Hučák vyrábí elektřinu už sto let
Před sto lety byly uvedeny do provozu Francisovy turbíny malé vodní elektrárny na Labi v Hradci Králové. Elektrárna byla postavena na labském Hučavém jezu, podle kterého tato nádherná stavba dostala své jméno.
Stavbu elektrárny na 157. kilometru řeky Labe zadalo zastupitelstvo města Hradec Králové v roce 1908.
Za tři roky
Projekt vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských Karel Novák. Secesní budovu navrhl specialista na vodní stavby František Sander a na betonovém mostě s ním spolupracoval František Jirásek.
Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem tří set koňských sil. První elektřinu tyto vodní turbíny dodaly ke konci ledna 1912, tedy právě před sto lety.
Ve 20. letech minulého století se uskutečnila z důvodu zvýšení výkonu rekonstrukce zařízení. V této podobě pracují všechna její soustrojí dodnes. Generátory jsou dokonce ještě původní z roku 1912.
Proč zrovna Francisova turbína?
"Francisova turbína se hodí svou konstrukcí na toky se středně vysokým spádem. Obecně platí, že čím větší je spád vody – rozdíl úrovní hladiny nad a pod elektrárnou - tím je její účinnost větší. V případě Hučáku tento rozdíl snižuje voda z Orlice zvedající spodní hladinu. Zvyšovat horní hladinu nad elektrárnou však není možné, protože by se zaplavily břehy," vysvětluje zákonitosti fungování Hučáku Vladimír Hanuš, průvodce Informačního centra Obnovitelné zdroje.
V historické budově se nachází sídlo společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, a také Informační centrum Obnovitelné zdroje, které nabízí možnost prohlídky interaktivní expozice o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy.
Regulované řeky kvůli proudu
Zároveň je zde pro zájemce možná i prohlídka této nádherné stoleté malé vodní elektrárny. Její sestry ve vlastnictví ČEZ lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Mži, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce.
Nejstarší elektrárnou je Čeňkova pila na Šumavě s instalovaným výkonem 100 kW a rokem vzniku 1912. V regionu východních Čech společnost provozuje osm malých vodních elektráren – Hradec Králové, Les Království, Pardubice, Pastviny, Práčov, Předměřice, Přelouč a Spálov.
Vodní elektrárny na HORYDOLY
Čistá energie z historických elektráren
Opuštěná elektrárnička na Bílém Labi
Elektrárna královského města Písku
Poslední a zároveň první přehrada na Vltavě
Dlouhé stráně z ptačí perspektivy
Jozef Lahký asi zabije ještě hodně vodáků
Nový život v povodí třinácti přehrad
Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack
Evropská letiště - ranking kvality
Nejčtenější články
Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill
Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku
Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor
Cesty, které vedou blíž k horám
Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Norsko - diashow | Přerov, Hvězda | Přednáší Martin Loew | 23.3. | 18:00 |
| 50 let na vrcholu - diashow | Praha, Bio Oko | Přednáší Jan Tráva Trávníček | 23.3. | 18:00 |
| Velikonoce v hornickém domku | Příbram, muzeum | 23.3.-5.4. | 23.3. | |
| Norsko - diashow | Olomouc, Metropol | Přednáší Martin Loew | 24.3. | 18:00 |
| Taipei Cycle - veletrh | Taiwan | 25.-28.3. | 25.3. | |
| Reisemarkt - veletrh | Německo, Mannheim | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Hory a mesto - festival | Bratislava, Cinema City Eurovea | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Norsko - diashow | Pelhřimov, Vesmír | Přednáší Martin Loew | 25.3. | 18:00 |
| Magické praktiky k ochraně domu a hospodářství - přednáška | Jilemnice, Krkonošské muzeum | Přednáší Michaela Havelková a Václav Holas | 25.3. | 17:00 |
| Skandinávie, Česko - přednáška | Praha, Národní muzeum | Přednáší Helena Fibingerová, Miroslav Táborský, Martina Kociánová | 25.3. | 19:00 |
Diskuse
| Inu | Honza, 23.3.2026 10:15, 1 příspěvek |
| Skitour- Unglück im Walli... | dedek Bretislav, 21.3.2026 11:18, 1 příspěvek |
| Nez zacaly kolobezky, byl... | Bretislav, 20.3.2026 23:53, 2 příspěvky |
| Mushings kolobezkou na di... | Bretislav, 20.3.2026 22:38, 4 příspěvky |
| Pístalka do hor se nemá z... | Horydoly, 20.3.2026 21:13, 2 příspěvky |
| Pístalka do hor se nemá z... | dedek Bretislav, 20.3.2026 19:42, 2 příspěvky |
| Mushings kolobezkou na di... | Bretislav, 19.3.2026 20:01, 4 příspěvky |
| Inu máš to špatně | PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky |
| Pohrobci Klausovi | Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 19.3.2026 9:39, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Lyžování v Itálii | Kuba Turek, 22.3.2026 22:32 |
| Prosba o radu | Horydoly Open, 22.3.2026 21:14 |
| Leoš Šimánek zemřel | Horydoly , 11.3.2026 0:40 |
| Pražský veletržní areál v... | Horydoly , 28.2.2026 17:46 |
| Znovínský košt v Louckém ... | Horydoly , 28.2.2026 17:44 |
| Re: Textilky Slezan ve Fr... | Horydoly , 17.2.2026 11:37 |
| Re: Textilky Slezan ve Fr... | Kuba Turek, 16.2.2026 22:26 |
| Textilky Slezan ve Frýdku... | Horydoly , 16.2.2026 22:25 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH