Krumlovský vodácký maraton 2009

Krumlovský vodácký maraton 2009
Český Krumlov, Vltava. Kajakář mizí pod vodou na jezu u Jelení lávky.
Autor snímku Ladislav Pouzar
SDÍLEJ:

Možná bude mráz, nebo bude svítit slunce. Ve Vltavě poteče hodně vody. Jako obvykle se bude spousta vodáků nedobrovolně koupat. Všichni budou pádlovat jako o život. Pořadatelé čekají na rekord, aby někdo sjel šestatřicet kilometrů pod dvě hodiny. 10. října se pojede další Krumlovský vodácký maraton!

Krumlovský vodácký maraton 2009
Krumlovský vodácký maraton 2008. Start raftů a pramic v Rožmberku.
Autor snímku Ladislav Pouzar
Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem Krumlovského vodáckého maratonu.

Krumlovský vodácký maraton je otevřený pro všechny katagorie lodí i posádek, které pohánějí svá plavidla pádlem.

Z Vyššího Brodu do Krumlova splují profesionální vodáci i turisté.

Zeptali jsme se pořadatelky Hany Šmachové, na podrobnosti. Číst by měli především vodáci, kteří se ještě nerozhodli, zda na maraton vyrazí.

Je Krumlovský vodácký maraton zase součástí maratonské série?

Letošní ročník je součástí evropské Tour společně s maratonem Terradeiforti na italské řece Adige. Stále si můžete zakoupit logbook, lodní deník, do kterého sbíráte razítka z dokončených maratonských závodů. Rok 2010 bude na závody bohatší. Čekají nás další jednání. Zajímavých a krásných říčních maratonů je v celé Evropě dost, ale liší se v základních parametrech délka, obtížnost a kategorie. Skloubit vše není jednoduché.

Kdy a kde se závody konají, jak jsou dlouhé?

Krumlovský vodácký maraton – Český Krumlov, sobota 10. října 2009, 36/26/11 km, 22 kategorií + 5 žákovských – www.krumlovskymaraton.com Adige Marathon Terradeiforti – italská řeka Adige, neděle 18. října 2009, 35/20 km - www.adigemarathon.it

Jak je přesně dlouhý Krumlovský maraton?

Pro kategorie kajaků a kánoí 36 km. Startuje se hromadně z Vyššího Brodu. S přibývajícím počtem startujících lodí se hromadný start pomalu, ale jistě měnil v masakr, takže pro letošek startují lodě ze třech linií.

Kategorie raftů a pamic startují z Rožmberka nad Vltavou, takže je od cíle dělí 26 km. I tady budou v první linii pramice, až za nimi odstartují posádky raftů.

Nově jsme přidali pět žákovských kategorií. Pro ně je připraven start z kempu Na Pískárně, takže pojedou 11 km.

Jaká obtížnost vody na závodníky čeká?

V den závodu je průtok ve Vltavě zvýšen na 20m3/s a obtížnost se zvedá na WW I-II. Zvýšený průtok činí zajímavé zejména jezy, kterých je na šestatřicetikilometrové trati devět. Závodníci je mohou sjet nebo přenést. Díky bezvadné spolupráci s Vodní záchrannou službou Český Krumlov, Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského a Olomouckého kraje, Hasičským záchranným sborem a společností Alfa Helicopter jsou všechny jezy zajištěny. Loni záchranáři poskytli dopomoc 84 lodím a jejich účast na maratonu je nepostradatelná.

Jak rychle se dá trať zvládnout?

Nejrychleji v celé historii šesti ročníků Krumlovského vodáckého maratonu zdolal šestatřicet kilometrů deblkajak Kamil Mrůzek - Tomáš Ježek (Dukla Brandýs-USK Praha) v roce 2007 a to v čase 2:02:01. Je to ale jen velmi těsné vítězství, např. loni zvítězila francouzská posádka (rovněž K2M) Rudy Gerard - Quentin Bonnetain v čase 2:02:34. Jedno je však jisté – zatím žádná lod nebyla v cíli pod dvě hodiny. Závodnící! To je výzva pro letošní rok!

Přenáší se jezy?

Všech devět jezů se dá přenést. Kromě toho je na trati jeden přenos povinný. A to pro všechny lodě a posádky. Když ho vynecháte, jste ze závodu diskvalifikováni. Jedenáct kilometrů před cílem, v kempu Na Pískárně, musí závodníci vylézt na levý břeh řeky a přenést své plavidlo Většina z nich běží vytyčeným koridorem cca 150 m, pak opět nasednou a pokračují směr cíl. Povinný přeběh (přenos) má i své výhody – závodníci se protáhnou a mají možnost se občerstvit. Ti méně soutěživí se tu na chvilku zdrží, posedí a v klídku doplní energii konzumací ovoce, cukrovinek nebo teplé polévky.

Dojedou závod všechny posádky?

Do Krumlova se dostanou všichni. Kdo nedojede závod, je to většinou jen díky tomu, že máme časový limit pro měření cílového času. Ten je v 16:30 hodin. Lodě, které dojedou po 16:30, jsou uvedeny ve výsledcích jako DNF. Je to obvykle okolo tří procent starujících. Na samém chvostu startovního pole jede pořadatelský sběrný raft, který monitoruje poslední posádky a v případě nutnosti může zasáhnout a pomoci.

Není hromadný start nebezpečný?

