Pokud budou na Slovensku vládnout gauneři

Pokud budou na Slovensku vládnout gauneři
Kuba Turek.
Autor snímku Václav Novák
SDÍLEJ:

Televizní rozhovor o Vysokých Tatrách v pořadu Střední Evropa byl, jak velí pravidla žánru, zhuštěný do několika vět. Pokud vás zajímá, jak oněch pár minut v televizi vzniklo, přečtěte si předběžný náčrt otázek Michala Fialy a nástin odpovědí Kuby Turka. Vyměnili si je mailem dva dni před živým vysíláním.

O budoucnosti Vysokých Tater se dnes mluvilo v televizním pořadu Adresa: Střední Evropa.

Na kanálu ČT24 hovořil s šéfredaktorem Horydoly Kubou Turkem moderátor Michal Fiala.

Zajímalo ho především, co by se stalo, kdyby Vysoké Tatry přišly o statut národního parku. To jim reálně hrozí od Světové unie ochrany přírody (IUCN).

ROZHOVOR Kuba Turek

Slovenské Tatry mohou přijít o statut národního parku. Světová unie ochrany přírody totiž Slovensku pohrozila, že Tatry přeřadí do nižší kategorie chráněné krajinné oblasti. Důvodem jsou stavební aktivity, které jsou podle unie v rozporu se správou národních parků světového významu. Ministerstvo životního prostředí takové tvrzení odmítá a Tantranský národní park bude před unií už za několik týdnů obhajovat na kongrese v Barceloně. Svůj komentář k osudu slovenských velehor nám přislíbil Jakub Turek, šéfredaktor časopisu Horydoly, kterého tímto zdravím do Prahy, dobrý den.

Světové unii vadí především podnikatelský boom, rostoucí počet sjezdovek a nových staveb, které hory ovládly po větrné smršti v roce 2004. Je podle Vás změna, kterou Tatry během let prošly, opravdu tak razantní?

Z pohledu běžného návštěvníka zatím ne. Vichřice zničila velkou část hospodářských lesů, ale to se děje každé půlstoletí, kdy nepřirozené smrky dorostou do dospělosti a nejsou schopny odolávat přírodnímu výběru. Takže to co vidíme my teď, viděli v minulém století návštěvníci už dvakrát - netknuté hory a příroda v nich a pod nimi holé pláně, ze kterých ční hotely, penziony a další budovy. Je však doslova cítit ve vzduchu, že se chystají velké věci. Dvě sjezdovky a pár rozšířených ubytovacích kapacit jsou evidentně jen začátek.

Tatry jsou oblíbeným cílem nejen Slováků, ale i českých a jiných zahraničních turistů. Co je pro ně nejčastějším lákadlem, sportovní vyžití a nabízené služby či přírodní romantika národního parku?

Komerčně vedou služby na úpatí hor. Největší turistickou atrakcí na Slovensku je bazénový komplex Tatralandia, vydělávají lanovky, na Lomnickém štítě je otevřená kavárna a apartmán, ve skiareálech se v zimě lyžuje a v létě jezdí na koloběžkách, rozvíjejí se různé typy horských drah, lidé platí lázeňskou péči...

Je ovšem otázkou, zda je to dobře z dlouhodobého pohledu. Za takovou "zábavou chudých" můžete zajet kamkoliv. Ať už je to v Praze, Bratislavě, Moskvě, nebo třeba Kuala Lumpur. Hory jsou ale jenom jedny. Mají svoji duši, příběh a ten táhne návštěvníky už více než sto let. Atrakce se mění, ale pěší, horolezecký nebo lyžařský výlet do hor přitahuje zájemce pořád stejně.

Kdyby Tatry přece jen spadly o stupínek níž na žebříčku chráněných krajinných oblastí, ovlivnilo by to podle vás nějak turistickou poptávku?

Myslím, že ne bezprostředně. Turisté budou pořád jezdit. Ale tento negativní krok zapadne jako důležitý kamínek do mozaiky, co si návštěvníci o Tatrách myslí.

