18 poznámek k vašemu novému elektrokolu

18 poznámek k vašemu novému elektrokolu
Lipno, elektrokola.
Autor snímku Lipno
SDÍLEJ:

Elektrokolo není jen pro důchodce. V Česku si ho sice opravdu kupují především lidé na sklonku cyklistické kariéry, aby stačili mladším kolegům, nebo aby vyjeli velké kopce. Mladší ho využívají jako alternativu k hromadné dopravě ve městě nebo k řádění v terénu. Starší ho mají jako dopravní prostředek na nákup nebo na turistické výlety do okolí. 

Elektrokolo je pekelný stroj. Rychlý a výkonný! Zátah má hned od prvního šlápnutí do pedálů, jede hodně rychle, je poměrně těžké a nutno počítat s delší brzdnou dráhou. Také řízení je těžší než u klasického lehkého kola. Ne každý na jeho bezpečné ovládnutí stačí. Tragicky to ukazuje zvyšující se počet úrazů, někdy i smrtelných.   

Naučte se jezdit na kole. Jízda na vratkém kole není úplně přirozený pohyb. Pokud se naučíte jezdit v dětství a celý život šlapete do pedálů, není složité přejít ve stáří na elektrokola. Mnohaletá přestávka v ježdění ovšem znamená, že ztratíte potřebné návyky, a musíte se učit jezdit znovu. Nedej bože, že jste sedli rovnou na elektrokolo.

Elektrokolo Agogs Uphill.

Na cyklostezkách platí dopravní předpisy. Nejen na silnicích, ale také na cyklostezkách platí pravidla silničního provozu. Zvláště na frekventovaných trasách a smíšených stezkách pro pěší a cyklisty je provoz hustší než na kdejaké ulici. Kolo musíte mít pevně v ruce a řídit se musíte jednak pravidly a jednak citem pro situaci jako v dopravní zácpě. 

VIDEO Elektrokolo v pražské Stromovce

Terénní jízda vyžaduje zkušenost, odvahu a rozvahu. Elektrokolo má sice výkon, abyste vyšlápli do strmého kopce, ale ani tlusté drapáky na pneumatikách a vysoké zdvihy na odpružení vám nejsou nic platné, když přeženete rychlost v terénu. Mimo silnice to totiž klouže, skáče, na šotolině smýká a na vlhkých kořenech padá. Špatně dopadne ten, kdo jede příliš rychle, i ten, kdo moc brzdí.

Kupte si kolo pro váš styl jízdy. Je hloupé jezdit po městě na sjezdovém speciálu jenom proto, abyste si připadal jako king of trail. Do metropole patří pohodlné městské kolo ověšené světly, blatníky a kufry. Cestovní kolo není designová špička, ale v praktickém využití ho nic nepřekoná. Na vesnické cyklostezky a silnice se vyplatí babičkovské kolo holandského typu s jednoduchým nástupem a rovným posezem. Na dlouhé cesty si pořiďte trekkingový bicykl s brašnami, nosiči a úzkými rychlými pneumatikami. Horské elektrokolo patří do terénu mimo cesty a trailový speciál do bikeparku.

Elektrokolo Apache Scalp.

Přečipovat motor? Pozor je to nelegální! Elektrokolo není moped. Musí se na něm šlapat, jinak nepojede. Podle dopravních předpisů spadá do kategorie jízdních kol s pomocným elektrickým pohonem, jejichž jmenovitý výkon nepřesahuje 250 W a s asistencí motoru nevyvinou větší rychlost než 25 km/h. Při vyšší rychlosti (třeba s kopce) se motor automaticky odpojí. Elektroniku motoru lze přečipovat - buď elektrokolo jede rychleji, nebo není nutné šlapat. Takový stroj ovšem spadá mezi mopedy a vyžaduje povinné ručení, registrační značku, řidičský průkaz, přilbu a brýle.

Baterka vydrží 1000 nabití. Dojezd je přes 100 kilometrů. Tyto průměrné parametry překonávají špičková elektrokola a baterie dvakrát.

Motor v náboji nebo středový motor? Pohon v zadním kole je výhodnější pro cestovní a turistická elektrokola, protože lépe rozloží váhu okolo osy kola. Pro využití v náročném terénu, kde je potřeba obratnost bicyklu a nároky na pevnost kola jsou velké, se používá motor ve šlapacím středu.

Váha přes 20 kilogramů. Lehčí elektrokolo není běžně k mání. To znamená, že nosit ho do schodů, zvedat na zahrádku auta, nebo ho kamkoliv přenášet si dvakrát rozmyslíte, než to uděláte.

Smart ebike.

Svítíte? Blikáte? Bez světel nikam nejezděte. Podle dopravních předpisů i zdravého rozumu potřebujete vepředu bílé světlo, vzadu červenou blikačku a ve výpletu oranžové odrazky. Nikdy nevíte, zda se nebudete vracet za šera nebo dokonce za tmy. Městská a cestovní elektrokola mají osvětlení osazené od výrobce, na horská kola si dokupte odolné osvětlení.    

Skládačku nebudete skládat. Každý výrobce sice nabízí skládací elektrokolo s tím, jak se rychle a prakticky skládá, ale pro většinu cyklistů je to tak otravná činnost, že kolo složí nanejvýš dvakrát ročně - aby ho na jaře odvezli autem na chalupu a aby ho na podzim uložili do sklepa.

