Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace
Firemní dokumentace.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.

Stěhování firmy se většinou odehrává nenápadně a zůstává skryté očím veřejnosti. Vždyť kdo by si všímal dodávek, které zajíždějí do kancelářských budov, natož pak nákladních automobilů mířících do industriálních zón.

Přitom se odehrává nervy drásající drama. Citlivá stěhovací operace velké firmy totiž připomíná delikátní vojenské manévry.

Logistické velení musí skloubit nejen pohyb vozidel a samotných stěhováků, ale také musí být připraveno místo, odkud se stěhuje a hlavně, kam se stěhuje a jak budou nově rozmístěny všechny stroje,  nábytek, zboží i veškerý další potřebný materiál.

Samozřejmostí jsou zajištěná parkovací místa, ověřené trasy vozidel i lidí, nutné počty pracovníků a především detailní plán celého stěhování.

Stěhování.

Stěhování na jeden zátah nebo po etapách?

Firmy, jejichž hlavní činnosti se odehrávají v kancelářích, dávají přednost jednorázovému stěhování. Vše se předem naplánuje, připraví a pak spustí jako dobře promazaný stroj. 

Pokud jde všechno jako na drátkách, jednorázová stěhovací akce je organizačně jednodušší, levnější a rychlejší, než kdyby se protahovala na delší časový úsek. Navíc se dá stěhování stihnout mimo pracovní dny, o víkendu nebo přes noc. Tyto termíny omezí firemní činnost velmi málo nebo dokonce vůbec. Zákazníci to nemusí ani postřehnout.

Naopak výrobní firmy se často stěhují na etapy. Je pro ně extrémně důležité, aby nebyla přerušena produkce. Každé zdržení znamená finanční ztrátu a může také vést k přechodu části zákazníků ke konkurenci.

Z tohoto důvodu se omezuje nebo dokonce zastavuje výroba postupně a po přestěhování do nových prostor se zase okamžitě rozjíždí.

Stěhování po etapách je velmi náročné na plánování a přesné dodržení rozpisu všech operací. Jakékoliv zpoždění má dalekosáhlé následky.

Spolupráce firmy a stěhovací služby

Stěhování vyžaduje zkušeností, znalosti a zodpovědný tým. Proto si firmy najímají stěhovací služby. Ty ovládají celý proces a zajistí správný postup opuštění původního sídla a nastěhování do nových prostor.

Dlouho před stěhováním určí firma zodpovědného člověka, který bude styčným důstojníkem celé operace. Stejně postupuje stěhovací služba. Je to podstatné, aby oba měli odpovídající pravomoc a dostatek času na důkladné plánování.

Obě strany se domluví, jak rychle se má stěhování uskutečnit, kolik je na to peněz, jací lidé na to budou vyčleněni a které provozy je nutné udržet v chodu během stěhování.

Následují detailní prohlídky původního i budoucího pracoviště.

Odpovědný pracovník firmy podrobně informuje zaměstnance, co se bude dít, jaké budou jejich povinnosti související se stěhováním a kdy nastoupí do práce na novém pracovišti.

Stěhovací službě v tu dobu nastává čas, aby promyslela přesný postup celého stěhování od nástupu prvních stěhováků, přes odvoz veškerého vybavení, po rozmístění všech věcí v nových prostorách.  

Xero Shoes.

Co je třeba naplánovat

* Technik stěhovací služby obhlédne místa ke stěhování. 

* Stěhovací služba spočítá cenu, podepisuje se smlouva a platí záloha.

* Na straně stěhovací služby i firmy jsou určeni odpovědní lidé.

* Odsouhlasí se přesný plán stěhování a umístěním předmětů na nová místa.

* Postup stěhování je závazný pro stěhovací službu i firmu a její zaměstnance.

* Zaměstnanci firmy jsou proškoleni a dostanou nezbytné informace.

* Stěhovací služba dodá obaly a označovací štítky.

* Balí buď stěhovací služba nebo vlastní zaměstnanci.

* Stěhování provádí stěhovací služba.

* Rozmístění firemního vybavení na novém pracovišti dle plánu. 

* Odsouhlasení prací a doplacení podle smlouvy.