Jezdím do těchto hor s velkých horolezeckým oddílem nejméně dvakrát ročně na týden na některou vysokohorskou chatu. Starší (tím už myslím i sebe) jsou rádi, že se do Tater dostanou bez pořadníku jako dříve, ale lidi, kteří jsou ve věku kdy studují na vysokých školách, věci vnímají velmi ostře. Mají srovnání s Alpami, Himálajemi nebo Andami. Vadí jim špinavé noční rychlíky na Slovensko, špinavé toalety na horských chatách i na nádražích, nepříjemná obsluha v restauracích, drahé ubytování...

Navíc Tatry by vypadly z prestižních katalogů, internetových seznamů, z nabídky cestovních kanceláří. Už takhle si Slovensko odřízlo mnohé perspektivní turistické trhy tím, že některé státy na východ mají vízovou povinnost. Proč by se třeba Ukrajinec nebo Rus doprošoval o slovenské vízum a trmácel se do nějakého malého neznámého pohoří, které notabene není cenným národním parkem, když může za stejné peníze a bez obstrukcí letět na dovolenou třeba do Egypta.

Řada ochranářů vidí problém v neexistující zonaci a jasném vymezení katastru Tantranského národního parku. Proč podle vás podobný dokument chybí a existují nějaké náznaky toho, že by příčinou mohly být úzké vazby podnikatelských subjektů a místní samosprávy či nějaké jiné zájmy?

Samozřejmě nevidím pod prsty a hlavně do hlav úředníkům a podnikatelům. Je však jasné, že Vysoké Tatry a také Roháče jsou jako národní park zbytečně veliké. Už botanik Karel Domin, který byl ideovým otcem tohoto národního parku, prosazoval na začátku první československé republiky daleko menší rozlohu. Chtěl chránit jen tak zvané jádrové území, které zhruba odpovídá ploše, kde jsou holé skály, roste kosodřevina nebo horská limba. Zbytek je totiž hospodářský les a tam ať si každý dělá co uzná za vhodné.

Ochránci národního parku se s tím však nespokojí a chtějí mít vliv na co největší území. Je to otázka spíš politická, protože vrchní ochránce přírody je jeden z nejmocnějších lidí v regionu. Ať je to ředitel národního parku, chráněné krajinné oblasti nebo ředitel odboru na okrese. Může zakazovat, regulovat, přikazovat a omezovat.

Jak vidíte budoucnost Tater vy? Podaří se podle Vás Slovensku obhájit tento přírodní poklad a mohou další stavebí investice horám opravdu tolik uškodit?

To je otázka politiky, ničeho jiného. Pokud budou na Slovensku vládnout gauneři, zlikvidují velkou část přírody. Krátkodobě na tom vydělají, dlouhodobě jim to bude jedno.

Jeden ochránce přírody z Tater mi už před lety říkal, že ochrana přírody udělala chybu tím, že příliš zakazovala. Lidé, kteří nemají autentické zážitky z přírody, odkud je ochránci vyhnali, záměry ochránců nemohou podporovat. Připadá mi, že právě to se děje.

Myslím, že největším přirozeným spojencem zelených úředníků je za normálních okolností vzdělaná střední vrstva, která si za své těžce vydělané peníze užívá mimo jiné také výletů do přírody a dokáže si zdůvodnit, proč některá omezení musí dobrovolně dodržovat. Příkladem je třeba silné ekologické cítění Rakušanů. Takovou podporu jsem na Slovensku nezaznamenal.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští... celý článek

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Vodácké značky

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

ROZHOVOR Michal Bařina a další investoři stojí za příbramskou prodejnou elektrokol. Od konkurence se odlišuje vysokým standardem. Prodává nejlepší ebiky, pochopitelně za vysoké ceny a k tomu nabízí nadstandardní služby.   
Vodácké značky

Vodácké značky

Kánoe, kajaky, rafty, pramice, nafukovací lodě, skládací lodě, plast, laminát, kevlar, dřevo, hliník... Lodě na divokou vodu, turistiku, mořské či jezerní speciály... Závodní i rekreační... Vybavení a oblečení... Co si můžete přát,
Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští
Pravda o cestování

Pravda o cestování

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme
Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Rubl je oficiální měna v Ruské federaci. Jeho zkratka je RUB. Je druhou nejstarší národní měnou hned po britské libře.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31