Berg Heil! Na skrytých věžičkách.

Berg Heil! Na skrytých věžičkách.
SDÍLEJ:

Zapomenutý kraj pískovcových skal okolo Oybina na druhé straně Lužických hor! Pevné věže, lezení možné i za vlhkých dnů a chvíli po dešti, romantická krajina. Ale rozhodně ne opuštěná. Zapomenutá je tato oblast pouze pro české horolezce, lezoucích Němců je tady hodně. Navíc Žitavské hory jsou protkané hustou sítí turistických značek a dole v údolích chodí na procházky lázeňští hosté.

Jak na to

Užitečné odkazy

Stručná historie lezení v Žitavských horách

Obecný popis lezení v Žitavských horách

Seznam lezeckých skal v Žitavských horách

Popisované výstupy

*** nádherná cesta

** hezká cesta

* ujde to

+ hnusná cesta

Popisuji pouze cesty, které jsem lezl. Hodnotím celkový dojem, kterým na mne cesta zapůsobila. Všechny popisované cesty jsem lezl, ale ne všechny jsem vyváděl. Hvězdičky vyjadřují můj názor, názor někoho jiného se může dost lišit. Klasifikace a názvy cest uvádím podle průvodce z r. 2001 a podle vrcholových knih. Žádná z popisovaných cest není opravdu nebezpečná (takovou bych nevylezl), některé jsou však trochu vzdušnější.

Snažím se popisovat věže a cesty tak, aby bylo možno vyrazit do skal jen s mapou a tímto povídáním, nicméně průvodce s půdorysy věží tím určitě nenahradím.

Na místním pískovci se dají rozlišit dva typy kvality skály. V údolích převládá hladký měkčí Ojvínský pískovec nabízející především lezení na tření, spáry a komíny (například podhradí hradu Oybin, Rosensteine).

Ve vyšších polohách je pevný prokřemenělý a velmi členitý pískovec z konce Lužického zlomu, který umožňuje lezení krátce po dešti (okolo kopce Töpfer). Místy je skála prostoupena pevnými železitými vrstvami tvořícími římsy, jinde se železité usazeniny usadily ve svislých puklinách a po obnažení tvoří talíře (Hussitenriff, Rübenzahlwand).

Občas je skála prostoupena oblázky dosahujícími velikosti až několika centimetrů, které kloužou a poměrně snadno se vylamují (Mehlsack ve Weissbachtalu).

Žitavské hory nabízejí věže a několik masivů až padesátimetrové výšky. Zajištění cest pomocí kruhů je relativně na pískovcové poměry dobré, jinak jsou ve stěnách spousty hodin k provázání a spárek k založení uzlíků.

SKÁLY NA KOPCI TÖPFER

(dokončení)

Brutende Henne (Kvočna)

Věžička kousek od chaty Töpferbaude směrem k Ernst Schultze Steinu.

* Alte Weg – I - Komínem na polici a libovolně na vrchol

Töpfertürme (Hrnčířovy věže)

Souvěží tři sta metrů od Töpferbaude. Přístup od skalní brány dolů po turistické značce směr Gratzer Höhle.

* Bergweg – II/1 – z náhorní strany přelézáním a přeskoky na vrcholy věží

*** Nordostkante – VII (RP VIIb) – tupým koutem 2 m vpravo od hrany stavěním na římsu ke kruhu. (eventuelně s pomocí kruhu na přímé variantě hranou). Doleva za hranu a členitou stěnou a převislou krátkou spárou na vrchol.

*** Juniweg – VIIb - Levou hranou obrovského komína pod slaněním přes dva kruhy. Rajbas. Nejtěžší je zdvih nad 2. kruhem.

** Nordwestkante - VII - Pravou údolní hranou přes kruh (bouldrový krok) a stěnou k 2. kruhu. Doleva na hranu a vzdušný krok přes převis s velkými chyty na vrchol.

Sphinx

Věž sto metrů východně od věží Töpfertürme, přímo pod vyhlídkou u Töpferbaude.

** Talweg – V - V údolní stěně spárkou a dále položenou stěnou na vrchol.

*** Südwestweg – III - Z náhorní strany doprava a chytovatou stěnou na vrchol.

Echse (Ještěrka)

Věž s kulatou vrcholovou hlavičkou v pralese pod věžemi Töpfertürme.

** Schöner Aufsicht – VII - Z údolní strany z travnaté plošiny rajbasem vpravo od spáry přes římsu na polici a na vrchol. Hezké, ale bohužel krátké. Trochu hůře zajištěno jedovatou smycí nad římsou.

Saurier (Mrzout)

Věž pod věží Echse s průchodem.

* Nordkante – V - Od průchodu z travnaté police levou hranou na polici a libovolně na vrchol.

Feuerstein (Ohňový kámen)

Oblý 10 m vysoký balvan ve vysokém smrkovém lese pod masivy nad rozcestím pod Böhmische Aussicht. Na vrcholu dobré travnaté svačinové a bivakovací místo. Originální schránka na vrcholovou knížku.

* Bergweg – VI - Středem náhorní stěny a žlábkem na vrchol. Nejištěno. Nástup často mokrý.

Bergfreinadel (Horská jehla)

Masív se štíhlou 7 m vysokou věžičkou. Dvacet metrů vlevo vzhůru od věže Feuerstein.

