Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!
Všude dobře, doma nejlíp?
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

NÁZOR Cestováním po světě jsem strávil pěkných pár dlouhých let. Ať to byla Afrika, Asie, Amerika nebo Pacifik nebo i ta hloupá Anglie, všude mě vnímali jako člověka ze starého kontinentu, jako Evropana, který zastupuje víc, než jen svoji zemi. A jsem na to hrdý.

Jak na to

Pavel Dobrovský

Narodil jsem se roku 1979 v Praze. Už jako batole jsem věděl, že budu novinář, cestovatel a fotograf. Vydařilo se. Od konce devadesátých let pracuji v médiích zaměřujících na videohry a cestování. Často přednáším pro školy, festivalové publikum anebo pro kavárenské povaleče. Občas píšu scénáře pro televizi, chodím do rádií na rozhovory a moderuji. A všechno mě to baví.

INFO: Web a Flickr a Facebook

Bylo mi 10 let, když přišel listopad 1989. Moc si z toho nepamatuju. Sundávání fotek Husáka na škole, zahulené sály při zakládání Občanského fóra, pochod na Hrad, Havla na schodech v Rozhlase a další zmatené střípky (matka mě tahala sebou všude).

Taky si pamatuju, jak zbožně jsem listoval komiksy dovezenými ze západního Německa. Jak jsem ležel v dobrodružných knihách odehrávajících se v Americe (i USA). Jak jsem se nořil ve francouzských časopisech do fotek z celého světa. Jak jsem napnutě poslouchal, když se probíralo, že někdo zná někoho, kdo se právě vrátil ze západu.

A taky, že jsme jezdili do Jugošky a do Krkonoš, protože jinam to nešlo.

Jak mě bolelo, že nemůžu ven do světa. Ten pocit vyloučenosti a izolace od zbytku světa jsem tehdy neuměl definovat, ale byl tam.

Po 1989 jsme chvíli ukazovali pasy, za pár let nás přijali do Evropské unie a vnitřní hranice zmizely. I po letech: pokaždé, když najednou podél silnic vidím nápisy v cizí řeči nebo procházím evropským letištěm, cítím úžas a vděčnost, že jsem jinde a nikdo po mě nechce pas. Nikdo se na nic neptá. Cítím se bezpečně.

A ještě něco. Cestováním po světě jsem strávil pěkných pár dlouhých let. Ať to byla Afrika, Asie, Amerika nebo Pacifik nebo i ta hloupá Anglie, všude mě vnímali jako člověka ze starého kontinentu, jako Evropana, který zastupuje víc, než jen svoji zemi. A jsem na to hrdý.

Evropa není Evropská unie, pravda, i když pro mě dost ano. Baví mě být součástí Evropské unie. Baví mě euro. Baví mě dotace. Baví mě volný pohyb. Volný trh. Baví mě aktivita EU v zahraničí. Baví mě vize EU. Spousta věcí se musí upravit, ale žádná z nich není tak dusivá, abych řval po czexitu nebo czechoutu. Benefity převažují nad negativy, alespoň v mém životě. A troufám si tvrdit, že v životech většiny obyvatel České republiky.

No a proč to píšu. Už pár dní víme, že podle GlobSecu chce cca 25 %t Čechů mezi 18 a 24 lety vystoupit z EU. Jsou to neinformovaní debilové. O tom zbytku složených ze starších ani nemluvím, to jsou informovaní debilové anebo prostě kreténi, což je horší a asi nepřekonatelné.

Takže vy mladý, hej! Vezměte na záda baťoh a táhněte do Evropy. Na tři měsíce. Zákaz návratu. Ať fňukají, že neumí řeč. Ať jejich rodiny trpí, že Anička nebo Honánek nejsou na večeři u zpráv TV Blábol o další migrantské krizi. To nikoho nedojme. Oni to přežijou. Možná dostanou do držky, no a? To se taky počítá. Ať cestují, ať se učí, ať chápou souvislosti, protože z český kotliny plné mediálních, mailových a facebookových tmářů to bez pořádné průpravy nejde.

Myslím, že se tomu taky říká "vystrčit hlavu z prdele". Takové nucené vykukování z prdele se dá dostopovat do dob, kdy lidé chodili na zkušenou do světa. Dokonce to bylo jeho povinností, pakliže se učil. Hloupý Honza, kupříkladu. Takže je to ověřené. Myslím, že je to nejlepší způsob, jak těm mladým udělat nějakou informační rovnováhu v hlavě. A už mě to tu nebaví psát, takže over and out.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

hloupý Honzo vystrč

   S článkem 100% souhlasím.

Dost se divím, kolik trefených hus se ozvalo. Tady na Horydoly bych to nečekal.

Reaguj
Bulvární slovník

Jo, už rozumím. (Já osobně nepokládám za nesvobodu hygienické normy, technické předpisy a pod., ale chápu, že to tak můžeš cítit.)

