Via ferraty, jištěné lezení

Via ferraty, jištěné lezení
Königsjodler Hochkönig.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Všichni, kdo lezeme, to máme stejně: s partou celou zimu hledáme terény a ferraty, na kterých jsme ještě nebyli, sestavujeme itineráře, řešíme výbavu a na jaře pak netrpělivě čekáme jen na počasí. Letos jsme měli jako první v plánu loňskou novinku v oblasti Kaprun - Zell am See, feratu Mobo 107. Vede netradičně po betonové přehradní hrázi Mooserboden Stausee. Na to se těšíme, máme v partě stavaře, co si na beton sáhnou rádi.

Horolezec čeká úraz. Ale nemoc?

Jenže jsme to neplánovaně museli odložit. Tenhle víkend jdeme s klukama místo lezení stěhovat Máru. Je to trochu šok, protože couvá zpátky k rodičům. Nevěděli jsme, že je to s jeho nemocí až tak vážné, navíc rozhodnutí prodat v sedmadvaceti letech vlastní novou garzonku a vrátit se k rodičům se nedělá ze dne na den, nejspíš už má tedy Mára potvrzené od lékařů, že se do práce nevrátí.

Mára začal před pár lety trochu vrávorat, zakopával a my si z něj utahovali. Jenže se ukázalo, že to nebyla kocovina. Je to roztroušená skleróza. Prostě nemoc, nedá se vyléčit a Márovi se dost rychle zhoršuje. Na lezení už prý může zapomenout, ale co je hlavní – v truhlárně, kde dřív pracoval, už toho taky moc neudělá. A teď jsme se dozvěděli, že splácet hypotéku z invalidního důchodu nezvládne, navíc nemůže už ani bydlet sám. Takže v neděli si tréninkově trochu zavzpíráme a odvezeme Márovi věci do rodičovského hnízda 60 km za Prahu. Mimochodem tohle je největší průšvih – bude to mít všude daleko, musí nějak jezdit k doktorům a tak, potřebuje auto a pořádný invalidní vozík… má a bude mít velkou režii, přitom jen invalidní důchod.

Samozřejmě, že jsme se ptali, jak to má Marek s pojištěním.

"Já jsem zaměstnanec, myslel jsem, že stát platí nějakou nemocenskou nebo tak a taky jsem vůbec netušil, že je invalidní důchod tak nízký. A jinak jsem měl od dětství úrazovou pojistku, to mi připadalo pro lezení na skalách akorát."

Hm.

Průměrné trvání nemoci.

Pravidlo dvou P: prevence a pojištění

Chytli jsme teď všichni záchvat zodpovědnosti. Jasně, že jsme na lezení vybavení. Bez pořádného jištění bychom nelezli, tihle zase nejsme. Nemáme v partě žádného pojišťováka, ale trochu jsem teď po tom šoku s Márou začul, že se tím kluci začínají zabývat. Dost mě překvapilo, že víc než 90 % invalidit není po úrazech, jak jsme si mysleli, ale po nemocech!

Takže pojistit si zlomeninu ok, ale opravdový problém má člověk v jiných situacích. A v těch je uklidňující, že pojištěný smolař má alespoň z čeho zaplatit lázně, může doplatit hypotéku a nemusí prodávat garzonku a má případně na její přestavbu, když začne potřebovat invalidní vozík. A taky mu pojištění každý měsíc přispěje další částkou k nízkému invalidnímu důchodu.

Königsjodler Hochkönig.

Nejlepší dárek pro mimino

Pavel plánoval jen začátek sezony, neb se v létě stane otcem. Koupili prckovi už kde co, jeden by neřekl, co všechno se prodává pro mimina. My s partou sháníme pro malého ferratový set v batolecí velikosti. Jen co udrží hlavu, dostane přilbičku.

Ale vážně: po zkušenosti s Márou je najednou zřejmé, co je nejdůležitější – aby se živiteli rodiny nic nestalo. Manželka logicky nebude pracovat, peněz bude míň... Opatrnost je na místě. Ale úplně přestat lézt?

Trochu jsme počítali a dospěli k tomu, že přehnaně se omezovat nemá význam, navíc jsou tu také nemoci a člověka mohou potkat nejrůznější lapálie nezávisle na sportu. Dává nám smysl rizikové životní pojištění. Dítě bude vydělávat nejdříve za 19 let a do té doby bude potřebovat z Pavlova platu nejméně 10 tisíc měsíčně, tj. 10000 x 12 x 19 = 2 280 000 Kč. Takto se vypočítává optimální suma, na kterou je potřeba se pojistit pro případ smrti živitele dítěte. Nejlepší dárek pro mimino je totiž pojištěný tatínek. A pojištěný nejen na smrt – invalidita může být finančně nakonec ještě horší než smrt, protože živitel najednou neživí, ale ještě spoustu věcí potřebuje. A hodně dlouhá neschopenka taky. Zatímco s penězi z pojištění může být i postižený taťka dál pro dítě důstojným vzorem v mnoha věcech.

