Lákavá čtyřka Viererspitze v Karwendelu
Už při průjezdu po hlavní silnici číslo 2 kolem Mittenwaldu mě nutí tahle hora vykrucovat krk. Ne že by nějak ohromovala svou výškou (2050 m) nebo délkou lezeckých cest (150-200 m), ale upozorní na sebe číslicí 4, která je už z dálky vidět na vyčnívající severní stěně.
U Mittenwaldu, kousek za Mnichovem, se dá přenocovat třeba v kempu nebo v chatě Mittenwalder Hütte, kam je to od auta pěšky kolem hodiny.
Kousek za Mnichovem
Od parkoviště pod lanovkou Karwendelbahn vede značená cesta směrem na Mittenwalder Hütte.
Pokud se bez chaty obejdeme, zabočíme asi 10 minut pod ní v jedné serpentině doleva do ledovcového karu u pomníků horolezců, kteří zahynuli - kde jinde než na Viererspitze.
Odtud sledujeme dobře viditelnou a na pár dvojkových místech i lehce zajištěnou přístupovou cestu. Vede do nitra karu a pak strmě vzhůru od hřebenu věže Koflerturm. Na ní si můžeme prohlédnout jedenáctidélkový Südwestgrat (5+, 4+ A0), který může být také lákavý.
Jižní a západní stěna jsou lehké a krátké
Tentokrát ho ovšem mineme a necháme po pravé ruce, abychom došli až k jihozápadnímu úpatí Viererspitze.
Nástup na lezecké cesty Südwestgrat (4) a Westwand (4+) najdeme poměrně snadno. Obě cesty jsou opatřené borháky, ale sada jistítek se také hodí. Jsou vhodné i pro začínající alpinisty a tedy poměrně krátké. Měří přibližně 120 metrů, což obnáší tři lanové délky.
Když už sem vážíme dlouhý nástup, proč nevylézt obě dvě, pokud to čas dovolí? Od nástupu Südwestgrat se k nástupu Westwandu slaňuje dvakrát patnáct metrů.
Sever je zrádný a komplikovaný
Jiné povahy jsou cesty Alte Nordwand a Nordwestkante na severní stěně, té s velkou čtyřkou. Našemu lezeckému družstvu se Alte Nordwand nepovedlo najít a Nordwestkante nepovedlo vylézt, tak můžu posloužit jen zkušenostmi s přístupem.
K Nordwestkante se z chodeckého terénu na západní straně slaňuje dvacet a padesát metrů. To se však lehce v průvodci napíše, ale hůře provede. Tedy pokud nejste šikovnější nebo nemáte více štěstí než my. Terén je nepřehledný a slanit do nesprávné průrvy není těžké.
K cestám v severní stěně se proto vydejte, jen pokud máte dobře zvládnutou techniku slaňování, prusikování a budování štandů, případně vylézání nejištěnými terény. Severní stěna Viererspitze nemá solidní úpatí, spíše pochybné římsy a průrvy, kde je pohyb bez jištění často o ústa a pod vámi spadá vertikální suťovitě až k lesíku u silnice.
Nordwestkante (6, 5 A0) a Alte Nordwand (5) mají borháky na štandech a sem tam i mezi nimi. Sada jistítek a friendů se hodí. A to i v případě, pokud cesty nenajdete nebo nevylezete, a musíte se vracet k Westwand spoře jištěným komínem.
Jednoduchý sestup do údolí
Všechny lezecké cesty na Viererspitze jsou vedené v poměrně pevné skále, pokud pomineme rozlámaný přístup k cestám na severní stěně.
Sestup z vrcholu vede jihovýchodním hřebenem, střídavě pěšky, střídavě slaněním, vcelku nekomplikovaně, potom po vychozené cestě a suťovištěm kolem Dammkarrhütte (asi 45 minut) a pak hodinu a půl do Mittenwaldu.
Podle nákresů u chataře na Mittenwalderhütte se dá napojit i na pěší cestu, která klesá pod lanovkou Karwendelbahn a do Mittenwaldu to vzít přes Mittenwalderhütte.
INFO: Münchner Bergtouren (str.122)
Karwendel na HORYDOLY
Aufsteigen! MaMa-Kante! (HOROLEZECTVÍ)
Vzdušná hrana Luftige Kante na Kreuzwand (HOROLEZECTVÍ)
Lákavá čtyřka Viererspitze v Karwendelu (HOROLEZECTVÍ)
Veľmi lámavý Karwendel (HOROLEZECTVÍ)
Mittenwalder Klettersteig v Karwendelu (FERÁTY)
Innsbrucker Klettersteig (FERÁTY)
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Kluziště Vyšehrad před Kongresovým centrem
Evropská online kasina pro turisty
Nejčtenější články
Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?
Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc
Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?
Do Alp na ledovec i do Tater na túru. Zažij dobrodružství se ZAJO
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| Úžasné ostrovy - diashow | Teplice, Květen | Přednáší Martin Loew | 17.2. | 18:00 |
| Benátský karneval | Benátky, Itálie | 31.1.-17.2. | 17.2. | |
| Free - veletrh | Německo, Mnichov | 18.-22.2. | 18.2. | |
| Nautika - veletrh | Chorvatsko, Záhřeb | 18.-22.2. | 18.2. | |
| India, USA, Jemen - přednáška | Praha, Národní muzeum | Přednáší Tomáš Klus, Dominik Hašek, Šimon Caban | 18.2. | 19:00 |
| American Birkebeiner - běžky | USA, Hayward | 18.-22.2. 50 km klasicky | 18.2. | |
| For Fishing - veletrh | Praha, Letňany | 19.-22.2. Rybářství a myslivost | 19.2. | |
| Hohe Jagd und Fischerei - veletrh | Rakousko, Salzburg | 19.-22.2. Lov a rybářství | 19.2. | |
| Utazás - veletrh | Maďarsko, Budapešť | 19.-22.2. | 19.2. |
Diskuse
| Málo vina | Vláda 23, 15.2.2026 22:18, 13 příspěvků |
| Lavinové nebezpečenstvo | Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků |
| Hezké nalákali jste mě | vodák Marek, 14.2.2026 2:20, 3 příspěvky |
| Jizerská 50 - trasa zde | Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky |
| ??? | Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky |
| ??? | Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky |
| Inu | Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků |
| Inu | Honza, 10.2.2026 11:07, 3 příspěvky |
| "fashion" plovačky | Střelec, 9.2.2026 9:12, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Vloni prošlo českými leti... | Horydoly , 16.2.2026 12:05 |
| Re: Mirabaud - požadavky ... | uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42 |
| Mirabaud - požadavky pro ... | uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41 |
| Jaké víno otevřít na Vale... | Horydoly , 12.2.2026 12:03 |
| Kam se ve středních Čechá... | Horydoly , 12.2.2026 12:00 |
| Jak si užít Valentýn, i k... | Horydoly , 12.2.2026 11:52 |
| Valentýn v jižních Čechách | Horydoly , 12.2.2026 11:50 |
| Největší farmářský trh v ... | Horydoly , 11.2.2026 14:19 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH