Řeky, které právě tečou

Řeky, které právě tečou
SDÍLEJ:
Léto je k vodákům milostivé - vody teče dost. Před dvěma týdny se dalo plout v jižních Čechách, teď přinášíme další tři osobně vyzkoušené tipy.
Jak na to

Bílina

Doporučujeme: Křemýš - Koštov

Obtížnost: WW1, 22 km

Doporučená loď: kajak, kanoe

Nebezpečí: napadané stromy do koryta po nedávné vichřici

Půjčovny: Kalous Chomutov, Petr Putzer Kadaň

Sázava

Doporučujeme: Týnec - Pikovice

Obtížnost: WW 2, 16 km

Doporučená loď: kajak, zavřená nebo nafukovací kanoe, je možný raft

Nebezpečí: silný tah široké řeky, vlny se za vyšších vodních stavů mění na válce, jez zabiják Kaňov

Půjčovny: Bisport Týnec

Labe

Doporučujeme: Dvůr Králové - Slotov

Obtížnost: ZWC, 10 km

Doporučená loď: turistická otevřená kanoe

Nebezpečí: suchý jez Žireč

Půjčovny: Metuje Nové Město n.M.

Kilometráž

Raft.cz. V tištěné podobě vyšla Kilometráž českých a moravských řek v roce 1998 v nakladatelství Shocart.

Doporučené vybavení

vhodná loď

pádlo

plovací vesta

přilba

záchranná házecí šňůra

neoprenové krátké kalhoty

nepromokavá bunda

tenisky nebo neoprenové boty

funkční prádlo

malý lodní pytel na drobnosti

kilometráž

mapa

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

peníze

hodinky

jídlo a pití na cestu

Právě jsme se vrátili a předkládáme vám aktuální fotografie a doporučení odkud turisticky pádlovat.

Od úterý do čtvrtka jsme spluli tři rozdílné řeky, které spojovaly tři věci: vzdálenost do sta kilometrů z Prahy, dostatek vody v korytech a délka plavby jeden den. Jinak je každá úplně jiná.

Severní Čechy: Bílina

Kalná voda se sune v celé délce regulovaným korytem, občas udělá náznak přírodního meandru, často se objevují příjemné peřeje vhodné i pro otevřené kanoe a několikrát je potřeba zbouchat nízký stupeň.

Řeka teče sice divočinou, létají tu alky, čápi a kačeny, plují nutrie a břeh je zarostlý všemi možnými druhy stromů, ale každých pár set metrů o sobě dá vědět civilizace. Zpočátku se pluje územím povrchových dolů, dole se vplouvá do chemického města. Bílinu křižuje jeden most za druhým, v jednom místě jsme napočítali čtyři mosty na sto metrech. Podél toku jezdí nákladní uhelné vlaky.

Nikde nehrozí žádné větší nebezpečí, překážky tvoří jen popadané stromy po vichřici, která tady před týdnem řádila. Všechny jsou už z dálky dobře vidět. Na kajacích jsme museli přenášet pouze jednou, ale několikrát jsme se zdatně proplétali větvemi v proudu.

Najíst se se dá v několika hospodách podél řeky, aspoň tak nám to říkali domorodci. My jsme ale dokázali z vody identifikovat pouze Rtyni, a tak jsme si dali točenou limonádu u hospodských stolů vynesených mezi silnici a železnici. Brzký oběd jsme si dali raději už v Hostomicích v bufetu na náměstí. Jinak než ve stoje se ovšem v této obci nenajíte.

Lodě jsme dávali na vodu u mlýna Křemýš, který je asi kilometr po proudu z Hostomic. Neotravovala nás tak cikáňata, kterých jsou zdejší obce plné. Končili jsme v Trmicích, je ústecké předměstí. Jeli jsme kousek náhonem v zámeckém parku a pod druhým mostkem jsme teprve mohli vystoupit, abychom se vyhnuli zamčeným vratům do parku.

Doporučujeme ovšem vystoupit již v Koštově, protože odtud je řeka zaneřáděná svinstvem všeho druhu a navíc vjíždíte mezi tovární objekty.

Návrat k autu je značně problematický. Buď z Koštova chytnete jeden z mála osobních vlaků, které jedou zpět do Hostomic, nebo budete muset nechat lodě v Trmicích pod silnou ostrahou před cikánskými dětmi. Městským autobusem potom pojedete na ústecké hlavní nádraží, vlakem se svezete do Bíliny a pěšky dojdete nějakých pět kilometrů do Hostomic a další kilometr do Křemýše.