Reaguj
Bulvární slovník

mohl si v libovolné vesnici vlézt do kravína a nechat si nalejt mléko do petflašky. například. a podobně. zkus to teď.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 19.2.2018 08:36
Reaguj
Bulvární slovník

Myslíš ty postřílené, odpálené, utopené a zmizelé podnikatele i bílé koně? Nebo mi ještě něco uniklo?

Reaguj
Bulvární slovník

Devadesátý léta bylo takové okno svobody, kdy stará pravidla už neplatila a nová ještě nebyla ustanovena. Jsem rád, že jsem to mohl zažít, i když jsem to nedokázal využít. Byl to dobrej mejdan, trval docela dlouho a jsem rád, že jsem ho přežil, někteří to štěstí neměli.

  • Autor Arcikacíř
  • Datum a čas 18.2.2018 20:06
Reaguj
Bulvární slovník

Možná jsem hňup a některé věci nechápu, ale v čem Lukáši shledáváš nesvobodu v Čechách, když už ne rovnou totalitu jao Ota?

Reaguj
…nebo i ta hloupá Anglie…

…ještě by měl autor, aspoň nám hloupým, vysvětlit co míní tím slovním spojením *hloupá Anglie*…

Reaguj
Bulvární slovník

v nejbohatším období žijeme určitě. jestli v nejsvobodnějším, tak to pochybuju, jenom devadesátá léta, která zpětně vnímám jako takovej bezstarostnej mejdan, byla výrazně svobodnější (a já naivní blbec jsem se domníval, že to tak bude napořád a tak jsme měl fůru času, študoval a lezl po skalách místo toho, abych využil unikátní dobu a rozjel něco, co by mě učinilo rentiérem). a to jsem nezažil metternichovské rakousko, a tam to s tím úpěním pod knutou habsburků taky nebylo moc horký.

k článku: vulgární slovo někdy sedne. může v přiměřeném množství okořenit omáčku. ale baštit pepř lžící z hlubokýho talíře, to není nic moc.

autor zbaštil šalamounovo lejno. mnoho toho viděl a mnoho zažil. agorance a přezíravost zcestovalého se dá lidsky pochopit, ale můžeme se jí také posmívat, pravděpodobně není polyglot, a ovládá dva, možná tři cizí (evropské, žánop) jazyky slušně a další čtyři blbě, většina těch lidí, co potkal, prošla tvrdou selekcí znalosti angličtiny, a jeho názory a zkušenosti mohou být zcela zkreslené (možná ne, extrapoluji podle mnoha druhů "cestovatelů" které znám). ovšem ještě více toho neviděl a nezažil, některá města neviděl, v některých řekách se nekoupal, některé lidi nepoznal. onolze pro stromy nevidět les a objevit svět lze i v klášterním vydří.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 15.2.2018 11:48
Reaguj
Bulvární slovník

Tedy to by mě zajímalo, co si pod pojmem "totalita" představuješ. V Česku právě žijeme v jedné z nejbohatších zemí světa a zároveň v nejsvobodnějších.

Reaguj
Bulvární slovník

Sice nesouhlasím, ale nevadí. Diskusí se tříbí názory :-) Osobně mám pocit, že v totalitě (byť jiné než před 89.) žijeme již nějaký ten pátek. Takže nějaký nástup nehrozí, to je opožděné "prozření"… Ale u ČT nic překvapivého :-)

  • Autor -OB-
  • Datum a čas 14.2.2018 23:40
Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Karabina Simond Rocky z Decathlonu je vadná

Karabina Simond Rocky z Decathlonu je vadná

Karabina Simond Rocky koupená v Decathlonu měla obráceně namontovanou pojistku! Důsledkem je, že karabina se nemusí zamknout, aniž by to horolezec zjistil.
POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

Automobilka Volvo se spojila s cyklistickou firmou POC a provedly sérii crash testů cyklistické helmy při střetu s automobilem. Partnerství obou švédských značek vychází z bezpečnostní strategie vyvíjené pro automobily Volvo.
Zajímají vás nové způsoby cestování?

Zajímají vás nové způsoby cestování?

Společnost WorldVentures, jejíž začátky sahají do roku 2005, používá techniky síťového marketingu a nabízí svým členům zvýhodněné možnosti cestování. Účastníci tohoto programu (neboli nezávislí zástupci), platí měsíční poplatky, díky kterým se
Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Vyzkoušet 200 elektrokol můžete zdarma ještě dnes do páté hodiny odpolední. Ebike Fest se koná v průmyslovém areálu Zálesí v Praze - Krči. 
Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Nejlepší projev na demonstraci za odstoupení premiéra Andreje Babiše a jeho ministryně spravedlnosti Marie Benešové, přednesl na zaplněném Václavském náměstí v Praze Martin Jaroš. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Zvonečkový jarmark Rožnov, skanzen Keramika a hrnčířství  22.6.
Memorial Air Show
Roudnice nad Labem 22.-23.6. 22.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Múzy na vodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 1.-6.7. Hudba 1.7.
Slavnosti Pernštejnského panství Pernštejn 5.-7.7. 5.7.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08