Exploze časopisů o sportech v přírodě II. - cyklistika

Exploze časopisů o sportech v přírodě II. - cyklistika
Praha. Podzimní cyklojízda 2012.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Letošní jaro vybouchl přetopený kotel a na časopiseckém trhu se prudce zvýšila konkurence mezi zavedenými a novými tituly v oboru přírodních sportů. V cyklistickém segmentu stejně jako v turistické oblasti je časopisecký trh rozdělen na několik částí a v každém z nich se usadila jedna tiskovina.

Jak na to

Testům nelze úplně věřit

Testy vybavení jsou oblíbenou součástí tiskovin. Jak se na ně má ovšem dívat čtenář? S velkým odstupem! S výjimkou páteční spotřebitelské přílohy MF Dnes a spotřebitelského měsíčníku Test redakce s výrobci nebo distributory testovaného zboží spolupracují. Už tento fakt je zavazuje k větší shovívavosti při posuzování jeho vlastností. Když si připočteme obchodní zájmy inzertních oddělení, není divu, že testované výrobky většinou dopadnou dobře.

"V rámci sledování novinek na trhu můžeme nabídnout testování Vašich výrobků. Po testování a vyhodnocení zašleme interní připomínky k výrobku. Tyto připomínky nebudou nikde zveřejněny a jsou určeny pro vnitřní potřebu firmy," píše se v neveřejných materiálech Malého průvodce světem outdooru. "Dalším samostatným výstupem je text recenze určený ke zveřejnění."

To nepřímo potvrzuje i vydavatel dvou časopisů zaměřených na sporty v přírodě, který odmítá veřejně uvést v této souvislosti své jméno: "Testy jsou formou podpory prodeje, proto nejsou úplně objektivní." Zároveň připomíná tvrdou pravdu: "O kom se nepíše, je mrtvý – to platí v šoubyznysu stejně jako v naší branži."

Cykloturistika přináší reportáže z dalekých cest i krátkých výletů. Čtou ji především starší cyklisté, kteří se dají přirovnat k pěším čtenářům Turisty.

Na kole za zábavou

Ve stejném nakladatelství jako Cykloturistika vychází Velo, které je dražší, na lepším papíře a má kvalitější fotografie. Dívá se na svět sice podobnýma, ale mladšíma očima. Příliš se nezajímá o techniku, supernovinky a o kolo se stará jen v nejnutnější míře. Všechny testy, technické informace a rady jako pečovat o kolo jsou proto popisovány vždy z pohledu cyklisty, který si chce hlavně zajezdit. Redakce klade důraz na informativní texty, kde jsou dobré terény, co se životosprávou a jak zvládnout bicykl za každé situace. V časopise jsou preferována horská kola, protože jich v Česku jezdí nejvíce.

Technické finesy cyklistiky

Cykloservis vychází především pro technicky zaměřené cyklisty. Neustále se v něm rozebírá údržba kola, přináší technické novinky a testy nejnovějších modelů kol i ostatního cyklistického vybavení. Není tedy divu, že podle majitele časopisu Miloše Kubánka čtou Cykloservis z pětadevadesáti procent muži. „Víme, že jsou to z naprosté většiny horští cyklisté a mají dražší kola střední a vyšší kategorie.“

Jízda na kole jako sport

Paletu časopisů o cyklistice doplňuje Peloton, který se soustřeďuje na sportovně zaměřené čtenáře, přináší většinu důležitých výsledků, reportáže ze závodů a informace, které zajímají především rekreační závodníky. Velké místo je věnováno i silniční cyklistice, která v ostatních časopisech zmírá na úbytě. Vydavatel sám uvádí, že polovina jeho čtenářů si kupuje zároveň konkurenční Velo zaměřené spíše na cyklistickou zábavu než tvrdý sportovní tréning.