Střední Čechy: Sázava

Vody teklo hodně (97 cm na vodočtu), ale bylo to akorát. Řeka byla hodná, pohoupala, ale netvořila nebezpečné válce. Tato klasika všech vodáckých klasik byla tentokrát pohřebištěm otevřených deblkanoí. Zkušení v peřejích nabírali litry vody, méně zkušení do vln padali sami. Voda byla tedy vhodná spíše pro kajaky.

Jednotlivé jezy nemá cenu popisovat, protože jste si o nich mohli přečíst již dříve v tomto článku. Všechny se daly v pohodě splout na kajaku, jen smrtelně nebezpečný Kaňov bylo potřeba přenést vlevo. Ve všední prázdninový den bylo s námi na řece jen asi dalších čtyřicet lodí, které se rozptýlili po proudu a jejich posádky si navzájem nekazili zážitky.

Na Sázavě se dá najíst pomalu v každé zatáčce. Otevřeno mají hospody v Týnci, Podělusech, Kamenném Přívozu a Pikovicích. Stánky prosperují na Lesním jezu, Žampachu a dokonce i ve skalních srázech na Poslední peřeji.

My jsme se jako vždycky stylově najedli v Přívozu na levém břehu v rybářsko-turistické hospodě. Změnila se ovšem obsluha, a tak jsme si moravského vrabce, gulášovku a čaj museli objednat u výčepu, číšník nám poté vybryndal ze všech talířů (výborný) sos na ubrus a nakonec jsme si na záchodě přečetli upozornění, do kterého umyvadla se máme vyzvracet.

Návrat pro auto je jednoduchý. V Pikovicích přejdeme most a nastoupíme na vlak z Petrova do Týnce. Zbylá posádka může zatím relaxovat v pikovické cukrárně, nebo jedné ze tří hospod.

Východní Čechy: Labe

Labe pod Dvorem Králové je vyložene turistická řeka pro pohodáře. Pořád teče, hladinu často rozvlní malé peřejky a pohodu naručí jen dva jezy. První v Žirči je nutno přenést vlevo, druhý ve Stanovicích u Šporkova mlýna se přenáší také vlevo přes zahradu místního hostince, nebo se dá na plastové lodi sklounout po šikmé kamenné desce hodně vlevo.

Začátek splutí doporučujeme cca 300 metrů pod mostem v centru města na pravém břehu. K vodě se dostanete druhou ulicí doleva od zmíněného mostu po proudu Labe. Nástupní místo označuje obrovské železobetonové šoupátko zřejmě z místní kanalizace.

Najíst se dá ve Šporkově mlýně. Vystupíte u mola na břeh, ujdete dvacet metrů a na zahrádce s výhledeme na jez si dáte oběd. My si dali pečenou makrelu a můžeme ji doporučit s kroketami. Dalších několik hospod je o pár kilometrů dál v Kuksu.

V Kuksu se dá skončil, ale lepší přistání je až u dalšího mostu o kilometr dál mezi Slottovem a Sedmidomím. Po pohodlném vystupování u mostního pilíře vlevo následuje nakládání bez stresů na opuštěné polní cestě. Návrat pro auto je odtud možný vlakem, který odjíždí z Kuksu. Vede tam červená turistická značka a zvládnete to za deset minut ostré chůze.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

ANALÝZA Milan Hnilička vypadl z velké hry o peníze v Národní sportovní agentuře. Premiér Andrej Babiš, jehož byl Hnilička poskokem na vybírání výpalného, zavelel, aby byl shozen z piedestalu dolů do bahna. Jeho nástupce,... celý článek

Kam nelézt 2021

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.
Jen tak se proběhnout v Praze

Jen tak se proběhnout v Praze

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Isla Saona a tropické ostrovy Dominikánské republiky

Isla Saona a tropické ostrovy Dominikánské republiky

Pobřeží Dominikánské republiky obklopuje několik jedinečných ostrůvků. Rajská Isla Saona, reklamní Cayo Levantado, korálový Cayo Arena a ostrovy Los Haitises protkané hustou sítí jeskyní s indiánskými malbami.
Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Ke Ski areálu Razula v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích se díky sněhové nadílce uplynulých dnů vrátili lyžaři. V sobotu a neděli se tu opět pohybovali skialpinisté a běžkaři, kteří se snažili využít překvapivou
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 30.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.

Diskuse

Nejlepší lék je prevence Jana, 16.5.2021 19:51, 2 příspěvky
Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fotografie u článku T... Kuba Turek, 17.5.2021 17:14
fotografie Horydoly Open, 17.5.2021 17:03
Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22