Dobré zprávy z parlamentu

Dobré zprávy z parlamentu
Tihle dva se už nikdy na politické výsluní nevrátí, ale napáchali ve svých funkcích hodně zla. Vlevo bývalý premiér "Zdroje Jsou" Vladimír Špidla a vpravo "Sexy Mozek" Jiří Paroubek. Oba nakukali veřejnosti, že dluhy se neplatí.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Vyšší daň nebude, za rádio se neplatí.

Jak na to

Co lze čekat od Paroubka

(stav k 27.10.2004)

Klady

* kampaň na přilákání turistů z Polska a Rakouska

* kampaň na podporu domácího cestovního ruchu

* informační brožury pro zahraniční turisty

* nová turistická zastoupení v Irsku a Číně

Zápory

* 19 % daň na ubytovací služby

Nevíme

* sjednocení daní na vleky a lanovky

Komentář Horydoly 27.10.2004

Kvůli hrabivosti levicové vlády bude ubytování v Česku od kempů po luxusní hotely příští rok dražší. Nepomůže to návštěvníkům, podnikatelům, ani státní kase.

Komentář Horydoly 14.10.2004

Pro podnikatele v hotelových službách a zároveň i pro jejich zákazníky je jednání trojlístku Gross - Kalousek - Němec velmi nepříjemné, protože v této branži se plánuje na desítky let dopředu, investuje s desetiletými vyhlídkami, objednávají a prodávají kapacity jeden až tři roky napřed a klienti se rozhodují půl roku až rok před strávením své dovolené nebo pracovního pobytu. A do toho vláda na poslední chvíli lavíruje s tím, zda jejich služby zdraží o desetinu nebo ne.

Situace se značně podobá loňskému přijetí zákona o DPH, který poslanci schválili už v době, na kterou se vztahoval. To je nejen pro jakékoliv podnikatele obtížné, ale od politiků také velmi neslušné. Normální by bylo, kdyby vláda svůj záměr na změnu tak důležitých věcí oznámila několik let předem, potom to odhlasoval parlament a zákon by začal platit dva roky po schválení. Za tu dobu by každý měl času se na jeho požadavky připravit.

Nezapomínejme, že většina podnikatelů v cestovním ruchu jsou malé firmičky, nebo jednotliví živnostníci, kteří nemají čas a sílu neustále sledovat politiku a potažmo i změny zákonů na poslední chvíli. A nezapomínejme ani na to, že turistický průmysl je po výrobě automobilů druhé největší odvětví a zároveň největší zaměstnavatel v Česku.

Hoteliéři včera vybojovali nižší daně a poplatky za televizi, ale ještě nemají vyhráno. Ústupek parlamentu platí jen na jeden rok. Ministr financí Bohuslav Sobotka pláče nad čtyřmi miliardami korun, o které údajně přijde státní rozpočet.

Parlament definitivně schválil změnu zákona o dani z přidané hodnoty, která ponechává ubytovací služby v dosavadní pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Jenže to platí pouze pro rok 2005 a od roku 2006 by mělo dojít k přesunu do devatenácti procentní sazby.

Podle profesních svazů ve sféře turismu a ubytování jde o zjevný nesmysl, protože pokud se zvýší daňová sazba, dojde ke snížení odváděných daní. Socialistický ministr financí Bohuslav Sobotka naopak tvrdí, že státní rozpočet se bude horko těžko vyrovnávat se ztrátou plánovaných čtyř miliard korun, o které přijde nenavýšením daňové sazby.

Podobné hrátky o výši daně z ubytovacích služeb jako letos lze tedy čekat i během příštího roku.

Další dobrá zpráva pro ubytovatele zní, že vybojovali osvobození od poplatků za rádio a televizi v hotelových pokojích. Platit tedy budou jen za přijímače umístěné ve společných prostorech.

14. října

Gross-Kalousek-Němec škodí podnikání

Všechno je jinak! Šéfové koaličních stran se včera dohodli, že by chtěli, aby zvýšená devatenácti procentní daň z přidané hodnoty na ubytovací služby nezačala platit podle zákona od začátku příštího roku, ale až od roku 2006.

Jejich nápad již potvrdil i parlament. Musí ho schválit senát a prezident. Jinak budou hoteliéři od příštího roku platit zvýšenou daň.

Titíž lidé a tytéž strany (socialisté, lidovci a unionisté) ovšem během svého funkčního období ve vládě prosadili zákon o zvýšení DPH a dosud na něm trvali. Státní rozpočet by se prý bez peněz od hoteliérů, majitelů penzionátů a kempařů neobešel. Dokonce i ministr Jiří Paroubek, který má tyto podnikatele pod palce, ještě před pár týdny bohorovně tvrdil, že nevadí, když zdraží. Aspoň by se prý jejich ceny dostaly na západoevropskou úroveň.

13. října 2004

Paroubek otočil

Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek (ČSSD) sice před třemi týdny prohlásil, že nechce na ubytovací služby nižší daň z přidané hodnoty, ale minulý týden otočil a prý bude bojovat za snížení DPH na nižší pětiprocentní sazbu.

