Nassfeld se raduje ze tří metrů sněhu

Nassfeld se raduje ze tří metrů sněhu
Nassfeld. Venkovní bazén hotelu Carinzia.
Autor snímku Kärnten Werbung
SDÍLEJ:

Na jih od hlavního alpského hřebene letos napadlo neuvěřitelné množství sněhu. "V Nassfeldu leží tři metry a to je rekord za posledních čtyřicet let," říká zdejší lyžařský instruktor Ján Kriváň. Doplňuje ho pracovník zdejšího marketingu Thomas Lenterhofer: "Nikdo si tady nepamatuje, že by někdy bylo sněhu víc."

Jak na to

Nassfeld
Délka sjezdovek: 110 km
Lanovky a vleky: 30
Osvětlené sáňkařské dráhy: 3
Běžecké trasy: 91 km

Bílo je nejen na horách nad Nassfeldem, ale i v údolí. Přírodní sníh leží na sjezdovkách odshora až dolů na dojezdy.

Nassfeld patří do první desítky nejnavštěvovanějších lyžařských středisek v Rakousku.

Skiservis na kopci

Letošní novinkou je skiservis skoro zadarmo. Vyjedeme lanovkou Millennium až na vrchol Madritsche (1919 m n.m.), uděláme pár kroků a ve skiservisu odevzdáme lyže. Máme pět minut na kávu s dalekým výhledem na hory i do údolí. Potom ukážeme permanentku, zaplatíme 5 eur a odjedeme s nabroušenými hranami a namazanými skluznicemi.

Dole v údolí stojí stejná služba okolo dvaceti eur. "Lanovky v Nassfelu provozují na jednu permanentku tři nezávislé společnosti," vysvětluje pracovník zdejšího marketingu Thomas Lenterhofer. "Jedním z prostředků boje o zákazníka je i tento vrcholový skiservis."

Dlouhá osvětlená lanovka

Nassfeld se chlubí nejdelší osvětlenou sjezdovkou v Evropě. Jsou to poslední dva kilometry a dvě stě metrů z osmikilometrového sjezdu Talweg (Carnia) z hor až do údolí. Večer se lyžuje ve středu a v sobotu.

Na osvětlené části trati je také vůbec nejprudší svah, na kterém se jezdí slalomy FIS. Dosahuje 40 %. Většina rekreačních lyžařů ho opatrně sešoupává bokem. "Jízda potřebuje hodně nabroušené hrany," suše komentuje Thomas Lenterhofer.

Šestikilometrové lano

Další "nej" v Nassfeldu je hlavní lanovka od hlavní pokladny v obci až na vrchol Madritche. Jedno lano Millennium táhne kabinky na vzdálenost šesti kilometrů, převýšení třináct set metrů a strávíme v ní dvacet minut. Můžeme třikrát vystoupit nebo nastoupit v průběhu jízdy.

Závodní jízda podle chronometru

Když už jsme u technických vymožeností, nezapomeňte vyzkoušet své schopnosti ve slalomu. "Nahoře hodíte do automatu jedno euro, odstartujete a v cíli vám automat změří čas," říká zdejší instruktor Ján Kriváň. "Je to zábavné především pro větší kolektivy, aby si navzájem porovnaly své výkony."

Další měření je zdarma. Můžete si vyzkoušet svoji maximální rychlost ve sjezdu na rovné bezpečné trati. "Jezdí se tu mezi sedmdesátkou a osmdesátkou," upozorňuje Ján Kriváň.

Na závěr si poznamenejte číslo permanentky. Naťukáte ho do internetu a vypadne na vás přehled, kolik jste toho den po dni nalyžovali.

Soukromý tip na nejlepší pizzu

ROZHOVOR Ján Kriváň

Slovenský lyžařský instruktor Ján Kriváň učí každý rok přes zimu v rakouském Nassfeldu. Poté se stěhuje za svou prací do Jihoafrické republiky. Ve volném čase vyráží na freeriding a skialpinismus po celém světě. "Nejlepší byl v poslední době Elbrus."

Jaké je lyžování v Nassfeldu?

Je to skiareál především pro rodiny s dětmi. Zároveň je to středisko, kde můžete lyžovat celý týden a nebudete se nudit.

Proč si lidé najímají instruktory?

Tady v Nassfeldu obnáší naše práce 90 % učení a 10 % něco jiného – guidování, snowpark a freeriding. To je rozdíl třeba od velkých francouzských středisek, kde klasické učení zabírá méně času.

