-8 °C na slunci i na kole

-8 °C na slunci i na kole
Lávka přes Jizeru v Křížkách.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Je ráno 9:30 hod. Teploměr na slunci ukazuje -8 °C. Sluníčko svítí a já se vydávám přes Hradec Králové k hospůdce Hrázka, našemu tradičnímu místu setkání. Domluvili jsme si totiž letošní první vyjížďku na biku.

Jak na to

Mé zimní cykloblečení

Čepice MOIRA TIRO - ideální čepice na cyklistiku. Je teplá, propouští pot a navíc je materiál slabý, proto se bez problémů vejde pod cyklistickou přilbu. Cena: 230 Kč.

Rukavice AXON 650 - turistické univerzální rukavice s windstopperem a fleecem. Hodí se jak na běžky, tak na kolo. Na kolo ale doporučuji jen do -5 °C. Poté je lepší zvolit teplejší model. Cena: 790 Kč.

Spodní prádlo MOIRA ULTRALIGHT - triko bez rukávů. Ideální spodní vrstva. Odvádí veškerý pot z těla. Cena 365 Kč. MOIRA DUO triko s rukávem. Druhá teplejší vrstva. Odvádí pot a hřeje. Cena: 626 Kč Lehké punčocháče neznámé značky. Vhodné pro chladnější počasí pod každé kalhoty. Cena: 180 Kč.

Bunda DIRECT ALPINE CERRO ACTIVE - materiál No Wind. Přiléhavá lehká bunda technického střihu. Anatomicky tvarované rukávy, dvě pohodlné větší kapsy a jedna vnitřní kapsa. Odvětrávání v podpaží. Stahování v límci a dolním okraji. Ramena a rukávy vyztuženy. Ideální bunda pro cyklistiku, běžky či hory. Cena: 3740 Kč.

Kalhoty AXON BIEMME ENERGY - zateplené kalhoty s laclem a A-texovou membránou. Vhodné pro cyklistiku i běžky. Jsou teplé a pohodlné. Cena: 1490 Kč.

Ponožky MOIRA TREK - zateplené ponožky s vyztuženým nártem. Jsou teplé, pohodlné a hodí se i na turistiku. Cena: 210 Kč.

Návleky KALAŠ - neoprénové návleky, vzadu zapínání na zip. Ideální do vyšších teplot, v mrazu však příliš nefungují. Pro mínusové teploty je potřeba zvolit teplejší model. Cena 420 Kč.

Zimní výbava (nepočítám tretry, helmu a brýle) se vyšplhala na osm tisíc korun. Je to cena, že mám cyklistiku rád a zimními vyjížďkami s přáteli si zpestřuji přípravu na další sezonu.

Ihned po opuštění garáže začínám pociťovat na obličeji (nezbytně namazaným krémem) první příznaky mrazu. Úsměv mi tuhne, a proto musím každou chvíli pohybovat svaly na obličeji. Oblečení zatím drží tělesnou teplotu, která se pohybem pomalinku zvyšuje. Zhruba po půl kilometru zjišťuji, co je to funkce lock-out, která je samozřejmostí u dražších modelů předních odpružených vidlic. Moje elastomerová vidlice Suntour totiž zamrzá a po celou dvacetikilometrovou vyjížďku již nefunguje.

Přes město jedu raději po silnicích, protože stezky a vedlejší cesty pro cyklisty nejsou prohrnuté. Jinak se jede dobře, občas přejedu nějaký sněhový jazyk. Na Hrázku dorážím těsně před desátou hodinou. Raději popojíždím tam a zpět, abych sám nezamrzl. Přesně v deset hodin doráží David.

Cyklocomputer stávkuje

Vyrážíme směr Lesní hřbitov. Dalším problémy se jeví na cyklocomputeru. Začínají se ztrácet půlky číslic. Po chvíli odbočujeme vpravo na louky. Tam je sníh přemrzlý, proto se kola neboří a jede se celkem dobře. Zamrzá mi i přehazovačka, proto jedu jen na jeden převod. Problémy jsou i s brzdami, celý jejich chod je tuhý a raději každou chvilku lehce mačkám brzdové páčky, aby i ty nezamrzly.