Oblečení a obutí je stejné jako na kole. Snad jen nášlapné pedály jsou zbytečné, protože motor pracuje za vás a nepotřebujete tolik síly v tahu. Nezapomeňte na helmu, rukavice a brýle. Komfort na delších cestách výrazně zlepší cyklistické kalhoty s vložkou.

Ebike KTM v designu retro.

Deště se bát nemusíte. Elektrokola jsou voděodolná. V dešti fungují normálně a jako běžné kolo vás i v lijáku dovezou domů. Potápět elektrokolo do vody, případně projíždět brody po pás do vody, se ovšem zapovídá.

Nosič a brašny? Ano! S výjimkou řádění v terénu se na elektrokole hodí mít přimontované nosiče nad zadním kolem i před řídítky. Na ně se přidělávají  buď nepromokavé cykloturistické brašny, nebo košíky případně kufry. Pro turisty je vhodná ještě brašnička na řídítka, do které vloží mobilní telefon s navigací.

Městské elektrokolo Cygnus E-Pic Nic.

Elektrokolo může jezdit, kde každé jízdní kolo. Povoleno je jezdit na silnici či ulici, po cyklostezce a cyklotrase, po polní a lesní cestě. Zakázány jsou chodníky a dálnice. Pokud podél silnice vede cyklostezka, je povinné jet právě po ní. V lesích se nesmí na kole mimo cesty, v době růstu zemědělských plodin se nesmí vjet do pole nebo sadu. V národních parcích a přírodních rezervacích lze jezdit jen na vysloveně povolených cestách pro kola.

Elektrokolo jede bez elektřiny, ale... Může se stát, že zapomenete baterii nabít a dojde vám elektřina na cestě. Můžete šlapat bez baterie, ale půjde to pomalu a těžko. Jízda bez elektriky je ovšem jako za trest, pomalá a náročná.

Nezapomeňte elektrokolo pojistit. Podobně jako havarijní pojistka pro auto platí na krádež, havárii i poškození elektrokola. Roční pojistné vyjde u levných elektrokol zhruba na 1500 Kč, u střední třídy na 3000 Kč a u drahých kol okolo sta tisíc korun na 6000 Kč. 

Elektrokolo koupíte za hotové, na spotřebitelský úvěr, nebo dokonce na operativní leasing.

Horská elektrokola přinášejí cyklistům radost v přírodě.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

A to jako fakt Kvido?

Ebiker nemůže jet na motor víc než 25 km/h. Žiletkář to po rovině rozjede 40 km/h i rychleji. Mnozí novopečení ebikeři se ale motají na cyklostezkách jako nudle v bandě. To se píše v článku a já s tím 100% souhlasím. 

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 3.4.2021 21:05
Reaguj
A to jako fakt Kvido?

Jezdím na e-biku více než 5 let a nepříjde mě, že by e-bikeři jezdili všude nejrychleji, to spíše bikeři s co nejlehčím kolem a bez gramu doplňků, kteří zapomínají na světla a pletou se neosvětlení v podvečer v provozu!!

  • Autor Karel
  • Datum a čas 3.4.2021 16:53
Reaguj
Nově na e-bike?

Tesat do kamene Špatně dopadne ten, kdo jede příliš rychle, i ten, kdo moc brzdí.

Noví elektrokolisti na cestách jsou teď největší hrozbou normálních bikerů, ještě větší než psi a děti. Motají se a vůbec nevědí, která právě zvoní.

  • Autor Kvido
  • Datum a čas 5.3.2021 13:21
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Jeseníky AKTUÁLNĚ 2021

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2021

BÍLÝ SLOUP Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.... celý článek

Cyklonovinky 2021

Silniční elektrokolo Argon Subito E-Road

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Mladý cyklista spadl pod sekačku na silnici

Mladý cyklista spadl pod sekačku na silnici

Pod zemědělskou sekačku spadl 18letý cyklista v Mezilesí nedaleko Náchoda. Při tragické dopravní nehodě zahynul. Když míjel protijedoucí žací stroj, nezvládl řízení a upadl pod něj. 
Chtěl zavraždit cyklistu a vyvázl jen s podmínkou

Chtěl zavraždit cyklistu a vyvázl jen s podmínkou

Podmínečný trest za úmylsné najetí do cyklisty dostal řidič Martin Komorník. Před třemi lety srazil cyklistu z kola. Následně byla jeho oběť dvakrát operována v celkové narkóze. 
Bike Maraton Vysočina odstartuje pod záštitou šéfa senátu

Bike Maraton Vysočina odstartuje pod záštitou šéfa senátu

Už za dva týdny se v Kněžicích uskuteční tradiční cyklistické závody Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2021. Letošní šestnáctý ročník se koná pod záštitou Miloše Vystrčila, předsedy Senátu Parlamentu České republiky.
Senior na elektrokole zavinil havárii a zahynul

Senior na elektrokole zavinil havárii a zahynul

ČERNÁ VDOVA Senior na elektrokole vjel do protisměru, zavinil havárii s jiným cyklistou, a sám při tom zemřel. Policie uvádí, že se nevěnoval řízení.
Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Neuvěřitelně brutální trestný čin se stal v Havířově. Nezletilou cyklistku, která jela po chodníku, schválně srazila pod autobus starší chodkyně. Jen shodou šťastných náhod autobus dívku nepřejel. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Galasova cyklojízda Praha, Folimanka   7.10. 18:00
ČT Author cup - cyklomaraton Bedřichov Horská kola 9.10.
Plzeňská amatérská liga horských kol Ejpovice Horská kola 9.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.

Diskuse

Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55