Blanský les se těší na turisty

Blanský les se těší na turisty
Blanský les - Netolicko.
Autor snímku LOGO Zdeňka Študlarová
SDÍLEJ:

Jistě se Vám také někdy stalo, když jste byli na houbách v jihočeských lesích, že jste zahlédli hříbeček, ale když jste přišli blíže, tak záhadně zmizel, nebo tam stál místo něho pařízek či ležel suchý list. Nebo jste měli pocit, že nejste v lese sami a někdo vás pořád pozoruje.

Jak na to

Blanský les – Netolicko má nové turistické logo

Soutěž o turistické logo a slogan regionu Blanského lesa a Netolicka vyhrála Zdeňka Študlarová z Vitějovic. Navrhla houbičku-čertíka, která zvítězila nad ostatními osmnácti grafickými návrhy.

Starosta Netolic a předseda správní rady Místní akční skupiny Oldřich Petrášek předal vítězce věcné ceny v hodnotě 5000 Kč. Hlavní cena byla víkendový pobyt v penzionu u Krumlova v Srníně. Dále si vítězka pochutná i s rodinou a přáteli na večeři v Dobčické tvrzi a bude se moci zúčastnit představení divadla Continuo.

V regionu Blanského lesa - Netolicka se bude v roce 2007 konat spousta zajímavých akcí - Holašovické slavnosti a Netolické dostihy, na které má vítězka vstupenky zdarma. Mezi další výhry patří i výcviková hodina v koňském sedle ve stáji Lužice, knihy a dárkový balíček pochutin.

Pokud se vám to přihodilo někde v Blanském lese, například na hoře Kleť nebo na Netolicku, tak vězte, že jste měli to štěstí a právě jste narazili na Peklíka. Že nevíte, co to je?

Čertík z Blanského lesa

Nedivte se, Peklíci jsou velmi vzácná strašidýlka, zřejmě jakýsi druh lesního čertíka. Dorůstá výšky asi patnáct centimetrů, vypadá jako malý hříbeček, ale s růžky a ocáskem. Nejčastěji se vyskytuje na Netolicku, na zalesněném kopci s tajemným názvem Peklo, nedaleko zámku Kratochvíle.

Ale můžeme se s nimi setkat v celém Blanském lese. Zajímavé je, že se často vyskytují právě v okolí dalších pradávných magických míst, jakým je zřícenina hradu Dívčí kámen nebo Osule, keltské oppidum Třísov, zaniklý klášter Kuklov, dále klášter Zlatá Koruna i hradiště svatý Ján nad Netolicemi.

Štětina nic nenašel

Peklík je velmi zvědavý, je schopný jít nepozorovaně za houbařem nebo turistou značnou vzdálenost a sledovat ho, co dělá. Je hodně plachý, takže spatřit ho je možno jen velmi vzácně.

Protože je i velmi hravý, mohou ho spíše spatřit malé děti, kterých se tolik nebojí. Ty se však musí chovat v lese velmi tiše a dobře se kolem sebe dívat. Asi proto se záhadného čertíka nepodařilo spatřit ani výpravě České televize, pod vedením známého badatele Jaromíra Štětiny, nazvané Putování za českými čerty.

Ta před pár lety pátrala v okolí zámku Kratochvíle po čertovi, který zde podle pověsti za temných nocí proorává stoku Krčínku s Jakubem Krčínem zapřaženým do pluhu. Tak ještě čtyři sta let po své smrti tento známý rožmberský regent a stavitel rybníků prý piká za své špatné zacházení s poddanými. Kromě podivných zvuků a zvláštních tajemných úkazů nezaznamenala výprava nic.

Dětí se nebojí

Peklík je sice neškodné a hravé strašidýlko, ale dokáže i někoho poškádlit, nebo dokonce potrestat. Tak třeba nějakého nezvedeného kluka, který neví, jak se má v lese chovat, když hlučí a kope do prašivek. Peklík se dokáže údajně náhle změnit, například v pařízek, takže si takový výtečník o něj narazí třeba palec u nohy. Nebo tím, že se mu střídavě objevuje a zase mizí, ho může zavést stále hlouběji a hlouběji do lesa, až kluk zabloudí a nešťastní rodiče ho pak musí hledat.

Přední badatelé v oboru přírodopisu strašidel se přou, zda Peklíka zařadit do kategorie čertů, nebo skřítků. Podle názoru některých jsou Peklíci potomci právě onoho čerta z vrchu Peklo, kteří díky několika stovkám let pobytu v lesích zmutovali do podoby hříbečků, získali tak výborné mimikry na ochranu před zraky nenechavých lidí a dnes také před návalem houbařů a turistů.