Je možné si objednat někoho, kdo mluví česky nebo slovensky?

Když to zarezervuješ dost napřed, tak budeš mít jistotu. Letos jsme tu dva Slováci, vloni s námi učila ještě jedna Češka. Všichni ostatní rakouští kolegové mluví nejen německy, ale také anglicky, takže se nemusíš obávat, že by ses s nimi nedomluvil.

Kolik peněz zaplatí průměrný klient za týden?

Nejčastěji je to tak asi 120 eur. To je pár hodin rozdělených na několik dní. Zažil jsem ale i českého fotbalového trenéra, který dal šestnáct set eur, abych celý týden lyžoval s jeho malou dcerou. To bylo ale spíš jako úschovna dítěte, než radost z práce.

Jak se liší lyžařský instruktor od horského vůdce?

V zásadě je to tak, že instruktoři jezdí po upravených tratích i v terénu pod úrovní horní stanice lanovky a případně se do vybraných tras dostávají vodorovnými traverzy. Horští vůdci se svými klienty stoupají vzhůru a někdy používají horolezecké vybavení.

Jak v Nassfeldu vypadá freeride?

Možnosti jsou hodně omezené. Když napadne sníh, dá se tu najít dost pěkných lajn, ale do druhého dne jsou rozježděné. Nejčastěji se jezdí v řídkém lese. Jako všude jinde i v Nassfeldu platí, že příjemnější a bezpečnější svahy jsou na jihu a lepší prašan na severu.

...skialpinismus?

Spíš se tady jedná o skitouring. Vyjede se lanovkou někam hodně nahoru, a pak se jede dlouhým údolím do vesnice pod horami. Je potřeba vědět, kudy jet. Kdo to tu nezná, může se jednoduše ztratit, nebo se nestrefí do správného údolí. Také je potřeba zorganizovat návrat zpět, protože se nelze spoléhat, že zrovna pojede místní autobus. Nejlepší trasy vedou z Gerlitzen a Troghöhe.

Nassfeld. Kostel a hotel Carinzia.

Můžeš doporučit nějaké další atrakce?

Nejlepší jsou podle mě skiboby. Perfektní jsou závody, jezdíme je ve velkých partách. Dá se jet po normálních sjezdovkách, ale na závodění jsou lepší tak zvané Boboweg, což jsou úzké cesty, které se kroutí v hodně zatáčkách. Za vyzkoušení stojí airbordy, tubing a letošní novinka D-fox, stolička na jedné lyži bez řídítek. Vše je zdarma v rámci lyžařských kurzů nebo se platí 12 eur za půl dne. Abych nezapomněl – dole jsou výborně upravené běžecké trasy a jezero Weissensee je proslulé díky bruslařským maratonům.

Máš nějaký svůj tip, co bych v Nassfeldu neměl minout?

Nejlepší, největší a nejlevnější pizza je u jezera Pramollo. Dvě restaurace stojí už na italské straně a je to znát. Rakušané prostě italské jídlo neumějí připravit tak dobře. O chlup lepší je pizza na vzdálenějším konci jezera, kam se musí na lyžích kousek po rovině. Tam totiž vaří otec. Syn postavil restauraci o kus blíž k vlekům, táta ho mnohému naučil, ale desítky let zkušeností ještě nedohnal.


INFO: Nassfeld

Horydoly.czNassfeld na HORYDOLY

Hotel Carinzia v rakouském Nassfeld

Nassfeld myslí na pohodlí

Nassfeld má dost sněhu

Nassfeld-Hermagor na rakousko-italském pomezí

Nassfeld se raduje ze tří metrů sněhu

Přírodní atrakce zadarmo v Nassfeldu


Zobrazit místo Evropa - skiareály na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze pořádá den otevřených dveří. Brány Lobkovického paláce na Malé Straně se otevřou v úterý 28. června. V rámci Dne otevřených dveří budou mít návštěvníci příležitost nahlédnout do... celý článek

Rybičky plavou v Botiči

Batohy: kolik jich potřebujete?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PADDLEBOARDING Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu
Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

PRVNÍ DOJMY Jak se jezdí na cestovním elektrokole v ceně ojetého kombíku, jsme si vyzkoušeli Radotíně na okraji Prahy. Riese & Müller Multicharger GT Touring 750 poskytl příjemné svezení na rušné
Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Mezinárodní letní turistický sraz Polsko, Bieszczady 8.-11.9. 8.9.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48