Exploze časopisů o sportech v přírodě III.

Exploze časopisů o sportech v přírodě III.
SDÍLEJ:
Letošní jaro vybuchl přetopený kotel a na časopiseckém trhu se prudce zvýšila konkurence mezi zavedenými a novými tituly v oboru přírodních sportů. Kromě specializovaných titulů vycházejí i obecně zaměřené časopisy, kterým se říká outdoorové. V létě píší o vodácích, na podzim o turistech, v zimě propagují běžky a na jaře skládají všehochuť o trampech, jeskyňářích či adrenalinových sportech.
Jak na to Prodaný náklad je nejasný

Časopisy o aktivitách v přírodě mají podle jejich vydavatelů náklad od pěti do dvaceti tisíc kusů. Reálně prodané výtisky by se ovšem podle různých odhadů měly pohybovat většinou v řádech mezi třemi a pěti tisíci kusy.

Prodaný náklad u žádného z outdoorových časopisů totiž neověřuje auditorská firma jako je tomu v případě velkých novin a časopisů. Pouze Skimagazín je zařazený do systému ověření vytištěného nákladu, který provozuje firma ABC.

„Největší prodaný náklad bude mít zřejmě Dobrodruh,“ odhaduje publicista Petr Ďoubalík, který se v oboru pohybuje dvacet let. Slovo prodaný ovšem dává do uvozovek, protože Dobrodruh se rozdává zdarma ve specializovaných obchodech. „U většiny magazínů slouží náklad jen k omámení reklamní agentur,“ říká jednatel cyklistického vydavatelství V-press Martin Raufer. „Část vůbec nejde do distribuce a další část skončí v remitendě.“

Časopisy se nejčastěji dostávají ke čtenářům přes specializované prodejny a předplatné. Prodej na stáncích slouží spíše k propagaci než k ziskům. Všichni šéfredaktoři i lidé z marketingu, se kterými server Horydoly mluvil, si v této souvislosti stěžovali na nepružnost distribuční firmy PNS.

Internet

Časopisům konkurují internetové servery. Přinášíme tedy výběr těch nejznámějších, které nejsou elektronickou obdobou tištěné verze.

Turistika: Turistika

Cyklistika: Cykloserver a Bajk

Horolezectví: Lezec a Lezení atd...

Outdoor: Horydoly a Treknet

Amatérské létání: Skyfly a Flying

Vodní turistika: Raft a Jícha

Široký záběr v segmentu zvaném outdoor mají Outdoor magazín, Dobrodruh a ročenka Malý průvodce světem outdooru s občasníkem Novinky světa outdooru. Začal se dovážet i slovenský Adventurer.

Pro začátečníky zadarmo

Zatímco zdarma rozdávaný Dobrodruh novinového formátu je všehochutí pro naprosté začátečníky a specializuje se na základní rady „Jak na to?“, Outdoor magazín je spíše inspirací pro zkušené. Jeho reportáže a rozhovory obvykle předpokládají zasvěcenější publikum. Malý průvodce vychází každé jaro jako rádce před nákupem vodáckého, turistického a cykloturistického vybavení. Kromě rad obsahuje i přehled výrobků a jejich cen na velké části tuzemského trhu. Několikastránkové Novinky světa outdooru vydává stejná společnost především k jarnímu a podzimnímu veletrhu SportPrague.

Lyžaři už myslí na zimu

Podobná situace jako u vodáků nastala tuto zimu i u lyžařů. Tradiční Skimagazín opustil redaktor Petr Socha a založil Snow. Nováček na trhu je atraktivnější, spolupracuje se Svazem lyžařů, ale má stejné nectnosti jako jeho starší bratříček – čtenář v něm těžko rozliší reklamu, P.R. články a redakční materiály.