Ale tu helmičku dostane taky. ;-)

Fledermausgrat Vordernberger Griesmauer.

Jak pojistit OSVČ

Mára byl zaměstnaný, tak měl aspoň nějaké nemocenské pojištění a teď má ten malý invalidní důchod. Ale někteří kluci z naší party jsou OSVČ, ze sociálního pojištění si platí jen povinné minimum, ani chřipku si nemohou dovolit – a těm došlo, že by v podobné situaci byli úplně nahraní…

Nechci nikomu křivdit, ale určitě málokdo má čas myslet na to, co by bylo, kdyby z toho kolotoče musel třeba na půl roku vyskočit. Měl by si asi spočítat, kolik bude měsíčně potřebovat peněz na udržení domácnosti, zajištění rodiny atp. a uzavřít životní pojištění NA PŘÁNÍ, pro svou konkrétní situaci. Ano, vím, volné prostředky investujete. Všichni to tak děláme. Ale kdo má z investic ihned k dispozici tak vysokou částku, abys z ní dlouhodobě pokryl absolutní výpadek příjmů? Zatímco z pojistky, kdyby došlo na nejhorší a něco se stalo, dostanete peníze už třeba hned první měsíc po jejím uzavření. 

Příští akce: Dolorock, lezecký festival

O Máru se samozřejmě postaráme, bylo by mu bez nás smutno. I kdyby si na skálu už netroufl, bude jezdit s námi. Stejně potřebujeme vždycky někoho na všechen ten servis okolo a Mára umí dobře německy, to se v Alpách hodí. Nebude mít pocit, že je nám na obtíž.

A pokud máte jako on úrazové pojištění sjednané před desítkami let, v žádném případě ho nerušte! Najděte pojistnou smlouvu, dojděte s ní někam na přepážku a tam ji upgradujte na něco použitelného. Neplaťte co nemusíte, soustřeďte se na to podstatné.

A sejdeme se třeba na Dolorocku. Program a podrobnosti tady.

Fledermausgrat Vordernberger Griesmauer.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Jednoznačně nejvýznamnější výlovy tento víkend probíhají na jihočeském rybníku Dehtář a na jihomoravském rybníku Olšovec.... celý článek

A znovu Rio Botičo

Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Jednoznačně nejvýznamnější výlovy tento víkend probíhají na jihočeském rybníku Dehtář a na jihomoravském rybníku Olšovec.
Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

AKTUALIZACE Podzimní horolezectví ve Svatém Janu pod Skálou je barevné. Jeho kouzlo vytváří bílé skály, žluté modříny na svazích, zelené borové lesy a červená střecha kláštera. Dopoledne lezeme na Dušičkové stěně,
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

PRAHA Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

CYKLOTURISTIKA Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Alpinmesse - veletrh Rakousko, Innsbruck 20.-21.10. 20.10.
Šarkaniáda / drakiáda Beckov 20.-21.10. 20.10.
Rio Botičo Praha, Hostivař Splutí Botiče 21.10.
Dýně - výstava Praha, Botanická zahrada 22.9.-21.10. 21.10.
Dresden Marathon Německo, Drážďany   21.10.
Klánovický půlmaraton Praha, Klánovice Běh 21.10.
Veduty českých měst a hradů Havlíčkův Brod, Galerie výtvarného umění 7.9.-21.10. Maloval Jan Antonín Venuto 21.10.
Guatemala a Arménie - diashow Praha, Divadlo za plotem Přednáší Pavel Svoboda 22.10. 19:00
Drakiáda Ladná Ladná 23.10.
Dech hor - festival Jilemnice 24.-25.10. 24.10.

Diskuse

mám tušení žižkovák, 21.10.2018 0:31, 1 příspěvek
Už se těším na kolo v zah... Vlastimil Dobrovský, 18.10.2018 10:13, 1 příspěvek
Nic moc Karel, 16.10.2018 17:46, 3 příspěvky
batoh boris, 15.10.2018 11:40, 13 příspěvků
Kloubní výživa Rakia, 13.10.2018 13:15, 21 příspěvků
Malá ta, kdo zná jen malý... Roman Siegl, 12.10.2018 16:39, 6 příspěvků
Operace kolene Lenka, 12.10.2018 13:27, 21 příspěvků
připomínka Honzány, 11.10.2018 20:26, 27 příspěvků
Operace kolene Karolina, 11.10.2018 13:50, 21 příspěvků
Pozor Smejči, 11.10.2018 7:19, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

beeg Jamscew Jamscew, 21.10.2018 3:37
Nemravnost - zákeřný jed,... milan šupa, 18.10.2018 17:24
Re: Prodám chatku. Cena 2... mirunka.mokra@seznam.cz, 17.10.2018 20:02
Martinik ve Slatiňanech Horydoly , 16.10.2018 17:55
Kurz slackline pro začáte... Horydoly , 15.10.2018 9:24
Swiss Food Festival Praha Horydoly , 10.10.2018 23:33
Re: Wallis Horydoly , 8.10.2018 15:34
Re: Wallis Kuba Turek, 8.10.2018 15:34