ČHS: Co funguje, to zničíme

ČHS: Co funguje, to zničíme
Mařenka. Maky dolézá Direttissimu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Český horolezecký svaz se odstříhl od toho nejlepšího, co za poslední léta vybudoval. Rozsáhlý informační systém pod hlavičkou Skalnioblasti.cz funguje od tohoto týdne jako soukromý projekt Zdeňka Strnada, který ho vymyslel a provozuje. Funkcionáři ČHS si pouze vyžádali databázi výstupů, která jim podle smlouvy patřila, ale zatím nemají žádné jiné náhradní řešení. 

Jak na to

Předseda Jan Bloudek:
Chtěla to vrcholová komise

"Není to prkotina, ale poměrně vážný a ne úplně jednoduchý krok," říká o ukončení spolupráce na Skalních oblastech předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek.

ČHS odmítl další spolupráci na Skalních oblastech.cz?
Je to definitivní rozhodnutí. 24. září jsme podepsali dohodu o ukončení spolupráce.

Co převezme ČHS, jestli vůbec něco?
Převzali jsme databázi cest, skal, sektorů, oblastí a regionů, která je vlastnictvím Českého horolezeckého svazu.

Bude se něco podobného budovat na oficiálních stránkách Horosvaz.cz?
Nebudujeme novou samostatnou aplikaci, ale databázi začleníme do našeho webu. Začlenění chystá Vizus.cz, od kterého máme hosting a redakční systém.

V čem byla chyba?
Situace byla dlouhodobě komplikovaná a rozhodnutí o ukončení spolupráce vzniklo na schůzi Centrální vrcholové komise 7. prosince 2013. Platby na provoz Skalních oblastí byly financovány z rozpočtu CVK, ale její zástupci tvrdili, že nemají na správu databáze ani na další vývoj aplikace dostačující vliv. Na schůzi také proběhla informace, že někteří správci oblastí a oblastních vrcholových komisí odmítají se Skalními oblastmi spolupracovat a dodávat data, dokud bude databáze v rukou externího subjektu.

V čem bude nový stav lepší?
Připadá mi předčasné hodnotit, v čem bude nový stav lepší, to nejlépe ukáže další vývoj. Určitě ale budeme mít lepší možnost přímo ovlivňovat další rozvoj databáze a práci s ní. Předpokládám, že díky tomu padnou i bariéry spolupráce s některými OVK a správci oblastí.

Skalní oblasti při tom mnoho let fungovaly jako součást webu Českého horolezeckého svazu a byly jeho nejcennější šperkem.

Co musí horolezec znát

Na tomto dnes už soukromém webu jsou soustředěny nejen horolezecké průvodce z celé České republiky, ale také další velmi důležité údaje pro každého horolezce - například všechna oficicální povolení, omezení a zákazy ve skalách, lezecká pravidla a různé krajové speciality a zvláštnosti.

Web obsahuje navíc citlivou předpověď lezeckých podmínek ve všech pískovcových skalních oblastech (Horydoly ji zveřejňují v sekci HOROLEZCI) a aktualizované hnízdění ptáků v lezeckých směrech.

Právě byly integrovány do systému také tři dosud nezávislé sekce - historie českého horolezectví (dříve známé jako Pohledy do historie), ochrana přírody a záchranný systém. Impozantních šedesát tisíc lezeckých cest a deset tisíc horolezců, které zachycují Skalní oblasti, vyniká mimo jiné ve srovnání s pár záznamy na oficiálním webu Českého horolezeckého svazu, o nichž se halasně hovoří již několik let.

INFO: Skalní oblasti

"Přijel za mnou do Liberce předseda Jan Bloudek s papírem, že Výkonný výbor ČHS odstupuje od podpory provozu Skalních oblastí," popisuje duchovní otec a provozovatel Skalních oblastí Zdeněk Strnad. "Papír jsem mu podepsal, dostal kompaktní disk se seznamy cest a tím je pro mne kapitola uzavřená."

Celá záležitost je ukázkou neprofesionality Českého horolezeckého svazu. Když tento velmi užitečný přehled lezeckých cest spustil Zdeněk Strnad ve své firmě Netsystem a na svém webu, nebyl schopen svaz pořádně nastavit podmínky využívání. Něco platil, neměl k tomu smluvně podchycená data, vše se dodělávalo za pochodu. Bohužel nikdy z toho nebyla cítit dobrá vůle a také uznání pro toho, kdo Skalní oblasti vydupal ze země.

Horydoly.czRok 2008: Databáze skalních oblastí je ohrožená

Po letech, kdy byly Skalní oblasti vypiplány z dětských plenek, byly považovány za součást oficiálních svazových internetových stránek, na využití si zvykli správci jednotlivých lezeckých oblastí a především horolezecká veřejnost, ale odkazovaly na něj i orgány ochrany přírody, přišla rána do vazu od tehdejšího šéfa Centrální vrcholové komise (stará se o skály, jištění a ochranu přírody) Vladimíra Vlka Wolfa. Pro Český horolezecký svaz to ovšem byla spíš střela do vlastní nohy.

