Patrik Bém sjel Mont Blanc na kole

Patrik Bém sjel Mont Blanc na kole
SDÍLEJ:

Patrik Bém je amatérský horolezec, pracuje v technické správě domova Sue Ryder. Místo aby vystoupal na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc (4810 m n.m.) a spořádaně sestoupil zpět do Chamonix, sjel bílého obra na kole. Byla to pilotní akce nové agentury For Dreams, která slibuje plnit sny handicapovaných lidí.

Cyklista Patrik Bém spolu s podpůrným týmem Tomáš Vosyka - David Látr vyjel tramvají do výšky 2 300 m n.m. Do lanovky je obsluha nepustila.

Co všechno s sebou neměli?

"Při rozhodování, co s sebou vzít a co ne, jsem byl radikální," uvádí Patrik Bém. "Z oblečení jenom náhradní ponožky, spacák, karimatka a stan pro 1,5 osoby. Co se potravin týče, dvě půlky chleba, šiška salámu a kus sýra. Vařič jsme oželeli."

Dokud to terén dovolil, kolo vedl. Když se cesta strmě zvedla, kolo hodil na batoh. Odpoledne vystoupali do výšky 2 800 m a schovali se před bouří v bivakovací chatce. V ní také přespali.

"Cesta před námi byla klikatá, stoupala a byla stále strmější. Bez maček a cepínu, které jsem kvůli váze nebral, docela vyčerpávající," říká Patrik Bém. "Kolo jsem měl připevněné na batoh, rám a na něm kola. Cesta v závěru vedla lezeckým terénem obtížnosti 2-3 a byla jištěna ocelovými lany."

Na Gouteru obědvali a ve Vallotce spali

Odpoledne se dostali do výšky 3 800 m. Na chatě Gouter se posilnili polévkou a po krátké odpolední bouřce vyrazili dál. Po bouřce se udělalo krásně, a tak v podvečer dorazili na bivakovací chatu Vallot (4 300).

Cyklista Patrik Bém byl v pořádku, podpůrní horolezci Tomáš a David měli problémy se zuby. Všichni nemohli spát. Ve čtyři hodiny ráno vyrazili nalehko k vrcholu.

Mont Blanc bike downhill from sportkamery.cz on Vimeo.

Byli vybaveni jen lanem, fotoaparátem a na zádech nesli bicykl. "Kluci mi v posledním úseku výstupu pomohli a nesli mi kola, já měl jenom rám."

Opatrný sjezd přes Bossonské pahrbky

Po cestě vyšlo slunce, všude byl klid a teplota kolem -10°C. K vrcholu šly také další skupinky horolezců a klientů s horskými vůdci. Sto metrů pod vrcholem má Tomáš dost a vrací se.

V 6:30 hodin stojí Patrik a David na vršku Mont Blanc. David se kochá krajinou a fotí první vrcholové snímky. Patrik sestavuje kolo. Davidovým cepínem roztahuje zaseklé brzdové čelisti, nasazuje kola, seřizuje sedlo, připravuje kameru a hlavně se duševně uklidňuje.

Zhruba v 7:00 hodin startuje. "Musel jsem s kolem sjíždět velice opatrně, neboť k vrcholu stoupalo spousta lidí a nechtěl jsem svým bláznivým nápadem nikoho ohrozit. Projížděl jsem po úzké cestičce, kterou tvoří hřeben, z obou stran tříkilometrové srázy, jeden do Itálie, druhý do Francie."

Patrik Bém opatrně sjel vrcholový hřeben Bossonských pahrbků, občas ho scházel, opíraje se o kolo a chvílemi sjezd připomínal plochou dráhu.

Mezi trhlinami neprojeli

S několika pády dojel k chatě Gouter. Tříčlenný tým se tam dal zase dohromady, sbalil zanechané vybavení a vydal se do údolí.

Pro sestup si vybrali cestu ledopádem do Chamonix. Po dvou hodinách se ukázalo, že mezi trhlinami neprojdou a neprojedou, museli se tedy vrátit. Ztratili tak drahocené tři hodiny času.

"Sluníčko do nás pálilo plnou silou, sníh byl mokrý, hodně jsme se bořili a trpěli žízní, neboť voda nám už dávno došla," vzpomíná Patrik Bém. "Cesta plná trhlin nám komplikovala postup. V jednu chvíli jsem do jedné z probořil. Pud sebezáchovy mi naštěstí zakázal panikařit a z trhliny jsem vybalancoval."

Už jsem nemohl. Chtěl jsem horskou službu

Za celou neděli sestoupali 1800 výškových metrů do tří tisíc metrů k chatě Tete Rouse. Bylo 16:30 hodin a přicházela každodenní odpolední bouře. Měli za sebou dvanáct hodin bez vody a jídla. Vzali proto za vděk pohodlí chaty.

"Musím přiznat, že jsem už měl prst na telefonu a pomalu vytáčel číslo horské služby s prosbou o záchranou akci. Takhle na dno jsme si ještě nesáhnul. A to ročně najezdím spoustu kilometrů v terénním triatlonu a naběhám desítky kilometrů při maratónech, ale tohle bylo fakt moc. Mokrý sníh po kolena, zatracený těžký kolo na zádech, který se mi pořád pletlo pod nohy, šílená žízeň a vůně spáleného masa linoucí se z mého obličeje. Zaplať pánbůh za tu chatu."

Poslední ledovec, suťová pole a lesní cestičky

V pondělí pokračovali v sestupu směrem k mezistanici lanovky. Čekal je přechod ledovce a velice nepříjemný přechod několika skalních roklí. Na ledovci Patrik kolo vedl a nahrazoval jím chybějící mačky a cepín.

