Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích

Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích
Ondřej Vít, Xterra Prachatice.
Autor snímku Česká triatlonová asociace
SDÍLEJ:

Česká reprezentantka Aneta Grabmüllerová vybojovala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v terénním triatlonu organizace Europe Triathlon, které se konalo v jihočeských Prachaticích v rámci závodu XTERRA Czech. Lukáš Kočař finišoval v závodě mužů jako čtvrtý, ale byl diskvalifikován kvůli nezastavení v penalty boxu. Medaile berou čeští mladíci v juniorech i kategorii do 23 let.

Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích
Lukáš Kočař, MTB Xterra Prachatice.
Autor snímku Česká triatlonová asociace

Prachatická rodačka Aneta Grabmüllerová potvrdila, že patří k nejlepším terénním triatlonistkám světa. Ve své sbírce už má medaili ze světového šampionátu, nyní přidala evropské stříbro, které pro ni má o to větší hodnotu, že ho získala v rodných Prachaticích.

Po plavecké části (1500 m) v Křišťanovickém rybníce byla Grabmüllerová na druhé pozici. V průběhu náročné cyklistické části si ale rychle získávala komfortní náskok. Pořadatelé připravili 33km trasu plnou ostrých stoupání i technicky náročných sjezdů, ze které si česká reprezentantka přivezla náskok 1 minuty a 40 vteřin na olympijskou účastnici, Chilanku Barbaru Riverosovou, která ovšem závodila jen v rámci Světové série XTERRA.

Ve druhém depu pak česká závodnice ztratila drahocenný čas, protože mezinárodní rozhodčí elitním triatlonistkám v průběhu závodu změnili uspořádání bot. Obtížně tak hledaly ty své. "Myslím ale, že na výsledek to vliv nemělo, protože už na konci cyklistiky jsem cítila, že jsem za to možná vzala až moc. A na běhu mi došlo," uznala sportovně Grabmüllerová.

Na náročné běžecké trase, která v horkém počasí dvakrát zavedla triatlonisty z nádherného historického náměstí Prachatic na okolní vrcholy, se na první místo dostala Chilanka Riveros. Dopředu se posunula také Italka Marta Mendittová, která tak slaví druhé místo a zlato z mistrovství Evropy.

Česká závodnice na ní ztratila přesně dvě minuty. "Dneska to bylo náročné od začátku do konce. Vůbec to nebylo zadarmo. Takže jsem moc vděčná za to, že jsem skončila na pódiu. Navíc tady v Prachaticích závodím strašně ráda, protože domácí publikum mě vždycky hodně fandí, což dneska bylo vážně potřeba."

Do elitní dvacítky se vešly také Štěpánka Bisová (14.) a Barbora Stupková (20.).

Xterra Prachatice.

Diskvalifikace českého favorita

V závodě mužů patřil k největším favoritům Lukáš Kočař, který šel z vody na třetí pozici. Na kole prokazoval své bikerské kvality a dlouho se držel v kontaktu s nejlepšími. Do druhého depa pak přilétl na pátém místě – na dohled medailovým příčkám.

V horku se dokázal posunout na čtvrtou pozici, na které také proběhl černou cílovou branou na prachatickém náměstí. Po upozornění se ale na trať vrátil – přehlédl totiž penaltu, která mu byla udělena za špatné uložení neoprenu v prvním depu. Ani následný doběh do penalty boxu, který se nacházel těsně před cílovou rovinkou, a opětovné proběhnutí cílem ho ovšem neuchránilo od diskvalifikace za nezastavení v penalty boxu.

"Nejsem stoprocentně spokojený," vyprávěl ještě v době, kdy nebylo rozhodnuto o jeho diskvalifikaci. "Doufal jsem, že bych mohl dosáhnout na vítězství, ale tři kluci byli podstatně lepší. Musím brát čtvrté místo, to je mi letos souzené," dodal trpce s odkazem na letošní čtvrté příčky z mistrovství světa v terénním a dlouhém triatlonu.

Přesto se ale Česko medaile v závodě mužů dočkalo – v kategorii do 23 let obsadil třetí příčku Ondřej Vít. "Je to pro mě otevření dveří do elitní kategorie, protože v ní to byl můj první závod. Byl strašně těžký, navíc bylo neskutečné vedro, o to víc jsem za ten výsledek rád. Bylo to parádní, navíc všude na trati byli diváci a fanoušci," usmíval se český talent.