Létání jen pro letce

Na poli amatérského létání vládne idyla. Před několika lety skončil tištěný Paragliding, který přešel výhradně do elektronické podoby, a na trhu zbyl jen Pilot. Ten vydává Letecká amatérská asociace pro své členy, a proto je v něm mnoho technických údajů potřebných pro létání na ultralehkých motorových letadlech, větroních, padácích i rogalech. Laik si tam ovšem mnoho ke čtení či prohlížení nenajde.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Budeme si tykat
Tak jo, Karle. Budeme si tykat. Můžu se zeptat ještě jednou? Co jsi z mého zřejmě ne zcela úplného seznamu zjistil? Zapomněl jsem dodat, že u některých jmenovaných časopisů se mezi tím vyměnili majitelé, většinou i šéfredaktoři. Do některých jsem psal na zakázku, jinam pro zábavu.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 22.9.2003 20:38
Reaguj
mimo mísu
Pane Turek, jste asi mimo mísu, protože se mnou jste nikde zatím nediskutoval. Není Karel jako Karel... A proč i já chci vědět kam jste všude psal? Abych si mohl udělat případný obrázek o Vaší objektivitě. A jestli chceš, můžem si tykat vole! Já si to tady jen tak pročítám musím konstatovat, že budete asi pane Turek trochu arogantní, že?
 • Autor Karel
 • Datum a čas 22.9.2003 20:27
Reaguj
Kam jsem psal
Karle, Vy mi vykáte? V internetových diskusích na Lezec.cz, Horosvaz.cz a Horydoly.cz jste mi tykal a měl jste pro mě jen slova pohrdání. Pokud si vzpomínám, během minulých let jsem napsal nějaké články pro následující časopisy z outdoorového ranku: Sirius, Cykloturistika, Montana a Everest. Nemusí to však být úplný přehled, protože v archiv jsem detailně neprohlížel. Naopak jménem svého zaměstnavatele jsem přebíral do novin články z Malého průvodce světem outdooru, Skimagazínu a Outdoorového vybavení (předchůdce Světa outdooru). A proč to potřebujete vědět?
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 22.9.2003 17:24
Reaguj
neodpověděl jste
Pane Turek, neodpověděl jste zde na otázku, do jakých outdoorových nebo jim podobných časopisů přispíváte.
 • Autor Karel
 • Datum a čas 22.9.2003 15:03
Reaguj
Upřesnění
Asi tři roky (přibližně stejnou dobu před tím jsem byl zástupcem tehdejšího vedoucího Jindřicha Štěpánka). Poté jsem pracoval jako editor středočeské mutace MF DNES a po nějaké době jsem dal výpověď. Přesné důvody jsem uvedl šéfredaktorovi. Obecně šlo o chování firmy vůči zaměstnanců a netýkalo se to vydávání novin. Můžu mít také dotaz: Proč to potřebujete vědět?
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 21.9.2003 21:26
Reaguj
A můžete nám pane Turku, když už jsme to nakousli, jak dlouho jste byl tím "šéfem přílohy" a jak pak se to sešlo, že jste z MF Dnes odešel?
 • Autor další čtenář
 • Datum a čas 21.9.2003 20:50
Reaguj
divné...
Tak nám pane Turek ještě povězte, do kterých časopisů přispíváte, abychom si mohli o té vaší objektivitě udělat představu a bude to. A že tištěné časopisy neřešíte? Vždyť vy, podle vašich tří článků, ani nevíte, co je v nich napsáno. Jinak byste nemohl psát takové nesmysly.
 • Autor taky čtenář
 • Datum a čas 21.9.2003 09:12
Reaguj
Odpovědi pro Čtenáře
1) Ano, jsem ten, kdo psal o spotřebitelských problémech a nějakou dobu byl šéfem přílohy TEST v MF DNES. 2) Tištěné časopisy neřeším, ale píšu o tom, jaké existují. Sám do některých z nich přispívám. 3) Podtitulek třídílného seriálu snad dostatečně informuje, že článek má být pomůckou pro inzerenty.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 18.9.2003 23:25
Reaguj
pro Turka
Vážený J.Turku. Jsem obyčejný čtenář outdoorových časopisů a jim podobných. Něci jsem už ve svém životě vylezl, sjel apod. Tvůj příspěvek o časopisech zde nechápu. To je snad nějaká úchylka že internetoví redaktoři neustále řeší tištěné časopisy. Serfuji totiž i do jiných oblastí a tam to je podobné. V Hi-Fi a tak. Možná by ses měl zaměřit na jiné články, které ti sem přitáhnou lidi. Obyčejný člověk si koupí jen JEDEN časopis a je mu jedno, jestli jich vychází pět nebo tisíc. Když si du koupit rohlík, tak taky neřeším kolik jich pekař upeče. Myslím si, že stejně jako mě tyhle kecy nezajímaj. Možná by bylo lepší, kdy sis někde přečetl, při své rádoby chytrosti, že se píše Himálaj a ne Himaláj.A jen tak mezi námi, nejsi to náhodou ty, co v MF Dnes testoval jednou mixéry, podruhé kola a potřetí třeba kávomlýnky? Pokud ano, tak to je tedy síla.
 • Autor čtenář
 • Datum a čas 18.9.2003 22:36
Reaguj
jakub.turek@horydoly.cz
1) Nediskutoval jsem o majetkových poměrech v Outdoor Media. Bližší podrobnosti o Malém průvodci nemohu zveřejňovat, protože k tomu nemám souhlas osob, od kterých jsem se to v osobním rozhovoru dozvěděl. 2) Znalost lidí působících ve firmách na trhu přispívá podle mne ke znalosti trhu. Samozřejmě spolu s dalšími vědomostmi. 3) Máte k dispozici nějaké jiné odhady skutečně prodaného nákladu outdoorových časopisů? Já je v době psaní článku neměl a doufám, že Ďoubalíkovo vyjádření čtenářům a případným inzerentům aspoň trochu pomohlo.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 16.9.2003 12:14
Reaguj
Celkem 15 příspěvků v diskuzi


