Běžec z rovin je vládcem Krkonošské 50

Běžec z rovin je vládcem Krkonošské 50
Krkonošská 50.
Autor snímku Ladislav Adámek
SDÍLEJ:

Milan Janata z Hořic v Podkrkonoší a Jana Mikešová z Nové Paky taktéž v Podkrkonoší vyhráli na uprgradované trati Krkonošskou 50, královský závod tuzemského trailového poháru Trail Running Cup.

Běžec z rovin je vládcem Krkonošské 50
Milan Janata vyhrál Krkonošský maraton 2019.
Autor snímku Ladislav Adámek

V horském půlmaratonu, také bodovaném do seriálu MTRC (50 má vyšší koeficient), původní pětadvacítce pomenšené o poslední brutální výšlap do Stohu, obhájil prvenství Radek Hübl zpod Orlických hor. A poprvé vládla jeho krajanka Eva Žáčková ze stejného RunSport teamu, která tu před třemi lety vyhrála nejkratší trať na Horské výzvě.

Ideální vlhké běžecké počasí vydrželo po většinu závodu, až po doběhu nejlepších z padesátky spustil hustý déšť. Ve Skiareálu ve Svatém Petru opět vládla skvělá atmosféra, vyběhly téměř čtyři stovky účastníků (ještě včetně nejkratší doprovodné pětky).

Vzhledem ke konkurenci na startu si pozdější vítězové už předem domluvili spolupráci. "Ale Milan je na tom líp, tahal těžší úseky a utekl mi do Kozích hřbetů," přiznal férově Radek Hübl, kterého v poslední době trápily achilovky a směrem vzhůru je nechtěl tolik trápit.

Janata (Run4fun/Salming) postupně zvyšoval náskok a závěrečných deset kilometrů už mohl pojmout téměř jako výklus. Trať zdolal za 4:18 hodiny s jedenáctiminutovým náskokem na Ondřeje Pence. Ten se ještě vydatně naháněl s nakonec třetím Zdeňkem Šilarem.

"Příjemný výlet do Krkonoš skoro po roce," usmíval se Janata. Čerstvý otec z královéhradecké běžecké prodejny v posledním roce omezil tréninkové objemy. "Běhám víc kvalitu, na vytrvalost nezbývá čas. Ale letos ještě těžím z loňských dávek," hodnotil svůj výkon.

Loni si tu po nevydařeném mistrovství světa v horském běhu na Sněžce chtěl na poslední chvíli spravít náladu, ale příliš se mu nedařilo – skončil čtvrtý. "To jsem chtěl běžet stupňovaně, což na padesátce v horách asi není ideální scénář. Teď jsem běžel od začátku rychle, chtěl jsem vyzkoušet, jak na tom opravdu jsem, jak se teď tělo zachová po běžné dvouhodinové zátěži," vyprávěl. Směřuje totiž hlavně k podzimnímu horskému maratonu v Itálii.

Krkonošský Skymarathon.

Také královna Jana Mikešová pojala Krkonošskou 50 jako přípravu (za 5:21) na větší kopce, 85 km ve Francii za tři týdny. "Proto jsem měla za sebou už týdenní trénink v Krkonoších. Běželo se mi dobře, ale pořád jsem si myslela, že jsem druhá. Až někde na třicátém jsem dostala zprávu, že vedu, uklidnila se a pěkně se rozběhla," povídala. O den později už vyklusala další poctivou desítku.

Druhá skončila Barbora Zavřelová z Němčic a třetí Martina Hampejsová (Šneci na max). A zajímavou motivaci nabídla skalní účastnice MTRC Radka Faltusová. "V týdnu mi nebylo dobře, brala jsem antibiotika a bála se, že rychlý půlmaraton nedám. A tak jsem se na poslední chvíli přehlásila na padesátku. Do čtyřicítky to šlo, ale pak mi ztěžkly nohy a hodně jsem si vytrpěla. Ale jsem ráda, že ji mám," přiznala pátá žena v cíli (pořád výborný čas pod šest hodin 5:55).

Krkonošský Skymarathon.

