání na odlet, ale jste limitováni množstvím zavazadel, která si smíte s sebou vzít, lépe řečeno jejich váhou.

Nízkonákladové společnosti povolují 15 kg do zavazadlového prostoru a 10 kg příručních zavazadel, tradiční aerolinky o něco málo více do zavazadlového prostoru, až 20 kg.

Student Agency nebo Swebus?

Autobusové společnosti sice oficiálně hmotnost zavazadel také limitují, ale v praxi se nařízení příliš nedodržuje. Pokud je řidič při nakládání schopen vaše zavazadlo uzdvihnout, nedělá problémy. Řada studentů jedoucích na studijní pobyt tak raději volí pomalejší autobusy.

Autobusové spojení mezi Prahou a Stockholmem zajišťují dvě společnosti – Student Agency a Swebus Express ve spolupráci s Bohemian Lines.

Prvně jmenovanou společnost není potřeba představovat. Swebus Express patří k největším autobusovým dopravcům ve Švédsku.

Jízdní řády se často mění v průběhu roku, je tedy nutné si ověřit na webových stránkách dopravců aktuální jízdní řád. V zásadě platí, že každý dopravce nabízí spojení jednou až dvakrát týdně.

Linka společnosti Student Agency není v provozu mezi lednem a dubnem. Ještě je nutné si ověřit, zda autobus jede přímo, či zda se přestupuje. Přestup se však děje v rámci jedné linky a nehrozí tedy nebezpečí, že by přípoj odjel.

Cenově je nabídka obou společností srovnatelná, jízdní doba je mírně delší u Bohemian Lines z důvodu zajížďky do Berlína.

Noční trajekty přes moře

Co se týče komfortu, dovolil bych si tvrdit, že jeho úroveň je mírně vyšší u Student Agency. Cestující obdrží sluchátka a může sledovat palubní televizi.

Bohemian Lines rovněž promítá za jízdy filmy, bohužel však pouze na jednom monitoru v přední části autobusu a nikoli do sluchátek, nýbrž nahlas. U Bohemian Lines navíc neexistuje funkce palubní stevardky, na kterou se můžete obrátit se svými žádostmi či problémy.

Obě linky využívají trajekt mezi Německem a Dánskem. Záleží samozřejmě na aktuálně platném jízdním řádu, často se ale stává, že autobus najede na trajekt okolo třetí hodiny ráno.

Pokud se vám snad podařilo se na sedačce zkroutit do nějaké jogínské polohy a usnout, máte smůlu. Z bezpečnostních důvodů musí všichni autobus opustit. Na palubě se můžete buď pokusit usnout v křesle (jízda trajektem trvá asi 45 minut), či se vydat na vnější palubu, kde vás čerstvý vítr dokonale probere.

Chcete-li si koupit něco v duty-free obchodech na lodi, ujistěte se, že máte buď hotovost (eura či dánské koruny), nebo jinou platební kartu než VISA Electron.

Mezi Dánskem a Švédskem využívá Student Agency dalšího trajektu, tentokrát jízda trvá jen asi 15 minut a je povoleno zůstat v autobuse. Přesto podle mě stojí za to se vydat na palubu a užít si cestu na čerstvém vzduchu. Jakmile za obzorem zmizí pobřeží jednoho státu, stačí se otočit a už vidíte druhý břeh.

Člověk skoro lituje, že zde moře v zimě nezamrzá a není tak možnost přejít onen krátký úsek suchou nohou. Tímto způsobem zasadil v polovině 17. století Dánsku v jedné z mnoha dánsko-švédských válek rozhodující úder švédský král Karel X. Gustav.

Tehdy v malé době ledové moře zamrzlo, čehož švédský král využil a dostal se ke Kodani ze směru, odkud ho nikdo neočekával.

Vyberete-li si ke své cestě Bohemian Lines, místo dalšího trajektu zažijete jízdu tunelem, přes umělý ostrov a následně po mostě, společným pro silniční a železniční dopravu a potrubí. Trpíte-li strachem z výšek, jeďte raději s konkurencí.