Běžky místo biků

Chvíli jedeme po lesích. Všude jsou vyjete stopy od běžek. Jak jsme předpokládali, žádného jiného blázna na kole nepotkáváme. Dorážíme na Nový Hradec. Máme za sebou již čtyřicet minut jízdy, která nám bohatě stačí. Ještě sjedeme mezi pekáčujícími dětmi cestu Panelku a jsme zpět ve městě. Loučíme se a mě ještě čeká cesta přes celý Hradec domů.

Projížďka se nám i přes mrazivé počasí líbila a domluvili jsme se, že brzy vyrazíme znovu. Máte-li zájem, můžete se přidat.

Text byl psán pro server Hradecnakole

MTB zima.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

?
Ja jezdim na snehu uplne nejradsi. Je to super, ale to co popisuje autor me nepotkalo. Mam bike "trosku jine kategorie" full merida dominator lx/sram7, a radi porad i pri hodinovem brodeni/blbnuti ve snehu a teplotach hodne pod nulou. Vydle pruzina elastomer take funguje bez problemu. A problemy s brzdama taky nemam = magura luise :)
  • Autor Honza
  • Datum a čas 11.2.2004 10:24
Reaguj
fyzika 5 tridy ZDS
teplota telesa ne ktery dopada slunecni svit(ev. fouka vitr apod) je sice zajimavej udaj, nicmene o realne teplote nic nerikajici, pokud budes mit cernej teplomer a bezvetri tak i na sibiri touhle dobou nameris +40st
  • Autor socka
  • Datum a čas 5.2.2004 13:47
Reaguj
Autor chtěl,podle mně, vyjádřit radost z projetí se na kole po sněhu a v mraze. Já mám taky vždy dobrý pocit z jízdy po sněhu. Když napadne tak 15-20cm prašanu a jedete po dosud neprojeté lesní stezce, jenom šustění pneumatik, sluníčko...
  • Autor carpat
  • Datum a čas 4.2.2004 08:51
Reaguj
v americe možná
si můžou dovolit zůstat doma, když napadne sníh, ale tady musíme ven ať je jakkoliv a taky na čemkoliv, kolo, lyže atp. nevyjímaje.. Takže ano-ne? Nikoli, proč!Čekám dost dlouho, proč právě to kolo na sníh. Na první pohled naprosto nepraktické, jenže mám na ježdění po sněhu nejkrásnější vzpomínky. Kolo a léto je vždy spojeno s rámusem aut, křičení ptáků, cirkulárkama, praskáním větví i hučením pneumatik. Tohle v zimě neexistuje. Nikde se nenajde tak hladký asfalt jako čistý vodní led nebo alespoň ujetý sníh, není slyšet žádné zvuky, ani to vymývající všš-všš od běžek s funěním.. jenom krásné ticho zimního lesa. Vjem připodobnitelný snad jedině krásné klidné zimní procházce, jenže ta se strašně vleče. Zdar.
  • Autor Dušan
  • Datum a čas 3.2.2004 18:53
Reaguj
zima
ja jezdim taky v zime na kole furt, ale ne na nejakem silenem horaci, ale na obycejne ukrajine. ono je to na zimu i lepsi ! diky vysokym kolum se prokroji az pod snih a diky hmotnosti ma hybnost na prorazeni zaveji a jazyku. i dle mne je clanek jen mlaceni prazdne slamy.
  • Autor jirka
  • Datum a čas 3.2.2004 18:16
Reaguj
No a co je na tom?
  • Autor ????????????
  • Datum a čas 30.1.2004 19:36
Reaguj
No fear
Mýmu kolu zn. JOKO 8-) přední odpružená vidlice zmrznout nemůže, protože žádnou nemá :))) Klasika je klasika, zvlášť na sněhu. Jediný nešvar je ten, že když zajedu do hlubšího sněhu, stačí 10cm, tak mi pak "trochu" nebrzdí brzdy, ale pokud nejedu z kopce, tak to nevadí. Jezdit po sněhu na kole je super (i když vysekat se u Carrefouru není zrovna to pravé) a nejlepší je dělat bez pomocí noh obrat o 180°.
  • Autor Martin
  • Datum a čas 30.1.2004 17:26
Reaguj
Jezdím denně do rachoty a zpět(20km) a letošní zima nám přeje. Jizda prašanem, kde neni ani stopa, je to samé, jak na lyžích. Nejhorší jsou nasolené sr.cky. Po příjezdu do rachty musím nechat kolo venku a když byly ty mrazy, tak zamrzly oba převody, takže jsem jel jak na ukrajině domů. Občas nefungují pořádně brzdy, ale jinak je to paráda. No a dnes v tom větru a přes ty závěje to bylo jak někde na Sibiři. Kéž by to vydrželo aspoň do března.
  • Autor carpat
  • Datum a čas 30.1.2004 11:36
Reaguj
Taky jsem potkal cyklistu....
...To se takhle jedu provětrat na běžkách okolo Chocně a najednou se ke mě blíží oblak sněhu. Z toho se nejdřív vynořil pes (bernský salašník tuším), který se o mne hned začal velice zajímat (v dobrém ;o)). Díky tomu jsem si nevšiml přesně momentu, kdy se vynořil biker - tmavé kolo, tmavá bunda, tmavá čepice, dlouhý šedivý vous a na očích takové ty jakoby plavecké blocky - a ještě celý ojíněný od sněhu...Krakonoš na kole si říkám...bohužel projel rychle, usmál se na mě a než jsem vytáhl foťák, byl pryč....ale zážitek to byl, to Vám povím...;o).
  • Autor Chocen
  • Datum a čas 30.1.2004 10:56
Reaguj
věda
Děláš z toho zbytečnou vědu. Jsem taky z Hradce a celou zimu jezdím na kole-denně.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 30.1.2004 10:10
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté mají za sebou další povedený víkend na mezinárodní scéně. Na Asijském poháru v kazašské Astaně vybojoval Radim Grebík bronzovou medaili a Ema Ryšávková obsadila těsně pod stupni vítězů čtvrté místo.... celý článek

