Bergell: Nordkante na Piz Badile

Bergell: Nordkante na Piz Badile
SDÍLEJ:

Nástupem na tuhle cestu se ztratí dva dny. Autem jedeme dlouho do Bergellu na italsko-švýcarských hranicích a pak ještě vytáhneme horolezecký materiál v batohu na chatu Sasc Furä, případně do bivaku pod skalami. Přesto se sem sjíždějí horolezci jako vosy na med. Severní hrana na Piz Badile patří mezi nejkrásnější lezení v Alpách.

Ve švýcarské obci Bondo (823 m n.m.) na hlavním tahu silnici číslo tři můžeme nechat auto, případně zaplatit osm eur a po horské silnici vyjet až do osady Laret (1360).

Odtud vedou již jen turistické cesty. Jedna z nich prudce stoupá na chatu Sasc Furä (1904). Půl hodiny nad chatou jsou přírodní kamenné přístřešky i místa pro stany a ledovcová voda.

NORDKANTE (Severní hrana)

Piz Badile (3308 m n.m.)

Bergell/Bregaglia

Prvovýstup

Alfred Zürcher a horský vůdce Walter Risch 1923. První pokus v dolní části již vůdce Christian Klucker sólo 1892.

Obtížnost

Většina lezení se pohybuje 3-4 UIAA. Nejtěžší místa jsou 4+. Výstup je logický, ale je možné omylem zvolit několik těžších variant. Jedná se o celodenní výstup.

Doporučené vybavení

Kompletní alpská výzbroj a výstroj na dlouhé výstupy ve skále s možností ledových a sněhových míst.

Den začíná za svítání

V půl čtvrté ráno zvoní budík a začíná den plný dřiny. Za okolními kameny začínají vylézat hlavy s čelovkami a některé si to již štrádují pod nástup. Další proudí od chaty Sacs Furä.

Nejnutnější věci na výstup jsou již sbalené a velké batohy se cpou pod kameny, kde je po pár dnech opět budeme hledat.

Cesta pod nástup je zatím max. za 1-2 UIAA. Sice je občas třeba přejít sněhové pole, ale díky vyšlapaným stupům to jde i bez maček. Ale i tak radši nepadat.

Díky zástupu horolezců neřešíme hledání správného směru. Zdá se, že ostatní vědí, kam jdou. Správný směr by snad nebyl problém trefit i podle průvodce.

Trojková hrana se čtyřkovými výšvihy

Začátek Severní hrany je zřejmý, konečně je vidět na obě strany a je zde plošina na obutí lezeček. Sklon je zatím mírný, ale za chvíli začne být terén tak kolem trojky a bez lana by to byl už risk.

Objevují se první štandy. Čelovky vystřídá sluneční svit. Na první desítce štandů je docela tlačenice, postupně se zástup lezců roztáhne. Občas jsou na jednom štandu až tři družstva, další krátí čas tlacháním.

Na hřebeni je trochu úzko z toho, jak čas letí.

Místy stoupá souběžně více lezeckých družstev. U několika průrev se tvoří zácpy.

Zástup horolezců má stejný cíl

Zabloudit na pár místech jde stylem "Jdeme všichni sborem za tím prvním volem," Hodí se používat vlastního průvodce i hlavu. Většinou jsou bludné směry vyskobované a po pár délkách se zase napojí na správnou cestu.

Převážně se dá lézt intuitivně a cesta z hrany často neuhýbá. Na štandech jsou většinou zatlučené kruhy a mezi nimi na těžších plotnách nýty. Jinak jdou bezstarostně umisťovat friendy a vklíněnce do četných spár v pevné skále, občas nějaká skoba.

Hrubá žula zajišťuje dobré tření a neláme se. Na druhou stranu kvůli baletění po špičkách na rajbasech docela ubývá sil v nohách. Náročnost je spíše vytrvalostní, nejčastěji kolem 3 UIAA, zřídka tak do pětky.

Slanění na italský jih je jednodušší než na švýcarský sever

Ke konci vede cesta nejprve k západnímu vrcholu a pak po stometrovém traverzu na východ dorazíme k plechové pyramidě. To je vrchol Piz Badile.

Po výstupu na vrchol většina lezců pokračuje slaněním po Via normale na italskou stranu s noclehem na chatě Gianetti.

