Řeky, které právě tečou

Řeky, které právě tečou
SDÍLEJ:
Léto je k vodákům milostivé - vody teče dost. Před dvěma týdny se dalo plout v jižních Čechách, teď přinášíme další tři osobně vyzkoušené tipy.
Jak na to

Bílina

Doporučujeme: Křemýš - Koštov

Obtížnost: WW1, 22 km

Doporučená loď: kajak, kanoe

Nebezpečí: napadané stromy do koryta po nedávné vichřici

Půjčovny: Kalous Chomutov, Petr Putzer Kadaň

Sázava

Doporučujeme: Týnec - Pikovice

Obtížnost: WW 2, 16 km

Doporučená loď: kajak, zavřená nebo nafukovací kanoe, je možný raft

Nebezpečí: silný tah široké řeky, vlny se za vyšších vodních stavů mění na válce, jez zabiják Kaňov

Půjčovny: Bisport Týnec

Labe

Doporučujeme: Dvůr Králové - Slotov

Obtížnost: ZWC, 10 km

Doporučená loď: turistická otevřená kanoe

Nebezpečí: suchý jez Žireč

Půjčovny: Metuje Nové Město n.M.

Kilometráž

Raft.cz. V tištěné podobě vyšla Kilometráž českých a moravských řek v roce 1998 v nakladatelství Shocart.

Doporučené vybavení

vhodná loď

pádlo

plovací vesta

přilba

záchranná házecí šňůra

neoprenové krátké kalhoty

nepromokavá bunda

tenisky nebo neoprenové boty

funkční prádlo

malý lodní pytel na drobnosti

kilometráž

mapa

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

peníze

hodinky

jídlo a pití na cestu

Právě jsme se vrátili a předkládáme vám aktuální fotografie a doporučení odkud turisticky pádlovat.

Od úterý do čtvrtka jsme spluli tři rozdílné řeky, které spojovaly tři věci: vzdálenost do sta kilometrů z Prahy, dostatek vody v korytech a délka plavby jeden den. Jinak je každá úplně jiná.

Severní Čechy: Bílina

Kalná voda se sune v celé délce regulovaným korytem, občas udělá náznak přírodního meandru, často se objevují příjemné peřeje vhodné i pro otevřené kanoe a několikrát je potřeba zbouchat nízký stupeň.

Řeka teče sice divočinou, létají tu alky, čápi a kačeny, plují nutrie a břeh je zarostlý všemi možnými druhy stromů, ale každých pár set metrů o sobě dá vědět civilizace. Zpočátku se pluje územím povrchových dolů, dole se vplouvá do chemického města. Bílinu křižuje jeden most za druhým, v jednom místě jsme napočítali čtyři mosty na sto metrech. Podél toku jezdí nákladní uhelné vlaky.

Nikde nehrozí žádné větší nebezpečí, překážky tvoří jen popadané stromy po vichřici, která tady před týdnem řádila. Všechny jsou už z dálky dobře vidět. Na kajacích jsme museli přenášet pouze jednou, ale několikrát jsme se zdatně proplétali větvemi v proudu.

Najíst se se dá v několika hospodách podél řeky, aspoň tak nám to říkali domorodci. My jsme ale dokázali z vody identifikovat pouze Rtyni, a tak jsme si dali točenou limonádu u hospodských stolů vynesených mezi silnici a železnici. Brzký oběd jsme si dali raději už v Hostomicích v bufetu na náměstí. Jinak než ve stoje se ovšem v této obci nenajíte.

Lodě jsme dávali na vodu u mlýna Křemýš, který je asi kilometr po proudu z Hostomic. Neotravovala nás tak cikáňata, kterých jsou zdejší obce plné. Končili jsme v Trmicích, je ústecké předměstí. Jeli jsme kousek náhonem v zámeckém parku a pod druhým mostkem jsme teprve mohli vystoupit, abychom se vyhnuli zamčeným vratům do parku.

