Až Arco uvidíš, tak se pobliješ

Až Arco uvidíš, tak se pobliješ
Skalní lezení nad jezerem Garda.
Autor snímku Stefano Giogli
SDÍLEJ:

Cesta z Boleslavi byla parádní až do té chvíle, než jsme uviděli nad Brennerem fakt temný mračna. V tu chvíli napsal Žofinovi kámoš, že v Arcu opravdu hodně prší. Žofin začal spekulovat o tom, že by to bylo lepší v Labáku anebo ve Franknjuře. Jůra a Labák mě však neinteresují, potřebuju cesty 300 m+ a taky se chci podívat na Hrádek.

Samozřejmě v Arcu padají z nebe provazy vody, jde pára od pusy, v Česku je v tu dobu azurko a 20 stupňů. Řešíme tedy, co budeme dělat…"Tak dem do převisů?"..."V převisu nic nevylezeš vole..."..."Vylezu vole, víš jak sem nabušenej?"..."Na hubě..."

Mrázův Underground

Další den pršelo víc než hodně: "Podívej, už neprší!!!"…"Se neboj, ono zase začne." Jeli jsme se podívat do města, na White Crack v Colodri a Massone. V Massone to docela šlo, pár cest bylo suchých.

"Hele není tu někde ta věc, co přelezl Mráza?"…"Však k ní jdem, je to 9c". "Tak to zkusíme ne?"..."No zkus to, až to uvidíš, tak se pobliješ..."

V úterý zas prší o sto šest. Jdeme do Arca zašopovat a na kapučíno. Následně trvám na lezení v převisech. Sektor La Panoramica 6a+, 6b+, krásné cesty. "Parádně sme si zalezli co?"…"Já jsem si teda moc hezky nezalezl a ty taky ne."..."A co znamená si hezky zalízt?"…"No aspoň 6 hodin..."…"Však zítra jdeme devět délek…"

Večer proběhla ještě konverzace na téma odsedka (nechal jsem smyčky doma)… "Tak co, koupil sis tu odsedku?"…"Ne, já zapomněl, tak já si spojím dvě šedesátky, co mám u presek"…"To nedělej."..."Proč ne?"…"Protože je to na hovno..."

Transeamus na Scudo

Středa ráno, azurko, na vrcholcích hor leží sníh. Jedeme přes Dro do sektoru Scudo. Lezeme Transeamus, což je nádherná cesta, bohužel docela dost mokrá. Za čtyři hodiny jsme nahoře (9 lanových délek), půl druhé hodiny slaňujeme. Cesta k autu je už za tmy. Těším se na další den = Colodri.

White Crack na Colodri

Čtvrtek, na obloze opět ani mráček. Jdeme White Crack. Asi nejhezčí linie, kterou jsem v údolí Sarca zatím lezl. Zpočátku trochu oklouzaná, pak neuvěřitelně krásné délky. Kolmé až lehce převislé lezení. Západ slunce nad jezerem.

Další den se budím bolavej, prsty na nohou už mají dost. Na vícedélku se necítím. Jedeme tedy do sportovního sektoru Crosone. Přejíždíme Nago, výhled na jezero jako vždy. Před Roveretem vyjíždíme z údolí do kopců a přes pár vesniček a vinic se blížíme do sportovního sektoru Crosone. Hezké odpočinkové lezení od 5c do 6b+.

Gabri-Camilla na Zebrate

Ranní mlha mizí a sluníčko nás hřeje na cestě Gabri-Camilla na Slunečních plotnách. Cestou jsme viděli asi sedm veverek - wingsuit basejumperů, dva koně - někdo přijel pod Zebraty na koni, a staršího týpka, který šel skutečně oldschool - skoby a kladivo. Ptám se: "Žofine, naučil by si mě tohle taky?"..."Vole si řekni Šimonovi, jestli to ještě umí..."

Cesta byla podle mě velmi pěkná, Žofin si to ale nemyslel: "Vole se podívej, půjdeš celou cestu po čtyřech jako kocour….jak tě může napadnout taková píčovina, jako lézt třistametrový rajbas…?" Odpoledne dáváme pár piv na náměstí , kde už se staví stánky pro vánoční trhy.

Večerní rozhovor: "Hele, já nejsem unavený, ten rajbas mě vůbec nezničil."..."No tak to už nepolezem…" V noci byl úplněk a já se vyspal fakt mizerně.

V San Paulo padá kamení

Ráno ležím ve spacáku, Pavel přijde a říká: "Hele půjdem tuhle VII+ na San Paulo, co ty na to?"…"No hele, ale tam sou moc dardy, no tak ale jo..." Darda to byla vzhledem k mé únavě skutečně velká a tak jsme skončili na třech lanových délkách čehosi, slanění a domů si odpočinout. Jinak sektor San Paulo moc nedoporučuji, padající kamení je častější než zvolání "Dober!"

Proběhl zajímavý rozhovor: "Pavle, šel bys se mnou severku Eigeru?"…"Jak tě může napadnout taková věc? To je strašně těžké, psychicky náročné lezení!"..."Tak řekneš Šimonovi?"… "No jako, že by nám to Šimon vytáhl jo?"..."Jasně."…"No hele, prý v Grindelwaldu jsou nějací dva guidi, a ty vodí na severku Eigeru klienty."

Renata Rossi na Colodri

Další cesta, opět azurko. Renata Rossi-Colodri, řekl bych, že jedna z nejhezčích. Chvílemi lezení v převisech, spáry, za čtyři hodiny jsme nahoře. Dávám si zase kondenzované mléko, asi tak desáté za osm dnů, Žofin jen konstatuje: "Ty si fakt blázen!" Dolů se mi nechce moc po ferátě, tak hledáme cestu přes staré Arco, vidím mužíka: "Hele tady je mužik Pavle!"…"Mužik ještě nic neznamená…"

V úterý překvapivě na obloze ani mráček, cesta Mon Cheri 6c pro mě nebyla snadná. Lezení mezi žlábky v hlavní plotně bylo neuvěřitelné. Začátek a konec lehký, prostřední čtyři délky pro mě velmi těžké.

Celkem jsme s Žofinem vylezli pět parádních třistametrových cest a pár hezkých skalek.

INFO: Josef Vytlačil


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku.... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2023/2024

Na slovenských zjazdovkách leží niekoľko metrov snehu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

Ve dnešním fitness světě lidé často hledají metody, jak zvýšit výkonnost a dosáhnout optimálních výsledků. Somatropin, syntetická forma lidského růstového hormonu (hGH), si získal pozornost pro své potenciální výhody ve fitness.
Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Je to opět tady, spolu s chladným obdobím přichází dovolené na horách! Lyžování a horská dobrodružství jsou plná vzrušení, radosti a nezapomenutelných okamžiků. A co by mohlo být lepším společníkem na těchto

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 19.-21.2. 19.2.
Diáky festival IV - diashow Praha, Bio Oko 20.-21.2. 20.2. 18:00
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 21.-24.2. 21.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Výprava děčínských horolezců do USA 1983 - diashow Děčín, knihovna Přednáší Jaroslav Uher 22.2. 18:00
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City Velký Valtinov 23.-25.2. 23.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda 24.-25.2. Běžky 24.2.
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 24.-25.2. Běžky 24.2.

Diskuse

mndol qrvbe krcwj cheap ed drugs, 21.2.2024 14:08, 117 příspěvků
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44
Mše zamilovaných na Vyšeh... Horydoly Open, 15.2.2024 8:43
Kaňkovský masopust Horydoly Open, 15.2.2024 8:41