Poznejte hlavní typy bolesti zad

Poznejte hlavní typy bolesti zad
Bolí záda?
Autor snímku EuroPainClinics
SDÍLEJ:

Ať již se jedná o krátkodobou epizodu nebo dlouhodobý projev, každý typ bolesti ovlivňuje fyzické i duševní zdraví člověka. Seznamte se základními typy bolesti, které nejvíce trápí.

Ať již se jedná o krátkodobou epizodu nebo dlouhodobý projev, každý typ bolesti ovlivňuje fyzické i duševní zdraví člověka. Seznamte se základními typy bolesti, které nejvíce trápí.

Současná medicína umožňuje řadou léčebných postupů, včetně moderních intervenčních přístupů, bolest úspěšně odstranit či snížit její intenzitu tak, aby pro pacienta byla v běžném životě snesitelná a co nejméně omezující. Přirozeným očekáváním pacienta je odeznění bolesti zad ideálně úplné a nastálo – je nutné mít vždy na zřeteli, že může jít o časově náročnou cestu k uzdravení, a že každé dosažené zmírnění bolesti je úspěchem. Protože bolest je subjektivní vjem a přesně popsat ji může pouze člověk, který jí trpí, je důležité o svojí bolesti mluvit, svěřovat se s tím, co přesně, kdy, kde a jakým způsobem bolí. Proto se vás také při vstupním vyšetření detailně ptáme a zjišťujeme, kdy, v jaké intenzitě, při jakých činnostech se u vás bolest projevuje, abychom mohli posoudit, jak vám nejlépe pomoci. Stejně tak sledujeme stav a intenzitu vaší bolesti po provedeném výkonu pomocí vizuální škály bolesti VAS, což nám umožňuje korigovat váš léčebný plán. Podívejme se blíže na to, jaké typy bolesti rozlišujeme.

Bolest zad zahrnuje mnoho typů a je možné ji charakterizovat z řady hledisek – podle anatomické struktury, která je postižena, podle typu postižené tkáně, podle místa vzniku a příčiny. Základní dělení, které zohledňuje časové hledisko, je bolest akutní a chronická.

Akutní bolest

Tento typ bolesti má varovný charakter, jedná se o symptom (projev) onemocnění či úrazu, například ischias. Upozorňuje, že něco v těle musí být rychle vyřešeno, odstraněno. Akutní bolest provází nějakou formu poškození tkání, ale odeznívá, pokud odezní její příčina, v poměrně krátkém čase, v řádu několika hodin, dní až týdnů. Hranicí pro klasifikaci bolesti jako bolest akutní je maximální trvání do 3 až 6 měsíců. Typickými doprovodnými projevy je zvýšený krevní tlak, tachykardie, pocení, může se projevovat stav úzkosti nebo emoční stres. Akutní bolest je zpravidla celkem ovlivnitelná léky a jinými metodami, a je tak dobře vyléčitelná, jak je vyléčitelná její příčina. Při nedostačující nebo zanedbané léčbě však může rychle dojít k přechodu do chronického bolestivého stavu.

Chronická (dlouhodobá) bolest

Na rozdíl od akutní bolesti je tato bolest sama o sobě označována jako onemocnění, například vyhřezlá ploténka. Po určité době trvání bolesti dochází k její takzvané chronifikaci. Je to stav, kdy je bolest „fixována“ v nervovém systému na různých úrovních a kdy často odstranění původní příčiny již nevede k odstranění bolesti. Původní příčina dokonce často již není ani známa. Trvá déle než 3 až 6 měsíců a je obecně náročnější pro lékařské ošetření. Chronická bolest může být důsledkem poškozené tkáně, ale velmi často je způsobena poškozením nervového systému, nebo jeho určitou přestavbou (zcitlivěním). Na bolest se tedy příliš nezvyká, spíše naopak – v čase se zpravidla bez léčby zhoršuje. Akutní i chronická bolest mohou být vysilující, povaha chronické bolesti však činí pacienta mnohem více zranitelným. Neustálá a zhoršující se chronická bolest způsobuje většinou psychické změny (deprese, úzkost), poruchy spánku, změny chuti k jídlu a jiné projevy. Opačně všechny tyto stavy mohou také prohlubovat vnímání chronické bolesti. Zmírnění chronické bolesti je především vlastním cílem léčby.

Bolest.

Pokud vás trápí dlouhodobá bolest zad

Dosavadní léčba vám nepřináší úlevu a hledáte nové možnosti léčby? Obraťte se s důvěrou na specialisty EuroPainClinics. Pomůžeme vám přesně identifikovat zdroj vaší bolesti a prodiskutujeme optimální možnosti léčby ke zlepšení vašeho zdravotního stavu.

Prvním krokem je odeslání E-konzultace k předběžnému lékařskému posouzení vhodnosti léčby.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Sportovní móda a zimní turistika

Sportovní móda a zimní turistika

Ve sportovní módě je i letos trendy pohodlí a tepelný komfort, prim hrají kvalitní a funkční materiály, které vám vřele doporučujeme. Co se barevnosti týče, v trendu jsou monochromatické kreace i intenzivní odstíny, ale nejvyhledávanější... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

3 kasina na celém světě, která potřebujete znát

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Pokud vás zajímá, proč je platební brána Pays nejlepší na trhu, pak přeskočme úvodní vysvětlení, co je platební brána, protože s tímto termínem přicházíte do styku zřejmě dnes a denně.
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
3 kasina na celém světě, která potřebujete znát

3 kasina na celém světě, která potřebujete znát

Přemýšleli jste někdy o možnosti zahrát si blackjack nebo poker v jednom z nejslavnějších kasin na světě? Pro každého, kdo má rád hazardní hry, by bylo sedět u jednoho z těchto stolů splněným snem.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 16.-19.2. Lov a rybářství 16.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 22.-26.2. 22.2.

Diskuse

Půjčit peníze na 2 měsíce Lukáš Mertan, 9.2.2023 2:09, 9 příspěvků
What all you can get with... Martin, 8.2.2023 5:55, 117 příspěvků
Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

LEJDIS za darmo wazzBal wazzBal, 8.2.2023 21:13
Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21