Databáze skalních oblastí je ohrožená

Databáze skalních oblastí je ohrožená
Hodkovice, Buková stěna. Hrana snů VIII leze Petr Š.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Jedna z nejlepších věcí, které udělal během minulého roku Český horolezecký svaz, se jmenuje Skalní oblasti. Je to průběžně doplňovaná databáze skal, výstupů a podmínek lezení v celém Česku. V současné době obsahuje necelých šedesát tisíc záznamů. To je dost na rvačku o data.

Jak na to

Co si myslí Horydoly

Komu patří databáze? Jasně Českému horolezeckému svazu.

Důvod kolapsu systému? Lajdácká práce Netsystemu.

Je stahování www legální? Pro soukromou potřebu samozřejmě.

Kdo komu podléhá? Programátor zadavateli, Strnad Jandíkovi.

Jak to dopadne? ČHS vytluče databázi z Netsystemu a zadá její provozování jiné firmě.

Jak šel čas

Významné databáze horolezeckých cest na webu v Česku

1. Bohouš Hůlka - už první pokus byl velmi úspěšný. Záznamy se plnily popisy cest i poznámkami k nim. Provozovatel stránek po úrazu skončil na vozíku a předal databázi rozvíjejícímu se komunitnímu serveru Lezec.cz 

2. Lezec.cz - vybrané lezecké průvodce jsou kombinované s databází cest po celém světě, kterou doplňují uživatelé i redakce, a osobními záznamy o přelezech 

3. Anahoru - průběžně doplňovaná stránka odkazů na horolezecké průvodce po tuzemských lezeckých oblastech 

4. Vrcholky.cz - rozsáhlá databáze pískovcových cest, která přerostla z původního regionálního webu Hruboskalsko.cz

Správce systému, který databázi Skalní oblasti zpřístupňuje na internetu, zastavil na několik dní její provoz.

S největší pravděpodobností šlo o chybu společnosti Netsystem, která nedokázala ochránit počítačový systém před kolapsem.

Komu patří databáze?

Kvůli tomu vyhřezly na povrch problémy právní povahy. Mohly by vést až k zastavení provozu této nanejvýš užitečné databáze, do které už vložilo síly a znalosti mnoho lidí.

O co se hraje? Základem je spor, komu databáze skal a lezeckých cest patří.

"To je špatně položená otázka," tvrdí Zdeněk Strnad ze společnosti Netsystem, který se o databázi má starat. Na opakovanou otázku však odpovídá: "Je to veřejnoprávní databáze, která patří horolezecké veřejnosti." Takový statut vlastnictví právní řád však nezná.

Člen výkonného výboru Českého horolezeckého svazu Petr Jandík je přesvědčený, že databáze patří svazu. "Smlouva mezi ČHS a Netsystemem je děravá jako řešeto a vlastnictví databáze neřeší. Opíráme se tedy o zdravý rozum a autorský zákon, který jasně mluví ve prospěch ČHS."

Boj o stovky tisíc korun

Co by se stalo, kdyby databázi někdo ukradl a chtěl ji využít ve svůj komerční prospěch? "Bránil bych se u soudu, ale jako faktický vlastník se necítím. Nechci databázi prodávat ani pronajímat," uvádí Zdeněk Strnad.

Přesto si zřídil vlastní přístupový bod do této databáze ze soukromé domény www.skalnioblasti.cz. Až do té doby byl přístup možný jen z veřejných vyhledávačů a ze stránky ČHS www.horosvaz.cz případně domény nižšího řádu www.skaly.horosvaz.cz.

Cena horolezecké databáze může stoupat až do stovek tisíc korun. Usuzujeme tak například z podobné, ale daleko méně obsáhlé databáze na serveru Koupání. Ačkoliv byla na prodej, nabídku v řádech desítek tisíc korun její majitelek neakceptoval. Pouhá doména Turista.cz byla k mání za třicet tisíc korun. Doména Kolem světa byla koupena za dvacet tisíc korun.

