Balaton na kole

Balaton na kole
Koupání v Balatonu.
Autor snímku Milan Sýkora
SDÍLEJ:

K "maďarskému moři" jezdily několik desetiletí tisíce turistů z Československa, Německa a zbytku východního bloku. Trávili zde dovolenou v kempech, kterými jsou do dneška břehy Balatonu obsypané. Dnes sem zdaleka neproudí tolik lidí jako před dvaceti lety, ale o to více nám může nyní Balaton nabídnout.

Balaton na kole
Balaton, se spaním mimo kempy jsme neměli potíže.
Autor snímku Milan Sýkora
Jak na to

Doprava

Nejjednodušší je jet do Budapešti přímým nočním vlakem z Prahy, ale levněji to vyjde s přestupem v Bratislavě, nebo autobusem Student Agency. Z Budapešti potom pokračujte rychlíkem přímo k Balatonu. Spojení je časté a s koly nejsou problémy.

Mapa

V Informačním středisku pro maďarský cestovní ruch v Praze je k dispozici mapa Cycling Tours in Hungary v měřítku 1:550 000, kde jsou vyznačeny všechny dálkové cyklotrasy v Maďarsku i s popisem v angličtině. My cestovali právě s touto mapkou a kromě průjezdů městy jsme neměli žádný vážný problém s orientací.

V informačních střediscích přímo u Balatonu lze sehnat zdarma podrobnější mapy, na kterých jsou zakresleny všechny cyklostezky.

Ceny

Ceny jsou přibližně stejně vysoké jako v Česku, jen v bezprostředním okolí Balatonu o něco vyšší.

Doporučené vybavení

Lehká sportovní obuv a cyklistické tretry, cyklistické rukavice, přilba, blikačka a světlo, sportovní brýle, funkční prádlo, sportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, pití a jídlo na cestu je potřeba jen základní (obchody i levné restaurace a kiosky jsou všude), peníze, pojištění a doklady, čelovka, nářadí a lepení, brašny na kolo, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát nebo kamera, opalovací krém, cyklistický dres, čepice, kalhoty a bunda, 2x funkční prádlo, 5x ponožky, softshellová bunda, spací pytel, lehký stan, nafukovací karimatka, trekkingové kolo.

INVIA.cz: Prozkoumejte velkou nabídku zájezdů do Budapešti

KOSMAS.cz: Kupte si turistický průvodce Maďarsko a další knihy o této zemi.

Oblast kolem jezera Balaton je po Budapešti a lázeňských městech na jihu země nejnavštěvovanějším maďarským regionem.

Velkou část místní klientely tvoří stále Němci, kteří si zvykli sem jezdit za dob Německé demokratické republiky. To sice žene ceny nahoru, ale za to je zde možné se domluvit německy. Cizí jazyky totiž nejsou v Maďarsku příliš in.

Kde se to tu vzalo?

Vznik největšího středoevropského jezera (téměř 600 km2 a 78 km od severu na jih), je stejně pozoruhodný jako jeho rozloha. Balaton nevznikl běžnou tektonickou činností, ale zásluhou větrné eroze.

V širé Uherské nížině se totiž vítr prohání s nebývalou rychlostí, a tak Maďarům během staletí vyfoukal vlastní moře, i když ne příliš hluboké. V nejhlubším místě dosahuje jedenáct metrů, ale průměrně jen tři metry. V praxi to znamená, že se při koupání nejdřív projdete velký kus mělčinou.

Koupání za peníze

Celková délka pobřeží Balatonu je přes dvě stě kilometrů. Milovníci romantických jezer si zde ovšem příliš neužijí, protože břehy jsou lemována nekonečnými kempy s placenými plážemi.

Úroveň urbanizace Blatenského jezera se zdá být neuvěřitelná. Místo, kdy by se dalo zdarma vykoupat, je velmi těžké najít. Většinou to znamená dlouhé bloudění mezi rákosím a bažinami, které zabírají poslední zbytky původního pobřeží. Pár veřejných pláží můžete stále ještě najít na poloostrově Tihany.

Sport číslo jedna

Cyklistická infrastruktura je v oblasti Balatonu velmi vyspělá, alespoň na maďarské poměry. Část velmi dobře značených asfaltových cyklostezek vede úplně mimo silnice a ve zbylých případech můžete očekávat minimálně zvláštní pruh pro kola u krajnice.

Jízda na bicyklu je na březích Balatonu určitě sportem číslo jedna. Místní používají kola snad častěji než auta, stejně jako turisté, které sem láká spojení ideálních podmínek pro cyklistiku a vodní sporty.

Naleznete zde také velké množství různých půjčoven kol. Jejich úroveň ale zdaleka nedosahuje úrovně jejich západoevropských protějšků, takže je lépe si přivézt vlastní stroj. Ve vlaku s tím nebývají problémy.

Lépe na tom jsou cykloservisy, které bývají velmi dobře zásobeny. Stojany na kola naleznete téměř všude.

 

 

Okolo jezera za víkend

Nejoblíbenější cyklistickou trasou je dvou až třídenní okruh kolem celého jezera. My jsme ho sice neabsolvovali, ale i těch čtyřicet kilometrů po méně osídleném - severním - břehu nám stačilo. Většinu času totiž cyklostezka vede vesnicemi a většinou ne příliš hezkými městečky, takže za chvíli začne nudit.

O dost zajímavější jsou cesty po okolí, kde se často naskytne krásný výhled na hladinu jezera.

Velký výběr ubytování

Ubytování nabízejí desítky kempů v dlouhé řadě lemující celé balatonské pobřeží. Ceny nejsou nijak přemrštěné. To samé platí i o penzionech, kterých je ovšem o dost méně.

Balaton na kole.