Akrobatické výstřelky

Svůj časopis mají dokonce i jezdci na akrobatických kolech. Protože jsou to většinou bývalí skateboardisté, nemůže být název jejich časopisu jiný než anglicky znějící Dirt Biker.

Voda ve všech podobách

Po mnoha letech existence zpravodaje sportovních kanoistických svazů Kanoe Raft Kajak se během pár měsíců změnila situace u vodáků. Kanoe Raft Kajak mění strohou sportovní tvář na přívětivější i pro vodní turisty a rekreační jezdce divokých vod. Stále má však vzhled a kvalitu redakční práce na úrovni lepšího zájmového bulletinu. Za to má za zády tradici a předplatitelské zázemí. O své místo na slunci začalo bojovat nové plně barevné Hydro. Deklaruje, že se bude věnovat především nejrozšířenější vodácké turistice, ale v prvních číslech byly reportáže a technické materiály především o mořských kajacích a hodně divoké vodě.

Ze zákulisí obou časopisů něco prozrazuje ekonom vydavatele Hydra Jan Novotný: „Vloni jsme dostali nabídku ke koupi Kanoe Raft Kajak, ale zdála se nám příliš vysoká. Zároveň jsme si mysleli, že bez naší účasti tento časopis zkrachuje, a proto jsme začali tisknout Hydro.“ Jeho tehdejší odhad nevyšel, protože časopis přece jenom někdo koupil a konkurence nespí.

Pro potápěče vycházejí Oceán a Potápění. První z nich vydávaný stejnou společností jako horolezecký Everest, se zaměřuje na široké laické publikum bez velkých ambicí získávat nové informace. Potápění míří spíše k potápěčům, kteří chtějí potřebné rady, tipy a inspiraci.

Nejznámější časopis o jachtingu se jmenuje jak jinak než Yacht. Všeobecně zaměřenému periodiku částečně konkurují sportovní Windurfing, snobský Lodě Exclusive a Charter o dovolené na lodi.

Horydoly.czOutdoorové časopisy v roce 2003

I. Horolezectví a turistika

II. Cyklistika

III. Lyžování a létání

Horydoly.czDeset let poté: 8 časopisů pro cyklisty a šest vydavatelů

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kam zmizel kritický pohled?
Zajímavé, jak se se změnou tématu časopisů z hor na kola zcela vytratil kritický pohled autora na kvalitu novinářského zpracování popisovaných časopisů. Že by je autor nečetl?
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 9.9.2003 18:26
Reaguj
Opraveno
Děkujeme za upozornění.
  • Autor Horydoly
  • Datum a čas 7.9.2003 23:26
Reaguj
češtin...
jsou to většinou bývalý skateboardisté, ......????
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.9.2003 22:15
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Polsko AKTUÁLNĚ 2019

Polsko AKTUÁLNĚ 2019

Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.... celý článek

Jednou zkusíš a víckrát nechceš jinak. Silnička je jiná dimenze cyklistiky

TEST Cyklistická helma Crussis

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Šumava AKTUÁLNĚ 2019

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

OPRAVY LESNÍCH CEST Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ROKYTKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

BERGELL Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Mezi Polevskými obry - cyklomaraton Polevsko Horská kola 27.7.
Xterra Hradec Králové Plavání, MTB, kros 28.7.
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 29.7.-2.8. Horská kola 29.7.
Xterra World Tour - Mistrovství Evropy Prachatice 2.-4.8. Terénní triatlon 2.8.
Sahara race - cyklomaraton Hradec Králové, Marokánka 2.-3.8. 2.8.
Xterra - terénní triatlon
Karlovy Vary Plavání, kolo, běh 3.8.
Kytlický minitriatlon Kytlice   10.8.

Diskuse

Pojištění domácnosi Daniel, 23.7.2019 19:06, 5 příspěvků
Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 5 příspěvků
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 5 příspěvků
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 23.7.2019 2:10
Re: Hochsteiermark Horydoly Open, 23.7.2019 2:00
Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57