Stihneme přestup?

Švédsko ale není jen Stockholm. Cesta z jižního pobřeží do metropole trvá ještě sedm hodin. Můžete pozorovat rozsáhlé švédské lesy, jejichž typickým znakem je plot téměř po celé délce. Ploty zde nejsou z důvodu ohraničení soukromého pozemku, jak by snad Čech očekával, nýbrž z důvodů bezpečnostních, aby se zamezilo srážkám automobilů s divokou zvěří.

V nepravidelných, avšak poměrně dlouhých intervalech autobus zastaví v tom či onom městě a nakonec se objeví centrální terminál ve Stockholmu.

Nevyhnutelně se vnucuje otázka, jak přesně se dodržuje jízdní řád? Zejména hodláte-li ze Stockholmu pokračovat dále, je to navýsost aktuální.

S dodržováním jízdního řádu je zejména Student Agency dost na štíru. Třikrát jsem byl z různých důvodů u toho, když autobus této společnosti přijel do Stockholmu. Jednou to bylo asi o třicet minut dříve, podruhé o třicet minut později a potřetí dokonce později o hodinu a půl.

Jak dodržuje jízdní řád ve směru do Stockholmu konkurence, nemohu posoudit, cestou do Prahy mě ale spolucestující ujistila: "Bohemian Lines jezdí do Prahy vždycky přesně, nevím, jak to dělají."

Tajemství je prosté – na poslední zastávce před českou hranicí, tedy v Berlíně, je naplánován pobyt přibližně na tři čtvrtě hodiny, aby se případné zpoždění mohlo vyretušovat. Pokud ale autobus jede přesně, může se stát, že v pět hodin ráno nemáte 45 minut co dělat, jen se procházet ještě spícím velkoměstem a neztratit směr zpět na centrální autobusové nádraží.

Dvě stockholmská letiště

Kdo nepotřebuje cestovat s výbavou na roční pobyt a nebrání mu v tom zdravotní či psychické problémy, volí obvykle cestu letadlem. Je možné volit mezi tradičními a nízkonákladovými aerolinkami.

Vedle ceny a váhového omezení se nabídky společností liší také podle toho, na jaké letiště s názvem Stockholm vás dopraví. Velké společnosti létají obvykle na letiště Arlanda, což je ta lepší možnost, neboť leží třicet kilometrů od Stockholmu.

Jedná se o největší letiště ve Švédsku, tak velké, že i místním se občas podaří na něm zabloudit. Od letošního roku je letiště i dějištěm nového televizního seriálu Stockholm-Arlanda, jakési kombinace hraného seriálu, dokumentu a reality show. Budete-li mít štěstí, můžete se tak ocitnout ve švédské televizi.

Arlanda leží zhruba na půli cesty mezi Stockholmem a Uppsalou a do obou měst se lze dostat autobusem, vlakem i taxíkem. Autobusy jsou nejlevnější možností, vlaky jsou o něco dražší. Cestujete-li ale dále na sever, stojí za zmínku, že přes Arlandu jezdí přímé vlaky ze Stockholmu tímto směrem.

Taxi, vlak nebo autobus jezdí z letiště do města

Je-li vás více osob a plánujete se přesunout do Stockholmu či Uppsaly a pak ještě po městě městskou dopravou, stojí za zvážení taxík. Pro tři osoby je tato možnost cenově srovnatelná s hromadnou dopravou a doveze vás přímo na místo určení, bez přestupů a složitého hledání. Cena za cestu je napsaná na vnější straně každého taxíku a nemusíte se bát, že by platila jiná cena zvenčí a zevnitř vozu, jako často v Praze.

 

Vyberete-li si ke své cestě některou z nízkonákladových leteckých společností, dostanete se sice také na letiště s názvem Stockholm, ale je to Skavsta. Leží osmedesát kilometrů od města. Také z tohoto letiště je možnost autobusového spojení se Stockholmem.

