Radim Kořínek: Závodit můžete na kole od 20 000 korun

Radim Kořínek: Závodit můžete na kole od 20 000 korun
Radim Kořínek (vpravo) a Jaroslav Kulhavý.
Autor snímku Seven Days
SDÍLEJ:

ROZHOVOR. Cyklista Radim Kořínek ukončil aktivní závodní kariéru před několika lety. Teď vede olomoucký závodní tým a ostravský obchod značky Specialized. Je to profesionál, který svému řemeslu rozumí - vítězil ve sjezdu, cross-country, maratonu a do řela pelotonu se dral i na silnici.

Radim Kořínek: Závodit můžete na kole od 20 000 korun
Radim Kořínek stojí před svým cyklistickým obchodem v Ostravě.
Autor snímku Pavel Fojtík

Podle Radima Kořínka se dá závodit na terénu na kole už za dvacet tisíc korun. Ideální je prý celoodpružené kolo a na letošek doporučuje Specialized Carve. Komu záleží na poměru kvality a ceny, ten by si měl vybral tento model ve výbavě od 33 do 40 tisíc korun.

Jste manažerem závodního týmu a zároveň vedete obchod v Ostravě, kam jste přesídlil z Olomouce.

Poté co jsem opustil své podnikatelské aktivity v Olomouci, jsem se rozhodl přesídlit do Ostravy. Je to velké město, část mých příbuzných od Ostravy pochází a rád jsem využil nabídku otevřít concept store Specialized. Šli jsme ze začátku do nestandartních velkých prostor, ale byla to správná cesta. Otevřeli jsme vloni 12. září, takže na bilancování je ještě brzo, ale jsem rád, že jsme vytvořili fajn partu kluků. Prodáváme jak odrážedlo za tři tisíce korun, tak kolo za dvě stě tisíc korun.

Spojení týmu a obchodu mi přijde fajn, obchod je základ a na něj navazuje práce s týmem. Kromě profíků se na závodech potkávám i s hobíkama a to je důležité pro zpětnou odezvu.

Jaké kolo doporučujete pro hobíka?

Specialized je průkopníkem v oblasti 29´´ kol a najdete je ve všech jeho řadách. I v levných modelech má takové vlastnosti, že si zákazníka získá. Není to jen módní trend, ale funkční záležitost a proto většina světa dneska na devětadvacítkách závodí. Na prodejně máme přes dvacet testovacích kol a zákazník si může vyzkoušet, co mu sedne.

Pevný nebo celoodpružený rám?

Technologie se rychle vyvíjejí a na celoodpruženém kole jsou hodně důležité. Není to jen otázka materiálu rámu, kde pořád vede karbon, ale samozřejmě schopnostmi tlumiče. Pokud máte tlumič s technologií Brain od Specializedu, tak vám kolo čte krásně terén a můžete se věnovat jen řazení. Předtím, kdy závodník měl řadit, otvírat vidlici vpředu i vzadu a sledovat terén, to bylo hodně problematické. Brain se při zvednutí ze sedla chová jako pevné kolo. Krásně to bylo vidět na Olympijských hrách v Londýně, kdy se Jarda Kulhavý potřeboval dostat v těžkých výjezdech rychle nahoru a na svém celopéru předjel člověka na pevném kole.

Přijde k vám zákazník a neví, na čem má šetřit. Jezdí po horách. Kolik má do biku vrazit peněz?

Na amatérské závody by se podle mne dalo použít kolo kolem 20 000 kč a výš. Vidím, že spousta lidí, co na to ty peníze má, si koupí radši hardtail.

Na druhou stranu lidem, kteří nejsou technicky zdatní, bych celoodpružené kolo doporučil. Pomůže jim nejen z kopce, ale i do kopce, což je hrozně důležité, ne všichni umí hledat těžiště při stoupání a hodně toho za ně kolo udělá.

Důležitá je samozřejmě geometrie rámu a velikost. Zákazníkovi doporučuji, aby si koupil kvalitní výplety, protože s lehčími výplety kolo reaguje v rozjezdu úplně jinak. Dost často chybují lidé ve výběru obutí nebo ho zbytečně přefukují.

Pomáháme i s nastavením sedla. Doba, kdy se zákazníkovi dělal rám na míru je dávno překonaná. K čemu mi je rám na míru, když nevím, jak vysoko má být sedlo a jak má být posunuté. Volba sedla je další důležitá věc, která jde dnes dopředu. Pomáháme i v nastavení zámku na kufrech nebo délce představce. Když k nám přijde padesátník s bříškem tak potřebuje jiný posed než mladý kluk. To jsou věci, které často rozhodují o tom, jak se člověk na kole cítí.

Dnes je světě populární kategorie enduro, v tom se podle mne otvírá brána pro lidi, co si rádi na kole zablbnou a není to jen cesta dolů, ale i po vrstevnici. Je cítit, že se tahle kola začínají víc prodávat a disciplína je i divácky zajímavá. Nejdůležitější je ale jednoznačně stále crosscountry, jako závodní disciplína, a pak maratony, které jsou dnes velkou módou. Není to jen pro chlapy, je to zábava na víkend pro celou rodinu.

Doporučil byste konkrétní typ kola pro tuto sezonu?

Určitě bych volil kolo, které není vývojově až tak staré, a to je to Carve. Cenově se pohybuje kolem 40 000 korun, nejlevnější stojí 33 000 korun, a doporučil bych ho začínajícím závodníkům. Rám je z hliníku, ale váhově je skoro schopný konkurovat carbonu. Je to 29´´, má kvalitní brzdy, kvalitní zpracování rámu a špičkovou geometrie, což znamená, že bike je v náročném terénu dobře ovladatelný. Kdybych se měl rozhodovat v poměru cena a kvalita, tak bych doporučil Carve.