Nemám to rád, zničím to a vypadnu

Posuďte sami: Z ničeho nic vystoupil na jednání komise a prohlásil, že fungování systému Skalních oblastí je naprosto neakceptovatelný stav, kdy jako předseda komise v rozporu s platnou smlouvou nemá příslušná práva do systému a správce systému nereaguje na oficiální korespondenci o sjednání nápravy a zaujímá pozici mrtvého brouka. Zároveň uvedl, že Skalní oblasti nepovažuje za součást webu ČHS a nebude se správcem spolupracovat až do vyřešení nastalé situace.

Většina oblastních vrcholových komisí v té době Skalní oblasti bez problémů využívala.

Výkonný výbor ČHS, který přímý nadřízený vrcholové komise, nebyl dost silný, aby podobné výpady zarazil, a zároveň dost chytrý, aby rozpoznal obrovský přínos Skalních oblastí českému lezení, Vladimíru Wolfovi a jeho lidem kývnul na jejich požadavky. Paradoxní je, že potom na témže jednání Vladimír Wolf ze své funkce odstoupil kvůli údajné únavě z neřešených problémů.

"Táhlo se to dlouho," uvádí Zdeněk Strnad za Skalní oblasti. "ČHS hraje okresní přebor, vůbec neví, co se k čemu může hodit - například opravdu chtěli jen seznamy cest a popisy sektorů, jinak nic! Třeba informace, kde se co opravilo, je vůbec nezajímala a nechtěli je."

Návrat do bodu nula

Na vytvoření nového svazového informačního systému má pracovat podle vyjádření předsedy Jana Bloudka dosavadní firma Vizus.sz. V souvislosti s designem se mluví o Petru Jandíkovi a jeho firmě CDS, která nedávno předělávala logo do moderní podoby, což se, přiznejme, vůbec nezdařilo. "Ptáš se dobře ale na špatným hrobě. Nejsem již několik let funkcionářem ČHS," odepsal Petr Jandík na e-mailový dotaz, zda bude na nové databázi v rámci Českého horolezeckého svazu pracovat.

V informační politice se tedy vrací Český horolezecký svaz o deset let nazpátek do bodu nula. Vše bude budovat znovu. Vedle ztráty času se bude jistě jednat o obrovské peníze navíc. Zdeněk Strnad dosud za budování a provoz systému Skalní oblasti.cz dostával pět tisíc korun měsíčně.

"Skalní oblasti provozuji dál v nezměněné podobě, vývoj probíhá průběžně, teď už vyšla pátá verze, kdo s námi dosud spolupracoval, ten zůstává i nadále bez ohledu na členství v ČHS." Deklaruje, že provoz bude platit ze svého a odmítá stejně jako dosud financování pomocí reklamy. "Takže vlastně jen vyhodím logo ČHS ze stránek a pro lezeckou veřejnost se nic podstatného neděje," dodává Zdeněk Strnad.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Odčerpávání peněz ze svazové rezervy

V době, kdy současný předseda ČHS Bloudek podnikal, úzce spolupracoval s firmou Vizus. Ta se postupně stala tvůrcem a správcem webu ČHS, později vyvíjela i novou verzi  Svazového webu, teď bude dělat nový svazový info systém, viz poslední zápis ze schůze VV a vypadá to, že dostane zakázku i na nový web Skalních oblastí. 

  • Autor Josef
  • Datum a čas 2.10.2014 23:16
Reaguj
SO

Bohužel námi zvolení zástupci ve vedení ČHS si nevidí na špičku nosu a tato volba se nám vůbec nepovedla. Po tragické smrti předsedy, který neměl hlavu jen na klobouk, jsme takto špatně zvolili náhradu z okresního přeboru. Zazdít kvůli žabomyším sporům a osobním vztahům takto perfektně promyšlený a dobře rozjetý projekt, je totální nesmysl. Dříve fungovala defenestrace. Nyní budeme muset počkat, až jim vyprší mandát a pak rozumně zvolit nové a chytré představenstvo. Za sebe mohu říci, že do SO zadávám již 3 roky, za pomoci kamarádů z OVK, GPS skal Jizerských hor a částečně i Lužických hor. Vím jaké je to obrovské úsilí a co to stojí času a peněz. Je tam i vazba na příjezdy sanitek nebo HS ke skalám v systému IZS. Dále tam vkládáme fotky skal a cest. A nyní mě chtějí přesvědčit, že to co jsem 3 roky pomáhal budovat je na prd, že to deletem smázneme a začneme na zelené louce znovu od píky. Nesmysl, nesmysl, nesmysl. Ať je Zdenek jakej je, tak je za ním vidět obrovský kus práce. Tak si to přeberte. Buď uvažujete jako vedení nebo máte filipa. Karel

  • Autor Karel
  • Datum a čas 2.10.2014 22:38
Reaguj
dotaz ČHS

Tak chlapi hej, kde je ta nová databáze a výjimky a zákazy lezení. Za 3/4 roku jste to nestihli?

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Vstup do lesa se kvůli námraze nedoporučuje

Vstup do lesa se kvůli námraze nedoporučuje

Kvůli silné námraze stromů nedoporučuje podnik Lesy České republiky ve středních a vyšších polohách vstup do lesů.... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2023

Flybe je už podruhé v insolvenci

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
Pour feliciter 2023

Pour feliciter 2023

Dobrý rok 2023 přeje všem čtenářům, spolupracovníkům, inzerentům a kolegům vydavatel tohoto portálu UpDown Media.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 13:35, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42