My jsme spali ve stanech na divoko, většinou nedaleko silnice a neměli jsme žádný problém. Jen nečekejte, že se ráno probudíte s výhledem na Balaton, protože tam, kde nejsou bažiny s dvoumetrovým rákosím, už dávno někdo postavil kemp.

Restaurací, maďarsky etterém, je zde velký výběr od rybích až po pizzerie. Jen maďarské speciality musíte někdy trochu déle hledat, protože je všechno přizpůsobené cizincům. To platí bohužel i o cenách. Zaplatíte v přepočtu okolo sto dvaceti korun za hlavní jídlo s přílohou.

Booking.com

Jeďte o kousek dál

Se vzdáleností od jezera úroveň cyklostezek klesá, stejně jako klesá hustota osídlení. Na druhou stranu krajina je zde mnohem hezčí, romantičtější a jaksi maďarštější. Uvidíte typické vesnické domy obklopené poli s kukuřicí a slunečnicemi, sady s ovocnými stromy a nekonečnými vinicemi.

Jestliže máte na Balaton jen několik dnů a nezajímají vás vodní sporty, snažte se strávit v těchto oblastech co nejvíce času, protože jsou mnohem zajímavější než samotné jezero.

Ačkoliv jde jen o vzdálenost několika kilometrů, počet turistů dramaticky klesá a s tím také ceny a znalost němčiny. Večeři tady pořídíte o polovinu levněji. Ve většině místních hospod se ale bohužel nevaří a slouží jen jako nalévárny pro místní obyvatele. Za ochutnávku určitě stojí místní víno, které sice nedosahuje věhlasu tokajského, ale za to se pěstuje ještě o něco jižněji.

Pokud máte rádi města, navštivte Veszprém a jeho pamětihodnosti. Za vidění stojí především katedrála svatého Michala a barokní komplex Biskupského paláce. Jen o kus dál, na hlavní vlakové trase do Budapešti, leží známý a turisty oblíbený Székesfehrévár.

Mapu Balatonu s cyklostezkami 1:110 00.

Horydoly.cz Cykloturistika v okolí

Burgenland a Neziderské jezero

Ohybem Dunaje na kole

Balaton na kole

Ostrov na krásném modrém Dunaji

Na kole z Prahy do Vídně

Dobrodružná cesta na kole podél Dyje

Cyklistika z hotelu Therme Laa

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Okolo Balatonu
Naše zážitky z okolo Balatonu. http://cykloturistika.webgarden.cz/okolo-balatonu
  • Autor Ivan
  • Datum a čas 15.9.2011 21:56
Reaguj
Balaton Tour 2007
Ahoj! Všem doporučuji! Super ceny, pivko, jídlo. S ubytováním si nedělejte starosti, rovnou jeďte. Všude najdete volné kempy. Auto doporučuji nechat vedle Yachtklubu v balatoncampu - město Balatonalmadihttp://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=47.020386,18.012246&spn=0.005149,0.013583&t=h&z=17Pěkná cyklostezka od kempu do kempu. Nepotřebujete horská kola. Dobré i pro yachtu (vyzkoušeno) a Windsurf (nezkoušeno)
  • Autor Adams
  • Datum a čas 9.4.2008 11:11
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Cink poprvé vyhrál Světový pohár na horském kole!

Cink poprvé vyhrál Světový pohár na horském kole!

Ondřej Cink už přemýšlel o konci kariéry, ale teď poprvé vyhrál závod Světového poháru cross country na horských kolech. Podařilo se mu to ve 34 letech na trati v rakouském Leogangu.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Kdo s koho? Tománka čeká souboj s americkou legendou, ve hře je jedna místenka na mistrovství světa

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Cyklonovinky 2025

Cyklonovinky 2025

JIZERSKÉ HORY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Traily a bikeparky v Jeseníkách

Traily a bikeparky v Jeseníkách

Gravity disciplíny jsou košatým a oblíbeným odvětvím cyklistiky. Jeseníky jsou nejlepší česko-moravsko-slezskou destinací, kde si lze užít bike parky, trailcentra a dirty.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2025

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2025

PRADĚD Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Polsko AKTUÁLNĚ 2025

Polsko AKTUÁLNĚ 2025

CYKLOSTEZKY Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.
Cyklistický maraton Vysočiny: Pechkův hattrick

Cyklistický maraton Vysočiny: Pechkův hattrick

Vítězem 20. ročníku Předvýběr.CZ Bike Maratonu Vysočiny se stal jedenatřicetiletý Jan Pechek. Do cíle osmačtyřicetikilometrového závodu dorazil v čase 1:41:58. Je to jeho třetí zlato v řadě, které si z Kněžic odvezl.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
Slovenský raj - cyklomaraton Hrabušice Horská kola 11.6.
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.
Bajkový večer - diashow Černá voda, Základna Přednáší Mark Matthews 13.6. 20:00
Letem světem Nečtiny 13.-15.6. Cestovatelský festival 13.6.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 14.6.
Sázava - cyklomaraton Sázava Horská kola 14.6.
Tálínský cyklomaraton Tálín Horská kola 14.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Silniční kola 14.6.

Diskuse

Bitcoinová kauza??? Kuba Turek, 11.6.2025 13:11, 11 příspěvků
Bitcoinová kauza??? Honza, 11.6.2025 12:04, 11 příspěvků
Bitcoinová kauza??? Kuba Turek, 10.6.2025 22:43, 11 příspěvků
??? Honza, 10.6.2025 20:50, 11 příspěvků
Inu Honza, 10.6.2025 20:44, 1 příspěvek
sem asi ne brutusacek, 10.6.2025 17:40, 1 příspěvek
Štěstí Bambulezizib, 9.6.2025 15:53, 2 příspěvky
Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 2 příspěvky
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26