Tak drahá kola se dost kradou...

...nejen z domácností a sklepů, ale také rovnou z obchodů! První krádež u nás byla dvě kola v hodnotě kolem čtyř set tisíc korun a byla to loupež na zakázku. Zloděje chytli, ale kola skončila za směšnou cenu někde na Slovensku. Druhá loupež bylo jedno kolo a stojan s navigační technikou od Garminu, kterou se nám podařilo dostat zpátky, zloděje policie zajistila. Poslední loupež byla nejbrutálnější. Zloději přijeli v šest ráno s tažným zařízením a chtěli vytrhnout hliníkové dveře s celým blokem. Podařilo se jim projít sklem a ukradli dvě kola. Jedno krosové v ceně kolem pětadvaceti tisíc a jedno silniční kolem padesáti tisíc korun. Vše máme zachyceno na kamerovém systému. Pracujeme na tom, aby se něco podobného už neopakovalo.

Další rozhovor, tentokrát o závodění, poskytl Radim Kořínek časopisu BIKE. Najdete ho v aktuální čísle 2013/1:

Bike 2013/1.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Elektrokolo

Koupil jsem ho v Praze v obchodě, který se specializuje na cyklistiku cyklospeciality.cz

  • Autor Ivos
  • Datum a čas 21.2.2018 22:50
Reaguj
Elektrokolo

Kde jste ho koupil?

  • Autor Marek
  • Datum a čas 20.2.2018 14:54
Reaguj
Elektrokolo

Já jsem koupil manželce elektrokolo s motorem Bosch, co jsem se díval, tak je to ta nejlepší volba, mají to hodně promakané

  • Autor Ivos
  • Datum a čas 17.2.2018 16:22
Reaguj
Elektrokolo

Poslední větší článek o elektrokolech jsme psali zde: http://www.horydoly.cz/business/cesky-trh-s-elektrokoly-v-roce-2016.html 

Na konci textu je potom seznam odkazů na naše redační testy různých typů elektrokol.

Reaguj
Elektrokolo

Máte někdo zkušenosti s elekrokolem? manželka pořád chce abych jí ho koupil, aby mohla jzdit semnou, protože mě nestíhá...

  • Autor Marek
  • Datum a čas 15.2.2018 13:30
Reaguj
Kořínkovy kecy

Zlatej favouš!

Reaguj
Kořínkovy kecy

Za 20 kKč fakt koupíš kolo leda na cykloturistiku po cyklostezkách

Reaguj
Kořínkovy kecy

Za dvacku dostanu leda tak plečku, dobrý kolo nejmíň 45-50 kKč.

  • Autor Pikí
  • Datum a čas 23.4.2013 13:10
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

LIPOVÁ-LÁZNĚ Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.... celý článek

Cyklonovinky 2026

Triatlonista Korous se uvařil v teplé vodě a poté absolvoval pochod mrtvol

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jezero kmotrů Tegernsee

Jezero kmotrů Tegernsee

AKTUALIZACE Tegernsee je nádherné jezero obklopené vrcholky bavorských Alp. Už za doby Třetí říše si u domácích a nejen jich vysloužilo trochu hanlivé, trochu posměšné jméno Lago di Bonzo. Termín der Bonze
An All-Italina Men’s Podium at Capoliveri’s

An All-Italina Men’s Podium at Capoliveri’s

The 2026 HERO UCI Cross-country Marathon World Cup’s second round saw Jakob Dorigoni from South Tyrol win in a tight, final sprint after a head-to-head breakaway with Stefano Goria, who crossed the
Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan

Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan

Following the success of the Lombardy Gran Trail, which saw more than 300 riders set out to discover an authentic, slow-paced side of Lombardy, the Epicdays season now moves towards
Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů

Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů

Už po jedenadvacáté vyrazí letos v sobotu 6. června od kněžického zámku závodníci cyklistického závodu Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2026.
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Náchodská vrchovina. Členitá zvlněná krajina podhorského rázu protkaná pavučinou lesních cest a stezek, zurčících potůčků stékajících do hlubokých zářezů údolí Metuje působí na bikerovo oko magickým dojmem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Open House Praha 18.-24.5. 18.5.
Muzejní noc
Plzeň 22.5.
Berounka Trails cyklomaraton Plzeň Horská kola 23.5.
EPO survival Dřevěnice 23.5. 03:00
Babické Emtébé Babice u Rosic Horská kola 23.5.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá Hora Sjezd na horských kolech 23.5.
Fergunna - MTBO dvojic Doubravka Horská kola 23.5.
Kojenduro Kojetice Horská kola 23.5.
Moravia Divide Javorník, Račí údolí 29.5.-4.6. Bikepacking 29.5.
Král Šumavy - cyklomaraton Klatovy Horská kola 30.5.

Diskuse

Cialis 20mg price ThomasSum, 22.5.2026 4:16, 19 příspěvků
Cheap Cialis KennethJal, 22.5.2026 3:57, 19 příspěvků
Gichardpow Stephenjense, 22.5.2026 3:07, 8 příspěvků
polymarket us RickyRub, 22.5.2026 1:52, 14 příspěvků
polymarket app JeffreyRes, 22.5.2026 1:52, 14 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Pišišvor, 21.5.2026 22:12, 7 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Honza, 21.5.2026 21:11, 7 příspěvků
bulvar Jan Drtina, 21.5.2026 9:24, 5 příspěvků
Reakce k části článku Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 20.5.2026 17:29, 5 příspěvků
Reakce k části článku Ondřej, 20.5.2026 15:05, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14
THE MARCHE REGION AT ITW ... Horydoly , 16.5.2026 23:19
Aparthotel Svatý Vavřinec... Horydoly , 14.5.2026 22:16
Velký jarní úklid apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00
Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03