A další pořadí na půlmaratonu? Druhý skončil Martin Jor také z podorlického RunSport teamu, jen minutu za Hüblem, ale v čase využil spíše závěrečné uvolnění lídra. Třetí místo patří zde už pravidelně se objevivšímu Dominiku Chlupáčovi z Mizuno teamu.

Ženské stupně doobsadily Zuzana Rusínová a Marcela Rambová též z hradecké roviny. Tentokrát pátá doběhla Iveta Vlčková, minulý týden třetí dáma na třicítce Ultra Trailu Grossglockner.

A jak se ujaly změny tratí – odlišné stoupání do Medvědína a vypuštění závěrečné Hromovky na padesátce a zrušení výstupu na Stoh na půlmaratonu? "Medvědín nebyl o nic jednodušší, namísto sjezdovky táhlý výživný utahovák," hodnotil pravidelný účastník letos čtrnáctý Zdeněk Beck a další.

"Pro nás úplně vepředu by asi ty závěrečné kopce tolik nevadily, ale věřím, že 95% pole to prospěje, celé tratě v horách jsou už dostatečně náročné a teď se mohlo víc běžet," shodli se Janata i Hübl - ten zaznamenal změnu až večer před závodem.

INFO: Trail Running Cup

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nike překonala očekávání, ale obrat ještě není úplný

Nike překonala očekávání, ale obrat ještě není úplný

Společnost Nike překonala očekávání Wall Streetu, avšak pouze při pohledu na hlavní čísla, protože zisk byl do značné míry ovlivněn jednorázovou refundací cla a jádro podnikání zůstává pod tlakem. Výsledky za... celý článek

Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Jak se správně starat o kola, elektrokola, paddleboardy či sportovní kočárky?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Nejznámějším běžeckých závodem člověka proti stroji je Schneeberg Lauf v Alpách. Závodníky vyzývá přes sto let stará parní zubačka a předběhnou ji jen nejzdatnější, zpravidla z afrického kontinentu. Zkusil jsem něco podobného v Praze
Nike překonala očekávání, ale obrat ještě není úplný

Nike překonala očekávání, ale obrat ještě není úplný

Společnost Nike překonala očekávání Wall Streetu, avšak pouze při pohledu na hlavní čísla, protože zisk byl do značné míry ovlivněn jednorázovou refundací cla a jádro podnikání zůstává pod tlakem. Výsledky za
Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté mají za sebou další povedený víkend na mezinárodní scéně. Na Asijském poháru v kazašské Astaně vybojoval Radim Grebík bronzovou medaili a Ema Ryšávková obsadila těsně pod stupni vítězů čtvrté místo.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zátopkova 10 - běh Plzeň 20.7.
Zlatá pětka Emila Zátopka Plzeň 24.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 25.7.
Zlatý maraton Emila Zátopka Plzeň 27.7.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 1.8.
Xterra Prachatice, Křišťanovice Terénní triatlon 8.8.
Pilsenman - kvadriatlon Plzeň, Bolevecký rybník Plavání, horské kolo, kajak, běh 8.8.
Mukařovský běh Mukařov   14.8. 19:00
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 15.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 20.8.

Diskuse

Lewiskit Earnesthaide, 20.7.2026 0:24, 175 příspěvků
Удобный поиск работы в Мо... PamelaFloxy, 20.7.2026 0:21, 175 příspěvků
Dichaelrerce Dichaelrerce, 20.7.2026 0:08, 175 příspěvků
mexican medicine Stevenlialp, 19.7.2026 23:59, 83 příspěvků
Shanebal Timsothyenush, 19.7.2026 23:58, 175 příspěvků
medications can i buy mexico Stevenlialp, 19.7.2026 23:44, 31 příspěvků
Viagra sans ordonnance 24... EdwardNax, 19.7.2026 23:33, 31 příspěvků
здесь Свободное общение, ... LarryThize, 19.7.2026 23:30, 175 příspěvků
OLanebal Stephenjense, 19.7.2026 23:13, 175 příspěvků
Timsothyenush Timsothyenush, 19.7.2026 23:09, 175 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49