Řeky, které právě tečou

Řeky, které právě tečou
SDÍLEJ:
Léto je k vodákům milostivé - vody teče dost. Před dvěma týdny se dalo plout v jižních Čechách, teď přinášíme další tři osobně vyzkoušené tipy.
Jak na to

Bílina

Doporučujeme: Křemýš - Koštov

Obtížnost: WW1, 22 km

Doporučená loď: kajak, kanoe

Nebezpečí: napadané stromy do koryta po nedávné vichřici

Půjčovny: Kalous Chomutov, Petr Putzer Kadaň

Sázava

Doporučujeme: Týnec - Pikovice

Obtížnost: WW 2, 16 km

Doporučená loď: kajak, zavřená nebo nafukovací kanoe, je možný raft

Nebezpečí: silný tah široké řeky, vlny se za vyšších vodních stavů mění na válce, jez zabiják Kaňov

Půjčovny: Bisport Týnec

Labe

Doporučujeme: Dvůr Králové - Slotov

Obtížnost: ZWC, 10 km

Doporučená loď: turistická otevřená kanoe

Nebezpečí: suchý jez Žireč

Půjčovny: Metuje Nové Město n.M.

Kilometráž

Raft.cz. V tištěné podobě vyšla Kilometráž českých a moravských řek v roce 1998 v nakladatelství Shocart.

Doporučené vybavení

vhodná loď

pádlo

plovací vesta

přilba

záchranná házecí šňůra

neoprenové krátké kalhoty

nepromokavá bunda

tenisky nebo neoprenové boty

funkční prádlo

malý lodní pytel na drobnosti

kilometráž

mapa

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

peníze

hodinky

jídlo a pití na cestu

Právě jsme se vrátili a předkládáme vám aktuální fotografie a doporučení odkud turisticky pádlovat.

Od úterý do čtvrtka jsme spluli tři rozdílné řeky, které spojovaly tři věci: vzdálenost do sta kilometrů z Prahy, dostatek vody v korytech a délka plavby jeden den. Jinak je každá úplně jiná.

Severní Čechy: Bílina

Kalná voda se sune v celé délce regulovaným korytem, občas udělá náznak přírodního meandru, často se objevují příjemné peřeje vhodné i pro otevřené kanoe a několikrát je potřeba zbouchat nízký stupeň.

Řeka teče sice divočinou, létají tu alky, čápi a kačeny, plují nutrie a břeh je zarostlý všemi možnými druhy stromů, ale každých pár set metrů o sobě dá vědět civilizace. Zpočátku se pluje územím povrchových dolů, dole se vplouvá do chemického města. Bílinu křižuje jeden most za druhým, v jednom místě jsme napočítali čtyři mosty na sto metrech. Podél toku jezdí nákladní uhelné vlaky.

Nikde nehrozí žádné větší nebezpečí, překážky tvoří jen popadané stromy po vichřici, která tady před týdnem řádila. Všechny jsou už z dálky dobře vidět. Na kajacích jsme museli přenášet pouze jednou, ale několikrát jsme se zdatně proplétali větvemi v proudu.

Najíst se se dá v několika hospodách podél řeky, aspoň tak nám to říkali domorodci. My jsme ale dokázali z vody identifikovat pouze Rtyni, a tak jsme si dali točenou limonádu u hospodských stolů vynesených mezi silnici a železnici. Brzký oběd jsme si dali raději už v Hostomicích v bufetu na náměstí. Jinak než ve stoje se ovšem v této obci nenajíte.

Lodě jsme dávali na vodu u mlýna Křemýš, který je asi kilometr po proudu z Hostomic. Neotravovala nás tak cikáňata, kterých jsou zdejší obce plné. Končili jsme v Trmicích, je ústecké předměstí. Jeli jsme kousek náhonem v zámeckém parku a pod druhým mostkem jsme teprve mohli vystoupit, abychom se vyhnuli zamčeným vratům do parku.

Doporučujeme ovšem vystoupit již v Koštově, protože odtud je řeka zaneřáděná svinstvem všeho druhu a navíc vjíždíte mezi tovární objekty.

