Na cestování vozem je nutné mít dobré povinné ručení

Na cestování vozem je nutné mít dobré povinné ručení
Povinné ručení slouží k rychlému finančnímu vyrovnání mezi viníkem nehody a majitelem nabouraného auta.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Povinné ručení musí platit každý majitel auta ze zákona. Selský rozum velí, aby to byla pojistka od solidní pojišťovny, za dobrou cenu a pokrývala co největší škody.

Jak na to

Totálka za povinné ručení

Jak funguje povinné ručení, jsem nechtěně vyzkoušel na vlastní kůži ve vilkové čtvrti v Praze - Modřanech. Opatrně projíždím podle dopravní značky Zóna 30. Následuje jedna ulička za druhou a na všech křižovatkách koukám doprava. Nejedu rychleji než předepsaných 30 km/h.

Nečekaně se přede mnou objeví bok jiného auta. Rána, skřípění plechů, vystřelí airbagy. Těžký Ford Mondeo nabral lehkou Fabii a odhodil ji stranou. Soukáme se z nabouraných aut. Vietnamský řidič nedal přednost a vyjel zpoza kontejnerů.

Přijíždí dopravní policisté, které jsme přivolali. Od Vietnamce bez zaváhání berou pokutu 1500 Kč a pak oběma nechávají dýchnout. Kontrola na alkohol dopadne dobře. Pomohou nám sepsat doklady o nehodě a odjíždějí.

Volám asistenční službu, kterou mi k povinnému ručení přibalila pojišťovna. Loučím se s nabouraným řidičem a přejeme si, abychom se už nikdy neviděli. Asistenční služba posílá odtahovku. Kontaktuji pojišťovnu řidiče, který zavinil dopravní nehodu. Posílám jí číslo jednací, které mi dali policisté, a o víc se nemusím starat.

Druhý den si přijede prohlédnout auto likvidátor z pojišťovny. Sepíše škody na autě a prohlásí, že to je totálka. Návrh celkové částky za pojistné plnění mi pošle pojišťovna později. Jenom se musím rozhodnout, zda si vrak ponechám, nebo ho nechám prodat v aukci, kterou pořádá pojišťovna.

Pozítří přijíždí další odtahovka, podepisuji doklady o prodeji autovraku, odevzdávám velký a malý technický průkaz. Auto je přepsané a já už k němu nemám žádné povinnosti. Za týden přicházejí na účet peníze od pojišťovny. U své pojišťovny ruším povinné ručení a odevzdávám zelenou kartu.
Kuba Turek

Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla č.168/1999 Sb. stanoví, že povinné ručení musí platit každý, kdo vlastní jakékoliv vozidlo přihlášené v registru vozidel. Týká se to tedy nejen osobních a nákladní automobilů, ale také motocyklů, autobusů, přívěsů, karavanů, veteránů, speciálních vozů a strojů, které se pohybují na silnicích.

Vybrat povinné ručenímotorového vozidla není složitá záležitost. Stačí kliknout na web jakékoliv pojišťovny a dostanete solidní nabídku.

Delší čas ovšem zabere, pokud chcete na pojištění ušetřit, konfigurovat ho přesně podle svých požadavků a získat co nejlepší podmínky. Na internetu jsou k dispozici mnohé srovnávače a také agregátory standardních i akčních nabídek nejen samotných pojišťoven, ale také jejich zprostředkovatelů. K povinnému ručení tak můžete získat například bezplatnou asistenční službu, odtah nepojízdného auta, pojištění střetu se zvěří, živelné pohromy, čelního skla a další výhody. Pojišťovací portály vám umožní spočítat všechny vybrané parametry v online kalkulačce.

Povinné ručení je pojistkou pro ty, které nabouráte

Nejedná se o pojistku vašeho auta (na to si můžete dobrovolně platit havarijní pojištění), ale peníze pro řidiče, kterému svojí vinou nabouráte auto a případně pro účastníky silničního provozu (tedy i chodce a cyklisty), kterým způsobíte zranění nebo jinou újmu.

Dlužno dodat, že povinné ručení z vás nesnímá případnou trestní odpovědnost. To se může projevit v pokutě, kterou vám udělí policista na místě, nebo obecní úřad ve správním řízení, případně v trestní sazbě, ke které vás odsoudí soud za zvláště těžké porušení povinností řidiče.

Havárie.

Řidič může povinné ručení zrušit jen, pokud auto prodá, když je na odpis po havárii, když mu ho někdo ukradne, nebo když přechází od jedné pojišťovny ke druhé.

Pokuty za neplacení povinného ručení se pohybují v řádech tisíců až desítek tisíc korun.

Pokud se majitel vozidla chce vyhnout placení povinného ručení, může vůz zaparkovat, odevzdat registrační značky a osvědčení o technickém průkazu. Vyřazení z evidence vozidel může být trvalé nebo i dočasné, čemuž se říká deponace registračních značek.

Jestli hodláte z jakéhokoliv důvodu změnit pojišťovnu, vyžádejte spolu s výpovědí smlouvy o povinném ručení také doklad o bezeškodném průběhu pojištění. Slouží k čerpání bonusů v nové pojišťovně. O doklad průběhu pojištění požádejte, i pokud jste v minulosti bourali. Nová pojišťovna posoudí, zda se jednalo o malé nehody a nízká pojistná plnění a bonus vám přizná, nebo o vysoká pojistná plnění a bonus nedostanete.

Havárie.

Zelená karta pro celou Evropu a okolní země

Doklad o povinném ručení se nazývá zelená karta. Není to sice oficiální úřední označení, ale když vás v Evropě vyzve k předložení Green Card policista, úředník či jiný řidič, chtějí vidět pojistku na vaše auto. Pozor v USA, kde je to jiné - zelená karta je doklad pro legální přistěhovalce.

Zelená karta platí ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru - Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Zvláštní dohody o vzájemném uznávání povinného ručení uzavřela Česká republika s dalšími státy - Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Monako, San Marino, Severní Makedonie, Srbsko, Turecko, Ukrajina a Vatikán. Totéž udělala Česká kancelář pojistitelů se svými protějšky ve zbývajících státech - Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2021 na 1500 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích... celý článek

Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Na cestování vozem je nutné mít dobré povinné ručení

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

Kdo si pro cestu po památkách, přírodních krásách nebo městech rozhodne půjčit auto, má nejvyšší čas na výběr autopůjčovny. Pokud se do výběru a zjišťovaní smluvních podmínek pustíte zavčas a budete se
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2021 na 1500 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.

Diskuse

Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06