Christiania - komuna hippies

Christiania - komuna hippies
Christiania, typická fasáda.
Autor snímku Milan Sýkora
SDÍLEJ:

Nejznámější sociální projekt Skandinávie proměnil bývalou kodaňskou vojenskou základnu v poutní místo hippies z celého světa. Brzy se Christianie bohužel také stala útočištěm drogových dealerů, narkomanů a ilegálních přistěhovalců.

Christiania - komuna hippies
Christianhavn, kanály jako v Amsterdamu.
Autor snímku Milan Sýkora
Jak na to

Doprava do Kodaně a zpět

Letadlem se společností Sterling Air od 70 eur včetně poplatků, s ČSA za 5500 Kč, autobusem se Student Agency za 1450 Kč nebo Eurolines za 2450 Kč. Autem do německého Rostocku a pak trajektem.

Doprava po Kodani

Zkuste využít městských kol, která si může kdokoliv za vratnou zálohu 20 dánských korun vypůjčit. My jsme bohužel za celou dobu našeho pobytu nenarazili na jediné volné pojízdné kolo.

Městská hromadná doprava je dobrá, i když postrádá noční provoz. Cena jedné jízdenky je přibližně 20 Dk. Za delší cesty místním mimořádně moderním a čistým metrem se platí více.

Ubytování

Ubytování za přijatelné ceny nabízí dva kodaňské kempy Absolon Camping a Charlottenlund Strandpark. Oba však leží daleko od centra, takže jejich cenu zvyšují náklady na dopravu. Nejlevnější hostel je Danhostel Copenhagen City přibližně za 550 Kč na noc a osobu ve smíšené ložnici. Také můžete zkusit jednu z pláží v okolí města.

Ceny

Jsou extrémně vysoké jako v celé Skandinávii. Například chleba stojí cca 20 Dk, 2 l Coca Coly 25 Dk a pivo v restauraci 30 Dk.

Při návštěvě Kodaně jsme tuto pozoruhodnost nemohli vynechat. Christianie nás lákala svojí pověstí.

Hašiš už není v obchodě

Tak předně – hašišový market zde policie již před několika lety uzavřela, ale koupit drogy není podle místních žádný problém. "Stačí se posadit na lavičku a koukat se po lidech, za chvíli budete vědět, za kým jít," řekl nám jeden český emigrant, kterého jsme potkali před Národním muzeem.

Neměli jsme v úmyslu kupovat žádná narkotika, ale stejně jsme byli zvědaví, jak to vypadá v praxi. Skutečnost nás trochu zklamala. Christianie je přehlcena turisty, policejní akce nejsou nijak neobvyklé a dnes si sem o víkendech chodí odpočinout hlavně kravaťáci, od kterých se hippies tolik snažili distancovat.

Sociální experiment

Malá hippies osada Christianie se nachází jihovýchodně od centra Kodaně, nedaleko třípatrových obchodnických domů z 19. století. Její moderní historie se začala psát roku 1971, kdy zdejší opuštěný vojenský objekt o rozloze 41 hektarů měl být srovnán se zemí.

Christianshavn, jak se toto místo oficiálně jmenovalo, byl však obsazen skupinou squaterů, kteří zde vyhlásili samostatný stát založený na principech komuny a demolici chtěli zabránit. Policie se snažila oblast několikrát vyčistit, leč vždy neúspěšně.

Nakonec se dánská vláda rozhodla zde uskutečnit jeden z nejodvážnějších sociálních pokusů západní Evropy a komunitu uzákonila. Osada více jak tisíce příznivců hnutí hippies proměnila zpustlé domy na školy a začala podnikat, pořádali se zde různé alternativní workshopy a ekologické programy.

Pryč s narkomany

Kolonie přitahovala stále více lidí, a tak se v osmdesátých letech stala útočištěm narkomanů, přistěhovalců a různých podivných individuí. Situace se stála zhoršovala a Christianii hrozilo uzavření. Nakonec se vedení komuny muselo rozhodnout pro vyloučení drogově závislých ze svého středu a tím se přiblížit nenáviděnému establishmentu.

Naštěstí se ale i nadále daří udržovat původní atmosféru a liberální smýšlení je vidět doslova na každém rohu ručně malovanými domy počínaje a nedávno uzavřený hašišovým marketem konče.

Drogy se zde samozřejmě prodávají stále, ale pro cizince je už těžší se k nim dostat. Nedoporučuje se zde příliš fotografovat, takže se předtím raději zeptejte.