Návrat k autu je značně problematický. Buď z Koštova chytnete jeden z mála osobních vlaků, které jedou zpět do Hostomic, nebo budete muset nechat lodě v Trmicích pod silnou ostrahou před cikánskými dětmi. Městským autobusem potom pojedete na ústecké hlavní nádraží, vlakem se svezete do Bíliny a pěšky dojdete nějakých pět kilometrů do Hostomic a další kilometr do Křemýše.

Střední Čechy: Sázava

Vody teklo hodně (97 cm na vodočtu), ale bylo to akorát. Řeka byla hodná, pohoupala, ale netvořila nebezpečné válce. Tato klasika všech vodáckých klasik byla tentokrát pohřebištěm otevřených deblkanoí. Zkušení v peřejích nabírali litry vody, méně zkušení do vln padali sami. Voda byla tedy vhodná spíše pro kajaky.

Jednotlivé jezy nemá cenu popisovat, protože jste si o nich mohli přečíst již dříve v tomto článku. Všechny se daly v pohodě splout na kajaku, jen smrtelně nebezpečný Kaňov bylo potřeba přenést vlevo. Ve všední prázdninový den bylo s námi na řece jen asi dalších čtyřicet lodí, které se rozptýlili po proudu a jejich posádky si navzájem nekazili zážitky.

Na Sázavě se dá najíst pomalu v každé zatáčce. Otevřeno mají hospody v Týnci, Podělusech, Kamenném Přívozu a Pikovicích. Stánky prosperují na Lesním jezu, Žampachu a dokonce i ve skalních srázech na Poslední peřeji.

My jsme se jako vždycky stylově najedli v Přívozu na levém břehu v rybářsko-turistické hospodě. Změnila se ovšem obsluha, a tak jsme si moravského vrabce, gulášovku a čaj museli objednat u výčepu, číšník nám poté vybryndal ze všech talířů (výborný) sos na ubrus a nakonec jsme si na záchodě přečetli upozornění, do kterého umyvadla se máme vyzvracet.

Návrat pro auto je jednoduchý. V Pikovicích přejdeme most a nastoupíme na vlak z Petrova do Týnce. Zbylá posádka může zatím relaxovat v pikovické cukrárně, nebo jedné ze tří hospod.

Východní Čechy: Labe

Labe pod Dvorem Králové je vyložene turistická řeka pro pohodáře. Pořád teče, hladinu často rozvlní malé peřejky a pohodu naručí jen dva jezy. První v Žirči je nutno přenést vlevo, druhý ve Stanovicích u Šporkova mlýna se přenáší také vlevo přes zahradu místního hostince, nebo se dá na plastové lodi sklounout po šikmé kamenné desce hodně vlevo.

Začátek splutí doporučujeme cca 300 metrů pod mostem v centru města na pravém břehu. K vodě se dostanete druhou ulicí doleva od zmíněného mostu po proudu Labe. Nástupní místo označuje obrovské železobetonové šoupátko zřejmě z místní kanalizace.

Najíst se dá ve Šporkově mlýně. Vystupíte u mola na břeh, ujdete dvacet metrů a na zahrádce s výhledeme na jez si dáte oběd. My si dali pečenou makrelu a můžeme ji doporučit s kroketami. Dalších několik hospod je o pár kilometrů dál v Kuksu.

V Kuksu se dá skončil, ale lepší přistání je až u dalšího mostu o kilometr dál mezi Slottovem a Sedmidomím. Po pohodlném vystupování u mostního pilíře vlevo následuje nakládání bez stresů na opuštěné polní cestě. Návrat pro auto je odtud možný vlakem, který odjíždí z Kuksu. Vede tam červená turistická značka a zvládnete to za deset minut ostré chůze.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

NOVÉ FOTKY Slavný horolezec Hans Dülfer nám jako odkaz nechal nejen spoustu překrásných výstupů ve spárách, komínech a sokolících, ale také techniku, jak slanit ze skály pouze s pomocí lana. Tak zvaný... celý článek

Cyklonovinky 2021

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30