Lyžařský slang v USA / Ski Slang in the US

Lyžařský slang v USA / Ski Slang in the US

Talk Like a Skier More than any other winter discipline, skiing has its own lingo.... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2023/2024

Slovensko AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Emerich Rath: olympionik, všestranný sportovec, Evropan

Emerich Rath: olympionik, všestranný sportovec, Evropan

NOVÉ FOTKY Český lyžařský mistr Bohumil Hanč umírá na Velikonoce roku 1913 během prestižního závodu na 50 km v Krkonoších. Ztráta kondice a nečas způsobí, že vysílený padne na sníh a zemře. Jediný, kdo
Obří důl v Krkonoších

Obří důl v Krkonoších

Obří důl je divoké strmé údolí mezi Sněžkou a Studniční horou. Vodopády a nad nimi vysokohorské rašeliniště vytvářejí nejdivočejší kout krkonošské přírody.
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
TEST Sportique Century Riding Cream proti otlačeninám a puchýřům

TEST Sportique Century Riding Cream proti otlačeninám a puchýřům

Po letech trápení jsem objevila krém na nohy, který mě zbavil otlačenin, odřenin a puchýřů na nohách. Při skialpinismu, horolezectví a náročnější turistice mažu chodidla, prsty, paty i nárty českým výrobkem s cizokrajným jménem
Palán vyhrál stříbro a bronz ve speed skiing

Palán vyhrál stříbro a bronz ve speed skiing

Fantastický úspěch vybojoval rychlostní lyžař Radim Palán. Na mistrovství světa ve Vars získal stříbrnou medaili a na stejném místě potom ještě bronzovou ve světovém poháru. Je to nejlepší výsledek v disciplině speed

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.

Diskuse

kiyishna american pharmacy, 18.4.2024 21:08, 119 příspěvků
nukvlpgg the pharmacy, 18.4.2024 20:50, 119 příspěvků
twzsnqqiz cheap generic valtrex online, 18.4.2024 20:49, 119 příspěvků
dkyakdoh lisinopril 40 mg price, 18.4.2024 20:12, 12 příspěvků
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21