Hledání hořovických skal

Hledání hořovických skal
SDÍLEJ:

Po dlouhých osmi letech zase vyrážíme na skály Hořovicka. Je typický podzimní den, neprůhledná mlha drží lezavou a sychravou zimu. Horolezci se totiž stejně jako zločinci vracejí na místa svých činů. Na rozdíl od zlodějů, kteří lup obvykle odnesou na poprvé, se snaží svěsit pytle, které zanechali ve stěnách.

Jak na to

Literatura
Popisované území je nejlépe zobrazeno na mapě Křivoklátsko, Rakovnicko, Karlštejn 1:50000 z nakladatelství Shocart. Poslední průvodcovské zpracování najdete v průvodci Jícha Václav, Lhoták Jaroslav: Horolezecké terény Hořovicka. Hořovice, HO Spartak Hořovice 1986. Přehled výstupů najdete na webu Skalní oblasti ve středočeské a západočeské sekci.

Doprava
Autem po dálnici Praha – Plzeň, přes Žebrák a Líšnou k samotě Křižovatky, kde se dá zaparkovat. Vlakem do Zbiroha (10 km) na trati Praha – Beroun – Plzeň, nebo tamtéž dálkovým autobusem. Místní autobus občas zajíždí i do Líšné (4 km) a Kublova (5 km).

Doporučené vybavení
Lano min. 30 m
Lezečky
Přilba
Sedací a hrudní úvazek
5 expresek
Slaňovací a jistící brzda
5 delších plochých smyček
Vklíněnce
Friendy
Šťáradlo
Lékárnička
Mobil
Mapa, busola, průvodce, případně GPS
Teplé oblečení
Čaj v termosce

V horolezecké hantýrce tak označují výstupy, které tehdy nedokončili. Ani my nejsme výjimkou.

Zvláštní na naší průzkumné výpravě ovšem je, že pytle nevisely na skálách, ale ležely v lesích někde mezi nimi. Většinu skal jsme totiž tehdy nenašli nebo nedokázali poznat, která je která. Měli jsme s sebou jen turistickou mapu od Kartografie 1:100 000 a Průvodce Nepískovcové skály z Olympie.

Dobrá mapa a slušný průvodce

Dnes jsme vybaveni lépe. Busola, podrobná mapa 1:50 000 ze Shocartu a průvodce Horolezecké terény Hořovicka dělají dobrou službu.

Z dálnice Praha - Plzeň sjíždíme u Žebráku a za chvilku parkujeme u kostela v Líšné. Asi v něm není o moc tepleji než venku, protože babičky a dědečkové přicházející na mši jsou zachumlaní do tlustých vrstev oblečení stejně jako my.

Jdeme chvilku po zelené značce, ale v první zatáčce za vesnicí uhýbáme severním směrem na polní cestu. Mrznou nám prsty, choulíme se do bund a debatujeme o mrtvém teleti, které zemědělci pohodili na betonový sokl u kravína. V lese se snažíme prohlédnout mlhu, protože tam někde má být podle mapy Černá skála. Oblézáme několik tmavých zamechovatěných skalek, v bílém mléce najdeme i jeden vyšší skalní hřbet, ale je jasné, že tady žádné lezení nebude. Opravdová Černá skála stojí někde jinde.

Buližník je pevný kámen

Změť skalek tedy opouštíme na západní stranu a hledáme silnici Líšná – Kublov. Po ní dojdeme přes samotu Křižovatky k hájovně Hřebeny. Kousek za ní máme po levé ruce tři buližníkové věže nepříliš nápaditě pojmenované I., II. a III.

Vybíráme si prostřední a lezeme na ni nejištěnou dvojkovou Cestou ztracené sestřičky a poté trojkovým centrálním komínem zvaným Chrastivá. Kvalita skály, materiál a klasifikace přibližně odpovídá Černolicím. Je to buližník, maximální výška cest bude třicet metrů.

Teplota je těsně nad nulou a při tom je ve vzduchu vlhko. Kámen studí a necitlivé prsty to chtějí mít rychle za sebou. Na vrcholu k našemu údivu nacházíme bytelný slaňovací kruh, a tak spokojeně frčíme dolů. Při detailní obhlídce vidíme ve stěnách pár nových nýtů a zatlučených skob, obtížnosti cest okolo nich odhadujeme od šestky výš.

Ještě se vrátíme

Shodujeme se, že pro dnešek bylo lezení dost, a vydáváme se na pěší průzkumnou výpravu. O pár stovek metrů dál na sever nacházíme po pravé straně silnice v pravotočivé zatáčce krásnou osamocenou věž Maják. Někde dál na východ by se měly v lese skrývat méně významné skalky Věrovka, Petrovka a Široká.