Nás zde nejvíce nadchlo muzeum místního hnutí hippies a kouzelná pekárna, kde snad pekli i známé "koláčky." Až budete z Christianie odcházet, všimněte se nápisu na hlavní bráně: "Nyní vstupujete na území Evropské unie."

Kanály Christianshavnu

Až se nabažíte liberální Christianie, zajděte si na procházku po Christianhavnu, Kristiánově přístavu. Založil ho král Kristian IV. na východ od tehdejší Kodaně počátkem 17. století. Mělo zde vyrůst obchodní centrum a hlavně vojenská pevnost na obranu vznikající severské metropole.

Čtvrť je protkána sítí kanálů podobně jako nizozemská města a proto se jí přezdívá Malý Amsterdam. Dnes je většina bývalých obchodních skladů přeměněna na byty.

Zdejší prostředí přitahuje zvláštní směsici lidí – umělce, zbohatlíky a ztroskotance všech druhů. Žije zde také početná komunita Řeků a cizinců vůbec. Pro nejznámějšího dánského spisovatele Petra Hoega byl Christianhavn velkou inspirací při psaní románu Cit slečny Smilly pro sníh.

Zajděte si do nějaké kavárny, které nejsou v této části města tak drahé jako v centru, a vychutnávejte místní atmosféru. Potom si sedněte na lavičku u některého z kanálů, abyste mohli pozorovat malé lodě kotvící uprostřed města. Tato část města má obrovskou atmosféru, a proto by bylo škoda ji poznat jen cestou do Christianie.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

A o tom to je...
jasně,že zde jsou klady i zápory,ale procházka a posezení právě tady v Christiánii - potom se cítíš svobodný a perfektně odpočinutý.A starosti jdou stranou. A jde to taky bez drog.
 • Autor eva
 • Datum a čas 15.12.2009 12:47
Reaguj
Re: proč?
Radši si přečti článek ještě jednou důkladněji, Moravane
 • Autor Pražák
 • Datum a čas 4.4.2007 09:53
Reaguj
Re: Reaguj
Ty fotky kanálů jsou z nedalekého Christianhavnu, je to napsáno v popiskách.
 • Autor MS
 • Datum a čas 12.1.2007 23:52
Reaguj
Reaguj
Že by v Christianii byly vodní kanály??? To jsem si nevšim. Christianie se nachází na místech bývalých kasáren a je tam snad jedno jezírko, ale klasické Kodaňské kanály? A tzv. "kravaťáci", Ti tam bydleli už před 12 léty, myslím si, že prostě z důvodů menšího nájmu a také z důvodů volnějšího života.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 12.1.2007 22:33
Reaguj
Tak mi při čtení článku zněla v uších ta písnička od Davové Psychózy "Držíme vám všetkým palce, my nemáme také šance ...". Ale nevím, v dnešním světě už asi něco takového, jako je čistá komunita, bude spíš utopie.
 • Autor Marek
 • Datum a čas 12.1.2007 10:15
Reaguj
proč?
Zas tak skvělý mi to nepřipadá když Dánsko dovolí narkomanii na veřejnosti
 • Autor Moravan
 • Datum a čas 11.1.2007 11:09
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Než se rozhodnete, zda poletíte na dovolenou, zvažte vliv létání na klima

Než se rozhodnete, zda poletíte na dovolenou, zvažte vliv létání na klima

Švýcaři tvrdí, že letecká doprava způsobuje hlukem a spalovacími zplodinami škody na klimatu. A tak budou švýcarští voliči v neděli 13. června volit, co s tím.... celý článek

Pravda o cestování

Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

BARUNTSE Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Pravda o cestování

Pravda o cestování

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Rubl je oficiální měna v Ruské federaci. Jeho zkratka je RUB. Je druhou nejstarší národní měnou hned po britské libře.
Než se rozhodnete, zda poletíte na dovolenou, zvažte vliv létání na klima

Než se rozhodnete, zda poletíte na dovolenou, zvažte vliv létání na klima

Švýcaři tvrdí, že letecká doprava způsobuje hlukem a spalovacími zplodinami škody na klimatu. A tak budou švýcarští voliči v neděli 13. června volit, co s tím.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.

Diskuse

bělá jako bělá, berte to ... Lukas B., 24.6.2021 21:16, 9 příspěvků
utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 9 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Smutná a zbytečná smrt po... milan šupa, 24.6.2021 19:39
Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36