Hluboké lesy pod Kletí

Poté se rozšířili směrem na jih souvislým pásem hlubokých lesů táhnoucích se až k hoře Kleti. Protože kolem způsobu života a rozmnožování Peklíků je ještě mnoho neznámých, možná se právě vám může podařit přispět k jejich objasnění.

Jisté ale je, že vás Peklíci budou doprovázet při celém Vašem putování tajuplným Blanským lesem a Netolickem, tímto čertovsky pěkným krajem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Peklík
Peklík je čtverák. Někdy vypadá jako hříbek a jindy by nás chtěl zkoušet z pravopisu, jaké i/y se píše ve slově p.kat Ale promineme mu to: do školy nechodil a Pravidla též nemá.
  • Autor Vladislav
  • Datum a čas 13.2.2007 16:16
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Důl Na Kole v Domažlicích těžil slídu pro nacisty

Důl Na Kole v Domažlicích těžil slídu pro nacisty

Němci tady těžili pro svůj nacistický válečný průmysl slídu. Glimmermine v Taus byl v provozu až po poslední chvíle 2. světové války. Těžba v dole Na Kole se zastavila až 5. května, když... celý článek

6x red flags: pozor na letní tábory!

Rumcajsův revír, dvoudenní vandr z Jinolic do srdce Prachovských skal

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Rumcajsův revír, dvoudenní vandr z Jinolic do srdce Prachovských skal

Rumcajsův revír, dvoudenní vandr z Jinolic do srdce Prachovských skal

Podvečerní vstup do Prachovských skal, noc pod přístřeškem a ráno, které chutná jinak než doma. Dva dny ticha, kamene a příběhů, kde se člověk neztratí jen v krajině, ale i sám v sobě.
12 Day Morocco Family Holiday: A Balanced Itinerary

12 Day Morocco Family Holiday: A Balanced Itinerary

Morocco is a great pick for families, with busy souks, desert views, mountain air, and meals that keep both kids and adults happy. A well-planned 12 day morocco family holiday gives you
6x red flags: pozor na letní tábory!

6x red flags: pozor na letní tábory!

Prázdninový tábor: svěřujete svoje děti do rukou někoho, komu musíte věřit. Týden, dva, nebo tři bude váš potomek v rukou někoho, koho si vyberete. Jak poznat dobrý tábor? Jak se vyhnout špatně
Důl Na Kole v Domažlicích těžil slídu pro nacisty

Důl Na Kole v Domažlicích těžil slídu pro nacisty

Němci tady těžili pro svůj nacistický válečný průmysl slídu. Glimmermine v Taus byl v provozu až po poslední chvíle 2. světové války. Těžba v dole Na Kole se zastavila až 5. května, když
Komedyjanti na kolejích v Českém lese

Komedyjanti na kolejích v Českém lese

Divadlo spojené s historickým motoráčkem vyjede do podhůří Českého lesa 15.-21. srpna. Komedyjanti přijedou vlakem a budou hrát přímo na peronu nebo před nádražím.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Folklorní festival CIOFF Plzeň 10.-14.6. 10.6.
Setkání hornických měst a obcí Příbram 12.-14.6. 12.6.
Rozmarné slavnosti Ostravice Ostrava, Sýkorův most Vodácká akce 13.6.
Historická airshow Mladá Boleslav, letiště 13.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 29.5.-13.6. 13.6.
Südtirol Dolomites Marathon Itálie, Selva Val Gardena Horská kola 13.6.
Muzejní noc Praha   14.6.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 18.-21.6. 18.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 19.-20.6. 19.6.
Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 19.-21.6. 19.6.

Diskuse

Viagra sans ordonnance 24... ThomasDom, 8.6.2026 20:02, 49 příspěvků
apotek assistent Francisweeva, 8.6.2026 18:04, 19 příspěvků
svamp brГ¶stvГҐrtor Isaiaswriff, 8.6.2026 16:53, 49 příspěvků
Sildenafil 100mg price Archiekig, 8.6.2026 16:45, 1 příspěvek
mexican online mail order... RichardShish, 8.6.2026 16:42, 19 příspěvků
order viagra Archiekig, 8.6.2026 16:11, 1 příspěvek
Viagra homme prix en phar... ThomasKatry, 8.6.2026 16:11, 49 příspěvků
sildenafil 50 mg price Archiekig, 8.6.2026 15:48, 11 příspěvků
Viagra without a doctor p... Archiekig, 8.6.2026 15:48, 3 příspěvky
Být špičkovým horolezcem ... Michael Beranek, 8.6.2026 9:08, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14