Stalo se to ovšem až den poté, co stejný názor uvedl jeho unionistický předchůdce a současný ministr spravedlnosti Jiří Němec.

Lze-li tedy Paroubkovi věřit, bude usilovat o to, aby od 1. ledna 2005 stoupla daň z dnešních 5 % na příštích 19 % a ještě během roku klesla zase nazpátek na 5 %. Za všechny pohyby může současná vláda sociálních demokratů.

27. října 2004

Konec nadějí

Sociálnědemokratický ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek chystá mohutnou podporu turistickému ruchu v České republice. Zároveň prohlásil, že nepodpoří snahu o snížení devatenácti procentní daně na ubytovací služby.

Na jednu stranu chce podnikatelům v cestovním ruchu pomoci s propagací země jako turistické destinace, na druhou stranu plánuje zpřísnit dozor nad cestovními kancelářemi a zároveň nehodlá bojovat za snížení daně na ubytovací služby.

Ohledně daně z přidané hodnoty na ubytovací služby, které spadly do vyšší devatenácti procentní sazby, je již zřejmě dobojováno. „Nedávám nikomu naději na její snížení. Nemohu rozhýbat mozaiku, na které byl zákon o DPH vystavěn,“ obhajuje Jiří Paroubek svůj postoj k dani. „Respektuji názor vlády, jejímž jsem členem. I já jsem hlasoval pro programové prohlášení.“ Podle ministra si státní rozpočet nemůže dovolit výpadek pěti miliard korun, o který by se snížily příjmy státního rozpočtu při poklesu daně na 5 %.

Nepřímo ovšem jeho tvrzení vyvrací předseda Asociace kongresové turistiky Michael Hvíždala, který ještě během projednávání zákona tvrdil, že zvýšením daně se sníží příjmy státu jen v hlavním městě o devět miliard korun. Ceny za ubytování se totiž dostanou na úroveň západní Evropy a ztratíme tak současnou desetiprocentní výhodu.

Ministrovy nápady

K řešení se podle Paroubka nabízí problematická pasáž v zákoně, která chce od vlekařů pětiprocentní a od lanovkářů devatenácti procentní daň. „Mohli by třeba vydávat dvě jízdenky, jednu na vleky a druhou na lanovky.“

Další sociálnědemokratický nápad z Paroubkovy dílny se týká cestovních kanceláří. Pojistky proti úpadku by prý mělo mít pod palcem jeho ministerstvo. V případě, že cestovní kancelář pojistku neuzavře do stanoveného termínu, ministerští úředníci by jí odebrali licenci. Dosud to tak dělali živnostenské úřady, ale ministr se domnívá, že špatně.

Vyplatí se propagace?

Podnikatelé v cestovním ruchu tedy přijdou o velké peníze na daních, ale zato ministerstvo chystá několik marketingových akcí na podporu turistiky v České republice.

Během tohoto roku začala pracovat turistická zastoupení v Irsku a Pekingu. Zvláště čínské má mít velký význam pro budoucnost. „Nelze očekávat okamžitý nával tamních turistů, ale v příštích letech půjde určitě o desetitisíce lidí střední třídy, kteří přijedou do Česka.“ Podle ředitele vládní agentury pro podporu cestovního ruchu CzechTourism Davida Gladiše by jejich počet mohl během několika let vzrůst až na milión ročně. „Teď jde hlavně o to, abychom se na čínském trhu uchytili, dokud ještě není rozporcovaný.“ Ministr pro místní rozvoj dodává jednu analogii: „Před deseti lety bychom nevěřili, že nad Vídní vyhrajeme přímý souboj o japonské návštěvníky a letos se tak stalo.“

Začátkem příštího roku přijde na řadu televizní reklamní kampaň pro Poláky a Rakušany, kteří mají Česko především za tranzitní zemi. Ze severu cestují do Alp a k moři, z jihu nás využívají pro tranzit do Německa. „Rádi bychom, aby se u nás aspoň na pár dní zastavili,“ shrnuje lapidárně hlavní cíl přesvědčovací kampaně Jiří Paroubek.

K tomu budou mít všichni zahraniční turisté zdarma k dispozici příručku, která je bude varovat před negativními jevy, jako jsou zloději, kapsáři, taxikáři a směnárníci. Příručka bude zdarma na každém hraničním přechodu včetně letišť.

Česká dovolená není prestižní

Během roku 2005 se rozeběhne kampaň na podporu domácího cestovního ruchu. "Chceme zlomit přesvědčení mnoha lidí, že tuzemská dovolená není prestižní," uvádí David Gladiš. "Zároveň existuje málo konkrétních nabídek pro cestování doma." Gladiš pokládá za nesrovnatelné katalogy cestovních kanceláří s balíčky komplexních služeb například v Rakousku nebo Francii s těmi, které cestovní kanceláře nabízejí v Česku. "Kampaň tedy bude propagovat také tyto konkrétní nabídky."