Co zajímá stěhováky?

Základní informace, které si stěhovací služba předem ověří, obsahuje údaje, co je potřeba odstěhovat, kolik toho asi bude, jak daleko se stěhuje, kolikáté patro je v místě nakládky i vykládky, zda jsou k dispozici výtahy a kde se dá parkovat. Zdálo by se, že to může říci kdokoliv z firmy, ale zkušený stěhovací technik si všimne každého zvýšeného či sníženého podlaží, schodů, úzkých míst i možný problémů pro nákladní auta. Také objem veškerého vybavení, které se bude stěhovat, odhadne s daleko větší přesností než laik.

Stěhováky zajímá také, zda se stěhuje něco zvlášť těžkého nebo velkého. Může to být piano z koncertního sálu, rozměrný obraz z přijímací haly nebo třeba soustruh z dílny.

Křehké a umělecké náklady, jako jsou cenné lustry, sochy, obrazy a hudební nástroje, vyžadují speciální péči. Stěhovací služba doporučí podle jejich charakteru a samozřejmě také ceny, balení do standardních kartonových krabic, nebo dřevěných přepravních kontejnerů s nárazuvzdornými vycpávkami, případně do bezpečnostních obalů, které se podobají bankovním sejfům.  Někdy je třeba vyrobit takový obaly přímo na míru.

Zvláště cenné zboží, jako například starožitnosti, nebo drahé vybavení reprezentativních kanceláří či jednacích místností, se přepravuje s ozbrojenou ochranou. Ochranka pod velením bezpečnostního experta je neustále přítomna během stěhování. Obvykle také zajišťuje cestu vlastním vozidlem, které jede před nákladním automobilem, a jistí ho druhým vozidlem zezadu.

Jaká technika se využívá?

Odpovědný manažer stěhovací služby určí podle podle objemu nákladu, jak velký automobil bude stěhovat. Někdy stačí dodávka, jindy je potřeba kamion. Zda může v místě nakládky i vykládky zastavit. V jakém pořadí se bude nakládat a jak vykládat, aby to bylo efektivní.

Na každé stěhování je potřeba správný počet lidí. Je důležité, aby jich nebylo málo a práci rychle zvládli, a zároveň  ne moc, aby si navzájem nepřekáželi. Na některé náklady jsou vyčleněni specialisté. Ne každý umí vytočit těžkou obývací stěnu na strmém schodišti...

V řadách stěhováků neuvidíte pouze chlapy hřmotných postav s mohutnými bicepsy a býčími šíjemi, ale také hbité mladíky, kteří rychle nosí drobnější náklady. Jsou zvláště užiteční při stěhování kanceláří a bytů ve vícepodlažních městských domech bez výtahů. 

Kromě rukou silných stěhováků se využívají podle potřeby vysokozdvižné pojízdné plošiny, paletové vozíky a tak zvané rudly na dvou kolech. Základní výbavou každého stěhováka jsou tak zvané kurtny, neboli popruhy, které ulehčují přenášení i velmi těžkých nákladů. Mnohdy se využívají též stěhovací kříže, které připomínají horolezecké úvazky, kterými pracovník upevní náklad na své tělo a pohodlně ho odnese na určené místo.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

AKTUALIZACE Přinášíme seznam outdoorových obchodů v celém Česko-Slovensku. Outdoorové obchody řadíme podle měst, kde si v nich můžete nakoupit.
Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Švýcarská federace hledá nové zdroje energie. Koncern Alpiq Holding se sídlem v Lausanne chce společně s Axpo Holding se sídlem v kantonu Aargau, s mezinárodní společností BKE Energie se sídlem v Bernu a společností Energie, Wasser,
Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Finanční správa vydala zprávu o svých kontrolách vůči českým soukromým i firemním subjektům, které vydělávají na YouTube a Twitch. Získavají od amerických provozovatelů peníze za reklamy uveřejněné u jejich videí. Z toho by měly platit
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Halls & Walls - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Kolem světa Praha, Clarion 26.-27.11. Cestovatelský festival 26.11.
Horobál Liberec, Šutr 26.11. 20:00

Diskuse

INU Honza, 27.11.2022 10:21, 121 příspěvků
Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 121 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38