Noc po vzoru Spidermana

Noc po vzoru Spidermana
Detail lanek na rekreační hamace.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Spaní v závěsu mezi stromy jsme se už jednou věnovali. Staré tábornické zkušenosti i trh v současné době ale přinášejí ještě další možnosti, jak si noc v lese pořádně užít v levitační poloze vysoko nad zemí.

Noc po vzoru Spidermana
Detail závěsného háčku a vázací osmičky.
Autor snímku René Kujan

Síť jako past na kupce

Nejjednodušším typem takového nadzemního ubytování je pletená síť připomínající stejnojmenný rybářský nástroj. My jsme otestovali nylonový „mini-hammock“ od firmy Mil-Tec. V různých army-shopech vám budou tvrdit, že se jedná o armádní originál, a krmit vás pohádkovou kaší o tom, kterak ji američtí výsadkáři používají při svých nejnáročnějších misích a podobně. Nevěřte tomu. Nic z toho není pravda. Kdyby firma Mil-Tec někdy zásobovala takovýmto zbožím skutečnou armádu, muselo by být celé její vedení velmi brzo postaveno před válečný soud a zastřeleno za nehoráznou vlastizradu. Kvalita sítě neuspokojí ani nenáročného českého zahrádkáře na jeho misi mezi rybízem a kořenovou zeleninou.

Stejně jako u předchozího testu (vzpomínáte na firmu MFH International a její výrobek, který byl zralý na reklamaci po prvním použití?) i tady byl hlavní problém v použitých materiálech a způsobu zavěšení. Lanka sítě se na některých místech samovolně rozplétají, lana k ukotvení na stromy jsou krátká a nekvalitní, zakončení sítě se po několika použitích zcela trhá a nechává spáče v náruči temné noci zcela dezorientovaného po úderu do hlavy tupým předmětem (zemí). A to je jen několik „výhod“, na které bychom rádi upozornili. Jak říkal již Cimrman: „Nápad to byl dobrý, výsledky nebyly dobré“. Testovanou síť jsme vyřadili z prostředků aktivního čundringu a v současné době si s ní, po důkladném vyspravení, s velkým užitkem pohrávají na zahradě malé děti.

Naproti tomu kvalitní síť vám může být velmi dobrým společníkem. Kromě místa ku spaní či odpočinku vám v nouzi poskytne své služby třeba jako prodloužení tažného lana vašich saní, jako taška na odnesení listí nebo dřeva do přístřešku, popř. jako prostředek k lovu. Na trhu jsou i kvalitní sítě v ceně kolem 800 korun a výše. Síťovinu vhodné šíře i hustoty ok lze také zakoupit v několika barvách třeba v řemeslnických potřebách.

MIL-TEC MINI HAMMOCK
váha: 300 g
cena: necelých 300 Kč
celková délka: 220 cm
nosnost udávaná výrobcem: 200 kg (údaj ale určitě neodpovídá realitě!)+ Je velmi skladná, lehká a variabilní, mnohoúčelová.
Spaní v ní je poněkud stísněné a, nemáte-li karimatku nebo tlustý spacák, i poněkud nepohodlné a při nižších teplotách i studené. Jednotlivé uzlíky mohou trochu tlačit a materiál vám věru mnoho termoizolace neposkytne.

Síť rekreační − past na páteř krční?

Testovaný vzorek je určen spíše k rekreačním účelům, které plní znamenitě. Dát si v ní na dovolené ve stínu košatých platanů dvacet je prostě paráda. Jedná se už o klasickou hamaku, tedy zavěšený pruh látky, na kterém se už nespí v ose upevnění, ale v ostrém úhlu k němu.

Toto je ale asi jediná síť nebo hamaka, ve které jsem se opakovaně nevyspal úplně nejlépe. Rozespalé ráno pravidelně provázely bolesti krčního svalstva. Svou roli zde pravděpodobně hraje systém kotvících lanek vybíhajících z nosné látky. Každé lanko má předem určenou a neměnnou délku, což hamace jako takové brání v lepším přizpůsobení se potřebám ležícího táborníka.

