Cyklisté se hrnou na vyznačené trasy

Cyklisté se hrnou na vyznačené trasy
Cyklisté jedou v Praze ze Žižkova do Libně.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Desetitisíce nadšených cyklistů brázdí krajinu. Cyklobusy křižují všechna hezká místa české, moravské i slezské země. Vycházejí cykloatlasy a cyklomapy. Cesty jsou prošňěrované cyklistickými stezkami. Cyklistika je v Česku záležitostí především rekreační. Málokdo ji bere také jako ekologický, levný a zdravý způsob dopravy.

Jak na to

Papírové cyklomapy

Cykloatlas – mapy v měřítku 1:100 000 zobrazují značené cyklotrasy (vydal Shocart)

Atlas s cyklotrasami – kombinace příručního autoatlasu a cykloatlasu zobrazuje republiku v měřítku 1:240 000 (vydal Žaket)

Cykloturistické mapy – mapová edice v měřítku 1:60 000 zakresluje vedle oficiálních cyklotras i sjízdnost mnoha neznačených cest (vydal Shocart)

Internetové cykloatlasy

www.cykloserver.cz – internetový cykloatlas

www.cyklotrasy.cz – přehled a kilometráž cyklotras

www.prahounakole.cz – detailní mapa průjezdnosti hlavního města na kole

Top Cyklosvítilny

Jak je možné, že v Pardubicích, Hradci Králové nebo třeba Znojmě se jezdí do práce i po nákupech na kole, ale v Praze nebo Plzni téměř vůbec?

"Cyklistická infrastruktura se v Praze staví jen tam, kde politici nenarážejí na překážky," míní organizátor každoměsíčních manifestačních cyklojízd přes pražské centrum Michal Křivohlávek. "Hlavní překážkou je, že se musí prostor pro auta a kola přerozdělit. Je nutné především zredukovat parkovací místa. Je potřeba, aby byly cyklostezky skrze město průjezdné. Do toho se politikům vůbec nechce."

Cyklostezka versus cyklotrasa

Cyklostezka je něco jiného, než cyklotrasa. Na tom si odborníci velmi zakládají. Cyklostezka je určená pro dopravu na kole skrze město, nebo mezi dvěma blízkými obcemi.

Měla by mít co nejlepší asfaltový povrch, na frekventovaných křižovatkách speciální semafory a hlavně by se měla co nejméně křížit s chodníky pro pěší a ulicemi pro auta. Součástí městské infrastruktury by měly být stojany na bicykly nejen před obchody či veřejnými budovami, ale také u každé železniční zastávky, na náměstích a u výrobních podniků.

Cyklotrasy slouží turistům na kolech. V současné době je jich vyznačeno okolo třiceti tisíc kilometrů. Nikdo přesně neví, kolik jich ve skutečnosti je. Nikde není dostupný jejich úplný přehled. Většinu však najdete na mapách Shocart, Žaket a Klubu českých turistů.

Monopol na značení cyklotras má Klub českých turistů. On vytváří metodiku, on na to dostává dotace a on zadává spřáteleným firmám výrobu značek a nakonec i značení v terénu.

Klub vychází vstříc ve své značkařské činnosti především silničním cyklistům. Jako každý správný monopolista odmítá akceptovat trendy a jakoby si nevšiml, že většina cyklistů dnes jezdí na horských kolech vhodných do terénu.

Potom se nevyhne i tak strašným přehmatům, jako je třeba oficiální cyklostezka vedená po frekventované silnici z Adršpachu do Teplic nad Metují, na které polské autobusy míjejí cyklistické rodiny doslova o centimetry.

Cyklotrasy Klubu českých turistů jsou setříděné do čtyř tříd a každá z nich má své číslo. První nejdůležitější třída spojuje dálkové cíle. V Česku je v tomto ohlednu nejznámější trasa Praha – Brno – Vídeň. Poslední čtvrtá třída zahušťuje síť cyklotras přes místní zajímavosti, jako jsou například rybníky, zříceniny nebo vyhlídky.