Zaostalé regiony spoléhají na domácí turisty

Během tohoto a příštího roku připraví ministerstvo pro místní rozvoj tak zvaný Komplexní projekt podpory cestovního ruchu v ekonomicky zaostávajících regionech severní Moravy a severozápadních Čech. Ačkoliv byl letos výborný rok pro podnikání v cestovním ruchu a zvýšil se příliv turistů o 25 %, týkalo se to výhradně trojkombinace Praha – Český Krumlov – Karlovy Vary.

"Je zřejmé, že do některých regionů zahraniční turisté nepojedou," nabourává hned od začátku představu ministerstva David Gladiš z CzechTourismu. Spoléhá tedy aspoň na Čechy: "Největší potenciál je tak v domácím cestovním ruchu."

A kolik to všechno bude stát? "Mohl bych to říci, ale nebylo by to seriozní. Počkám na projednávání státního rozpočtu," nechce říci přesné číslo ministr Jiří Paroubek. Nakonec uvádí aspoň přibližnou částku na obě kampaně: "Řádově půjde o desítky milionů korun."

Co to bude stát? Neřeknu!

Kolik z nich se republice vrátí, ovšem nelze říci, protože neexistuje účet, kde by správce státní kasy evidoval příjmy a výdaje cestovního ruchu v České republice. Podle dostupných údajů je však cestovní ruch druhým největším oborem v zemi hned po automobilovém průmyslu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kutlíci přikoupili pádla ke kanoím

Kutlíci přikoupili pádla ke kanoím

Značka Kutlíci, která se specializuje na nafukovací kanoe, rozšiřuje portfolio o plastová pádla Profiplast. ... celý článek

CzechTourism dostal na hraní prvotřídní podvodník Havlíček

Ledecká přestupuje na lyže Head

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

NEVEKLOVICE Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Umělá inteligence jako váš nový cestovní rádce? Jistě! Má ovšem úskalí

Umělá inteligence jako váš nový cestovní rádce? Jistě! Má ovšem úskalí

Cestování bylo vždy tak trochu dobrodružství. S nástupem umělé inteligence se ovšem nejistota snižuje a cestovní ruch na celém světě se stává dostupný pro nejširší veřejnost. Chatboti jako Gemini, ChatGPT nebo Perplexity
Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Největší světová značka běžkařských bot Alpina má jediného majitele. Stává se jím český podnikatel Roman Vývoda. Ze slovinské firmy, která má pobočky v mnoha zemích, odchází dosavadní společník František Pivoda.
Madshus se stěhuje z Norska přes Čínu do Česka

Madshus se stěhuje z Norska přes Čínu do Česka

Madshus, padlou značku běžek, přebírá ConsilTech českého podnikatele Tomáše Němce. Norská ikonická továrna, která nepřetržitě vyráběla 120 let, se stěhuje do Čech. 
Reismüller rezignuje na vedení CzechTourism

Reismüller rezignuje na vedení CzechTourism

František Reismüller rezignovala na funkci ředitele vládní agentury CzechTourism. Skončí na konci srpna. Rozhodl se tak kvůli přesvědčení, že cestovní ruch je v Česku nedoceněný. Agenturu vedl tři roky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.-30.8. 24.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 25.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 28.8.-6.9. 28.8.
IBF - veletrh Itálie, Misano 4.-6.9. 4.9.
Den letiště Praha, Letňany 5.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 11.-16.9. 11.9.
Vinohradské vinobraní Praha, Náměstí Jiřího z Poděbrad 11.-12.9. 11.9.
Vinobraní Kuks 12.9.
Vinobraní Roudnice nad Labem 12.9.

Diskuse

Kareemynmjsssddd girih64159 girih64159, 25.8.2026 20:52, 1 příspěvek
Sfgghhhh girih64159 girih64159, 25.8.2026 20:52, 2 příspěvky
indianpharmacy com HenryVilia, 25.8.2026 19:31, 3 příspěvky
mexico pharmacy order online JerryUttem, 25.8.2026 19:12, 7 příspěvků
express scripts mail orde... Coreyvek, 25.8.2026 19:04, 18 příspěvků
buy medicines online in i... DouglasWaife, 25.8.2026 19:03, 49 příspěvků
п»їlegitimate online phar... HenryVilia, 25.8.2026 18:25, 7 příspěvků
top 10 online pharmacy in... HenryVilia, 25.8.2026 17:56, 49 příspěvků
Online medicine home deli... Anthonyabsom, 25.8.2026 17:47, 49 příspěvků
Inu Honza, 24.8.2026 12:44, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fotbal Horydoly , 25.8.2026 10:33
Re: Oblékněte svůj dům do... Horydoly , 19.8.2026 16:36
Sport Expo: Pražský velet... Horydoly , 19.8.2026 16:10
Jihotyrolská zima láká ro... uhuguet@mailto.plus, 18.8.2026 9:10
Oblékněte svůj dům do vlny uxeuen@mailto.plus, 18.8.2026 9:07
Re: Otava Kuba Turek, 13.8.2026 23:21
Re: Otava Horydoly , 13.8.2026 23:20
Re: Otava Horydoly Open, 13.8.2026 23:19