Kulatá Beskydská sedmička

Kulatá Beskydská sedmička
Beskydská sedmička začíná i končí v noci.
Autor snímku B7
SDÍLEJ:

Jubilejní 10. ročník extrémního závodu Beskydská sedmička 2019 odstartoval. Podruhé z atletického stadionu v Třinci. Poprvé se vstříc beskydským vrcholům vydali závodníci v kategorii jednotlivců. O patnáct minut později je následovaly dvojice.

1. září večer

Tři tisíce účastníků Beskydské sedmičky se premiérově rozdělilo do kategorie jednotlivců (400 závodníků) a dvojic (1320 párů). Absolutním vítězem a Mistrem Českíé republiky v Ultra Sky se stal Marek Causidis (Salomon), který 101,5 kilometrů zvládl ve fantastickém čase 11:17:31 h.

Marek Causidis letos vyhrál jednotlivce, minule týmy 

"Jsem tu pozdě," řekl trochu překvapivě vítěz v cílovém prostoru. Přechod Beskyd chtěl zvládnout pod 11 hodin, přesto byl s výkonem spokojený."„Já jsem si na závod hodně věřil. Cítil jsem se strašně dobře fyzicky i psychicky. Od začátku jsem si šel za tím, že ten závod vyhraji. Jsem strašně spokojený. Chtěl jsem skyrunningový titul, o to mi šlo.“ 

V minulosti vyhrál B7 v týmové dvojici, letos si nenechal ujít novou kategorii, i když definitní rozhodnutí o účasti si nechal až na pátek. "Soupeři byli na startu z mé přítomnosti dost překvapení. Možná jsem někomu nahlodal psychiku hned na startu, což ale nebylo úplně v plánu. Od začátku jsem si běžel svoje a věděl jsem, že pokud se mi nic nestane, tak závod vyhraji."

Michaela Mertová čtyřikrát padla, ale nakonec zvítězila

Ani čtyři pády v první polovině náročné trasy nedokázaly zlomit Michaelu Mertovou (Stefko running team) a úžasný výkonem si doběhla pro prvenství na B7 v ženské kategorii jednotlivců (14:25:23 h) a stala se Mistryní České republiky.

"Od začátku se mi šlo dobře, vadilo mi ale počasí, protože bylo strašné dusno. Podmínky jsme měli všichni závodníci ale stejné," rozpovídala se v cíli šťastná vítězka. Samotný závěr stokilometrové extrémní poutě už byl zejména o její psychické odolnosti. "Z Radhoště už to bylo hodně na morál," přiznala Michaela Mertová. Krušné chvíle ale zažívala ještě během noci. "Měla jsem čtyři pády, všechny před Lysou horou, ale mám jen odřeniny a odnesl to displej hodinek."

Nakonec si doběhla, při svém prvním startu na B7, pro příčku nejvyšší. "Klobouk dolů všem organizátorům a dobrovolníkům, protože tak velký závod a tak perfektně zorganizovaný, to je super."

Beskydská 7.

Pro prvenství v závodě dvojic si doběhl v sobotu dopoledne na náměstí Míru tým Beskyd Matural/Runsport Team ve složení Tomáš Klimša - Dominik Chlupáč (11:35:57 h).

Návštěvy z jiného běhu: Vabroušek a Škorpil 

Ve startovní listině opět nechyběla atraktivní jména z oblasti profesionálního sportu. Po letech se na B7 vrátil Petr Vabroušek, který ještě minulý víkend, v estonském Tartu, vybojoval čtyřiačtyřicátý titul Ironmana. "Na Beskydskou sedmičku se těším, je to něco jiného než obvykle dělám. Na druhou stranu mám vítr z těch kopců ve tmě, protože s čelovkou jsem běžel naposledy tady, před šesti nebo sedmi roky. Uvidím, jestli se tam někde nepřerazím," řekl sympatický sportovec ze Zlína před startem.

Náročný program se do jeho výkonu nakonec promítl. Petr Vabroušek ušel stokilometrovou trasu za skvělých 15 hodin a skončil na 26. příčce.

Beskydská 7.

Dnes již legendární přechod Beskyd se poprvé, ve čtyřiašedesáti letech, rozhodl zdolat také Miloš Škorpil, ultramaratonec, propagátor a trenér běhu. "Věděl jsem, co B7 je, ale upřímně jsem vůbec neměl tušení, jak ta trať je těžká. Já neumím běhat z kopce po šutrech, to byl pro mě asi největší problém," přiznal Miloš Škorpil.

Nakonec se popral s terénem i krizemi. Za 21 a půl hodiny došel se svým parťákem Bohuslavem Bobem Komínem do cíle. "Ta trať je opravdu krásná. Říkali jsem si, že ten, co vyhrál jednotlivce, si to moc neužil, protože v noci nic neviděl. My jsme se mohli koukat a příroda je tady překrásná," neskrýval Miloš Škorpil nadšení. Zda bude na startu v Třinci i příští rok odpověděl: "Zatím říkám poprvé a naposledy, ale uvidíme."

Bez vážných úrazů

Účastníky tentokrát doprovázely v závodě vysoké letní teploty, během soboty se přes Beskydy navíc přehnala bouřka. Ze čtyř stovek jednotlivců jich vytoužený cíl dosáhlo 238, dvojčlenných týmů pak 851 z 1320.

Skvělou zprávou je, že kulatá oslava B7 se obešla bez vážnějších úrazů. "Nejčastěji jsme řešili otlaky, podvrtnuté kotníky, dvakrát jsme museli volat rychlou službu. Dále se jednalo o celková vyčerpání, dehydratace, měli jsme tu i nějaké kolapsy," vyjmenovala hlavní potíže závodníků zdravotnice Nikola Kretíková.

