Snažíme se ochránit perlorodku ve Vltavě

Snažíme se ochránit perlorodku ve Vltavě
Devils Extreme Race 2012.
Autor snímku Jakub Šedivý
SDÍLEJ:

Okolo zákazu splutí horní Vltavy vypouští Správa Šumavského národního parku neprůhlednou mlhu. Ráda by zakázala vodákům skoro vše, ale z jejího frontálního útoku se letos stal taktický ústup. Požádali jsme proto dva rangery, kteří střeží šumavskou přírodu v první linii, o vysvětlení. Oba byli velmi vstřícní a pomohli nám zorientovat se v aktuálních problémech okolo horní Vltavy.

"Můj úsek od Pěkné dolů k Lipnu bude vždycky pro lodě otevřený," lakonicky oznamuje Luděk Švejda z pracoviště Šumavského národního parku Stožec. "Tak to bylo dosud a nic se na tom nezmění ani do budoucna."

Zatím platí loňské předpisy

Obtížně pochopitelné jsou v dnešní době platné podmínky pro splouvání horní Vltavy, které spadají do působnosti pracoviště České Žleby. Ochránci přírody rozlišují několik úseků a v nich povolují splouvání někde podle výšky hladiny a jinde podle kalendáře.

To by chtěli změnit vůči vodákům ještě k horšímu. Strážce Šumavy z Českých Žlebů Adam Diviš, který má problémový tok Vltavy na starosti, objasňuje ochranářské postoje.

Jaká pravidla platí pro vodáky na Šumavě?

Platí to, co loni. Zatím se nic nemění.

Správa Šumavského národního parku však mlží. Prý se pravidla zpřísňují a platí zákaz plavby.

Snahou národního parku je dosáhnout zpřísnění současného stavu. Je to ale vázáno na změnu návštěvního řádu, který se teprve bude schvalovat.

V jaké podobě a od kdy začne nový návštěvní řád platit?

To nikdo neví na správě parku ani v dotčených obcích. Jsou v něm dost kontraverzní záležitosti, které rada parku pravděpodobně nepodpoří. Řešit je potom bude muset až Ministerstvo životního prostředí.

Je splouvání Vltavy důležitou nebo okrajovou záležitostí pro radu parku?

Jednoznačně největší problém navrhovaného návštěvního řádu je splouvání. Dotýká se celého regionu a rada parku náš návrh asi nechce schválit.

Proč se ochranářské návrhy neustále mění? Jak se v nich může vodák orientovat?

Správa parku neustále ustupuje tlaku regionu a snaží se s ním dohodnout, aby bylo schválení návštěvního řádu pravděpodobnější. Obce totiž chtějí, aby návštěvní řád splutí umožňoval.

Správa národního parku vždy prezentuje své návrhy jako definitivní řešení...

...to překrucují novináři.

Je to na oficiálních internetových stránkách.

Nejsem kompetentní se vyjadřovat k informační politice. Jisté ale je, že probíhá tvrdý souboj o vliv na Šumavský národní park. Veškerá jednání teď probíhají dokonce mimo radu parku na úrovni užší pracovní skupiny. Jedná náš ředitel František Krejčí přímo se zástupci jednotlivých obcí. Rada by se měla zase sejít v první polovině června.

Při boji o zákaz plavby často jmenujete perlorodku.

Je to kriticky ohrožený druh. Nejde však jen o perlorodku. Důležité jsou i ostatní organismy. Potíže jsou také s hlukem a odpady.

To je přece technicky řešitelné. Odpad lze odvážet a hluk lze snížit třeba povolenkami na předem určený počet lodí za den...

...nejde to. Lidé na Vltavě tráví volný čas a jsou odvázaní. Nelze okolo nich chodit s měřičem hluku a říkat jim, ať šeptají. Hluk a odpad lze omezit jen snížením počtu lidí na vodě.

Chcete zakázat plavbu na nafukovacích lodích a částečně povolit jen pevné kánoe a kajaky. Jaký v nich vidíte rozdíl?

To by mohla být mylná informace.

Vyčetl jsem to zase na vašich internetových stránkách.

Projednávali jsme jen kánoe a kajaky. Nechceme na horní Vltavu pustit pouze čtyř- a vícemístné rafty, prámy, pramice a podobná velká plavidla. Jednoduše řečeno, jde o ponor. Čím větší mají lodě ponor, tím více škody na dně nadělají.