Programátor neposlouchá chlebodárce

Kvůli soukromé doméně nad svazovou databází došlo ke sporu mezi ČHS - vlastníkem databáze a Nesystem - provozovatelem systému. Vyvrcholil tím dlouhodobý konflikt plný drobných šťouchanců a kopání pod stolem do kotníků. Většinou šlo o programátorské schválnosti Netsystemu.

Zdeněk Strnad zrušil účty Google Analytics členům výboru. Nevědí tedy, kolik lidí a odkud přichází na stránky. Na těchto stránkách brojí proti ČHS. "Mám problém respektovat toto vedení svazu," říká k tomu Zdeněk Strnad.

Odmítl vložit do kódu stránky povolení indexace vyhledávacích robotů a z Google tak přichází jen okolo třetiny uživatelů, kdežto u podobných serverů to bývá obvykle 50 až 60 %. "Nepotřebuji nějakého Jandíka, aby mi radil, co mám dát do zdrojového kódu," vysvětluje programátor Zdeněk Strnad. "Nebudu tam přeci strkat googleovské linky."

Chybu v systému náhodně objevil program

Předsedkyně ČHS Alena Čepelková proto pověřila Petra Jandíka, aby udělal kopii aspoň nejzákladnějších dat z databáze. "ČHS neměl data ve své fyzické moci," uvádí důvod Petr Jandík. "Vzal jsem tedy běžný program a stáhnul statická data. Tak se to běžně dělá s mnoha internetovými stránkami, pokud je chcete mít zkopírované pro vlastní potřebu v počítači."

Jenže práce Netsystemu se ukázala lajdácká. "Někde na stránkách asi zůstal link, který stahovací program navedl dovnitř do systému," popisuje Zdeněk Strnad nejpravděpodobnější vysvětlení. Tento program pak, stejně jako v případě webu, začal klikat na vše, k čemu byl připuštěn. A bylo toho hodně - z databáze o velikosti 1 GB vytvořil objem 6,5 GB. Když potom šestkrát po sobě systém provozovaný firmou Netsystem toto množství dat zálohoval, zaplnil počítačový disk a zkolaboval.

Zdeněk Strnad ovšem neváhal a Petra Jandíka označil za zloděje databáze. Prý si půjčil heslo od nějakého administrátora a naboural se do systému, kde udělal škodu. To ovšem není schopen dokázat. "Nejsem si jistý, zda to Jandík udělal. Hledám důkazy," přiznává Strnad. Petr Jandík prohlašuje, že s administrátorskými hesly neměl nikdy nic společného.

Dobrovolná práce pro soukromou firmu?

Jak to bude dál? Ponechme stranou osobní averze. Jsou zosobněny Petrem Jandíkem a Zdeňkem Strnadem, neboli výkonným výborem ČHS a několika oblastními vrcholovými komisemi ČHS podporujícími Netsystem.

"Můžu provozovat Skalní oblasti sám," nastiňuje Zdeněk Strnad z Netsystemu. "Je v tom už tolik práce, že není možné systém zastavit." Je ovšem otázkou, zda budou soukromou databázi tak jako dnes plnit dobrovolně ve svém volném čase členové ČHS, vydavatelé horolezeckých průvodců a internetové servery.

Například portál Horydoly nabídl do databáze své průvodce několika lezeckých oblastí, které nejsou nikde jinde zaznamenány. Mírně tak snížil svoji návštěvnost ve prospěch Skalních oblastí v dobré víře, že dělá něco dobrého pro Český horolezecký svaz a potažmo horolezeckou veřejnost.

Podobně to udělalo mnoho dalších serverů a dokonce i vydavatelů tištěných průvodců. Pokud jsme dobře informováni, spojit své databáze se Skalními oblastmi odmítl pouze server Lezec.cz.