Doporučujeme ovšem vystoupit již v Koštově, protože odtud je řeka zaneřáděná svinstvem všeho druhu a navíc vjíždíte mezi tovární objekty.

Návrat k autu je značně problematický. Buď z Koštova chytnete jeden z mála osobních vlaků, které jedou zpět do Hostomic, nebo budete muset nechat lodě v Trmicích pod silnou ostrahou před cikánskými dětmi. Městským autobusem potom pojedete na ústecké hlavní nádraží, vlakem se svezete do Bíliny a pěšky dojdete nějakých pět kilometrů do Hostomic a další kilometr do Křemýše.

Střední Čechy: Sázava

Vody teklo hodně (97 cm na vodočtu), ale bylo to akorát. Řeka byla hodná, pohoupala, ale netvořila nebezpečné válce. Tato klasika všech vodáckých klasik byla tentokrát pohřebištěm otevřených deblkanoí. Zkušení v peřejích nabírali litry vody, méně zkušení do vln padali sami. Voda byla tedy vhodná spíše pro kajaky.

Jednotlivé jezy nemá cenu popisovat, protože jste si o nich mohli přečíst již dříve v tomto článku. Všechny se daly v pohodě splout na kajaku, jen smrtelně nebezpečný Kaňov bylo potřeba přenést vlevo. Ve všední prázdninový den bylo s námi na řece jen asi dalších čtyřicet lodí, které se rozptýlili po proudu a jejich posádky si navzájem nekazili zážitky.

Na Sázavě se dá najíst pomalu v každé zatáčce. Otevřeno mají hospody v Týnci, Podělusech, Kamenném Přívozu a Pikovicích. Stánky prosperují na Lesním jezu, Žampachu a dokonce i ve skalních srázech na Poslední peřeji.

My jsme se jako vždycky stylově najedli v Přívozu na levém břehu v rybářsko-turistické hospodě. Změnila se ovšem obsluha, a tak jsme si moravského vrabce, gulášovku a čaj museli objednat u výčepu, číšník nám poté vybryndal ze všech talířů (výborný) sos na ubrus a nakonec jsme si na záchodě přečetli upozornění, do kterého umyvadla se máme vyzvracet.

Návrat pro auto je jednoduchý. V Pikovicích přejdeme most a nastoupíme na vlak z Petrova do Týnce. Zbylá posádka může zatím relaxovat v pikovické cukrárně, nebo jedné ze tří hospod.

Východní Čechy: Labe

Labe pod Dvorem Králové je vyložene turistická řeka pro pohodáře. Pořád teče, hladinu často rozvlní malé peřejky a pohodu naručí jen dva jezy. První v Žirči je nutno přenést vlevo, druhý ve Stanovicích u Šporkova mlýna se přenáší také vlevo přes zahradu místního hostince, nebo se dá na plastové lodi sklounout po šikmé kamenné desce hodně vlevo.

Začátek splutí doporučujeme cca 300 metrů pod mostem v centru města na pravém břehu. K vodě se dostanete druhou ulicí doleva od zmíněného mostu po proudu Labe. Nástupní místo označuje obrovské železobetonové šoupátko zřejmě z místní kanalizace.

Najíst se dá ve Šporkově mlýně. Vystupíte u mola na břeh, ujdete dvacet metrů a na zahrádce s výhledeme na jez si dáte oběd. My si dali pečenou makrelu a můžeme ji doporučit s kroketami. Dalších několik hospod je o pár kilometrů dál v Kuksu.

V Kuksu se dá skončil, ale lepší přistání je až u dalšího mostu o kilometr dál mezi Slottovem a Sedmidomím. Po pohodlném vystupování u mostního pilíře vlevo následuje nakládání bez stresů na opuštěné polní cestě. Návrat pro auto je odtud možný vlakem, který odjíždí z Kuksu. Vede tam červená turistická značka a zvládnete to za deset minut ostré chůze.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42