Slepička: Večerní Praha turisty fascinuje

Slepička: Večerní Praha turisty fascinuje
Petr Slepička.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Statistiky dokládají, že přes 70 % zahraničních návštěvníků přijede do Česka poprvé. Když u nás stráví dvě nebo dvě a půl noci, tak jeden den přilétají a jeden den jsou na odletu. Takže zbývá pouze den, maximálně den a půl, což znamená prohlídku Pražského hradu, Karlova mostu a Starého Města.

Samozřejmě Jižní Město se asi nikdy turistickým hitem nestane, ale jinde je co ukázat. Například Holešovice, Karlín nebo Žižkov. Za návštěvu stojí, podle názoru Petra Slepičky, statutárního zástupce a ředitele sektoru turistických služeb Prague City Tourism, Botanická nebo Zoologická zahrada, které mají skvělou úroveň i ve světovém měřítku.

Slýcháme, že si Praha, coby naše turistická jednička vede dobře.

Praha má svůj cestovní ruch velice dobře organizovaný. To musím potvrdit. Vloni jsme zaznamenali nárůst o 3 % návštěvníků. Bylo to sice méně než v letech minulých, ale jsme i za tato čísla rádi. Navíc mluvím o návštěvnících, nikoliv turistech. Turisté jsou pouze podmnožina návštěvníků. Kromě nich tu máme například studenty v rámci programu Erasmus, kongresovou turistiku či české mimopražské návštěvníky z blízkého i vzdálenějšího okolí, kteří si vyjeli do hlavního města za kulturou nebo za sportem. Počet posledně jmenovaných přibývá a narůstá i procento jejich přenocování.

O 30 % stoupl zájem o Prahu u turistů z Asie, a to především z Číny. Bohužel se nezměnil počet jejich přenocování, které činí průměrně 1,6 noci ročně. To je velice málo. Asijští turisté tak patří spolu se Slováky (1,9 noci) mezi návštěvníky, kteří v Praze stráví v průměru méně než 2 noci. V tomto ohledu je na vrcholu klientela z Ruska, která se v Praze zdrží na téměř 4 noci v průměru. Navíc často míří nejen do centra Prahy, ale i do dalších čtvrtí a dokonce i měst.

Jak to vypadá s českými návštěvníky Prahy?

Potíž je, jak je vlastně spočítat, protože Český statistický úřad sleduje pouze hromadná ubytovací zařízení. Ovšem mnoho tuzemských návštěvníků zůstává u známých, příbuzných, na kolejích, ubytovávají se prostřednictvím platformy Airbnb a podobně. Tedy celkový počet domácích návštěvníků je daleko větší, než se oficiálně uvádí.

Pokud jedete například do Národního divadla, například z Vysočiny, tak je velice obtížné cestovat ještě ten den zpět. Pokud jedete vlakem, tak to ještě jde, ale autem po D1 nikdy netušíte, jaká bude cesta. Takže se situace začíná měnit, a i mladé páry si dnes mohou dovolit dát si v Praze večeři, přespat v hotelu a ráno v klidu odjet. Zvláště mimo sezonu, tedy v lednu, únoru a začátkem března, kdy jsou ceny hotelů nižší.

Zmínil jste Internetové platformy.

Jako organizace destinačního marketingu například s Uberem moc do činění nemáme. A doprava na letiště a z letiště je, jaká je. Letecký provoz stoupl na 15 miliónů cestujících ročně. Já sice osobně příznivcem této společnosti nejsem, ale na druhé straně je to služba ve světě etablovaná a mnohde s ní mají dobré zkušenosti a návštěvníci jsou na ni zvyklí.

Nás spíše zajímají platformy jako Airbnb. Přiznávám, že tento problém nemáme dotažený.

A co kongresová turistika?