"Je čas vyvrátit představu, že rekreační cyklistika je vlastně nemotorovou verzí silničního provozu," radikálně prohlašuje předseda České mountainbikové asociace Tomáš Kvasnička. "Přestaňme stavět drahé, neekologické, ošklivé, rovné a široké, vyasfaltovaná cyklostezky. Ty patří do města a ne do volné krajiny, natož pak do lesa."

Proto se porůznu objevují amatérské pokusy o značení zajímavých okruhů v lesích, nebo třeba profesionálně vybrané sítě terénních cyklotras v okolí rekreačních středisek.

Pohnutky ovšem mohou být různé – zajímavá je například trasa pro horská kola po trati nejtěžšího tuzemského cyklomaratonu Rallye Sudety skrze Teplické, Adršpašské a Broumovské skály. Takové trasy obvykle nebývají vyznačené standardními žlutými tabulkami, ale jejich tvůrci umísťují značky podle svých možností, nebo dokonce jenom malují pruhy na stromy.

Cyklobusy porazily České dráhy

Rychlý rozvoj cykloturistiky podporuje kromě dobře značených cest také autobusová doprava. Během pár let se v Česku rozvinula síť tak zvaných cyklobusů. Upravené autobusy nebo normální autokary s připojenými vleky na přepravu bicyklů jezdí od května do října po všech důležitých turistických oblastech. Jejich ceníky se neliší od pravidelné dopravy.

Zpočátku jezdily cyklobusy na objednávku obcí, teď už je to regulérní podnikání v dopravě, kterého se zúčastňují i největší hráči na tuzemském trhu. Ukousli tím velký díl Českým drahám.

Ty sice lákají ve svých reklamních kampaních cyklisty, ale praxe je jiná. Kdo má trochu dražší kolo, bojí se ho dát do rukou železničářů, aby o něj nepřišel, nebo mu ho nezničili. Kdo si zvyknul na ochotu řidičů a logicky postavené jízdní řády cyklobusů, těžko se vrací do náruče nepružného molocha na kolejích.

Pár speciálních cyklovlaků na tom zatím nic nemění. Zkuste se ráno dostat vlakem z nějakého velkého města například na Šumavu, do Krkonoš, nebo Českého ráje, a večer se vrátit. Je to téměř nemožné. Cyklobusem to ovšem zvládnete velmi lehce.

Kde jezdí cyklobusy

Beskydy - Connex, ČSAD Vsetín

Brdy – Connex, ROPID, ČSAD Plzeň

Český ráj – ČSAD Semily

Český a Slavkovský les - Autobusy Karlovy Vary

Hostýnské vrchy – Krodos, FTL

Jeseníky – Connex, Dopravní podnik města Olomouce

Jizerské hory – ČSAD Jablonec n.N.

Krkonoše – Svazek měst a obcí Krkonoše, Technické služby Špindlerův Mlýn

Krušné hory – Dopravní podnik Mostu a Litvínova (tramvaje), Autobusy Karlovy Vary, Dopravní podnik Teplice, Dopravní podnik Ústí nad Labem, Dopravní podnik města Děčína

Orlické hory – CDS Náchod, Audisbus, Orlobus

Praha a okolí – Dopravní podnik hl.m. Prahy (tramvaje, metro, přívozy)

Šumava a Jižní Čechy – Jihotrans, Skitur, ČSAD Plzeň

Železné hory - Connex

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

AKTUALIZACE Přinášíme seznam outdoorových obchodů v celém Česko-Slovensku. Outdoorové obchody řadíme podle měst, kde si v nich můžete nakoupit.
Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Švýcarská federace hledá nové zdroje energie. Koncern Alpiq Holding se sídlem v Lausanne chce společně s Axpo Holding se sídlem v kantonu Aargau, s mezinárodní společností BKE Energie se sídlem v Bernu a společností Energie, Wasser,
Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Finanční správa vydala zprávu o svých kontrolách vůči českým soukromým i firemním subjektům, které vydělávají na YouTube a Twitch. Získavají od amerických provozovatelů peníze za reklamy uveřejněné u jejich videí. Z toho by měly platit
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Halls & Walls - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Kolem světa Praha, Clarion 26.-27.11. Cestovatelský festival 26.11.
Horobál Liberec, Šutr 26.11. 20:00

Diskuse

Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 120 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků
Skinners Tomáš, 23.11.2022 20:11, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38