** Alter Weg – II - Zleva položenými žlábky na plato. Východní hranou (hrot) na vrchol.

* Sachsendreier – V - Z travnaté police pod údolní sěnou úzkým pilířem mezi komíny na plato. Jako AW na vrchol. V průvodci má tato cesta hvězdičku, nevím proč.

Hussittenriff (Husitská skála)

Stěna nad věžičkou Hussittenturm s pěknou 23 m vysokou východní stěnou, vlevo od Bergfreinadel (při pohledu odspodu). Není v novém průvodci.

*** Jeschkenwand – V - Středem východní stěny podél spáry a stěnou na vrchol. Velmi dobře jistitelné smyčkami.

*** Izerwand – V - severovýchodní hranou (kruh) a vlevo podél ní na vrchol. Těžší krok u kruhu.

Geldstein (Penězový kámen)

Věž přímo nad cestou Geldsteinweg (pod vyhlídkou Böhmische Aussicht). Údolní stěna je ve spodní části porostlá vegetací. Z náhorní strany skalní plošina s ohništěm.

* AW – I - Vlevo za rohem náhorní stěny koutem a stěnou na vrchol.

** Südwestriss – IV - Lehká pěkná cesta výrazným koutem z náhorní strany. Vrcholová knížka leží v dolezu této cesty.

Rüberzahlwand (Krakonošova stěna)

Rozložitá věž s pěknou východní stěnou přímo nad plošinou s ohništěm nad věží Geldstein.

* AW – I - Z rokle vlevo od věže logickým terénem na mohutnou polici ve východní stěně (bivakovací místo). Položenou stěnou na vrchol.

*** Sonnenweg – VI - Středem východní stěny ke kruhu a stěnou na vrchol. Cesta vede na mohutnou polici.

*** Mittagweg – V - Východní stěnou podél pravé hrany. Cesta vede na mohutnou polici.

** Linke kante – V - Levou hranou a levou nebo pravou spárou.

Zackenkrone (Krajková věž)

Skupina věží Zackenkrone, Xenon a Bergkanzel se nachází na severozápadním svahu kopce Töpfer a poněkud špatně se hledá. Přístup od zastávky úzkokolejky Teufelsmühle vede z malého parkoviště vzhůru do úbočí kopce Töpfer vozová cesta. Asi 100 metrů za ostrou levou zatáčkou odbočuje doprava vzhůru pěšina, po ní asi 200 metrů hustým lesem ke skalám Zackenkrone, Xenon a Bergkanzel. Zackenkrone je mohutná věž vlevo.

** Nordriss – V - Od severu spárou (nástup vpravo žlábkem) na polici a širokou koutovou spárou (nejištěno) na plato (dobírací dřík). Přeskok na pilíř a překrokem zprava okolo vrcholového bloku k vrcholové knížce a slaňovacímu kruhu.

Xenon (také Graues Horn – Šedivý roh)

Asi 60 m vpravo od Zackenkrone.

* Talkamin – III - Údolním komínem (komín mezi věží a masivem) až do římsy, vlevo hodiny, v ní traverz komínem dovnitř a podél hrany na tření na vrchol.

Würzelbruder Turm (věž Kořenových bratří)

Věž není v novém průvodci. Věž je asi 300 metrů po spádnici svahu nad věží Xenon. Velmi špatně se hledá. Z náhorní strany výška asi 5 m, z údolní asi dvojnásobek. Někde poblíž by měla být také Quackologistenturm (věž Kvakolocistů neboli kvakerů – milovníků kvaků - obskurních cest na bezvýznamné čudly), ale zatím jsem ji nenašel.

* Kurze Kante – V - pravou náhorní hranou, výše vpravo na tření na vrchol. Nejištěno.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou... celý článek

Himálaje AKTUÁLNĚ 2022

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Bivak Fourche už neexistuje

Bivak Fourche už neexistuje

Jeden z nejdůležitějších bivaků v Alpách je zničený. Útulek Bivacco della Fourche spadl během skalně-ledového řícení na sedle Col de la Fourche. 
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

COSMIQUES Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Výstupy roku 2021

Výstupy roku 2021

Výstup roku* s hvězdičkou získali Marek Holeček a Radoslav Groh za dramatický a celosvětově vysoce hodnocený prvovýstup Nebeská past na Baruntse. Toto ocenění bylo naposledy uděleno Adamu Ondrovi za první světový flash přelez
Horolezecký časopis Hory a Minihory

Horolezecký časopis Hory a Minihory

RETRO Horolezecký časopis Hory, později doplněný o aktuálnější Minihory byl prestižní tiskovinou české horolezecké scény v letech 1975 - 1991.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Chrousti na písku i velehorách - film Mnichovo Hradiště, kino Natočil Karel Vlček 27.9. 18:00
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Rábl Fest - outdoorový festival Rabštejn 14.-16.10. 14.10.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky, Koupák Horolezecká brigáda 22.10. 09:00
Skotské hory - diashow Neratovice, knihovna Přednáší David Hainall 31.10. 18:00
50. výročí CHKO Český kras - konference Svatý Jan pod Skálou, klášter 3.-4.11. 3.11.
Skotské hory - diashow Chotěboř, knihovna Přednáší David Hainall 7.11. 16:00

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16