Vraťme se ještě na chvli k perlorodkám. Oponenti vyčítají správě národního parku, že je cíleně vysadila do Teplé Vltavy před několika lety.

Perlorodka se v oblasti vyskytovala vždycky. Jsou o tom záznamy už od středověku. Nedávný průzkum odhadl původní populaci perlorodky na horním toku Vltavy na dvanáct set jedinců. Tuto původní usazenou perlorodku posilujeme z chovu na Blanici. Dělá se to tak, že pstruhy "nakazíme" tamními perlorodkami v prvním stádiu vývoje, a pak je nasadíme do Vltavy.

Druhým argumentem odpůrců je, že perlorodka ve zdraví přežila brutální plavení dřeva po Vltavě v minulých stoletích, a proto by jí nemělo vadit pár lodí koncentrovaných do několika pěkných týdnů v roce.

Nikdo nikdy nedokázal, že by perlorodce plavení dřeva nevadilo. V současné době je perlorodek takové minimum, že zasluhují nejvyšší ochranu, a tu se jim snažíme zajistit.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Lidé se neumějí chovat
Jo, byl jsem to já :-)
  • Autor Honza Pok.
  • Datum a čas 9.6.2008 22:57
Reaguj
Re: Re: Re: Lidé se neumějí chovat
No, s úctou a slušností konstatuji, že to máš trochu pomotané. Kanceláře, vodáky - betonáře apod.Nejmíň dvacet let jezdí davy na Teplou Vltavu. NP Šumava je tady už nějaký ten pátek také. Návštěvnost stoupá, rozvíjí se region a příroda trpí. Trpěla vždy a trpět bude, dokuď se nena.ere a nevyřeší nás lidi po svém.Že mají úředníci z SNPŠ nejasnou koncepci, mediálně to fakt neumějí, jsou pod tlakem a každý na ně poštěkává, to víme. Neznamená to, že to musíme tolerovat s přístupem "lepší něco než nic".Když si přečteš v klidu všechny zveřejněné studie, týkající se tématu, zjistíš, že doporučení jsou jedna věc a praxe z úřední moci v rozhodování druhá.Čert vem Teplou Vltavu a pseudoproblém perlorodky, tak nešťastně prezentovaný na webu SNPŠ. Přidej k tomu proklamace v úvodu, k čemu Park slouží, jinde si prohlídni fotky, jak tam hospodaří... Udělej si svůj názor a přidej něco jako ekologická výchova a trvale udržitelný rozvoj...Jezdím autem, pracuji na koleni, používám elektrický proud a teplou vodu, splachuji pitnou vodou ze studny stejně jako Greenpiss a další ekologické iniciativy. Jsme na jedné lodi a vsadím se, že Ty zasviňuješ životní prostředí minimálně stejně jako já :-)Take it easy.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 9.6.2008 22:54
Reaguj
Re: Re: Lidé se neumějí chovat
Milý Honzo, příroda tu není kvůli nám. Přesto nám poskytuje zdroje, které nutně potřebujeme k životu. Některé hodně důležité zdroje jsou chráněny na celém světě národní parky. V nich platí určitá pravidla pohybu. Pravidla by měli vytvářet kompetentní odborníci a měli by být nadřazeny nad komerčními zájmy malých skupiny osob. V Čechách je spousta lidí, kteří mají rádi přírodu a myslí si, že jsou kompetentní posoudit co je správné a co ne. V Čechách existuje spousta špinavých a zabetonovaných řek, na jejich zabetonování a znečištění se podílí spoustu kompetentních vodáků a milovníků přírody. Mnoho z nich se mermomocí chtějí plavit po Teplé Vltavě. Šáhni si do svědomí, jestli nepatříš k těm, kteří svým konáním znečišťují a podporují betonování, tím že dělají v nějkém teplém kancliu někde na úřadě a pak svými auty, které prostředí znečišťují vyrážejí o víkendu z velkoměsta stovky kilometrů do přírody a zas zpět.
Reaguj
Re: Lidé se neumějí chovat
Tomáši, k čemu mi bude příroda, kterou neuvidím? K čemu mi bude i mnou placená skupina lidí, která neumí slušně komunikovat? Za co jsou ochranáři ksakru placení? Za kázání vody a pití vína? Demokracie není totalita.Považuji se také za slušného vodáka, ale ne za blbce...
Reaguj
Lidé se neumějí chovat
Všímáte si vy, kteří kritizujete ochránce přírody, jak se lidé chovají ? Jak moc jsou neukáznění ? Kolik vyprodukují odpadků, které pak v přírodě nechají ?Problém není u správy parku, ale v morálce lidí.Kdyby jsme se mi Češi uměli chovat, vážit si své země, nemuseli by se vymýšlet zákazy.Jsem vodák a turista, kudy chodím tudy sbírám odpadky po ostatních. A protože jsem vodák slušný, zákaz splouvání mě omezí nejvíc, přesto jsem pro. Příroda je důležitější než každý sobecký jednotlivec.Tomáš
  • Autor Tomáš
  • Datum a čas 1.6.2008 11:23
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

