Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace
Firemní dokumentace.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.

Stěhování firmy se většinou odehrává nenápadně a zůstává skryté očím veřejnosti. Vždyť kdo by si všímal dodávek, které zajíždějí do kancelářských budov, natož pak nákladních automobilů mířících do industriálních zón.

Přitom se odehrává nervy drásající drama. Citlivá stěhovací operace velké firmy totiž připomíná delikátní vojenské manévry.

Logistické velení musí skloubit nejen pohyb vozidel a samotných stěhováků, ale také musí být připraveno místo, odkud se stěhuje a hlavně, kam se stěhuje a jak budou nově rozmístěny všechny stroje,  nábytek, zboží i veškerý další potřebný materiál.

Samozřejmostí jsou zajištěná parkovací místa, ověřené trasy vozidel i lidí, nutné počty pracovníků a především detailní plán celého stěhování.

Stěhování.

Stěhování na jeden zátah nebo po etapách?

Firmy, jejichž hlavní činnosti se odehrávají v kancelářích, dávají přednost jednorázovému stěhování. Vše se předem naplánuje, připraví a pak spustí jako dobře promazaný stroj. 

Pokud jde všechno jako na drátkách, jednorázová stěhovací akce je organizačně jednodušší, levnější a rychlejší, než kdyby se protahovala na delší časový úsek. Navíc se dá stěhování stihnout mimo pracovní dny, o víkendu nebo přes noc. Tyto termíny omezí firemní činnost velmi málo nebo dokonce vůbec. Zákazníci to nemusí ani postřehnout.

Naopak výrobní firmy se často stěhují na etapy. Je pro ně extrémně důležité, aby nebyla přerušena produkce. Každé zdržení znamená finanční ztrátu a může také vést k přechodu části zákazníků ke konkurenci.

Z tohoto důvodu se omezuje nebo dokonce zastavuje výroba postupně a po přestěhování do nových prostor se zase okamžitě rozjíždí.

Stěhování po etapách je velmi náročné na plánování a přesné dodržení rozpisu všech operací. Jakékoliv zpoždění má dalekosáhlé následky.

Spolupráce firmy a stěhovací služby

Stěhování vyžaduje zkušeností, znalosti a zodpovědný tým. Proto si firmy najímají stěhovací služby. Ty ovládají celý proces a zajistí správný postup opuštění původního sídla a nastěhování do nových prostor.

Dlouho před stěhováním určí firma zodpovědného člověka, který bude styčným důstojníkem celé operace. Stejně postupuje stěhovací služba. Je to podstatné, aby oba měli odpovídající pravomoc a dostatek času na důkladné plánování.

Obě strany se domluví, jak rychle se má stěhování uskutečnit, kolik je na to peněz, jací lidé na to budou vyčleněni a které provozy je nutné udržet v chodu během stěhování.

Následují detailní prohlídky původního i budoucího pracoviště.

Odpovědný pracovník firmy podrobně informuje zaměstnance, co se bude dít, jaké budou jejich povinnosti související se stěhováním a kdy nastoupí do práce na novém pracovišti.

Stěhovací službě v tu dobu nastává čas, aby promyslela přesný postup celého stěhování od nástupu prvních stěhováků, přes odvoz veškerého vybavení, po rozmístění všech věcí v nových prostorách.  

Xero Shoes.

Co je třeba naplánovat

* Technik stěhovací služby obhlédne místa ke stěhování. 

* Stěhovací služba spočítá cenu, podepisuje se smlouva a platí záloha.

* Na straně stěhovací služby i firmy jsou určeni odpovědní lidé.

* Odsouhlasí se přesný plán stěhování a umístěním předmětů na nová místa.

* Postup stěhování je závazný pro stěhovací službu i firmu a její zaměstnance.

* Zaměstnanci firmy jsou proškoleni a dostanou nezbytné informace.

* Stěhovací služba dodá obaly a označovací štítky.

* Balí buď stěhovací služba nebo vlastní zaměstnanci.

* Stěhování provádí stěhovací služba.

* Rozmístění firemního vybavení na novém pracovišti dle plánu. 

* Odsouhlasení prací a doplacení podle smlouvy.

Co zajímá stěhováky?

