Exploze časopisů o sportech v přírodě II. - cyklistika

Exploze časopisů o sportech v přírodě II. - cyklistika
Praha. Podzimní cyklojízda 2012.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Letošní jaro vybouchl přetopený kotel a na časopiseckém trhu se prudce zvýšila konkurence mezi zavedenými a novými tituly v oboru přírodních sportů. V cyklistickém segmentu stejně jako v turistické oblasti je časopisecký trh rozdělen na několik částí a v každém z nich se usadila jedna tiskovina.

Jak na to

Testům nelze úplně věřit

Testy vybavení jsou oblíbenou součástí tiskovin. Jak se na ně má ovšem dívat čtenář? S velkým odstupem! S výjimkou páteční spotřebitelské přílohy MF Dnes a spotřebitelského měsíčníku Test redakce s výrobci nebo distributory testovaného zboží spolupracují. Už tento fakt je zavazuje k větší shovívavosti při posuzování jeho vlastností. Když si připočteme obchodní zájmy inzertních oddělení, není divu, že testované výrobky většinou dopadnou dobře.

"V rámci sledování novinek na trhu můžeme nabídnout testování Vašich výrobků. Po testování a vyhodnocení zašleme interní připomínky k výrobku. Tyto připomínky nebudou nikde zveřejněny a jsou určeny pro vnitřní potřebu firmy," píše se v neveřejných materiálech Malého průvodce světem outdooru. "Dalším samostatným výstupem je text recenze určený ke zveřejnění."

To nepřímo potvrzuje i vydavatel dvou časopisů zaměřených na sporty v přírodě, který odmítá veřejně uvést v této souvislosti své jméno: "Testy jsou formou podpory prodeje, proto nejsou úplně objektivní." Zároveň připomíná tvrdou pravdu: "O kom se nepíše, je mrtvý – to platí v šoubyznysu stejně jako v naší branži."

Cykloturistika přináší reportáže z dalekých cest i krátkých výletů. Čtou ji především starší cyklisté, kteří se dají přirovnat k pěším čtenářům Turisty.

Na kole za zábavou

Ve stejném nakladatelství jako Cykloturistika vychází Velo, které je dražší, na lepším papíře a má kvalitější fotografie. Dívá se na svět sice podobnýma, ale mladšíma očima. Příliš se nezajímá o techniku, supernovinky a o kolo se stará jen v nejnutnější míře. Všechny testy, technické informace a rady jako pečovat o kolo jsou proto popisovány vždy z pohledu cyklisty, který si chce hlavně zajezdit. Redakce klade důraz na informativní texty, kde jsou dobré terény, co se životosprávou a jak zvládnout bicykl za každé situace. V časopise jsou preferována horská kola, protože jich v Česku jezdí nejvíce.

Technické finesy cyklistiky

Cykloservis vychází především pro technicky zaměřené cyklisty. Neustále se v něm rozebírá údržba kola, přináší technické novinky a testy nejnovějších modelů kol i ostatního cyklistického vybavení. Není tedy divu, že podle majitele časopisu Miloše Kubánka čtou Cykloservis z pětadevadesáti procent muži. „Víme, že jsou to z naprosté většiny horští cyklisté a mají dražší kola střední a vyšší kategorie.“

Jízda na kole jako sport

Paletu časopisů o cyklistice doplňuje Peloton, který se soustřeďuje na sportovně zaměřené čtenáře, přináší většinu důležitých výsledků, reportáže ze závodů a informace, které zajímají především rekreační závodníky. Velké místo je věnováno i silniční cyklistice, která v ostatních časopisech zmírá na úbytě. Vydavatel sám uvádí, že polovina jeho čtenářů si kupuje zároveň konkurenční Velo zaměřené spíše na cyklistickou zábavu než tvrdý sportovní tréning.

Akrobatické výstřelky

Svůj časopis mají dokonce i jezdci na akrobatických kolech. Protože jsou to většinou bývalí skateboardisté, nemůže být název jejich časopisu jiný než anglicky znějící Dirt Biker.

