Exploze časopisů o sportech v přírodě I.

Exploze časopisů o sportech v přírodě I.
Lezec Tomáš Binter poskytl rozhovor časopisu Montana.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Letošní jaro vybuchl přetopený kotel a na časopiseckém trhu se prudce zvýšila konkurence mezi zavedenými a novými tituly v oboru přírodních sportů. Čtenář si teď může vybírat mezi nejméně dvěma časopisy o svém oblíbeném tématu.

Jak na to

Montana

7x za rok, 50 Kč

Everest

4x za rok, 69 Kč

Lidé a hory

6x za rok, 56 Kč

Treking

6x za rok, 50 Kč

Turista

6x za rok, 27,50 Kč

Caravan Magazine

4x za rok, 49 Kč

Sky

6x za rok, 59 Kč

Důvody, proč vznikla nová periodika, jsou podle opatrných vyjádření vydavatelů tři: 1. starší tituly neodpovídají novým čtenářům obsahem ani grafikou, 2. na malém českém trhu se dá ještě něco ukousnout z inzertního koláče, 3. nové časopisy se tisknou nejen pro aktivní sportovce, ale také pro ty, kteří si chtějí jen číst a prohlížet pěkné obrázky.

„Nevím, proč je podobných časopisů tolik, a kolik z nich vydrží na trhu,“ krčí rameny šéfredaktor časopisu Treking Otakar Brandos, který se pod jeho rukama změnil z hlásné trouby ostravské cestovní kanceláře Turistika a hory na normální turistický časopis. Jedno vysvětlení nabízí jeho kolega Jakub Štýbr z horolezeckého časopisu Everest: „Z našich čtenářů je jen polovina aktivních horolezců, ostatní jsou horští turisté, kteří o lezení spíše sní.“

Turistika

V turistické oblasti spektrum časopisů zřejmě pokrylo celou myslitelnou škálu potřeb čtenářů. Turista, který vychází již 114 let, se věnuje lehkým výletům, míří na starší a méně movitou populaci. Čtyřicet procent jeho čtenářů je v důchodu. Tomu odpovídá i malý formát, nepříliš kvalitní papír a nízká cena.

Nově vydávaný Sky právě balancuje na hraně mezi cestovatelským magazínem typu Sirius nebo Koktejl a turistickým titulem s praktickými informacemi, radami a tipy. Vzhledem i obsahem se blíží svému staršímu bratrovi Skimagazínu ze stejného nakladatelství. Lze od něho tedy očekávat hodně reklamních článků na oblasti, země i vybavení.

Mototuristika

Trochu mimo stojí Caravan Magazine, protože mototuristikou se baví jiní lidé než milovníci pohybu a přírody.

Horská turistika

Časopisy Treking (dříve Turistika a hory) a Lidé a hory jsou praktickými návody a zdroji informací pro kované vysokohorské turisty. Druhý z nich si občas brousí zuby i na méně výkonné nebo rekreační horolezce. Kvalita jejich papíru, tisku i redakční úpravy článků odpovídá tomu, že ve vedení redakcí sedí spíše turisté než novináři. Není valná.

Horolezectví

Everest míří na stejnou čtenářskou skupinu, ale na rozdíl od Trekingu a Lidé a hory dává spíše náměty ke snům než praktické návody. Kdo z turistů se kdy podívá na svět z vrcholu nejvyšší hory Mount Everest, kdo poleze na jihoamerický Huascarán nebo zdolá alpskou ledovou stěnu? Přesto si rád počte v rozhovorech se slavnými horolezci a podívá se na kvalitní velké fotografie. Pro tento typ časopisu je dokonce výhodou, že šéfredaktor není aktivním horolezcem. Cena časopisu je ve svém oboru nejvyšší.

Pevně za hranicí turistiky stojí Montana, ačkoliv i její autoři občas zabrousí do náročných trekingových túr. Je to typický časopis pro aktivní horolezce. Redakce ho dokonce velmi striktně dělí na horskou, skalní a závodní část, aby si každý čtenář našel přesně to své. Naprostý laik se ovšem v článcích špatně orientuje, protože často padají jména, přezdívky a slangové výrazy, které mu nic neříkají.

Podobné zaměření jako Montana má slovenský časopis Jamesák, který část nákladu dováží do Čech. Vydává ho Slovenský horolezecký spolok James.

ČTĚTE TAKÉ: Časopisy o cestování

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

valna redakce
ze redakce jsou spise turisti nez novinari? a vami v clanku nejvice zminovany Treking delaji novinari? dobry vtip..a co jste vy, pane Turek? Vase slovo feráta rozhodne neni slang, ale blbost.Jak dlouho jste ten clanek psal? student stredni skoly, ktery se o casopisy o cestovani a turistiku zajima, by napsal lepsi..co to takhle vpalit do vlastnich rad?
  • Autor atlas
  • Datum a čas 4.9.2003 21:12
Reaguj
Nevalná kvalita redakce
"Kvalita jejich papíru, tisku i redakční úpravy článků odpovídá tomu, že ve vedení redakcí sedí spíše turisté než novináři. Není valná."Coto přesně znamená - že neberou články od Jakuba Turka? Narozdíl od magazínů, kde žádní turisté nesedí, a tak kvalitní papír snese cokoli řemeslně slušně napsaného, s jakkoli podivným obsahem?
  • Autor jk
  • Datum a čas 4.9.2003 15:26
Reaguj
Opět samý kecy
Informační hodnota článku nic moc.Lidé a hory jsou velmi slušným časopisem pro VHT a Montana s Jamesákem jsou nejlepší časopisy pro horolezce na českém trhu. To, že jsou v Montaně atd. slangové výrazy je dobře. Není to časopis pro cepry, který si chtějí prohlížet pouze fotky.
  • Autor Koďa
  • Datum a čas 4.9.2003 10:30
Reaguj
Re: ad kulTURISTA
Možná to je tím, že patříš mezi "starší a méně movitou populaci". Nebo mezi "čtyřicet procent jeho čtenářů v důchodu"?
Reaguj
ad kulTURISTA
Turista na nekvalitním papíře? A mně se zdál docela dobrej.
Reaguj
To nei možný
To neni možný aby se toho tolik vydávalo. Prostý součet dává 849 000 kusů (teda skoro milión!) kusů časáků o turistice a horolezectví. Tolik lidí, kteří se tím u nás zabývají ani tolik není. A to si eště každej nekupuje časopis.
  • Autor Ivan N.
  • Datum a čas 4.9.2003 09:16
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Chata Bohumila Hrabala - prohlídky
Kersko 5.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Hloupa glosa Honza, 27.1.2022 11:31, 9 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD Ronye, 27.1.2022 10:33, 9 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD To Ronye, 26.1.2022 21:52, 9 příspěvků
Krk nejsou ramena Ronye, 26.1.2022 15:37, 9 příspěvků
Krk nejsou ramena Pavka, 26.1.2022 15:16, 9 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 13:03, 9 příspěvků
Stupidní = hloupý Pavka, 26.1.2022 11:22, 9 příspěvků
Hloupa glosa To Ronye, 26.1.2022 10:11, 9 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 4:21, 9 příspěvků
Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ascendero.com - hledá se ... Petr Písek, 27.1.2022 11:24
Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43