Šlapat na kole a stát na jednom místě

Šlapat na kole a stát na jednom místě
SDÍLEJ:
Co dělat jiného, když prší, než sednout na rotoped,\" říkají si fanatici cyklistiky. Jenže prosté šlapání se amatérům rychle zajídá a zvláště ženy v něm nenacházejí přílišné zalíbení.
Jak na to S sebou kraťasy, rukavice a tretry

Na spinnigovou hodinku můžete zajít v jakémkoliv pohodlném oblečení snad kromě šusťáků. Myslíte-li to s ním však vážně, doporučujeme pořídit si něco příjemnějšího než leginy, tenisky a bavlněné triko.

Na nohy patří čisté sportovní boty s pevnou podrážkou. Ideální jsou lehké cyklistické tretry, které mají zespoda přišroubované zámky na nášlapné pedály. Jsou úplně stejné jako na sportovních kolech a nejpoužívanějším systémem je SPD. S cyklistickými tretrami na nohou neztrácíte drahocennou energii ničím jiným, než šlapáním. Noha se vám z nich nevysmekne, chodidlo je stále v ideální poloze a svaly mohou pracovat v nejlepší pozici.

Pokud si navlékáte ponožky, je dobré nechat bavlnu ve skříni a pořídit si polypropylenové s rychlým odvodem potu od pokožky. To se týká také trika nebo dresu.

Kalhoty jsou nejlepší krátké elastické s antibakteriální vložkou v rozkroku. Oblékají se na holé tělo bez spodního prádla, abyste se zbytečně neodřeli nebo nezapařili.

Proti otlačeninám se hodí i lehké letní cyklistické rukavice bez prstů, které lze nahradit i tak zvanými fitness rukavičkami. Důležité je, aby se daly často prát.

Často je možné zahlédnout i ručník ležérně přehozený přes krk nebo čelenku pod hustou hřívou vlasů. Není to z legrace, protože při vyšší zátěži z vás bude pot doslova stříkat.

"Nepomáhá sledování stopek, elektronického měřiče spotřebovaných kalorií, ba ani muzika z walkmana. Marketingoví stratégové tedy prosazují spinning - "jízdu" s instruktorem. Ten stejně jako při v aerobiku předcvičuje, udržuje atmosféru, hecuje a určuje tempo.

Je to něco podobného jako lezení po umělé horolezecké stěně. Do přírody to má daleko, ale sport je to pěkný.

V lépe vybavených posilovnách mohou všichni účastníci spinningových party sledovat na obrazovkách, jak jsou na tom proti ostatním, zda nemají přidat a kolik jim ještě zbývá kilometrů do imaginárního cíle. Anebo si každý jede po svém a nikoho nezajímá, jak velkou zátěž si na své kolo naložil.

Pohled z druhé strany: Je to náhražka!

Výrobci stále pokračují ve vývoji a jejich stroje se už spíše než rotopedy nazývají spíše cyklistickými simulátory. Spojili se totiž s počítači a velkými obrazovkami, na kterých si lze nastavit například jakoukoliv etapu slavného závodu Tour de France. Jak cyklista jede, odvíjí se před ním realistický film alpské silnice, do kopce se mu díky brzdám na simulátoru jede hůř, z kopce lehce.

"U nás to jde někdy tak daleko, že ženská jede hodinu autem krásnou přírodou Sierra Nevady do tělocvičny, aby tam podobnou trasu absolvovala na rotopedu před filmovým plátnem," podivuje se zaměstnankyně internetové cestovní kanceláře Slávka Sieber ze satelitního městečka u americké metropole San Francisca.

Jí nepřímo přizvukuje staniční sestra krčské nemocnice v Praze Eva Brezíková: "Na rotoped nesednu jak je rok dlouhý a odpolední kondiční vyjížďky také nejsou moje hobby." Raději si prý počká na víkend a potom jezdí třeba půl dne. Opravdové vyjížďce do terénu se totiž nic nevyrovná.

Co je co

Válce - trenažér pro opravdové sportovce. Normální kolo se postaví na vodorovné otáčivé válce a cyklista mezi nimi normálně šlape. Obvykle se tak rozehřívá před závodem nebo tréningem.