Chceme dostat světovou špičku do Beskyd

Pořadatelé zcela upustili od využívání jednorázových plastových kelímků, jejichž spotřeba byla až 30 tisíc na jeden závod. "Z toho mám největší radost," těší hlavního organizátora B7 Libora Uhra. "Přestali jsme generovat mraky zbytečného odpadu." Pořadatelé museli vybudovat zcela nové samoobslužné občerstvovací stanice na trase, všem závodníkům také darovali speciální znovu použitelné silikonové kelímky.

Další novinkou byl překlad slavnostního zahájení na atletickém stadionu v Třinci, i toho závěrečného na frenštátském náměstí, do znakového jazyka pro neslyšící. Na velkoplošných obrazovkách veškeré dění na místě tlumočila překladatelka Michala Wu. Její tlumočení mělo navíc své adresáty přímo ve startovním poli. Byla v něm neslyšící dvojice Jitka Dvořáková z Velkého Meziříčí a Richard Helcel z Havířova, tvořící smíšený tým Znakovárna a podařilo se jim B7 dokončit ve své věkové kategorii na 3. místě.

Pořadatelé také museli z nejrůznějších důvodů zasáhnout do profilu tratě, kterou by rád Libor Uher v dalších letech zachoval. "Já si nic jiného nepřeji, než to, abychom do trasy Beskydské sedmičky zasahovali co nejméně. Stabilitu trasy si přeje každý pořadatel závodů."

"Když si vzpomenu na první ročník, kdy jsme tady pionýrsky válčili, a vidím, kam se B7 po deseti letech posunula, tak si nedokážu představit, že by byl v následující dekádě tak ohromný skok. Budeme se snažit v dalších ročnících vychytávat mouchy a snažit se sem dostat světovou konkurenci a top běžce."

"Závody se rodí různě. Některé se narodí jako jednotlivci a pak, po X letech zavedou dvojice. My jsme to pojali z druhého konce. Závod vznikl jako souboj týmů dvojic a po deseti letech jsme otevřeli kategorii jednotlivců. Myslím, že se to povedlo. Viděl jsem mimořádný výkon na sto kilometrech, je to zase o level výš. Začíná se k nám sjíždět nejen špička z Čech, ale měli jsem tady i kvalitní slovenské obsazení. Hodnotím letošní B7 maximálně pozitivně,“ uzavřel Libor Uher. 

Beskydská 7.

31. srpna po půlnoci

Tři tisíce účastníků bude během soboty a neděle putovat napříč Beskydami do cílového Frenštátu pod Radhoštěm. Tam je čeká na posledních 250 metrech červený koberec po zdolání 92,5 kilometrů v případě týmových dvojic a 101,5 kilometrů v případě jednotlivců. Ti poprvé na B7 bojují o titul Mistra České republiky v UltraSkyMarathonu.

Beskydská 7.

Na slavnostním zahájení B7 nemohl v Třinci chybět Samuel Straka, předseda Czech Skyrunning Association. "Jsem moc rád, že se to tady při desátém ročníku uskuteční, protože spousta závodníků po tom volala. Chtějí závodit sami za sebe a teď tu možnost mají."

Úvodní časy dávají velkou naději, že můžeme být letos svědky mimořádných výkonů. V Řece, na úvodní občerstvovačce, byl první Aleš Sedlák, za ním Marek Causidis. Oproti loňskému roku a první dvojici zde byl čas prvního o 9 minut rychlejší.

Beskydská 7.

Jak se bude jubilejní 10. ročník vyvíjet, je možné sledovat po celý víkend přímo v Beskydech. Skvělé zázemí mají sportovci u Wood Arény v areálu Na Pile v Ostravici, trasa vede také přes nejoblíbenější beskydské sedlo Pustevny, Radhošť či Velký Javorník.

 

Od sobotního rána (cca 8:30 h) budou pořadatelé i fanoušci vyhlížet nejrychlejší účastníky v centru Frenštátu pod Radhoštěm. Náměstí Míru bude místem s mimořádnou koncentrací bolesti, radosti, osobních vítězství i nečekaných příběhů.

Slavnostní závěrečný ceremoniál se uskuteční v neděli 1. září od 11:00 hodin, ještě před tím vystoupí oblíbená kapela Docuku (9:30 h).

INFO: Beskydská sedmička

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kbelská 10 přinesla jaro i běžecké rekordy

Kbelská 10 přinesla jaro i běžecké rekordy

Jen těsně o 35 kusů se nevyprodala navýšená kapacita 1500 startovních čísel. Kbelská desítka na severovýchodním kraji Prahy přesto nabídla řadu rekordů. V ideálním počasí - 13 stupňů, místy slunce a hlavně bezvětří - též... celý článek

GR8 Trails běžecké závody 2024

Běhej lesy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Regenerace po zátěži běh/trek - přednáška Praha, Klub cestovatelů Přednáší Dagmar Lisá 24.4. 18:30
Krakonošovo Labíčko Labe, Vrchlabí ZRUŠENO! 27.-28.4. Divoká voda 27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Běh na Doubravku Teplice, Beethowen 1.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
Vltava run Zadov 11.-12.5. Štafetový běh 11.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.

Diskuse

itkqxvsid valtrex cream price, 22.4.2024 21:25, 117 příspěvků
svqmnxis prednisone 54899, 22.4.2024 21:09, 1 příspěvek
Most superbly Cannabis pr... DeweyItach, 22.4.2024 20:38, 1 příspěvek
EARN MORE FROM YOUR WEBSI... Bryanpyday, 22.4.2024 20:08, 16 příspěvků
mhxanyal metformin 1000 mg cost, 22.4.2024 19:51, 2 příspěvky
yicahbaw synthroid 0.050 mg, 22.4.2024 19:20, 2 příspěvky
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23