Dařilo se také českým juniorům, kteří bojovali o medaile už dopoledne. Mezi muži obsadili Češi kompletní stupně vítězů – první byl Jakub Mařík, druhý Matěj Homola a třetí Jakub Odehnal. Mezi juniorkami si nejlépe vedla pátá Karolína Rutarová.

 

 

Výsledky Mistrovství Evropy v terénním triatlonu 2025

Muži: 1. Felix Forissier (Fr.) 2:21:32, 2. Jens Emil Sloth Nielsen (Dán.) 2:22:05, 3. Arthur Serrieres (Fr.) 2.24:16 … 22. Ondřej Vít 2:41:3, 32. Jan Šneberger 2:45:01, Lukáš Kočař diskvalifikován

Ženy: 1. Marta Mendittová (It.) 2:51:42, 2. Aneta Grabmüllerová 2:56:10, 3. Keri-Ann Upham (V.Brit.) 2:57:59 … 14. Štěpánka Bisová 3:12:17, 20. Barbora Stupková 3:25:41

INFO: Kompletní výsledky najdete zde.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na... celý článek

Vojenský Winter Survival vyhráli hasiči

Seriál Valachy tour skončil

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

TEST Lehké trekkingové boty Columbia Konos Trillium ATR

TEST Lehké trekkingové boty Columbia Konos Trillium ATR

Trojčetka (trillium) z rodu kýchavic dala jméno lehoučkým trekkingovým botám americké značky Columbia. Vysvětlujeme si to tak, že trojčetky jsou domovem v Apalačském pohoří a po celé severní Americe kopírují migrační trasy jelenců.
Lysá hora 24 hodin: mrazivý a napínavý ročník

Lysá hora 24 hodin: mrazivý a napínavý ročník

Extrémní zimní vytrvalostní závod 24 hodin na Lysé hoře přilákal do Beskyd přes 800 závodníků a absolutním vítězem se stal Jiří Petr (tým Salomon). Zdolal během soboty a neděle v nejrychlejším čase 12
Zvládni vše! Rychle, bezpečně a elegantně

Zvládni vše! Rychle, bezpečně a elegantně

Winter survival je v plném proudu. Zimní víceboj vojenských tříčlenných družstev probíhá v Jeseníkách. Přečtěte si pravidla tvrdé armádní soutěže:
Seriál Valachy tour skončil

Seriál Valachy tour skončil

Celoroční seriál závodů v Beskydech se letos nekoná. Valachy tour prišel o sponzora a zároveň klesl počet účastníků. Dosud se seriál skládal ze závodu na běžkách, na horském kole, z terénního triatlonu a přespolního běhu.
Armádní Winter Survival bude letos jen s českou účastí

Armádní Winter Survival bude letos jen s českou účastí

Ve dnech 25. až 30. ledna 2026 se v Jeseníkách uskuteční 28. ročník otevřeného mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2026. Armádní Winter Survival je vytrvalostní víceboj

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 18.-22.2. 50 km klasicky 18.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 19.-22.2. Lov a rybářství 19.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 19.-22.2. 19.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 20.-22.2. Cestovní ruch 20.2.
Bieg Piastow Polsko, Jakuszyce 20.-21.2. Běžky 20.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda 21.-22.2. Běžky 21.2.

Diskuse

Высокоскоростной интернет... HenryRah, 18.2.2026 4:44, 126 příspěvků
Домашний интернет и цифро... HenryRah, 18.2.2026 4:05, 126 příspěvků
Клубная атрибутика и футб... RoberTof, 18.2.2026 3:01, 126 příspěvků
Официальная футбольная фо... SergTof, 18.2.2026 2:52, 126 příspěvků
Официальная футбольная фо... SergTof, 18.2.2026 2:03, 126 příspěvků
Спортивная экипировка и ф... SergTof, 18.2.2026 2:02, 126 příspěvků
Интернет и ТВ от «СибСети... HenryRah, 18.2.2026 1:33, 126 příspěvků
Hezká knížka Pišišvor, 17.2.2026 14:38, 1 příspěvek
Málo vina Vláda 23, 15.2.2026 22:18, 13 příspěvků
Lavinové nebezpečenstvo Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00