Rotoped - jednoduchý šlapací stroj na domácí použití nebo rozcvičení v posilovně. Brzdící sílu (a tedy zátěž pro cyklistu) lze nastavit jednoduchou brzdou podobně jako na kole, nebo pomocí elektromagnetu. Magnet má výhodu v tom, že není hlučný, ale je dražší. Cena rotopedu s čelisťovou brzdou šplhá přes k deseti tisícům korun, s magnetickou ještě o pár tisíc korun výše.

Ergometr - stroj se stanovenými parametry umožňující přesné měření výkonu, které je nezávislé na rychlosti šlapání. Lze na něm naprogramovat tréning nebo srdeční rehabilitaci pod lékařskou kontrolou. Je totiž možné na něm nastavit výkon uživatele ve wattech nebo podle jeho srdečního tepu. Počítač poté automaticky upravuje zátěž podle zadaných hodnot. Ergometr stojí více dvacet a více tisíc korun.

Spinningový stroj - robustní přístroj pro delší "jízdy" vsedě nebo v normálním cyklistickém posezu, na kterém lze plynule nastavit brzdný účinek elektromagnetickou brzdou. Je vybaven malým počítačem, který obvykle informuje o času, rychlosti jízdy, tréninkové vzdálenosti, spotřebě kalorií a pulsu a vašem výkonu ve wattech. Sedací varianty slouží spíše pro léčbu a rehabilitaci, cyklistické pro rekreační sport. Jednodušší spinningová kola se dají pořídit za čtyřicet tisíc korun, lepší stojí i sto tisíc korun.

Cyklosimulátor - elektronicky řízené stacionární kolo spojené s počítačem a velkou obrazovkou, ve kterých lze naprogramovat jízdu po skutečných nebo smyšlených trasách. Ceny stoupají do stovek tisíc korun a proto jsou cyklosimulátory určené hlavně pro komerční, profesionální a výzkumné účely.

rozhovor s častou náštěvnicí spinningovýcch center

Kolo v tělocvičně by za projížďku krajinou nevyměnila

Hana Korcová, která pracuje v pražském ústředí supermarketového řetězce Carrefour, přiznává, že stejně jako devadesát procent žen začala sportovat, aby si zlepšila postavu. "Nenáviděla jsem školní tělocvik, na aerobiku jsem si připadala jako hlupák, posilovna mi nevadí, ale chytnul mě až spinning."

Proč zrovna šlapání na kole, které nezaujatému člověku může připadat jako zhola zbytečné mučení?

Spinning je ideálním sportem pro nešikovné. Když jsem byla na aerobiku o dva kroky pozadu, cítila jsem se trapně. Když jsem běhala, připadalo mi, že příliš pomalu. Teď jedu v rytmu oblíbené hudby a jak mám nastavenou zátěž, vím jen já sama a instruktor. Mám pocit, že při takovém cvičení odpovídám jen sama sobě.

Jak se můžete s ostatními jezdci na oblíbené hudbě shodnout?

Každý instruktor pouští jinou, a tak se chodí trénovat nejen podle jeho tréningových metod, ale také podle jeho hudebního vkusu. Na tvrdé techno a house chodí spíše sportovní šílenci, já si vybírám českou rockovou muziku šedesátých až osmdesátých let, na kterou obvykle cvičí pohodáři. Jezdím prostě při tom, co jsem poslouchala, než mi bylo osmnáct - například Brutus a Kabát, do toho instruktor občas švihne pro uklidnění Beatles.

Stačí se instruktoři zabývat kromě pouštění cédéček ještě něčím jiným?

Před jízdou nastavují začátečnicím a začátečníkům správný posed. Stačí o dva centimetry vyšší nebo nižší sedlo a všechno jde hůř. Potom řídí celý tréning, jejich typickou hláškou je například: "Přichází dlouhý těžký kopec, jdeme ze sedla." To je signál, abychom zvýšili zátěž a deset minul jeli na doraz. Potom obvykle následuje rovina, na které zátěž snížím, sednu si zase na sedlo a trochu se flákám. To se v různých obměnách opakuje celou hodinu.