V plechové boudě na vrcholu je nouzový bivak, tam se však vměstná jen šest lidí. Nabízí se tedy po přespání ve vrcholovém bivaku slanit na švýcarskou stranu zpět Severní hranou, ale byl by to velmi náročný a zdlouhavý podnik.

Sestupová cesta začíná třicet metrů na východ od plechové pyramidy a v mlze se nemusí dobře najít. Převýšení je podstatně menší než při výstupu, slaňuje se asi na osmkrát a něco se schází. Ale i tak to tři hodiny zabere, zvlášť když před námi slaňují Angličané s pověstným ledovým klidem. Navíc se na jednom místě slaňovací směr větví na průvodcem doporučovanou cestu a na nepoužívanou variantu plnou zpuchřelých lan a smyček. (Poznámka Horydoly: Tři slanění zdejším strmým komínem na rezavých skobách a starých smyčkách je zážitkem jen pro silné nátury!)

Pochod smrti přes dvě zasněžená sedla nazpátek do Švýcarska

Pobyt na chatě Gianetti se nám protáhl kvůli špatnému počasí. Sedla k návratu zasypal sníh, tak se zúročil cepín, který dosud překážel na batohu. Krajní možností by bylo sestoupit na italské straně až do Bagni del Masino a použít taxi nebo veřejnou dopravu k návratu do Švýcarska, ale k tomu naštěstí nedošlo.

Pro návrat na švýcarskou stranu doporučují průvodce kratší cestu přechod sedla Passo di Bondo (3160) na východ od Piz Badile se sestupem ke švýcarské chatě Sciora. Po cestě je možno přespat v bivakové boudě na hřebeni mírně vlevo od sedla. Nicméně cesta vede po rozpukaném ledovci a při zhoršeném počasí je velmi nejistá.

Delší, ale schůdnější návrat vede přes Passo Porcellizzo (2950) a Passo della Trubinasca (2701). Mezi nimi je jedna bivakovací bouda se třemi jmény Trubinasca, též Bivacco Pedroni, nebo Dal Pra Vannineti, pokud by došly síly. Zde se také hodí mačky a cepíny. Na severní straně Passo Porcellizzo se slézá po sněhu a ledovci s nepříjemným sklonem. Touto cestou jsme za den došli okolo chaty Furä až k parkovišti, kde jsme nechali auto. Nastoupali přes 1000 výškových metrů a dvojnásobek sestoupili. Pochod smrti zabral skoro celý den.

Bergell/Bregaglia na Horydoly

TREKING: Túra okolo Badilu

HOROLEZECTVÍ: Cassinova cesta na Badil

HOROLEZECTVÍ: Molteniho cesta na Badil

HOROLEZECTVÍ: Marimonti na Sertori

HOROLEZECTVÍ: Skalní jehla Dente della Vecchia

Letná lavína v Bergelli

Koupání v Bergellu pod ledovcem

Dvě tváře Bergellu

Bergell ztrácí sníh

Novák Jiří: Bergell

Lezecké fotky v Karavanseráji

Erbek, Luczy a Daniš bodovali

Prohlédněte fotogalerii ze severní stěny Badilu:

       

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

Mountopolis: nové jméno pro Zillertal ski safari

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.cz







Nejčtenější články

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.
Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.
Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Nepříliš nápaditá kovbojka Zlatokopové z Arkansasu se natáčela v Alkazaru, na Chlumu a ve Velké Americe. Německo-italsko-francouzská produkce vybrala pro imitaci Divokého západu opuštěné lomy v Českém krasu.
Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední led ve Štolpichu na nás zbyl v barierách Na Zatáčkou. Vše ostatní roztálo. Snad by se ještě dalo vylézt několik malých a šikmých stoků ve svazích nad Štolpišským potokem. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Zimní táboření Darkovičky 24.-26.3. 24.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Zakončení zimní tábornické sezony Orlické hory, Adam 24.-26.6. 24.3.
Bahno Karlovy Vary, Tři Kříže Horská kola, běh, canisross 25.3.
Valná hromada ČHS Praha 25.3.
Lužnice - odemykání
Suchdol 25.3. 10:00
Nigh Run
Ostrava, Běh 25.3.
Chrudimka - splutí Seč 25.3.

Diskuse

sem asi ne Pišišvor, 23.3.2023 22:00, 1 příspěvek
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek
INU Lomnické sedlo Skiák, 15.3.2023 13:21, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44