Cestujete-li ale dále, je třeba si v případě příletu ve večerních hodinách předem ověřit, zda přestup téhož dne ještě ve Stockholmu stihnete. Cesta z letiště na centrální terminál trvá přibližně 80 minut.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

POZOR na Bohemia lines a pana Martina Pokorného
POZOR na tuto společnost!!!Neposílejte jim peníze za jízdenky,nejezdí,ale jízdenky si nechají zaplatit a pak přestanou komunikovat. U této společnosti jsme si zakoupili 3 zpáteční jízdenky do Švédska.Těsně před odjezdem nám bylo oznámeno,že spoj je zrušený a společnost v čele s panem Martinem Pokorným přestala komunikovat.Dosud nám nevrátili peníze za jízdenky ani neposlali zprávu,kdy je hodlají vrátit...jedná se bezmála o 12 tisíc a vzniklé náklady spojené s nesolidním jednáním společnosti jsou dalších 30 tisíc. Celé jednání bereme jako podvodné jednání a celou situaci jsme oznámili na policii a živnostenském úřadě.
 • Autor Aniken
 • Datum a čas 19.11.2018 12:41
Reaguj
trajekt

Busy jezdí trajektem Rostock-Gedser nevím jestli to trvá jen 45min,ale vím že kolem 40min je to trajektem Putgarden-Rodby

 • Autor Lee
 • Datum a čas 10.6.2017 12:18
Reaguj
trajekt

Česká cestovka, která prodává všechny trajekty ve Skandinávii: http://www.periscope.cz Zde byste měl najít aktuální informace.

Reaguj
trajekt

Ja viem, ze je to clanok uz starsieho data, ale aj tak sa chcem spytat.... ktory trajekt ide z Nemecka do Danska za 45 minut? Najrychlejsi, ktory som nasiel, tam ide 1:45 hod.....

 • Autor Tibor
 • Datum a čas 29.3.2016 16:27
Reaguj
Stockholm

Ahoj, jen se chci ujistit, když jedeme do Stockholmu na 6 nocí, koupíme si lítačku na 7 dní, a ta nám platí i na ten městský bus 583 a navazující příměstský vlak z Marsta???? a též ta líétačka platí na Flygbussar, který je přímý?? Jde mi o ty cesty z/na letiště, Díky za odpověď alu

 • Autor Alu
 • Datum a čas 6.2.2013 13:37
Reaguj
Praha - Stockholm

Proč jim nezavoláš a nezeptáš se jich?

Reaguj
Praha - Stockholm

Predem chci moc podekovat za podrobny prispevek o doprave z Prahy do Stockholmu,

Chystam se tam v unoru 2013 na minimalne pul roku, takze resim hlavne pocet a vauu zavazadel. Automaticky bych volila letadlo, ale cim dal tim vic kvuli zavazadlum preferuji autobus.

proto bych se chtela jeste zeptat na par detailu - kde lze zjistit hmotnostni omezeni zavazadel u autobusovych spolecnosti? At hledam, jak hledam, nemohu to na webu najit.

Taky nerozumim, jak Student a Swebus spolupracuje s Bohemian lines. Koukala jsem na strany Bohemian (jizdni rad i cenik jsem nasla), u Studenta mi to nic nenaslo. 

Pokud mate nekdo aktualni info, uvitam detaily. Mockrat diky.

