Slepička: Večerní Praha turisty fascinuje

Slepička: Večerní Praha turisty fascinuje
Petr Slepička.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Statistiky dokládají, že přes 70 % zahraničních návštěvníků přijede do Česka poprvé. Když u nás stráví dvě nebo dvě a půl noci, tak jeden den přilétají a jeden den jsou na odletu. Takže zbývá pouze den, maximálně den a půl, což znamená prohlídku Pražského hradu, Karlova mostu a Starého Města.

Samozřejmě Jižní Město se asi nikdy turistickým hitem nestane, ale jinde je co ukázat. Například Holešovice, Karlín nebo Žižkov. Za návštěvu stojí, podle názoru Petra Slepičky, statutárního zástupce a ředitele sektoru turistických služeb Prague City Tourism, Botanická nebo Zoologická zahrada, které mají skvělou úroveň i ve světovém měřítku.

Slýcháme, že si Praha, coby naše turistická jednička vede dobře.

Praha má svůj cestovní ruch velice dobře organizovaný. To musím potvrdit. Vloni jsme zaznamenali nárůst o 3 % návštěvníků. Bylo to sice méně než v letech minulých, ale jsme i za tato čísla rádi. Navíc mluvím o návštěvnících, nikoliv turistech. Turisté jsou pouze podmnožina návštěvníků. Kromě nich tu máme například studenty v rámci programu Erasmus, kongresovou turistiku či české mimopražské návštěvníky z blízkého i vzdálenějšího okolí, kteří si vyjeli do hlavního města za kulturou nebo za sportem. Počet posledně jmenovaných přibývá a narůstá i procento jejich přenocování.

O 30 % stoupl zájem o Prahu u turistů z Asie, a to především z Číny. Bohužel se nezměnil počet jejich přenocování, které činí průměrně 1,6 noci ročně. To je velice málo. Asijští turisté tak patří spolu se Slováky (1,9 noci) mezi návštěvníky, kteří v Praze stráví v průměru méně než 2 noci. V tomto ohledu je na vrcholu klientela z Ruska, která se v Praze zdrží na téměř 4 noci v průměru. Navíc často míří nejen do centra Prahy, ale i do dalších čtvrtí a dokonce i měst.

Jak to vypadá s českými návštěvníky Prahy?

Potíž je, jak je vlastně spočítat, protože Český statistický úřad sleduje pouze hromadná ubytovací zařízení. Ovšem mnoho tuzemských návštěvníků zůstává u známých, příbuzných, na kolejích, ubytovávají se prostřednictvím platformy Airbnb a podobně. Tedy celkový počet domácích návštěvníků je daleko větší, než se oficiálně uvádí.

Pokud jedete například do Národního divadla, například z Vysočiny, tak je velice obtížné cestovat ještě ten den zpět. Pokud jedete vlakem, tak to ještě jde, ale autem po D1 nikdy netušíte, jaká bude cesta. Takže se situace začíná měnit, a i mladé páry si dnes mohou dovolit dát si v Praze večeři, přespat v hotelu a ráno v klidu odjet. Zvláště mimo sezonu, tedy v lednu, únoru a začátkem března, kdy jsou ceny hotelů nižší.

Zmínil jste Internetové platformy.

Jako organizace destinačního marketingu například s Uberem moc do činění nemáme. A doprava na letiště a z letiště je, jaká je. Letecký provoz stoupl na 15 miliónů cestujících ročně. Já sice osobně příznivcem této společnosti nejsem, ale na druhé straně je to služba ve světě etablovaná a mnohde s ní mají dobré zkušenosti a návštěvníci jsou na ni zvyklí.

Nás spíše zajímají platformy jako Airbnb. Přiznávám, že tento problém nemáme dotažený.

A co kongresová turistika?

Kongresová turistika v Praze je velice úspěšná. V Praze se jí zabýváme ve spolupráci s Prague Convention Bureau, která se, jak již název napovídá, primárně zaměřuje na MICE segment. Například se u nás konal prestižní Kongres Interní komunikace – Be IN in IK, který patří mezi tzv. Olympiádu mezi kongresy.

Já se účastním zahraničních kongresů European Cities Marketing, kde hovořím s  kolegy z dalších evropských měst, kteří organizaci takovéto akce hodnotí velice vysoko. Je známo, že klasický návštěvník kongresů jede do Amsterdamu, do Paříže, Berlína nebo Prahy, a bývá většinou, co do typu, stále stejný. Dá práci ho něčím zaujmout a překvapit.

My si s kolegy odjinud často vyměňujeme zkušenosti. Posledně se mne právě na tento kongres ptali, protože ho odborníci řadí k organizačně nejnáročnějším. Takové kongresy se většinou plánují dva až čtyři roky dopředu a je s nimi spojená velká prestiž i odpovědnost.

Vloni proběhly volby a funkcí na magistrátu se ujalo úplně jiné vedení.

Zatím se žádná velká vlna v pražském cestovním ruchu nekonala. Nové vedení se postupně seznamuje se situací. Řekl bych, že první kolo je u konce a již proběhla první jednání nových pracovních skupin, které jsou velice kvalitně obsazené. Budoucnost ukáže, zda se to, co slýcháme, postupně objeví v praxi.

Kromě změn tzv. neviditelných, tu jedna velice viditelná je. Je to ustanovení nové funkce tzv. nočního starosty, od které si hodně slibujeme. Noční starosta se bude po vzoru dalších evropských metropolí věnovat problematice nočního života v Praze. Ten nemůže nikdo pominout. Muzea zavírají kolem 18. hodiny, vyhlídkové věže ve 20 až 22 hodin, ale tím noční život zdaleka nekončí. Praha k tomu přispívá navíc svým geniem loci, tedy duchem místa a jistou tajemností, která je patrná právě ve večerních a nočních hodinách. To často zahraniční návštěvníky fascinuje. Právě kvůli tomu sem mnozí jezdí. Nikoliv jen za levným alkoholem, jak se často někteří mylně domnívají.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Karabina Simond Rocky z Decathlonu je vadná

Karabina Simond Rocky z Decathlonu je vadná

Karabina Simond Rocky koupená v Decathlonu měla obráceně namontovanou pojistku! Důsledkem je, že karabina se nemusí zamknout, aniž by to horolezec zjistil.
POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

Automobilka Volvo se spojila s cyklistickou firmou POC a provedly sérii crash testů cyklistické helmy při střetu s automobilem. Partnerství obou švédských značek vychází z bezpečnostní strategie vyvíjené pro automobily Volvo.
Zajímají vás nové způsoby cestování?

Zajímají vás nové způsoby cestování?

Společnost WorldVentures, jejíž začátky sahají do roku 2005, používá techniky síťového marketingu a nabízí svým členům zvýhodněné možnosti cestování. Účastníci tohoto programu (neboli nezávislí zástupci), platí měsíční poplatky, díky kterým se
Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Vyzkoušet 200 elektrokol můžete zdarma ještě dnes do páté hodiny odpolední. Ebike Fest se koná v průmyslovém areálu Zálesí v Praze - Krči. 
Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Nejlepší projev na demonstraci za odstoupení premiéra Andreje Babiše a jeho ministryně spravedlnosti Marie Benešové, přednesl na zaplněném Václavském náměstí v Praze Martin Jaroš. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Zvonečkový jarmark Rožnov, skanzen Keramika a hrnčířství  22.6.
Memorial Air Show
Roudnice nad Labem 22.-23.6. 22.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Múzy na vodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 1.-6.7. Hudba 1.7.
Slavnosti Pernštejnského panství Pernštejn 5.-7.7. 5.7.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08