Voda ve všech podobách

Po mnoha letech existence zpravodaje sportovních kanoistických svazů Kanoe Raft Kajak se během pár měsíců změnila situace u vodáků. Kanoe Raft Kajak mění strohou sportovní tvář na přívětivější i pro vodní turisty a rekreační jezdce divokých vod. Stále má však vzhled a kvalitu redakční práce na úrovni lepšího zájmového bulletinu. Za to má za zády tradici a předplatitelské zázemí. O své místo na slunci začalo bojovat nové plně barevné Hydro. Deklaruje, že se bude věnovat především nejrozšířenější vodácké turistice, ale v prvních číslech byly reportáže a technické materiály především o mořských kajacích a hodně divoké vodě.

Ze zákulisí obou časopisů něco prozrazuje ekonom vydavatele Hydra Jan Novotný: „Vloni jsme dostali nabídku ke koupi Kanoe Raft Kajak, ale zdála se nám příliš vysoká. Zároveň jsme si mysleli, že bez naší účasti tento časopis zkrachuje, a proto jsme začali tisknout Hydro.“ Jeho tehdejší odhad nevyšel, protože časopis přece jenom někdo koupil a konkurence nespí.

Pro potápěče vycházejí Oceán a Potápění. První z nich vydávaný stejnou společností jako horolezecký Everest, se zaměřuje na široké laické publikum bez velkých ambicí získávat nové informace. Potápění míří spíše k potápěčům, kteří chtějí potřebné rady, tipy a inspiraci.

Nejznámější časopis o jachtingu se jmenuje jak jinak než Yacht. Všeobecně zaměřenému periodiku částečně konkurují sportovní Windurfing, snobský Lodě Exclusive a Charter o dovolené na lodi.

Horydoly.czOutdoorové časopisy v roce 2003

I. Horolezectví a turistika

II. Cyklistika

III. Lyžování a létání

Horydoly.czDeset let poté: 8 časopisů pro cyklisty a šest vydavatelů

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kam zmizel kritický pohled?
Zajímavé, jak se se změnou tématu časopisů z hor na kola zcela vytratil kritický pohled autora na kvalitu novinářského zpracování popisovaných časopisů. Že by je autor nečetl?
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 9.9.2003 18:26
Reaguj
Opraveno
Děkujeme za upozornění.
  • Autor Horydoly
  • Datum a čas 7.9.2003 23:26
Reaguj
češtin...
jsou to většinou bývalý skateboardisté, ......????
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.9.2003 22:15
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

BALATON Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Loni byla ukradena kola za 126 milionů, policie vyřešila jen třetinu krádeží

I cyklisté chodí do online kasin jako Nomini a vsází na cyklistiku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Na kole z Prahy do Vídně

Na kole z Prahy do Vídně

AKTUALIZACE Zhruba 450 kilometrů dlouhá cyklostezka Praha - Vídeň je opravdová lahůdka pro všechny milovníky jízdy na kole. Zároveň to je cesta, kterou zvládne každý, byť by to byl jeho první
Cyklistu srazil vlak na přejezdu v Olomouci

Cyklistu srazil vlak na přejezdu v Olomouci

ČERNÁ VDOVA Cyklista vjel pod vlak v Olomouci. Srážku na železničním přejezdu nepřežil.
Bike maraton Vysočiny letos otevírá kategorii i pro gravelová kola

Bike maraton Vysočiny letos otevírá kategorii i pro gravelová kola

Samostatná kategorie pro gravelové závodníky je zásadní novinkou 19. ročníku cyklistického závodu Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2024, který se letos jede v sobotu 25. května.
Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

PŘÍVOZY Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 20.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Pikovice Scorelauf dvojic MTB 20.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Beroun bikemaraton Beroun Cyklomaraton MTB 27.4. 19:00
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.

Diskuse

Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 10 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21