Neznámá Kalenka za jarní vody

Neznámá Kalenka za jarní vody
SDÍLEJ:
Potok Kalenka právě dává možnost, aby vodák smočil pádlo do zajímavé neznámé vody. Teď na jaře při tání sněhu prověřuje, co přes zimu zapomněl. V létě po velkých deštích si to může na stejném potoce zopakovat.
Jak na to

Kalná (Kalenský potok) 7. března 2009

Stav na vodočtu pohledem 68 - 70 cm (podle ranního hlášení z Povodí 65 cm). Jeli jsme na kajaku. Čistá doba jízdy 1,5 hod.

V horní části bylo pět míst s tenkými větvemi přes celou šíři koryta. Jedno z nich se dalo projet jen opravdu těžce. Cestou jsme potkali dvě klády napříč potoka. Jedna v hloubce lehce drkla do dna, druhá byla v úrovni hladiny a část vody šla již přes ní. Překonali jsme ji dynamickým najetím a sklouznutím na druhou stranu. Debly a nafukovačky by toaso nezvládly.

Za nižšího stavu jsou obě klády dobré pasti, a proto je třeba se před nimi mít na pozoru.

Šířka koryta 2 až 4 metry. Místy ho naplaveniny zúžily až na jeden metr.

Střední část byla bez problémů. Jedna prknolávka v proudu byla ukotvená na laně, aůe kolem bylo dost místa na projetí.

Za velkým silničním mostem v Dolní Olešnici leželo přes koryto bidlo tlusté deset centimetrů. Výška nad hladinou 25 cm vpravo a 45 cm vlevo. Bylo dobře viditelné dopředu, ale koryto před ním bylo bez vracáků. 

Šířka toku byla 3 až 5 metrů se sjízdnými stupni.

Dolní tok proudí lesem. Projeli jsme zde největší vlny a peřeje, překonali nával proudu na skálu a později práh s válcem a peřejí. Šířka koryta byla 6 až 10 metrů.

Nasedá se v Dolní Kalné na soutoku Kalenského potoka s Olešnicí. Nebo lépe a pohodlněji vklouzneme do vody na Kalenském potoce u mostku dvě stě metrů nad soutokem.

Soutok Kalenky a Olešnice

Bezproblémový průjezd stupínku pod mostem napoví, zda bude bez potíží i zbytek potoka.

Samozřejmě se lze vydat i výše proti proudu směrem na Horní Kalnou, pokud pohled na potok tekoucí kolem silnice říká, že je to sjízdné.

Velký význam to ovšem nemá. Na Olešnici jsou dvě stavidla, která jsou při jarních táních otevřena a tvoří tak neprůjezdnou překážku.

Kilometr vyřezaného koryta

V Kalné, asi 150 m pod soutokem, přijíždíme na první stupeň, který nám nastíní podobu všech ostatních níže.

V obci Kalná bylo koryto Kalenky tento únor čerstvě vyřezáno, ale to vydrží tak kilometr. Potom se potok vrátí do zarostlé podoby. Možná bude prořez pokračovat i dále po proudu.

Mezi Kalnou a horní Olešnicí jde o rychlý potok s častými peřejkami a meandry v úzkém korytě, které je navíc zužováno převislými větvemi a naplaveninami na okrajových stromech, pod které se žene proud.

Klasické překážky na potocích: větve, stromy, křoví

Koryto může být obsazeno nízkými větvemi, nebo padlými stromky. Naštěstí je na tomto úseku dostatek vracáků. Delší pálavy či debly ale stejně mohou mít na rozdíl od kratších kajaků problémy se zastavením nebo otočením v úzkých místech.

Břehy jsou většinou kolmé, nebo podemleté s výškou půl až jeden metr. Případné vystupování není zrovna snadné.

Širší koryto z Horní Olešnice

Od Horní Olešnice je potok díky částečné regulaci napřímen a na vodu se odtud mohou bez problémů vydat i kanoe s méně zkušenou posádkou.

Tok je znatelně širší. Nudu rovného toku zpestřují stupínky. Všechny jsou bez problémů sjízdné a jejich vlnky či peřejky příjemně ochladí kajakáře nebo háčky na deblech.

V Olešnici je vedle mnoha dostatečně vysokých i jeden nižší mostek a jedna kovová lávka. Oboje se dá za stavu 70 cm na vodočtu bez problémů podjet, za stavu 90 cm a více může obzvláště lávka pozlobit.

Ke konci Dolní Olešnice se klene nad Kalenkou velký silniční most. Padesát metrů za ním je přes potok hozená dřevěná kláda. Lépe se podjíždí vpravo.

Kalenka se na závěr rozběhne v peřejích

Zde je již šířka toku kolem pěti metrů, ale za posledním olešnickým mostkem s vodočtem se ještě jednou trochu zúží a rozběhne ve vlnkách na Nové Zámky. Ty poznáme podle klenutého kameného mostu, za kterým je malý stupeň.

Po chvilce přijíždíme k dalšímu stupni, poslednímu v civilizaci. Na celém Kalenském potoku je nejvyšší a jako jediný nedává možnosti prohlédnout si ho z lodě. Jeho výška je tři čtvrtě metru.

Poměrně vysoký stupeň je přitom úplně pohodový. Tvoří se na něm jazyk a pod ním krásné vlnky. Na kajaku ani necákne. Na pevných deblech to může být zajímavější. Malá šikmá vlnka nás z civilizace propouští do lesního království.

