K čemu je dobré připojištění na cesty?

K čemu je dobré připojištění na cesty?
Výhled z Mölltalského ledovce na Grossglockner.
Autor snímku Obervellach Tourismus
SDÍLEJ:

Pomóóóóc! Vedle sjezdovky leží devítiletý syn a sténá. Zapíchnul špičku lyže do sněhu tak nešťastně, že vázání nevypnulo. Nepřirozená poloha kolene jasně říká, že ho má vykloubené. To musí bolet! Na první pohled je jasné, že s lyžováním je letos konec. Naštěstí koleno prckovi zase naskočí bez cizího přičinění. Vezu ho v náručí dlouhou sjezdovkou k doktorovi dole v Marillevě.

Jak na to

Povinné zdravotní pojištění

Zdravotní daň, kterou platí každý český občan v zákonné výši. Před odjezdem se ujistěte, že pojišťovně nic nedlužíte, aby se nemohla zříci své odpovědnosti. Pojistka pokrývá v evropských zemích náklady na léčení ve stejné výši, jakou mají zajištěnou občané státu, kde se necháte ošetřit.

Připojištění léčebných výloh

V případě úrazu nebo náhlého onemocnění v zahraničí budou uhrazeny nezbytné náklady na lékařské ambulantní ošetření, pobyt v nemocnici, ošetření zubního lékaře v akutních případech, léky předepsané lékařem, přeprava do nejbližšího zdravotnického zařízení, převoz do místa trvalého bydliště, anebo do české nemocnice, případně převoz tělesných ostatků. Samozřejmostí je celodenní možnost komunikace s asistenční službou.

Úrazové připojištění

Pokrývá dobu nezbytného léčení následkem úrazu, trvalé následky úrazu a smrt následkem úrazu.

Připojištění odpovědnosti

Vztahuje se na odpovědnost za škody způsobené třetí osobě v zahraničí při běžných činnostech jako je sport, rekreace a zábava. Dále kryje nároky zdravotních pojišťoven a pojistitelů majetku, kteří se po zaplacení plnění poškozenému domáhají zaplacení škody na viníkovi.

Připojištění zavazadel

Pokrývá poškození nebo zničení osobních věcí živelní událostí, vodou z vodovodního zařízení a krádeže vloupáním, poškozením, zničením, odcizením nebo ztrátou při dopravní nehodě.

Připojištění storna

Pojišťuje stornovací poplatky, které požaduje cestovní kancelář při zrušení cesty, když má pojištěný oprávněný důvod, že nemůže odjet. Typickou situací je nemoc přihlášeného účastníka zájezdu.

Mám dost času přemítat, jak jsme pojištěni a jestli mám u sebe dost peněz na ošetření.

Peníze na dřevo

V ordinaci se ukazuje, že Italům stačí ukázat kartu české pojišťovny (Evropský zdravotní průkaz) a zaplatit jako každý obyvatel této přívětivé země patnáct a půl eur doktorovi na ruku. To je jednorázový poplatek, který nám automaticky otevírá bránu nejen k ambulantnímu chirurgovi pod sjezdovkami, ale také na rentgen a k dětskému ortopedovi v okresní nemocnici.

Jenže takhle jednoduše to vždycky nejde. O rok později platíme sto eur za ošetření rozříznuté ruky na řeckém Rhodosu přímo na dřevo a od naší zdravotní pojišťovny jsme zatím neviděli ani korunu.

Z doslechu známe případy, kdy bylo nutno zaplatit za pátrací akci vrtulníkem a dokonce i za převoz mrtvého horolezce do Čech. Pozůstalí platili částky, které ruinovaly celé rodiny.

Proč se připojistit?

Jako občané Evropské unie máme nárok na nezbytnou zdravotní péči za stejných podmínek jako místní občané. V případě lékařského ošetření v zemích Evropské unie i v zemích Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Švýcarsko) jdou náklady na účet české zdravotní pojišťovny v případě, že se prokážete platným Evropským zdravotním průkazem.

Zároveň máte ovšem povinnost zaplatit i stejnou spoluúčast na lékařském ošetření, jakou platí místní lidé. Například ve Francii to činí 30 %, v Dánsku až 60 % nákladů. Problémy nastávají především při komplikovaném zranění nebo při převozu.

Soukromníci nevěří státu

Zdravotní péče není hrazena z českého zdravotního pojištění u soukromých lékařů a v soukromých nemocnicích. Zároveň ze zdravotního pojištění nejsou hrazeny náklady na zpětný převoz do České republiky v případech nemoci, zásahu horské služby a transportu leteckou ambulancí.

Nepojištěné jsou také asistenční služby a případné repatriace ostatků při úmrtí. Například středně rozsáhlý zásah horské služby v Rakousku vyjde na 6000 eur, což je v přepočtu hodně přes sto padesát tisíc korun.

Proto je při cestách za hranice potřebné především připojištění léčebných výloh.

Pojistit lze skoro vše, proto si ještě před uzavřením pojištění dobře promyslete, co o dovolené chcete dělat. Pokud jedete na dovolenou do Chorvatska a celou dobu budete jen lenošit, stačí běžné turistické pojištění. Jestliže se chystáte například v zimě lyžovat, či v létě surfovat, zvolte si sportovní tarif.

Pozor na výluky

Vždy pečlivě čtěte všeobecné podmínky pojištění, kde jsou uvedeny tak zvané výluky. Obvykle je najdete v podrobných pojistných podmínkách někde vzadu dole a ještě vytištěné malým písmem.

Často říkají, že se pojistka nevztahuje na rizikové sporty, což je v představách některých pojišťoven nejen létání na padáku či splouvání divokých vod, ale třeba také turistika a lyžování mimo vyznačené trasy.