Hromadný start má své příznivce i kritiky. Je těžké zavděčit se všem. Ale hromadných startů není na závodech moc, takže my mu z pořadatelské pozice fandíme. Snažíme se ale vyslyšet i hlasy, kterým hromadný start evidentně kazí zážitek z celého závodu. Takže letos bude hromadný start, ale z několika linií. Nebojte se tedy, maso bude v rámci jednotlivých lajn.

Co mají dělat účastníci, kteří nikdy nestartovali v takovém balíku?

Rada pro ty, kteří v balíku nikdy nestartovali? Bud pojedete z první řady a budete zkrátka neohrožení rychlíci, nebo vystartujete ze zadních pozic, obezřetně s obří ztrátou, kterou při vší snaze na trati zkrátka nemůžete dohnat. Nebo zkrátka pojedete v balíku s dalšími a budete se modlit, že ten kdo nervozně odfukuje vedle vás a pádlem míchá vpřed-kontra už 15 minut před startem je zkušený vodák se znalostí frmolu v balíku. Asi nebude... ale to nevadí.

Bude zima?

Zima? Inu, v tomto okamžiku ví jen Bůh....Za těch 6 let jsme zažili už úplně všechno. Rampouch u nosu nejlepší sjezdařky světa Míši Mrůzkové. To byl hned první ročník a ve Vyšáku bylo 9 pod nulou!. Déšt že by psa nevyhnal, pošmourno a sychravo, mlhu takovou, že by se dala krájet. Ale i sluníčko, podzimní, avšak příjemně hřejivé.

Jak se mají závodníci obléknout?

Každý svého štěstí strůjce. Máme na startu odvážlivce v teplákách a tričku (nenechte se zmýlit, potkám je i v cíli, štastné po zdolání maratonu), profíky v neoprenkách, raftaře v gumákách, posádky ve veselých oblečcích. Takže je to na vás.

Každopádně v neoprenkách a termoprádle pod dobrou špricbundou těch 36 kiláků ustojíte (lépe řečeno usedíte, uklečíte).

Co je pro začátečníka nejlepší loď, ve které se moc nenadře a bude se cítit bezpečně?

Taková není. Začátečník bude bezpečně vědět, hlavně druhý den po závodě, že zdolal 36 km, nebo 26 km, to už je jedno, a bude úplně jedno, na čem pádloval.

Na jakých lodích jedou vítězové?

Nejrychlejší lodě jsou posádky na rychlostních K2, pak do cíle dojíždějí rychlostní K1 a sjezdové kajaky K1.

Kolik posádek se loni zúčastnilo?

Loni startovalo 273 lodí a posádek, což je přibližně 800 závodníků. Letos uvidíme, hodně závodníků už bere Krumlovský vodácký maraton jako prestižní závod a přijedou za každého počasí. Ale pořád je ještě poměrně velká skupina vodáků, kteří přijedou v závislosti na počasí. Za těch 6 let máme i své příznivce za hranicemi naší země, takže první lodě z dalších států už jsou v této chvíli na startovce. Víte, závod vzešel z myšlenek vodáků a je pro vodáky všeho druhu. Když vodáci nepřijedou, nebude závod. Takže doufám, že přijedou, jinak by parta organizátorů v počtu sto lidí neměla v sobotu 10. října co dělat.

Co musí účastníci splnit, aby byli puštěni ke startu?

Přečíst si všechny informace na www.krumlovskymaraton.com – červeně jsme v textu označili, co je nové a aktuální pro letošní ročník. Na stránkách se dozví potencionální účastníci 7. ročníku Krumlovského vodáckého maratonu to podstatné – co, kdy, kde a za jakých podmínek. Jakýkoliv dotaz můžou napsat do guestbooku nebo na e-mail krumlov@seznam.cz.


Zobrazit místo Vltava na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hazardní průmysl v České republice

Hazardní průmysl v České republice

Na začátku roku 2017 vstoupil v platnost nový zákon o hazardních hrách, nepřesně nazývaný také zákon o loteriích. Předchozí zákon byl nahrazen zákonem o loteriích a jiných podobných hrách, který byl několikrát novelizován. Byl předložen... celý článek

Hyperloop svezl první pasažéry

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

AKTUALIZACE Ať už si notujete v rytmu country, nebo se vyžíváte v tónech tvrdší muziky, může vás na festivalu mnoho věcí zaskočit. Strašákem mohou být rozmary počasí, špatné hygienické zázemí, přehřátí, ale i obyčejný
Jak pečovat o zahradní stoly? Zjistěte to již před sezonou

Jak pečovat o zahradní stoly? Zjistěte to již před sezonou

Jen těžko si lze představit zahradu, v níž chybí funkční a pohodlný nábytek. Jedním ze základních kusů jsou samozřejmě zahradní stoly, díky kterým můžeme zvát hosty na společné jídlo nebo prostě s nimi
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína

Brdský cyklobus z Dobřichovic do Kytína letos jezdí od dubna do října. To je pořádný důvod, abychom se svezli na koloběžkách po lesních svážnicích a vedlejších silnicích na dobříšské straně Brd.
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 26.-30.7. Horská kola 26.7.
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
Nekatolické sakrální stavby - exkurze Louny, Oblastní muzeum Přednáší Jaroslav Havrlant 29.7. 17:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 31.7.
Historický festival Mrač 31.7.
Hostěnický triatlon Hostěnice 31.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.

Diskuse

Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36