 • Autor Lenka
 • Datum a čas 29.12.2012 18:19
Reaguj
Z Arlandy do Stockholmu
Nejlevnejsi je jet z letiste Arlanda mestskym autobusem c. 583 do mestecka "Märsta", cti"Mershta" (cca 15-20 minut podle toho, z ktereho terminalu jedete, intervaly cca 15 minut). Z mestecka Märsta jede do Stockholmu primestsky vlak (svedsky "Pendeltag", cti Pendltog, anglicky "Commuter train", smer "SODERTALJE"), jizda na stanici Centralen (centrum mesta Stockholm, i MHD, zde je tez hlavni vlakove nadrazi, vedle i Cityterminalen=autobusove nadrazi) trva cca 40 minut.Lze na celou jizdu a dalsi pobyt zakoupit na Arlande 24 hodinovou jizdenku MHD za 115 SKr, 72 hodinovou za asi 230 SKr nebo 7denni za 300 SKr, k tomu potrebujete koupit kartu- prukazku za 20 SKr, kterou lze pouzit i priste. Samozrejme lze zakoupit i jednotlivou jizdu, nutno predem (u ridice nelze) a je treba koupit prislusny pocet kuponu ("KUPONGER"), do mesta 3 nebo 4 kupony, nutno se zeptat. Kupon stoji kolem 15 SKr, cenove vyhodne je koupit blocek asi 20ti kuponu.Dale lze jet primym autobusem "Flygbussar"za cca 115 SKr (ceny jsou malicko pohyblive), ktery Vas odveze za cca 40 minut na Cityterminalen (centrum). Pokud pospichate, asi za dvojnasobnou cenu Vas tam odveze "Arlandaexpress," tj. velmi rychly vlak, cesta do 20 minut. Taxi nejlepe "Arlanda taxi", jezdi jen mezi letistem Arlanda s Stockholmem za cca 500 SKr. Stastnou cestu !(udaje z ledna 2012)
 • Autor Ondrej
 • Datum a čas 15.1.2012 20:06
Reaguj
Z Arlandy i Pendeltagem
Jen byl doplnil, ze z Arlandy se dá dostat i autobusem SL (stockholmske dopravy) na posledni stanici Pendeltagu (nadzemniho "metra") Marsta a odtud potom do centra ci na jizni predmesti. Pokud mate lítačku tak je to nejlevnější varianta není třeba platit za Flygbussarnu ani Arlanda Express. Časově je to srovnatelné s Flybussarnou.
 • Autor Sved
 • Datum a čas 4.9.2009 14:47
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Světový luxus: TOP 5 hotelů s kasinem

Světový luxus: TOP 5 hotelů s kasinem

Kasina jsou obklopena aurou luxusu a půvabu. Provozovatelé po celém světě zvyšojí úroveň resortů a mnozí z nich našli způsob, jak spojit nejlepší luxusní dovolenou s elegantní zábavou hazardních her. Vybíráme pět nejluxusnějších kasinových resortů... celý článek

Best Spring Season Treks in Nepal

Jízdní řády na internetu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jízdní řády na internetu

Jízdní řády na internetu

Kudy kam? Přinášíme výběr jízdních řádů hromadné dopravy mezinárodní, vnitrostátní i městské.
Jaro začíná dnes v podvečer

Jaro začíná dnes v podvečer

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

České cestovní kanceláře hledí do příštího roku s nejistotou. Nechají chorvatští hoteliéři dost místa pro naše turisty, nebo budeme tak trochu vycpávka pro mezery v příjezdech Němců?
Best Spring Season Treks in Nepal

Best Spring Season Treks in Nepal

In Nepal, the two seasons of spring and fall are often ideal for trekking. The fall (September to November) and spring months are regarded as the optimum times for hiking
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Americký severozápad - diashow Hradec Králové, Adalbertinum Přednáší Martin Loew 30.1. 18:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.

Diskuse

Etický kodex Syndikátu no... Horydoly, 29.1.2023 22:06, 2 příspěvky
Skialp Kuba Turek, 29.1.2023 22:03, 15 příspěvků
Oblečení na zimní koloběž... Bretislav, 29.1.2023 18:56, 1 příspěvek
Člověk nesmí být zhýčkaný... Honza, 29.1.2023 15:11, 13 příspěvků
Skialp Honza, 29.1.2023 14:56, 15 příspěvků
INU Honza, 29.1.2023 14:48, 2 příspěvky
Půjčovna sportovních vozí... Karolína Vorlíčková, 29.1.2023 14:33, 10 příspěvků
Kolobezkou po Praze Bretislav, 29.1.2023 11:14, 1 příspěvek
Skialp Kuba Turek, 28.1.2023 23:42, 15 příspěvků
Skialp Šlojíř, 28.1.2023 22:35, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42