Výrazného úspěchu dosáhla česká reprezentace na mistrovství světa v zimním triatlonu v italské Padole. Edita Pozlerová vybojovala třetí místo v kategorii juniorek a zároveň obsadila osmé místo v absolutním pořadí žen. Český tým navíc přidal... celý článek

Houbařské a mykologické akce 2026

Prodávej na Vinted jako profesionál: Jak ovládnout algoritmus a ušetřit čas s doplňkem Selliqo?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

TEST Propadnout se pod led není nic příjemného. Při troše smůly se utopíte a zároveň zmrznete. Jako záchranné pomůcky se proto používají vyprošťovací bodce. Už dva roky bruslíme s bodci Hansa Dubben
Krkonoše za císaře pána

Krkonoše za císaře pána

RECENZE Fotografická kniha Krkonoše za císaře pána je k dostání v knihkupectvích už pět let a zdá se, že ještě několik let bude. Historické snímky ikonických míst ze sbírky Pavla Scheuflera se stále dobře
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Klasika i skate - to jsou pravidelně upravované trasy na Jizerské magistrále. Jestli nejste zdatní běžkaři, nebo máte s sebou školní děti, doporučujeme hezkou, jednoduchou, bezpečnou trasu po Promenádní a Knížecí cestě.
Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla vloni otevřena vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz. Nachází se ve výšce 643 metrů nad mořem. Je přístupná po zelené turistické značce z obce
Mezinárodní standardy kvality v oblasti online zábavy

Mezinárodní standardy kvality v oblasti online zábavy

Online zábava dnes funguje podle mezinárodních pravidel. Uživatelé si mohou vybírat herní služby z různých zemí, a proto se konkurence mezi platformami výrazně zvýšila. Hráči věnují pozornost nejen nabídce her, ale také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Freeride World Tour Rakousko, Fieberbrunn 5.-10.3. 5.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 8.3.
Mafie - hra Praha 9.3.-14.4. 9.3.
Norsko - diashow Brno, Art Přednáší Martin Loew 9.3. 18:00
Pierra Menta Francie, Beaufort 11.-14.3. Skialpinismus 11.3.
Grónsko a Bhútán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší David Gaydečka, Vavřinec Hradilek, David Netuka 11.3. 19:00
Zaniklé pražské kavárny - přednáška Praha, Trmalova vila Přednáší Radovan Lipus 11.3. 15:00
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.

Diskuse

D retin a buy in canada r... ocamoga, 7.3.2026 3:28, 447 příspěvků
Rarely, deep comprehensio... usepqeevimel, 7.3.2026 3:24, 447 příspěvků
Any larynx midwife, stain... iwurasanetol, 7.3.2026 3:23, 447 příspěvků
A ureter except sildalis ... etekaribap, 7.3.2026 3:18, 447 příspěvků
Coronary intrapleural one... ilunebas, 7.3.2026 3:16, 447 příspěvků
T tretinoin price at walm... okehimuziq, 7.3.2026 3:11, 447 příspěvků
Allergic inculcate aliena... enopiyno, 7.3.2026 3:06, 447 příspěvků
Immunotherapy non-specifi... utucuciwu, 7.3.2026 3:03, 447 příspěvků
After disaster, words, lo... ipagurok, 7.3.2026 3:02, 447 příspěvků
R deposition, its fell ev... ariiyara, 7.3.2026 3:00, 447 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41