Takhle to dál nepůjde

"Na nejbližší dobu se pokusíme ke smlouvě o provozování naší databáze firmou Netsystem uzavřít dodatky, které vyjasní vlastnictví dat, zakážou protisvazovou propagandu provozovateli systému, umožní uložení dat na serveru podle výběru ČHS a zavážou ho k plnění příkazů pověřených osob z ČHS," nastiňuje další vývoj Petr Jandík.

Zároveň lituje, že smlouva není lépe ošetřená už teď. Podepsala ji začátkem roku 2006 předsedkyně ČHS Alena Čepelková. Ukazuje se, že kamarádská výpomoc se v případě možného finančního zisku může změnit na těžko řešitelnou situaci.

"Není dobré, aby práce tolika lidí zůstala dlouhodobě v rukou tak nevypočitatelného člověka, jako je Zdeněk Strnad," neudrží emoce na uzdě Petr Jandík. "Pokusíme se od něho získat databázi. Máme v rukou statická data ve formě internetových stránek, ze kterých se databáze dá částečně rekonstruovat, ale stálo by to dost peněz a námahy."

Pokud se rychle nevyjasní vlastnictví cenné databáze, může věc skončit u soudu. "To by se třeba ale mohla zastavit třeba na několik let. Nejen že by se k důležitým údajům nedostali horolezci, ale samotná databáze by zastarala," dodává Petr Jandík.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Drobne upresneni

Zdvořile upozorňuju, že spor stále doutná

Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drobne upresneni
Aha, to mně nenapadlo ... Novináři (máš pěkné jméno, nebo je to Příjmení? ;-)
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 13.10.2008 22:56
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Drobne upresneni
Co je na tom osobního, když si píšou dvě firmy - ČHS a Netsystem? Ještě k tomu, že pokud převažuje společenský zájem nad soukromým, tak by bylo uveřejnění i zcela soukromé korespondence v pořádku. A to v tomto případě je zcela nepochybné, milý Babačo.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 13.10.2008 22:37
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Drobne upresneni
Ještě jsi Jandíku zapomněl zmínit pojmy jako je třebas souhlas zúčastněných stran při uveřejňování vzájemné korespondence na internetu a pod.
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 13.10.2008 17:41
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drobne upresneni
"Zdeněk Strnad ovšem neváhal a Petra Jandíka označil za zloděje databáze. Prý si půjčil heslo od nějakého administrátora a naboural se do systému, kde udělal škodu. To ovšem není schopen dokázat." To ale citujes clanek Kuby Turka, ktery o tom vi stejny prd a spekuluje, stejne jako my ostatni.

"Nejsem si jistý, zda to Jandík udělal. Hledám důkazy" Tohle nasvedcuje tomu, ze Kuba Turek s panem Strnadem vedl nejaky rozhovor, takze nejspis mu v predchozim odstavci krivdim, to se omlouvam. Ale jestli to ani pan Strnad neni schopen dokazat, tak to je hodne zle. Vzdyt preci staci kouknout do logu, kdo kdy co stahoval a vim, kam se dostal a kam ne. (Takovy hacker, aby po sobe jeste smazal log, Petr Jandik neni, to je o honde vyssi level.) Vsimni si, ze pan Strnad se ohledne tohoto vyjadruje mnohem opatrneji nez dva hlasni troubove Babaca a Zoban, prestoze ten server spravuje on. A vzhledem k tomu, ze oba troubove v predchozich diskuzich dostatecne prokazali, ze tomu rozumi jak koza petrzeli, tak je nutne je brat s velkou rezervou...