V podemletém břehu zahlédneme černého norka, malou lasicovitou šelmičku. Koryto zmohutní na své maximum, balvany v řečišti narostou na metr i více a mohutný proud kolem nich i přes ně temně hučí a vytváří mohutné vlny.

Jak se zvětší vlny, tak zesílí proud. Na konci rovného peřejnatého úseku v historické rozpadlé regulaci, což jsou nyní mechem obrostlé kameny na břehu, prudce naráží na skálu.

Kdo stihne stočit loď před skálou vpravo, pokračuje kolem zbytků trampského tábořiště k poslední peřeji, přírodnímu prahu. Leží šikmo proudem a tvoří již válec, který stojí za zmínku a může působit potíže. Lze jej však ošálit jízdou úplně vpravo, nebo naopak vlevo těsně kolem mohutného smrku.

Následuje posledních pár stovek metrů k mostu a jsme na Labi.

Bezproblémové stupně

Celkem je na Kalenském potoce 10 až 12 stupňů. Počet závisí na tom, co vše bereme jako stupeň a co jen jako peřejky. Až na jednu výše popsanou výjimu jsou vysoké 30 až 50 centimetrů. Tvoří se na nich vlny nebo malé válečky. Všechny jsou bez problémů sjízdné.

Horní tok pro kajakáře

Horní částí Klenského potoka mezi Dolní Kalnou a Horní Olešnicí protéká rychlý proud v úzkém korytě. Jízdu znesnadňují meandry, nízké větve a podemleté břehy.

Obtížnost odpovídá stupni WW 1. Pro středně zdatného kajakáře je to pohoda. Na nafukovací nebo pevné debkánoi by měla jet jen zkušená sehraná posádka v točivé lodi.

Střední a dolní tok zvládnou i začátečníci

Střední část potoka je průjezd Olešnicemi. Koryto se narovnává. Naplaveniny jsou zachycené vysoko na okolních porostech a plotech. Osm stupínků a něco málo peřejek dodá vodákům zábavu.

V této části toku se mohou vyskytovat nízké lávky z prken. Pádlovat tady mohou už i začátečníci pod vedením zkušeného vodáka. Obtížnost je ZW.

Dolní část Kalenky má nejširší koryto, nejrychlejší proud, a nejtěžší peřeje. Voda je zde krásná, ale svezení trochu krátké. Obtížnost stoupá na WW 1+.

Doporučené vybavení

Helma a plovací vesta jsou pro jarní splutí Kalenky nutné. S ohledem na nízkou teplotu vody odvede kompletní zimní neprénová výbava dobrou práci. Patří do ní oblek, rukavice, boty a čapka pod helmu. Tepelnou pohodu vylepší nepromokavá bunda a krycí zástěra na kajaku či kánoi.

Celý potok lze sjet za necelé dvě hodiny čisté jízdy. Do tohoto času se nepočítá uváznutí či lovení plaváčků a s tím spojené zdržení.

Občerstvení před či po jízdě je možno v několika restauracích v okolí. Dolní Kalná má kromě hospody a motorestu i kemp s možností chatek, ale ten je pro ubytování na jarní vodu nevyužitelný, otvírá až začátkem května.


Zvětšit mapu
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kalenský potok
Ahoj. Nechápu, proč tenhle potok někdo hodnotí slovem blbost. Sám jsem ho jel minulou zimu (Splutí zveřejněno na www.raft.cz) a byla to pohoda, což platí hlavně pro poslední krátký úsek mimo civilizaci. Jen vymytí hydra od té chutné červené vody mi chvíli zabralo...
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 2.4.2009 12:37
Reaguj
voda
Každý sjetý potok dobrý :-)
  • Autor vodák Marek
  • Datum a čas 11.3.2009 10:08
Reaguj
Studené mokré
Kde na takové blbosti chodíte...?!
  • Autor JN
  • Datum a čas 9.3.2009 17:33
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

RIVER GUIDE Jestli jste ještě nikdy nebyli na vodě, Berounka je pro vás ideální řekou. Moc rychle neteče, je široká a hladina je dost vysoko po celý rok. Do výčtu superlativů lze... celý článek

Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Vážený pane šéfredaktore, četl jsem Vaši pozvánku na sobotní otevření Hořínského kanálu. Mám rád váš server Horydoly, a proto jsem byl dnes velice nemile překvapen, když jsem četl Váš komentář.
K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky
Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

RIVER GUIDE Jestli jste ještě nikdy nebyli na vodě, Berounka je pro vás ideální řekou. Moc rychle neteče, je široká a hladina je dost vysoko po celý rok. Do výčtu superlativů lze
Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

MORAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál na Vltavě bude slavnostně otevřen v sobotu 18. září. V době  11:00 - 17:00 h se koná prohlídka pro veřejnost, plavba zdarma a jsou připraveny dětské atrakce. Zajištěna je kyvadlová doprava autobusy v úseku

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Ostravice - zamykání Šance ZRUŠENO! 25.9.
Mže - zamykání
Tachov, Lučina 25.9. 11:00
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 2.-3.10. 2.10.
Dračí lodě Ústí nad Labem, Vaňov 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   9.10.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 9.10.

Diskuse

Běh na podzim Jana, 27.9.2021 10:43, 6 příspěvků
jak vázat tkaničky na pevno Břetislav, 26.9.2021 15:41, 2 příspěvky
E-scooter v Německu Břetislav, 26.9.2021 14:21, 9 příspěvků
Wer putzt der findet Šlojíř, 26.9.2021 13:12, 3 příspěvky
Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 9 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55