K čemu je dobré připojištění na cesty?

K čemu je dobré připojištění na cesty?
Výhled z Mölltalského ledovce na Grossglockner.
Autor snímku Obervellach Tourismus
SDÍLEJ:

Pomóóóóc! Vedle sjezdovky leží devítiletý syn a sténá. Zapíchnul špičku lyže do sněhu tak nešťastně, že vázání nevypnulo. Nepřirozená poloha kolene jasně říká, že ho má vykloubené. To musí bolet! Na první pohled je jasné, že s lyžováním je letos konec. Naštěstí koleno prckovi zase naskočí bez cizího přičinění. Vezu ho v náručí dlouhou sjezdovkou k doktorovi dole v Marillevě.

Jak na to

Povinné zdravotní pojištění

Zdravotní daň, kterou platí každý český občan v zákonné výši. Před odjezdem se ujistěte, že pojišťovně nic nedlužíte, aby se nemohla zříci své odpovědnosti. Pojistka pokrývá v evropských zemích náklady na léčení ve stejné výši, jakou mají zajištěnou občané státu, kde se necháte ošetřit.

Připojištění léčebných výloh

V případě úrazu nebo náhlého onemocnění v zahraničí budou uhrazeny nezbytné náklady na lékařské ambulantní ošetření, pobyt v nemocnici, ošetření zubního lékaře v akutních případech, léky předepsané lékařem, přeprava do nejbližšího zdravotnického zařízení, převoz do místa trvalého bydliště, anebo do české nemocnice, případně převoz tělesných ostatků. Samozřejmostí je celodenní možnost komunikace s asistenční službou.

Úrazové připojištění

Pokrývá dobu nezbytného léčení následkem úrazu, trvalé následky úrazu a smrt následkem úrazu.

Připojištění odpovědnosti

Vztahuje se na odpovědnost za škody způsobené třetí osobě v zahraničí při běžných činnostech jako je sport, rekreace a zábava. Dále kryje nároky zdravotních pojišťoven a pojistitelů majetku, kteří se po zaplacení plnění poškozenému domáhají zaplacení škody na viníkovi.

Připojištění zavazadel

Pokrývá poškození nebo zničení osobních věcí živelní událostí, vodou z vodovodního zařízení a krádeže vloupáním, poškozením, zničením, odcizením nebo ztrátou při dopravní nehodě.

Připojištění storna

Pojišťuje stornovací poplatky, které požaduje cestovní kancelář při zrušení cesty, když má pojištěný oprávněný důvod, že nemůže odjet. Typickou situací je nemoc přihlášeného účastníka zájezdu.

Mám dost času přemítat, jak jsme pojištěni a jestli mám u sebe dost peněz na ošetření.

Peníze na dřevo

V ordinaci se ukazuje, že Italům stačí ukázat kartu české pojišťovny (Evropský zdravotní průkaz) a zaplatit jako každý obyvatel této přívětivé země patnáct a půl eur doktorovi na ruku. To je jednorázový poplatek, který nám automaticky otevírá bránu nejen k ambulantnímu chirurgovi pod sjezdovkami, ale také na rentgen a k dětskému ortopedovi v okresní nemocnici.

Jenže takhle jednoduše to vždycky nejde. O rok později platíme sto eur za ošetření rozříznuté ruky na řeckém Rhodosu přímo na dřevo a od naší zdravotní pojišťovny jsme zatím neviděli ani korunu.

Z doslechu známe případy, kdy bylo nutno zaplatit za pátrací akci vrtulníkem a dokonce i za převoz mrtvého horolezce do Čech. Pozůstalí platili částky, které ruinovaly celé rodiny.

Proč se připojistit?

Jako občané Evropské unie máme nárok na nezbytnou zdravotní péči za stejných podmínek jako místní občané. V případě lékařského ošetření v zemích Evropské unie i v zemích Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Švýcarsko) jdou náklady na účet české zdravotní pojišťovny v případě, že se prokážete platným Evropským zdravotním průkazem.

Zároveň máte ovšem povinnost zaplatit i stejnou spoluúčast na lékařském ošetření, jakou platí místní lidé. Například ve Francii to činí 30 %, v Dánsku až 60 % nákladů. Problémy nastávají především při komplikovaném zranění nebo při převozu.

Soukromníci nevěří státu

Zdravotní péče není hrazena z českého zdravotního pojištění u soukromých lékařů a v soukromých nemocnicích. Zároveň ze zdravotního pojištění nejsou hrazeny náklady na zpětný převoz do České republiky v případech nemoci, zásahu horské služby a transportu leteckou ambulancí.

Nepojištěné jsou také asistenční služby a případné repatriace ostatků při úmrtí. Například středně rozsáhlý zásah horské služby v Rakousku vyjde na 6000 eur, což je v přepočtu hodně přes sto padesát tisíc korun.