"Cesta přes moře napadaného nestabilního kamení byla šílená. Kolo jsem držel oběma rukama na zádech na batohu, takže jsem se neměl jak přidržovat a klopýtal přes balvany, padal a otloukal se čím dál víc. Nohy jsem měl samá krev a modřina."

V poledne došli k lanovce. Tomáš jel lanovkou, peněz stejně zbylo jen na jeden lístek a to ještě díky slevě. Patrik už zase důstojně pokračoval na kole a David pěšky lesem po příjemné cestičce dolů do Chamomix. 1500 na kole trvalo hodinu na kole a pěšky dvě.

Informace jsou zpracované podle webu Evropské dopravní aliance.


Zobrazit místo Mont Blanc na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

no nevím...
Tak vlastně ani ten MB na kole nesjel, ne?Navíc kdybych zrovna šel nahoru hřebenem a naproti mě jel někdo na kole tak nevím.Je tam někdy problém se vyhnout pěším.Tohle mi přijde jako trapná propaganda někoho nebo něčeho.A to že spali plánovaně na Valotce, k tomu nemám komentář.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 12.9.2010 13:32
Reaguj
úpadek na hory doly
Dřív se tu našli i zajímavé články teď už tu jsou jen výstřely do tmy s nepravdivým a velice zavádějícím titulkem. Kubo máš na víc.Pan Bém zneužil postižené holky, na to aby si splnil svůj vlastní sen, stejně tak jako 2 pomocníků, které vystavil zbytečnému nebezpečí a využil tak jejich nezkušenosti s horami.Kdyby to měl být skutečný čin, tak by kolo téměř celou cestu panáček nevedl a nahoru si ho nenechal vynést od spolulezců. Potkal jsem ho nahoře v úseku který jediný "jel" jestli se to dá tak nazvat. Většinou vedl a když sedel na kole tak každou chvíli padal aby se zastavil. Valotka je místo které je určeno pro nouzové přespaní horlolezců kteří jsou na pokraji svých sil. Pokud je někdo využívá plánovaně je to Debil!
 • Autor ten co něco o tom ví
 • Datum a čas 29.8.2010 08:54
Reaguj
Re: Re: Voda
No umřít žízní uprostřed tun sněhu je skutečně smůla.
 • Autor pino
 • Datum a čas 28.8.2010 15:23
Reaguj
Re: Závistivec?
Ne, realista.
 • Autor Karel
 • Datum a čas 3.8.2010 09:27
Reaguj
Závistivec?
Beze jména?
Reaguj
Vzhledem k tomu, že nahoru kolo nenesl sám a dolu na něm zdaleka nejel celou cestu, tak mi tu něco smrdí - o sjetí MB na kole tu nemůže být řeč = celá prezentace podniku je podvod. To že plánovaně spali v nouzovém bivaku Vallot ani nekomentuju.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.7.2010 09:48
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Voda
Já to myslím naprosto vážně. Naposled před 14 dny na hřebeni Julských alp. Ve dvou 1,5l PETkách, vyráběl jsem vodu rychlostí skoro litr za hodinu. Samozřejmě že je to nouzovka a musí svítit slunce, ale podle popisu situace v diskutovaném článku usuzuji, že přesně takové podmínky tam panovaly.
 • Autor Joe
 • Datum a čas 26.7.2010 17:12
Reaguj
Re: Re: Re: Voda
Mno, právě na ten zákon o zachování hmotnosti jsem narážel. Proti tomu množství vody, který bys měl v horách vypít, ti těch pár deci, co si za celej (musí bejt taky slunečnej, že) den uděláš, fakt moc nepomůže. Jako nouzovka na omočení hrdla možná dobrý, ale jinak si dělej pr*del z někoho jinýho...
 • Autor Pepan
 • Datum a čas 26.7.2010 15:55
Reaguj
Re: Re: Voda
Přirozeně stejné množství, kolik tam nacpeš sněhu (viz zákon zachování hmotnosti). Z toho důvodu je samozřejmě výhodnější tam cpát sníh mokrý či ledovatý (těžký), než prašan, pokud si můžeš vybírat; už jen proto, že v prašanu ohříváš zbytečně spoustu vzduchu.
 • Autor Joe
 • Datum a čas 26.7.2010 09:34
Reaguj
Re: Voda
A kolik ti v té flašce zbyde vody, když se sníh rozpustí?
 • Autor Pepan
 • Datum a čas 25.7.2010 23:22
Reaguj
Celkem 19 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

MALÉ KARPATY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Hus Muž odstartoval český pohár v terénním triatlonu

Hus Muž odstartoval český pohár v terénním triatlonu

V malebném údolí šumavské říčky Blanice odstartoval nový ročník Českého poháru v terénním triatlonu. Na duatlonu Hus Muž si připsali suverénní vítězství Tomáš Strnad s Janou Dubcovou.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Český Bosch eBike má nového marketingového ředitele Jančárka

Český Bosch eBike má nového marketingového ředitele Jančárka

Novým marketingovým manažerem Bosch eBike Systems pro český trh se stal Tomáš Jančárek. Bude koordinovat marketingové aktivity a komunikaci. Stal se novou kontaktní osobu pro média a bude odpovědný za pořádání tuzemských

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Den elektrokol Příbram, Ebike Partners 28.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest
Praha, Rašínovo nábřeží ZRUŠENO! 28.5.
Bikefest Kálnica 3.-5.6. 3.6.
Sraz cykloturistů Měřín 3.-5.6. 3.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov 4.-5.6. Horská kola 4.6.
Cyklomaraton Hradec Králové Hradec Králové 5.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.
Bike sraz na Vysočině Želiv 10.-12.6. Horská kola 10.6.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40