 • Autor jx void
 • Datum a čas 12.10.2008 13:23
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Drobne upresneni
Aco je tohle? "Zdeněk Strnad ovšem neváhal a Petra Jandíka označil za zloděje databáze. Prý si půjčil heslo od nějakého administrátora a naboural se do systému, kde udělal škodu. To ovšem není schopen dokázat. "Nejsem si jistý, zda to Jandík udělal. Hledám důkazy," přiznává Strnad." Když si přečteš debaty na Lezci, tam to Strnad opakuje mockrát, ale bez důkazů.
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 12.10.2008 11:35
Reaguj
myslím
Tak nějak jak píše jmenovec. Co je kolem toho, to je další. Ale pokud jde o ten web, já za sebe bych chtěl toto:1) Zachovat web ČHS, včetně SO pod správou a v majetku ČHS (jakkoliv je to nedokonalá orgnizace).2) Umožnit všem lidem prohlížet a kopírovat data (pro osobní potřebu) na webu uložená.Jan Puš, Správce Čertových skal u Černolic.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 12.10.2008 10:49
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: pikantní
No právě že, to už neplatí. Je třeba nahlédnout do obch. rejstříku včetně sbírky listin. Novelizací (zjednodušením) stanov byly nejen zrušeny funkce místopředsedů představenstva, ale způsob jednání statutárního orgánu vychází pouze z odkazu na obch. zák., tedy jedná kterýkoliv člen představenstva samostatně.Ale to je úplně jedno. I kdyby byl statutárním orgánem oprávněným k jednání kdokoliv, tak vždy přeci bude muset poslouchat akcionáře s rozhodujícím podílem. Po zběžném nakouknutí do některých listin si troufám odhadovat, že tam vládne trio, které sedí v představenstvu, přičemž ani jeden z nich nepřehlasuje zbylé dva.
 • Autor Vašek
 • Datum a čas 11.10.2008 22:51
Reaguj
Re: Re: Re: Drobne upresneni
Tak Zobane, abys s tou omluvou hodně rychle začal. A začni si intenzivně ve slovníku studovat termíny, jako jsou pomluva a křivé obvinění.
Reaguj
Re: Re: Re: pikantní
Myslim, ze to vse je vedlejsi. Zakladni veci je, za kolik se ta databaze vytvorila, prodala a za kolik se udrzuje. A taky, jestli ji nekdo komercne zneuzije {zneuziva}. Aby to treba neskoncilo vypovezenim smlouvy a nasledne za totez nekdo nchtel x nasobek....
 • Autor Jan
 • Datum a čas 11.10.2008 20:03
Reaguj
Celkem 24 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Top 5 tibetské cestovní kanceláře

Top 5 tibetské cestovní kanceláře

Co poskytují cestovní kanceláře v Tibetu?
Karabina Simond Rocky z Decathlonu je vadná

Karabina Simond Rocky z Decathlonu je vadná

Karabina Simond Rocky koupená v Decathlonu měla obráceně namontovanou pojistku! Důsledkem je, že karabina se nemusí zamknout, aniž by to horolezec zjistil.
POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

Automobilka Volvo se spojila s cyklistickou firmou POC a provedly sérii crash testů cyklistické helmy při střetu s automobilem. Partnerství obou švédských značek vychází z bezpečnostní strategie vyvíjené pro automobily Volvo.
Zajímají vás nové způsoby cestování?

Zajímají vás nové způsoby cestování?

Společnost WorldVentures, jejíž začátky sahají do roku 2005, používá techniky síťového marketingu a nabízí svým členům zvýhodněné možnosti cestování. Účastníci tohoto programu (neboli nezávislí zástupci), platí měsíční poplatky, díky kterým se
Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Nejlepší projev na demonstraci za odstoupení premiéra Andreje Babiše a jeho ministryně spravedlnosti Marie Benešové, přednesl na zaplněném Václavském náměstí v Praze Martin Jaroš. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 21.6.
Zvonečkový jarmark Rožnov, skanzen Keramika a hrnčířství  22.6.
Memorial Air Show
Roudnice nad Labem 22.-23.6. 22.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Múzy na vodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 1.-6.7. Hudba 1.7.
Slavnosti Pernštejnského panství Pernštejn 5.-7.7. 5.7.

Diskuse

Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 2 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 2 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47