Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?
Golf v Turecku.
Autor snímku ARCHIV Mediatrust
SDÍLEJ:

Počínaje základy za zmínku stojí, že na začátku historie golfu jeho předchůdci odpalovali kameny pastýřskými holemi. Naštěstí se od té doby hodně změnilo. První hole, které byly vyrobeny ve 13. století, byly dřevěné s praktickou koženou rukojetí. K výrobě dřevěných hlav se používaly tyto druhy stromů: hrušeň, jabloň, cesmín nebo buk, zatímco z jasanu a ořechu se vyráběly shafty (tyče). S hlavami byly spojeny speciálními kolejnicemi, které byly svázány koženými řemínky.

Historie golfových holí – od dřeva po grafit

Později v 17. století, byly do výroby golfových holí zavedeny kovy a úlomky kostí. První hole tohoto typu se objevily s olověnými hlavami. Byly však příliš těžké, a tak se začalo používat železo.

Kolem devatenáctého století byly dřevěné tyče s malými hlavami nahrazeny těmi většími (tzv. baffy a brassie), ve kterých byly bronzové vložky. Shafty z 19. století byly pořád ještě vyráběny ze dřeva ořechovce nebo bambusu.

Teprve ve 20. letech 20. století byly použity kovové tyče. Těšily se velké popularitě, protože byly levné a vhodné pro odpalování míčků, které se také objevovaly v novějších verzích. Ve 20. století byly také do oběhu zavedeny hole s ocelovým shaftem. Právě tehdy začala rozsáhlá výroba golfových holí s kovovými hlavami, u kterých se také používal hliník. V roce 1973 přišel na trh grafitový shaft, byla také zahájena výroba holí z grafitu a titanu.

Moderní golfové hole: ocel, grafit, titan

Dnes je golfový průmysl prosperujícím a výnosným obchodem. Základními materiály pro výrobu golfových holí jsou grafit a titan, stále se však objevují nové produkty. Mimo jiné se také objevily shafty vyrobené z moderních kompozitních materiálů. Takové golfové hole jsou ideální pro začátečníky, protože jejich výhodou je mnohem větší flexibilita, díky které absorbují část energie vracející se do hráče z chybných odpalů, čímž chrání před úrazy rukou. Kompozitní tyče jsou však poměrně drahé.

Peak Performance, kolekce léto 2015.

Golf je technická a obtížná disciplína, takže je velmi důležité vybrat tu správnou golfovou hůl. Závisí na ni pohodlí hry a přesnost úderů. V závislosti na typu hole se liší způsob její výroby. V současné době existuje pět základních typů golfových holí: dřeva, železa, hybridy, wedge a puttery. Hole typu wedge, hybrid, iron, fairway wood a putter jsou většinou odlévány z formy. Kdežto hole typu driver a hlavy holí se zase vyrábějí metodou kování. Golfový obchod Golfchampion nabízí všechny druhy golfových holí.

Peak Performance, kolekce léto 2015.

Woody neboli dřeva se používají k otevírání jamek a dlouhým odpalům z fairway'e. Dříve byly vyráběny ze dřeva, ale v dnešní době je obecně používán titan, díky čemuž mají hole masivnější hlavu a jsou delší. Woody se dělí na dva typy: drivery a fairway woody. Železa se používá ke hře na fairway'i. Stejně jako shaft, je i hlava takové hole vyrobena z kovu. Na druhou stranu hybridy byly vytvořeny z kombinace prvků charakteristických pro dřeva a železa. Kdežto hole typu wedge se používají na krátkou hru na ploše fairway'e a vyhýbání se překážkám a svou konstrukcí připomínají irony.

Rukojeť, tyč, patka a hlava

Každá golfová hůl se skládá ze čtyř částí: rukojeti (gripu), tyče (shaftu), patky (hosel) a hlavy hole (club head). Shafty jsou vyrobeny z různých materiálů – od oceli a grafitu po titan, mají různou tvrdost a tloušťku. Někdy jsou vyrobeny z kompozitu z pryskyřice a uhlíkových vláken. Golfové hole s grafitovými shafty jsou dražší než hole s ocelovými shafty, někdy je rozdíl dokonce 50 % ceny, takže je značný.

Neuvěřitelné podmínky pro golf v Beskydech v prosinci poskytuje hřiště u hotelu Horal ve Velkých Karlovicích.

Většina driverů a woodů má grafitové shafty, protože se jedná o nejdelší hole v golfovém bagu, a v souvislosti s tím by 45palcové dřevo na ocelovém shaftu bylo pro mnoho hráčů příliš těžké.

Hodně však záleží na švihu – pokud má hráč pomalejší švih, stojí za to zvážit nákup holí s grafitovým shaftem, aby se prodloužila délka a tím snadněji dosahovalo vyšší trajektorie letu míčku. Při rychlém švihu nebo také rychlém tempu nápřahu se stojí za to zaměřit na hole s ocelovým shaftem. Odpaly pak budou opakovatelné a let míčku bude více kontrolovatelný.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V každém zařízení by měla být bezpečnost na prvním místě. Zvláště když na tom závisí lidské zdraví a život. Proto je nesmírně důležité používat prověřená a především efektivní řešení. Současný trh... celý článek

Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

Praktické zero waste vychytávky na pití i svačiny s sebou na cesty

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

Veletrhy Holiday World v Praze a GO/Regiontour v Brně byly přesunuty na říjen a listopad. Jisté ovšem není nic, protože všechno závisí na tom, zda Andrej Babiš ve funkci předsedy vlády zvládne pandemii koronaviru.
Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V každém zařízení by měla být bezpečnost na prvním místě. Zvláště když na tom závisí lidské zdraví a život. Proto je nesmírně důležité používat prověřená a především efektivní řešení. Současný trh
Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

Počínaje základy za zmínku stojí, že na začátku historie golfu jeho předchůdci odpalovali kameny pastýřskými holemi. Naštěstí se od té doby hodně změnilo. První hole, které byly vyrobeny ve 13.
Praktické zero waste vychytávky na pití i svačiny s sebou na cesty

Praktické zero waste vychytávky na pití i svačiny s sebou na cesty

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Termosky, hrnky na kávu, boxy na svačinu, plnitelné kapsičky či cestovní příbory vám jistě zpříjemní vaše výlety nejen na horách. Na čerstvém vzduchu chutná nejlépe, a kromě správného složení

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 19.-20.5. 19.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.

Diskuse

lithium od Babiše Kuba Turek, 26.2.2021 0:01, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 23:56, 9 příspěvků
kosmetika Ola Piclová, 25.2.2021 23:55, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 22:39, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 22:17, 9 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Pišišvor, 25.2.2021 21:21, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 20:15, 9 příspěvků
Elektrokoloběžka Karel, 25.2.2021 14:37, 13 příspěvků
Pozor Michal, 25.2.2021 13:13, 8 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 25.2.2021 13:07, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41
Práce v reklamě a marketingu Horydoly Open, 10.2.2021 1:12
Vakcína! Moje osobní legi... milan šupa, 5.2.2021 19:50