Neznámá Kalenka za jarní vody

Neznámá Kalenka za jarní vody
SDÍLEJ:
Potok Kalenka právě dává možnost, aby vodák smočil pádlo do zajímavé neznámé vody. Teď na jaře při tání sněhu prověřuje, co přes zimu zapomněl. V létě po velkých deštích si to může na stejném potoce zopakovat.
Jak na to

Kalná (Kalenský potok) 7. března 2009

Stav na vodočtu pohledem 68 - 70 cm (podle ranního hlášení z Povodí 65 cm). Jeli jsme na kajaku. Čistá doba jízdy 1,5 hod.

V horní části bylo pět míst s tenkými větvemi přes celou šíři koryta. Jedno z nich se dalo projet jen opravdu těžce. Cestou jsme potkali dvě klády napříč potoka. Jedna v hloubce lehce drkla do dna, druhá byla v úrovni hladiny a část vody šla již přes ní. Překonali jsme ji dynamickým najetím a sklouznutím na druhou stranu. Debly a nafukovačky by toaso nezvládly.

Za nižšího stavu jsou obě klády dobré pasti, a proto je třeba se před nimi mít na pozoru.

Šířka koryta 2 až 4 metry. Místy ho naplaveniny zúžily až na jeden metr.

Střední část byla bez problémů. Jedna prknolávka v proudu byla ukotvená na laně, aůe kolem bylo dost místa na projetí.

Za velkým silničním mostem v Dolní Olešnici leželo přes koryto bidlo tlusté deset centimetrů. Výška nad hladinou 25 cm vpravo a 45 cm vlevo. Bylo dobře viditelné dopředu, ale koryto před ním bylo bez vracáků. 

Šířka toku byla 3 až 5 metrů se sjízdnými stupni.

Dolní tok proudí lesem. Projeli jsme zde největší vlny a peřeje, překonali nával proudu na skálu a později práh s válcem a peřejí. Šířka koryta byla 6 až 10 metrů.

Nasedá se v Dolní Kalné na soutoku Kalenského potoka s Olešnicí. Nebo lépe a pohodlněji vklouzneme do vody na Kalenském potoce u mostku dvě stě metrů nad soutokem.

Soutok Kalenky a Olešnice

Bezproblémový průjezd stupínku pod mostem napoví, zda bude bez potíží i zbytek potoka.

Samozřejmě se lze vydat i výše proti proudu směrem na Horní Kalnou, pokud pohled na potok tekoucí kolem silnice říká, že je to sjízdné.

Velký význam to ovšem nemá. Na Olešnici jsou dvě stavidla, která jsou při jarních táních otevřena a tvoří tak neprůjezdnou překážku.

Kilometr vyřezaného koryta

V Kalné, asi 150 m pod soutokem, přijíždíme na první stupeň, který nám nastíní podobu všech ostatních níže.

V obci Kalná bylo koryto Kalenky tento únor čerstvě vyřezáno, ale to vydrží tak kilometr. Potom se potok vrátí do zarostlé podoby. Možná bude prořez pokračovat i dále po proudu.

Mezi Kalnou a horní Olešnicí jde o rychlý potok s častými peřejkami a meandry v úzkém korytě, které je navíc zužováno převislými větvemi a naplaveninami na okrajových stromech, pod které se žene proud.

Klasické překážky na potocích: větve, stromy, křoví

Koryto může být obsazeno nízkými větvemi, nebo padlými stromky. Naštěstí je na tomto úseku dostatek vracáků. Delší pálavy či debly ale stejně mohou mít na rozdíl od kratších kajaků problémy se zastavením nebo otočením v úzkých místech.

Břehy jsou většinou kolmé, nebo podemleté s výškou půl až jeden metr. Případné vystupování není zrovna snadné.

Širší koryto z Horní Olešnice

Od Horní Olešnice je potok díky částečné regulaci napřímen a na vodu se odtud mohou bez problémů vydat i kanoe s méně zkušenou posádkou.