Co se nám při testech na této hamace naopak výrazně osvědčilo, je systém uchycení vázacích lan ke stromům. Lano jednou obepneme kolem stromu, protáhneme malou kovovou osmičkou a konce provlékneme svorkou v háčku. Vše lze provést velmi rychle a napnutí hamaky lze kdykoli libovolně měnit jediným grifem. Musíme počítat s trochu větší hmotností díky poměrně masivním kovovým dílům, výhody, jako je rychlost upevnění, celková pevnost a variabilita uchycení, ale určitě převažují. Celá hamaka i s vázacími lany se vejde do malého pytlíčku přišitého na jejím středu a celková hmotnost nedosáhne ani 800 gramů. Pytlíček můžeme u uvázané hamaky navíc použít jako odkládací prostor na drobnosti jako mobil, peněženka apod.

JOBEK TRAVEL SET ULTRALIGHT
váha: 800 g
cena: necelých 700 Kč
celková délka: 350 cm
nosnost udávaná výrobcem: 100 kg (údaj odpovídá, krátkodobě testováno na 150 kg)

+ Velmi skladná, poměrně lehká, rychle se váže.
Použitelná pouze krátkodobě, pak již nepohodlná. Nelze použít v podstatě na nic jiného, použitý materiál je poměrně citlivý na zacházení a určitě se nehodí pro spaní mezi větvemi stromů nebo keřů.

Stojí to vlastně za to?!

Možná to podle testů až tak úplně nevypadá, ale vzdušné spaní má něco do sebe. Lze se obejít bez karimatky i stanu a pohodlná houpací síť dodá vašemu toulání po lesích a kopcích nový rozměr. Navíc úplně odpadá hledání rovného a suchého plácku na postavení stanu. Síť nebo hamaku zavěsíte všude, bez ohledu na terén pod vámi, a to i v prudkém kopci ve spádnici i kolmo na ni. Síť vám dá prostě více svobody a ještě ulehčí vašim bedrům, protože bude s největší pravděpodobností vážit mnohem méně než stan.Stále větší oblibu si v naší testovací skupině získávají „sámo-dómo“ (home made) hamaky, nejčastěji připravené z obyčejné celty. Stačí vyřazená vojenská celta, pár šňůrek a případně dvě karabiny. Ale o tom zase příště – v našem seriálu Ježkovy voči!Ježkovy voči na Horydoly:

Ustřihni spacák, strč do něj prcka

Lavinová lopata, dělníkova odplata

Udělej si hrnec do hor

Ze vzpomínek študého chudenta

Picí systém za ještě lepší cenu

Picí systém za hubičku

Přepouštěcí ventil na plyn

Tuning zimního spacáku

40 dní vaření na dřívkáči z plechovek

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Škoda

René píše, že bude pokračovat. Už se těším.

Reaguj
Škoda

čekal jsem, že zde bude uveden nějaký rozsáhlejší test nebo srovnání více hamak. Takhle se jen ukázalo, že vznikl opět jen "článek o prdu".

 

Užitná informace, krom toho, že Mil-Tec prodává síť na ryby nulová a v druhé hamace se taky nedá spát je nulová.

To, že si lze hamaku vyrobit doma je každému asi jasné. Čekal jsem, že mimo toho konstatování se čtenář dozví alespoň na co si dát pozor, když si hamaku vybírá, nebo konstruuje sám. Opět nula.

  • Autor Jouda
  • Datum a čas 30.8.2013 11:54
Reaguj
Kids punk GO Rene !

Nice !!!!!!!

  • Autor Runner
  • Datum a čas 30.8.2013 10:52
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti... celý článek

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Assuming that you wish to travel in the Nepal Himalayas and get the flavor of genuine wild the Annapurna Circuit and Tilicho Lake Trekking is probably the most ideal choice for you. The traveling
S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy
TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48