Základní informace, které si stěhovací služba předem ověří, obsahuje údaje, co je potřeba odstěhovat, kolik toho asi bude, jak daleko se stěhuje, kolikáté patro je v místě nakládky i vykládky, zda jsou k dispozici výtahy a kde se dá parkovat. Zdálo by se, že to může říci kdokoliv z firmy, ale zkušený stěhovací technik si všimne každého zvýšeného či sníženého podlaží, schodů, úzkých míst i možný problémů pro nákladní auta. Také objem veškerého vybavení, které se bude stěhovat, odhadne s daleko větší přesností než laik.

Stěhováky zajímá také, zda se stěhuje něco zvlášť těžkého nebo velkého. Může to být piano z koncertního sálu, rozměrný obraz z přijímací haly nebo třeba soustruh z dílny.

Křehké a umělecké náklady, jako jsou cenné lustry, sochy, obrazy a hudební nástroje, vyžadují speciální péči. Stěhovací služba doporučí podle jejich charakteru a samozřejmě také ceny, balení do standardních kartonových krabic, nebo dřevěných přepravních kontejnerů s nárazuvzdornými vycpávkami, případně do bezpečnostních obalů, které se podobají bankovním sejfům.  Někdy je třeba vyrobit takový obaly přímo na míru.

Zvláště cenné zboží, jako například starožitnosti, nebo drahé vybavení reprezentativních kanceláří či jednacích místností, se přepravuje s ozbrojenou ochranou. Ochranka pod velením bezpečnostního experta je neustále přítomna během stěhování. Obvykle také zajišťuje cestu vlastním vozidlem, které jede před nákladním automobilem, a jistí ho druhým vozidlem zezadu.

Jaká technika se využívá?

Odpovědný manažer stěhovací služby určí podle podle objemu nákladu, jak velký automobil bude stěhovat. Někdy stačí dodávka, jindy je potřeba kamion. Zda může v místě nakládky i vykládky zastavit. V jakém pořadí se bude nakládat a jak vykládat, aby to bylo efektivní.

Na každé stěhování je potřeba správný počet lidí. Je důležité, aby jich nebylo málo a práci rychle zvládli, a zároveň  ne moc, aby si navzájem nepřekáželi. Na některé náklady jsou vyčleněni specialisté. Ne každý umí vytočit těžkou obývací stěnu na strmém schodišti...

V řadách stěhováků neuvidíte pouze chlapy hřmotných postav s mohutnými bicepsy a býčími šíjemi, ale také hbité mladíky, kteří rychle nosí drobnější náklady. Jsou zvláště užiteční při stěhování kanceláří a bytů ve vícepodlažních městských domech bez výtahů. 

Kromě rukou silných stěhováků se využívají podle potřeby vysokozdvižné pojízdné plošiny, paletové vozíky a tak zvané rudly na dvou kolech. Základní výbavou každého stěhováka jsou tak zvané kurtny, neboli popruhy, které ulehčují přenášení i velmi těžkých nákladů. Mnohdy se využívají též stěhovací kříže, které připomínají horolezecké úvazky, kterými pracovník upevní náklad na své tělo a pohodlně ho odnese na určené místo.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?... celý článek

Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

AKTUALIZACE Povolení od císaře pána najde ve vídeňském archivu jihočeský stavitel. Praví se v něm, že je možné postavit jezy na Vltavě a Křemžském potoce pod Dívčím Kamenem a prorazit štolu ve skále. Řekne
Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

FOTOGALERIE Ve středočeském městečku Kostelec nad Černými lesy se každoročně konají vyhlášené Keramické trhy.
Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku.
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee

Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee

Sodexo Benefits and Rewards Services, přední světový hráč v oblasti zaměstnaneckých benefitů a angažovanosti, se ve všech zemích, kde působí, přejmenovává na Pluxee. Ve rekreačním sportu se to týká všech, kteří využívají

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Lazy Tele Day Rakousko, Hochkar Telemarking 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.
Valašsko, domov můj - fotovýstava Praha, Leica 19.1.-3.3. Fotografoval Josef Vrážel 3.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 5.-7.3. 5.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 6.-9.3. 6.3.
Ski Tour - běžky Harrachov 8.-9.3. 8.3.

Diskuse

The most apt unadorned pr... Michaelgak, 28.2.2024 22:11, 1 příspěvek
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
Kdo? Pavka, 26.2.2024 23:51, 2 příspěvky
Kdo? Skiák, 26.2.2024 22:59, 2 příspěvky
Pojištění na hory Oldřich, 25.2.2024 17:07, 1 příspěvek
INU Honza, 25.2.2024 15:52, 3 příspěvky
dilema jako Brno jezdič a lokál, 25.2.2024 15:04, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57