Tok je znatelně širší. Nudu rovného toku zpestřují stupínky. Všechny jsou bez problémů sjízdné a jejich vlnky či peřejky příjemně ochladí kajakáře nebo háčky na deblech.

V Olešnici je vedle mnoha dostatečně vysokých i jeden nižší mostek a jedna kovová lávka. Oboje se dá za stavu 70 cm na vodočtu bez problémů podjet, za stavu 90 cm a více může obzvláště lávka pozlobit.

Ke konci Dolní Olešnice se klene nad Kalenkou velký silniční most. Padesát metrů za ním je přes potok hozená dřevěná kláda. Lépe se podjíždí vpravo.

Kalenka se na závěr rozběhne v peřejích

Zde je již šířka toku kolem pěti metrů, ale za posledním olešnickým mostkem s vodočtem se ještě jednou trochu zúží a rozběhne ve vlnkách na Nové Zámky. Ty poznáme podle klenutého kameného mostu, za kterým je malý stupeň.

Po chvilce přijíždíme k dalšímu stupni, poslednímu v civilizaci. Na celém Kalenském potoku je nejvyšší a jako jediný nedává možnosti prohlédnout si ho z lodě. Jeho výška je tři čtvrtě metru.

Poměrně vysoký stupeň je přitom úplně pohodový. Tvoří se na něm jazyk a pod ním krásné vlnky. Na kajaku ani necákne. Na pevných deblech to může být zajímavější. Malá šikmá vlnka nás z civilizace propouští do lesního království.

V podemletém břehu zahlédneme černého norka, malou lasicovitou šelmičku. Koryto zmohutní na své maximum, balvany v řečišti narostou na metr i více a mohutný proud kolem nich i přes ně temně hučí a vytváří mohutné vlny.

Jak se zvětší vlny, tak zesílí proud. Na konci rovného peřejnatého úseku v historické rozpadlé regulaci, což jsou nyní mechem obrostlé kameny na břehu, prudce naráží na skálu.

Kdo stihne stočit loď před skálou vpravo, pokračuje kolem zbytků trampského tábořiště k poslední peřeji, přírodnímu prahu. Leží šikmo proudem a tvoří již válec, který stojí za zmínku a může působit potíže. Lze jej však ošálit jízdou úplně vpravo, nebo naopak vlevo těsně kolem mohutného smrku.

Následuje posledních pár stovek metrů k mostu a jsme na Labi.

Bezproblémové stupně

Celkem je na Kalenském potoce 10 až 12 stupňů. Počet závisí na tom, co vše bereme jako stupeň a co jen jako peřejky. Až na jednu výše popsanou výjimu jsou vysoké 30 až 50 centimetrů. Tvoří se na nich vlny nebo malé válečky. Všechny jsou bez problémů sjízdné.

Horní tok pro kajakáře

Horní částí Klenského potoka mezi Dolní Kalnou a Horní Olešnicí protéká rychlý proud v úzkém korytě. Jízdu znesnadňují meandry, nízké větve a podemleté břehy.

Obtížnost odpovídá stupni WW 1. Pro středně zdatného kajakáře je to pohoda. Na nafukovací nebo pevné debkánoi by měla jet jen zkušená sehraná posádka v točivé lodi.

Střední a dolní tok zvládnou i začátečníci

Střední část potoka je průjezd Olešnicemi. Koryto se narovnává. Naplaveniny jsou zachycené vysoko na okolních porostech a plotech. Osm stupínků a něco málo peřejek dodá vodákům zábavu.

V této části toku se mohou vyskytovat nízké lávky z prken. Pádlovat tady mohou už i začátečníci pod vedením zkušeného vodáka. Obtížnost je ZW.

Dolní část Kalenky má nejširší koryto, nejrychlejší proud, a nejtěžší peřeje. Voda je zde krásná, ale svezení trochu krátké. Obtížnost stoupá na WW 1+.