A kromě toho dobrý instruktor neustále obchází své klienty, pozoruje jejich styl šlapání, zátěž, jakou si nakládají a radí jim. To je hodně důležité.

Kdy si pořídíte rotoped domů?

Samotnou by mě na něm nebavilo jezdit. Určitě by stál někde v rohu a sušila bych na něm prádlo. Takhle přijdu domů z práce třeba v sedm hodin večer, převléknu se a za dvě minuty již sedím v tělocvičně a spolu s deseti dalšími šlapu svoji denní dávku.

A co opravdové kolo, jezdíte na něm?

Přátelé ze spinningu mě k němu přivedli. Naposled jsem na něm seděla jako malá holka doma na vesnici, a tak jsem měla prvních padesát kilometrů jízdy obavy, že někoho smetu ze silnice. Naštěstí jsme jeli do rovinatého Maďarska, kde jsem využila svůj tréning a ujela na trekkingovém stroji čtyři sta kilometrů za tři dny.

Neláká vás tedy přesednout z umělé náhražky v tělocvičně na normální bicykl?

Při spinningu jde jen o výkon a relaxaci. Někdy se mi dokonce stane, že při šlapání vypnu a nic nevnímám. Ježdění na kole je spíš pohodička, rozhlížím se přitom po krajině. Takže to beru jako dvě úplně jiné disciplíny.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Chci koupit spininkový trenažér
Nejlepší a jediné originální spinningové kolo ( SPINNER ) najdeš na www.spinning.cz, nebo mohu poradit na 777263563. S pozdravem Honza
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 22.6.2004 12:30
Reaguj
Chci koupit spininkový trenažér
Ahojky,chtela bych si koupit spininkove kolo, muze mi nekdo poskytnout informace, kde se da koupit? Popr. koupim i starsi, ale kvalitni.Dik. Monika
  • Autor Monika
  • Datum a čas 8.6.2004 08:55
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Pravidelné zapojování se do jakékoli sportovní činnosti upevňuje zdraví a pozitivně ovlivňuje délku a kvalitu lidského života. Vztah mezi pohybem a zdravím je proto středem pozornosti lidí, kteří preferují zdravý životní styl. Jaké... celý článek

Lepší časy pro labskou vodní turistiku

Elektrické koloběžky a elektrokola 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

ČERNÁ VDOVA Cyklistu a chodkyni zasáhl padající strom u Chrasti mezi Chrudimí a Skutčí. 75letý muž podlehl těžkému zranění na místě. 64letá žena přežila, byla vrtulníkem převezena do nemocnice, ale tam skonala i ona. 
Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Konečně je to zase tu! Celý cyklistický region se skvělými traily se ponoří do nejlepší hudby, skvělé atmosféry a epických značek! Tohle je recept na Bike and Music Festival, který se
Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

K příjemným jarním aktivitám patří pobyt a sportování v přírodě na čerstvém vzduchu. Rozkvetlá zeleň, hřejivé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a pohyb vzpruží celý organismus. Příroda a sport, to je ten pravý balzám na tělo
Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Via dell'Acqua se v roce 2021 stala nejlepší zelenou cestou. v Itálii. 140 kilometrů cyklostezky je propojených modrou nití vody, po kterých můžete šlapat na trase vedoucí podél řek až k nejkrásnějším jezerům
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

PADDLEBOARD Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 3.6.
Světová cyklojízda Praha, Výstaviště Manifestace za práva cyklistů 3.6. 13:00
Úštecký masakr Úštěk u Litoměřic Orientační závod na horském kole 3.6.
Tour de Kozovazy Kozovazy Cyklistická časovka do vrchu 3.6. 14:15
Iprima Cup - cyklomaraton Dolní Morava Horská kola 3.6.
Cyklomaraton Hradec Králové Hradec Králové 4.6.
Sázava - cyklomaraton Sázava Horská kola 10.6.
Fofr Cup Prysk  Horská kola 10.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.

Diskuse

Sněhové podmínky Šlojíř, 30.5.2023 13:20, 10 příspěvků
Winchill Michael Beranek, 30.5.2023 10:29, 4 příspěvky
naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05