Kongresová turistika v Praze je velice úspěšná. V Praze se jí zabýváme ve spolupráci s Prague Convention Bureau, která se, jak již název napovídá, primárně zaměřuje na MICE segment. Například se u nás konal prestižní Kongres Interní komunikace – Be IN in IK, který patří mezi tzv. Olympiádu mezi kongresy.

Já se účastním zahraničních kongresů European Cities Marketing, kde hovořím s  kolegy z dalších evropských měst, kteří organizaci takovéto akce hodnotí velice vysoko. Je známo, že klasický návštěvník kongresů jede do Amsterdamu, do Paříže, Berlína nebo Prahy, a bývá většinou, co do typu, stále stejný. Dá práci ho něčím zaujmout a překvapit.

My si s kolegy odjinud často vyměňujeme zkušenosti. Posledně se mne právě na tento kongres ptali, protože ho odborníci řadí k organizačně nejnáročnějším. Takové kongresy se většinou plánují dva až čtyři roky dopředu a je s nimi spojená velká prestiž i odpovědnost.

Vloni proběhly volby a funkcí na magistrátu se ujalo úplně jiné vedení.

Zatím se žádná velká vlna v pražském cestovním ruchu nekonala. Nové vedení se postupně seznamuje se situací. Řekl bych, že první kolo je u konce a již proběhla první jednání nových pracovních skupin, které jsou velice kvalitně obsazené. Budoucnost ukáže, zda se to, co slýcháme, postupně objeví v praxi.

Kromě změn tzv. neviditelných, tu jedna velice viditelná je. Je to ustanovení nové funkce tzv. nočního starosty, od které si hodně slibujeme. Noční starosta se bude po vzoru dalších evropských metropolí věnovat problematice nočního života v Praze. Ten nemůže nikdo pominout. Muzea zavírají kolem 18. hodiny, vyhlídkové věže ve 20 až 22 hodin, ale tím noční život zdaleka nekončí. Praha k tomu přispívá navíc svým geniem loci, tedy duchem místa a jistou tajemností, která je patrná právě ve večerních a nočních hodinách. To často zahraniční návštěvníky fascinuje. Právě kvůli tomu sem mnozí jezdí. Nikoliv jen za levným alkoholem, jak se často někteří mylně domnívají.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Registrace snímků na Tourfilm je spuštěna

Registrace snímků na Tourfilm je spuštěna

Tradiční festival propagačních spotů cestovního ruchu Tourfilm spustil registraci soutěžních snímků pro ročník 2019.
Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Pavel Polák se stal pražským cyklokoordinátorem. Stejnou funkci zastával již v letech 2002-2010 v době vlády Pavla Béma (ODS) na Magistrátu. Tehdy se účastnil mohutného rozvije cyklostezek, ale vaz mu zlomila velmi
Ferátový set Ocún Torq 2 může zabít lezce

Ferátový set Ocún Torq 2 může zabít lezce

AKTUALIZACE: doplnili jsme nesouhlasné stanovisko výrobce  Systém rychlého varování pro nebezpečné výrobky Evropské unie zakázal prodávat ferátový tlumič pádu Ocún Torq 2. Zároveň přikázal výřobci, aby ho stáhnul od zákazníků
Ředitelem CzechTourism se stal Jan Herget

Ředitelem CzechTourism se stal Jan Herget

Ředitelem agentury CzechTourism se stal Jan Herget. Ve funkci vystřídal Moniku Palatkovou. Dříve pracoval ve vládní agentuře na podporu cestovního ruchu CzechTourism, kde vedl Institut turismu pro marketingové průzkumy, měl na starosti

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonošní kašparské hory Kašperské Hory 21.4.
Gruzie a severní pól - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Jan Homola a Richard Santus 24.4. 19:00
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Na jeden den geologem Praha, Česká geologická služba 26.-27.4. 26.4. 09:00
Open Studios Brno, Tesla 26.-28.4. Dny otevřených dveří výtvarných ateliérů 26.4.
Drahokamy a minerály Tišnov 26.-28.4. Burza 26.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54