Doporučené vybavení

Helma a plovací vesta jsou pro jarní splutí Kalenky nutné. S ohledem na nízkou teplotu vody odvede kompletní zimní neprénová výbava dobrou práci. Patří do ní oblek, rukavice, boty a čapka pod helmu. Tepelnou pohodu vylepší nepromokavá bunda a krycí zástěra na kajaku či kánoi.

Celý potok lze sjet za necelé dvě hodiny čisté jízdy. Do tohoto času se nepočítá uváznutí či lovení plaváčků a s tím spojené zdržení.

Občerstvení před či po jízdě je možno v několika restauracích v okolí. Dolní Kalná má kromě hospody a motorestu i kemp s možností chatek, ale ten je pro ubytování na jarní vodu nevyužitelný, otvírá až začátkem května.


Zvětšit mapu
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kalenský potok
Ahoj. Nechápu, proč tenhle potok někdo hodnotí slovem blbost. Sám jsem ho jel minulou zimu (Splutí zveřejněno na www.raft.cz) a byla to pohoda, což platí hlavně pro poslední krátký úsek mimo civilizaci. Jen vymytí hydra od té chutné červené vody mi chvíli zabralo...
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 2.4.2009 12:37
Reaguj
voda
Každý sjetý potok dobrý :-)
  • Autor vodák Marek
  • Datum a čas 11.3.2009 10:08
Reaguj
Studené mokré
Kde na takové blbosti chodíte...?!
  • Autor JN
  • Datum a čas 9.3.2009 17:33
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Jak se chovat na vodních cestách

Jak se chovat na vodních cestách

Pokud se chystáte strávit jarní a letní dny na lodi, motorovém člunu nebo třeba šlapadle, měli byste znát pravidla plavebního provozu a značení, které se používá v rekreační plavbě. Budete-li si půjčovat plavidlo... celý článek

Proč se nestaví bezpečné jezy?

Extreme kayaker Nouria Newman explores Icelandic glacier

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Plujeme Prahou po Vltavě

Plujeme Prahou po Vltavě

AKTUALIZACE Proplout hlavní město Prahu po Vltavě na kanoi nebo kajaku je zážitek, na který se nezapomíná. Historická metropole poskytuje nespočet pohledů na skvosty románské, gotické, renesanční, barokní i moderní, které
Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

CHRUDIMKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Proč se nestaví bezpečné jezy?

Proč se nestaví bezpečné jezy?

KOMENTÁŘ Smrt tří mladých mužů pod jezem na Ostravici znovu připomněla otázku, proč se staví nebezpečné jezy. Proč projektanti, majitelé jezů i státní správa ví, že je jen otázky času, kdy
Jak se chovat na vodních cestách

Jak se chovat na vodních cestách

Pokud se chystáte strávit jarní a letní dny na lodi, motorovém člunu nebo třeba šlapadle, měli byste znát pravidla plavebního provozu a značení, které se používá v rekreační plavbě. Budete-li si půjčovat plavidlo
Extreme kayaker Nouria Newman explores Icelandic glacier

Extreme kayaker Nouria Newman explores Icelandic glacier

Kayaker Nouria Newman had to overcome a severe lack of water and violent winds when she travelled to Iceland for the first time to tackle its scenic rivers and stunning waterfalls.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Čistá Sázava Kácov 9.-11.4. 9.4.
Moravice - kanoistické sjezdy Kružberk 10.-11.4. 10.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Jizera - odemykání Malá Skála 17.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Pádluj o 106 Týn nad Vltavou 4.-6.6. Seakayak maraton 4.6.
Marathon Nisa Proseč nad Nisou Vodácký závod 5.6.

Diskuse

Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek
sdačka na kolo LenkaS, 30.3.2021 21:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15
Skála na lezení s rodinou? Horydoly Open, 5.4.2021 23:20
PVZP se stala terčem dezi... Horydoly , 23.3.2021 10:46