Za zatáčkou odbočujeme po žluté turistické značce k na severozápad. Když dojdeme na vrchol nevýrazného kopce, zatočíme okolo lesácké boudy doprava k severovýchodu. Z mlhy se vynoří skalnatý vrch Jouglovka. Na strmých stěnkách rostou zakrslé borovice, přecházíme malé kamenné moře a obdivujeme plochý vrcholek.

Vracíme se na silnici a jdeme po ní nazpátek do Líšné. Asi kilometr před obcí je ze silnice vidět po pravé straně mohutný skalní hřeben Dehetníku. I tady vede pár spoře vynýtovaných cest, několik vyskobovaných cest a několik desítek klasických směrů, na které je potřeba se vybavit vklíněnci a friendy. Na druhé straně silnice se v lese skrývá opravdová Černá skála. Tady nás mapa od Shocartu zklamala, protože názvy ani umístění skal na papíře neodpovídají skutečnému terénu.

Pod duchnou z husté mlhy se šeří už ve tři odpoledne, proto se vracíme k autu, pouštíme topení na nejvyšší obrátky a jedeme spokojeně domů. Určitě se sem ale brzo vrátíme. Určitě to bude den, kdy nebude moc sucho, aby mělo smysl jet na pískovce, ale ani nebude pršet, abychom zůstali na domáckých pražských skalkách v Šárce nebo na Holém vrchu.


Zobrazit místo Česko - horolezectví na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Průvodce?
Napiš mi do mejlu, nebo se podívej na seznamy cest v databázích na lezci nebo na sklaních oblastech. Průvodce Horolezecké terény Hořovicka (86), najdeš i díky Kubovi v bibliografii na sklaních oblastech, páč dá po těch letech práci ho sehnat do knihovničky. Podle něho trefíš na skály a nové cesty najdeš na internetu nebo ve vrcholové knížce. Nový průvodce nějaký čas ještě nebude.
 • Autor martan
 • Datum a čas 2.6.2010 15:16
Reaguj
Hořovicko
O skály se starají kluci z Rakovnickýho oddílu, snad je časem dopřemluvíme i k tomu průvodci, nechali tam hodně práce, tak si zaslouží aby jsme počkali až ho udělají oni. Na věžích u Kublova jsou vrcholové knížky s plánky a popisy cest, je tam i namalované kde jsou další skály, bivak u Komáří,... Jinak se tuším na všech zdejších terénech rozmáhá i bouldering. Na lezení doporučuji spíše sucho, v zimě je to spíš romantika.
 • Autor martan
 • Datum a čas 31.5.2010 17:10
Reaguj
Nové nýty
Ty nové nýty na věži číslo jedna jsou moje. Trochu jsem tam škodil.
 • Autor Kýsa
 • Datum a čas 29.12.2008 18:54
Reaguj
Průvodce?
Dá se nějaký průvodce ještě sehnat? Nebo je něco na netu? Díky za odpověďi.
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 8.12.2003 11:43
Reaguj
Superoblast
Docela pěkné lezení je také na Hlavatici, Světovině a Neřežímské skále. Z popisovaných skal má nejlepší skálu Drátník a Maják. Nejlepší lezení je tu v babím létě, mezi skálama se dá dobře jezdit na kole (i silničním).
 • Autor Petras
 • Datum a čas 4.12.2003 13:52
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Zprávy od horolezců 2024

Zprávy od horolezců 2024

PALESTINA Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?... celý článek

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

České hory AKTUÁLNĚ 2023/2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

Ve dnešním fitness světě lidé často hledají metody, jak zvýšit výkonnost a dosáhnout optimálních výsledků. Somatropin, syntetická forma lidského růstového hormonu (hGH), si získal pozornost pro své potenciální výhody ve fitness.
Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Je to opět tady, spolu s chladným obdobím přichází dovolené na horách! Lyžování a horská dobrodružství jsou plná vzrušení, radosti a nezapomenutelných okamžiků. A co by mohlo být lepším společníkem na těchto

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 21.-24.2. 21.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Výprava děčínských horolezců do USA 1983 - diashow Děčín, knihovna Přednáší Jaroslav Uher 22.2. 18:00
Zapalovač Stěžery 22.-25.2. Kurz pro oddílové vedoucí 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City Velký Valtinov 23.-25.2. 23.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda 24.-25.2. Běžky 24.2.
Vodácký ples Choceň, Panský dům 24.2. 20:00
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 24.-25.2. Běžky 24.2.

Diskuse

ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky
pinové vázání neodpouští Horydoly - Andrea Černá, 16.2.2024 0:08, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44