Příkladem téměř nepojistitelných sportů je canyoning, horolezectví, rafting, speleologie a paragliding.

Pojistka jen do bezpečných zemí

Dále se informuje o zemi, kterou chcete navštívit. Pojišťovny obvykle rozdělují destinace na území Evropy, na celý svět s výjimkou Spojených států amerických a celý svět včetně USA.

Všechny pojišťovny však odmítají plnění vyplývající ze smlouvy, pokud jedete do rizikových oblastí. Většina pojišťoven se v tomto směru odvolává na server Ministerstva zahraničí, kde naleznete varování ministerstva před cestami do konkrétních zemí, popřípadě oblastí, kde hrozí riziko nemocí, občanských nepokojů, nebo teroristických útoků.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: generalli
To by me taky zajimalo. Taky jsem pojisteny u Generali za 450 na rok (student).
 • Autor Honzis
 • Datum a čas 26.4.2007 14:42
Reaguj
generalli
K tomu Generalli mam dotaz. Taky se tam pojisutuju, abych mel aspon trochu klid, kdyby neco. Ale furt mam strach, jak to bude, az se neco stane, kdyz to je tak levny. Nevite o nekom, kdo uz u Generalli vyrizoval nejakou "pojistno udalost" a jak to slo?
 • Autor jx null
 • Datum a čas 9.4.2007 22:42
Reaguj
Generali to má. Horolezce uznávaj a pojistěj- Asi ¨za 30Kč na den a do 3tis. mm. Zduř
 • Autor Pavka
 • Datum a čas 7.4.2007 14:47
Reaguj
OZP
OZP (ta oborová) tu určitě nemá v běžném pojištění - myslím cizinu ! - léta se tam připojišťuji do ciziny.Pojistka se týká, jak píšeš, do 7 UIAA a 4000 mnm.....takže Mt. Blanc už ne třeba...
 • Autor Jarda
 • Datum a čas 6.4.2007 08:13
Reaguj
Re: Re: Italie
Taky si myslim. Vloni se mi na ruznych slevach, hlavne na Rakouskych chatach, v podstate zaplatilo. Krome toho odpada pojistovani na posledni chvili, cteni podminek vytistenych pismem 3pt, ktere se jinde kazdou chvili apod.
 • Autor mike
 • Datum a čas 5.4.2007 20:49
Reaguj
Re: Italie
mrkni se na Oborovou pojišťovnu. Mám dojem,že má zahrnutý lezení v základním pojištění, ale "jen" do obtížnosti 7 UIAA. Zdar B.
 • Autor Balů
 • Datum a čas 5.4.2007 15:14
Reaguj
Re: Italie
Pro nejrůznější adrenalinové a outdoorové aktivity se mi jako nejvýhodnější jeví pojištění v rámci členství v rakouském Alpenvereinu. Kromě pojištění léčebných výloh je součástí i pojištění záchranných akcí a transportu. Samozřejmě plus další výhody. Cena pro nováčka cca 1700Kč na rok
 • Autor Petr
 • Datum a čas 5.4.2007 11:38
Reaguj
Italie
Zakže připojostí někdo horolezce a za kolik. Chystáme se do italského Arca a tak co s tím?
 • Autor Honza
 • Datum a čas 5.4.2007 10:19
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Lanovku na Kilimandžáro (5895 m) plánuje postavit Tanzánie. Na nejvyšší horu Afriky stoupá každý rok 50 000 turistů a státní úřady chtějí tento počet zdvojnásobit.... celý článek

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Lanovku na Kilimandžáro (5895 m) plánuje postavit Tanzánie. Na nejvyšší horu Afriky stoupá každý rok 50 000 turistů a státní úřady chtějí tento počet zdvojnásobit.
GO za gorilou: předpremiéra filmu

GO za gorilou: předpremiéra filmu

Dnešní odvysílání dokumentárního filmu Go za gorilou na televizi Prima Zoom předcházela charitativní předpremiéra.
Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

Na konci cesty se konečně objevuje světlo a my plni nadšení opouštíme stezku vedoucí lesem. Sice je to jen malý kousek mezi pohádkovými stromy, houbami a kapradím, ale i tak dá něco kolem
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Den pro Kukang - diashow Hodonín, ZOO 26.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Dronfest Plzeň, Depo 2015 1.-2.6. 1.6.
Čaj v severním Vietnamu - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Ondřej Malíček 4.6. 18:18
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 7.-9.6. 7.6.
Muzejní noc Praha   8.6.
Miniveletrh cestovního ruchu Most, Magistrát 11.6.
120 let dopravního podniku Plzeň 15.-16.6. 15.6.

Diskuse

Reakce vodák Marek, 19.5.2019 1:23, 6 příspěvků
Proč? Prkoš, 19.5.2019 0:04, 1 příspěvek
Reakce Kuba Turek, 18.5.2019 15:18, 6 příspěvků
Reakce Frettie, 18.5.2019 10:45, 6 příspěvků
no wikipedia Lukas B., 17.5.2019 12:05, 6 příspěvků
SikaXwiki Pišišvor, 17.5.2019 10:20, 6 příspěvků
SikaXwiki Podrobnosti, 17.5.2019 9:04, 6 příspěvků
Reklama K., 14.5.2019 22:12, 1 příspěvek
Hašan není myslitel, ale ... PK, 13.5.2019 20:26, 1 příspěvek
3D tiskárna Daniel, 12.5.2019 14:32, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25
Je možné chodit po vodě? ... milan šupa, 10.5.2019 18:39
V Praze – Troji se rozhod... Horydoly , 9.5.2019 11:29