Proto je při cestách za hranice potřebné především připojištění léčebných výloh.

Pojistit lze skoro vše, proto si ještě před uzavřením pojištění dobře promyslete, co o dovolené chcete dělat. Pokud jedete na dovolenou do Chorvatska a celou dobu budete jen lenošit, stačí běžné turistické pojištění. Jestliže se chystáte například v zimě lyžovat, či v létě surfovat, zvolte si sportovní tarif.

Pozor na výluky

Vždy pečlivě čtěte všeobecné podmínky pojištění, kde jsou uvedeny tak zvané výluky. Obvykle je najdete v podrobných pojistných podmínkách někde vzadu dole a ještě vytištěné malým písmem.

Často říkají, že se pojistka nevztahuje na rizikové sporty, což je v představách některých pojišťoven nejen létání na padáku či splouvání divokých vod, ale třeba také turistika a lyžování mimo vyznačené trasy.

Příkladem téměř nepojistitelných sportů je canyoning, horolezectví, rafting, speleologie a paragliding.

Pojistka jen do bezpečných zemí

Dále se informuje o zemi, kterou chcete navštívit. Pojišťovny obvykle rozdělují destinace na území Evropy, na celý svět s výjimkou Spojených států amerických a celý svět včetně USA.

Všechny pojišťovny však odmítají plnění vyplývající ze smlouvy, pokud jedete do rizikových oblastí. Většina pojišťoven se v tomto směru odvolává na server Ministerstva zahraničí, kde naleznete varování ministerstva před cestami do konkrétních zemí, popřípadě oblastí, kde hrozí riziko nemocí, občanských nepokojů, nebo teroristických útoků.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: generalli
To by me taky zajimalo. Taky jsem pojisteny u Generali za 450 na rok (student).
 • Autor Honzis
 • Datum a čas 26.4.2007 14:42
Reaguj
generalli
K tomu Generalli mam dotaz. Taky se tam pojisutuju, abych mel aspon trochu klid, kdyby neco. Ale furt mam strach, jak to bude, az se neco stane, kdyz to je tak levny. Nevite o nekom, kdo uz u Generalli vyrizoval nejakou "pojistno udalost" a jak to slo?
 • Autor jx null
 • Datum a čas 9.4.2007 22:42
Reaguj
Generali to má. Horolezce uznávaj a pojistěj- Asi ¨za 30Kč na den a do 3tis. mm. Zduř
 • Autor Pavka
 • Datum a čas 7.4.2007 14:47
Reaguj
OZP
OZP (ta oborová) tu určitě nemá v běžném pojištění - myslím cizinu ! - léta se tam připojišťuji do ciziny.Pojistka se týká, jak píšeš, do 7 UIAA a 4000 mnm.....takže Mt. Blanc už ne třeba...
 • Autor Jarda
 • Datum a čas 6.4.2007 08:13
Reaguj
Re: Re: Italie
Taky si myslim. Vloni se mi na ruznych slevach, hlavne na Rakouskych chatach, v podstate zaplatilo. Krome toho odpada pojistovani na posledni chvili, cteni podminek vytistenych pismem 3pt, ktere se jinde kazdou chvili apod.
 • Autor mike
 • Datum a čas 5.4.2007 20:49
Reaguj
Re: Italie
mrkni se na Oborovou pojišťovnu. Mám dojem,že má zahrnutý lezení v základním pojištění, ale "jen" do obtížnosti 7 UIAA. Zdar B.
 • Autor Balů
 • Datum a čas 5.4.2007 15:14
Reaguj
Re: Italie
Pro nejrůznější adrenalinové a outdoorové aktivity se mi jako nejvýhodnější jeví pojištění v rámci členství v rakouském Alpenvereinu. Kromě pojištění léčebných výloh je součástí i pojištění záchranných akcí a transportu. Samozřejmě plus další výhody. Cena pro nováčka cca 1700Kč na rok
 • Autor Petr
 • Datum a čas 5.4.2007 11:38
Reaguj
Italie
Zakže připojostí někdo horolezce a za kolik. Chystáme se do italského Arca a tak co s tím?
 • Autor Honza
 • Datum a čas 5.4.2007 10:19
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Manaslu Round Trekking

Manaslu Round Trekking

Manaslu Round Trek is one that perfect trekking destination to enjoying the wide ranges of mountain ranges and exciting Himalayan pass experience. This Manaslu Trekking takes you to lap of the eight
Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Za svobodna stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování
30 druhů sněhu

30 druhů sněhu

Eskymácký slovník.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Namibie - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší R. Tkáčiková 8.2. 18:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.
Zanzibar - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Chlum a P.Kvarda 29.3. 18:00

Diskuse

Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
writeforus seocalling, 19.1.2022 20:06, 117 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09