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

Jak se správně starat o kola, elektrokola, paddleboardy či sportovní kočárky?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

KRALUPY Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Vysočina AKTUÁLNĚ 2026

Vysočina AKTUÁLNĚ 2026

KONĚ Přinášíme outdoorové novinky z Českomoravské vrchoviny.
Vltavská cyklistická cesta

Vltavská cyklistická cesta

AKTUALIZACE Na jarním cyklistickém veletrhu se mi do ruky dostaly bezplatné mapy nazvané Vltavská cyklistická cesta – jižní a severní část. Teprve teď se naskytla příležitost větší kus zakreslené trasy projet.
UCI Marathon: Valero and Weinbeer Win in the Pyrenees

UCI Marathon: Valero and Weinbeer Win in the Pyrenees

David Valero Serrano from Spain and Anna Weinbeer from Switzerland win the Naturland Andorra, the UCI Marathon Cup’s third round – a circuit which athletes had to complete three times! The
Dolní Pojizeří a Polabí: kouzlo krajiny na kole nebo v kanoi

Dolní Pojizeří a Polabí: kouzlo krajiny na kole nebo v kanoi

Pojizeří a Polabí nabízí nespočet zajímavých a snadno dostupných výletů pro pěší výletníky, cyklisty i vodáky. Střídají se tu romantické scenérie, břehy velkých a historické památky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 24.-28.6. Cyklistika 24.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 27.6.
MTB Trilogy - etapový cyklomaraton Teplice nad Metují 4.-6.7. Horská kola 4.7.
Maratona dles Dolomites - cyklomaraton Itálie, Alta Badia Silniční kola 5.7.
1000 miles Nová Sedlica Ultramaraton kola, koloběžky, běh 5.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 11.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 18.7.
Kopřivnický drtič - cyklomaraton Kopřivnice Horská kola 18.7.
Vysočina - silniční Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 18.7.
MTB Sudety Challenge - cyklomaraton Polsko, Stronie Slaskie 22.-25.7. Horská kola 22.7.

Diskuse

slon9.cc EdwardDug, 28.6.2026 13:49, 15 příspěvků
rollbit RobertArese, 28.6.2026 13:48, 15 příspěvků
bc.co Isaacbralm, 28.6.2026 13:48, 15 příspěvků
Viagra vente libre allemagne Waltermoupt, 28.6.2026 13:00, 49 příspěvků
farmacia online barcelona Patrickkek, 28.6.2026 12:51, 41 příspěvků
mexico pet pharmacy Michaelsypew, 28.6.2026 12:27, 41 příspěvků
Viagra en france livraiso... Waltermoupt, 28.6.2026 12:18, 46 příspěvků
farmacia pharmacy mexico GeorgeSef, 28.6.2026 11:35, 46 příspěvků
mexican farmacia GeorgeSef, 28.6.2026 11:29, 74 příspěvků
farmacias online seguras Patrickkek, 28.6.2026 11:12, 49 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30