Monte Rosa křížem krážem

Monte Rosa křížem krážem
SDÍLEJ:

Monte Rosa je horská skupina na pomezí Švýcarska a Itálie, která se vryje do paměti především díky masivnímu zalednění. Ledovce obepínají vrcholy Breithornu, Lyskammu a Monte Rosy a v podobě dlouhých splazů sestupují do okolních údolí.

Jak na to

Sezóna je od poloviny března do konce května.

Aktuální informace o sněhových a lavinových podmínkách jsou k dispozici na www.meteoswiss.ch

Mapy

Kompass (1:50 000) 88 Monte Rosa; cena 160 Kč

Landeskarte der Schweiz mit Skirouten (1:50 000): 284 S Mischabel; cena 22,50 CHF (cena v Kiwi 439 Kč)

Ubytování

Monte Rosa Hütte. tel.: 0041 279 563 150, e-mail: monterosa.sac@rhone.ch, cena noclehu 17 CHF (pro členy ÖAV)

Doprava (v zimní sezóně 2006)

Vlak z Täsche do Zermattu (7,80 CHF) jezdí denně od 6:10 do 23:40 hodin.

Zubačka z Zermattu na Gornergrat (36 CHF) jezdí denně od 7:10 do 19:12 hod.

Lanovka z Zermattu na Furi (8,50 CHF) jezdí denně od 8:30 do 16:20 hod.

V létě je jejich povrch díky četným trhlinám jen velmi těžko průchodný, v zimních podmínkách naopak skýtá ideální podmínky pro túry na lyžích.

Má-li člověk neodolatelné nutkání toulat se na tuleních pásech rozlehlými sněhovými terény, těžko najde v Alpách vhodnější místo než ve východním předpolí Matterhornu.

Nápadu vyrazit na skialpy do oblasti Monte Rosy předcházely dvě zkušenosti z letního Wallisu, které měly jeden společný rys – ubíjející délku. Úmorný výstup na Dufourspitze i nekonečný přechod Breithornu vedly k předsevzetí už nikdy se neplazit k vrcholům Monte Rosy v letním žáru.

Když na slunci, tak v zimě, a jen na vrchol: dolů to půjde samo, a to pohodovými oblouky namalovanými do měkkého prašanu!

Monte Rosa Hütte

Ideální základnu pro skialpové výlety v masívu Monte Rosy představuje stejnojmenná chata při jeho západním úpatí. Nachází se nad soutokem ledovců Gornergletscher a Grenzgletscher a umožňuje podnikat hvězdicové výlety do různých směrů: na sever k vrcholu Stockhorn, na severovýchod k hřebeni Weissgrat, na východ do srdce masívu k vrcholům Nordend a Dufourspitze, na jihovýchod k ostatním vrcholům Monte Rosy a k Lyskammu, na jih k dvojčatům Castor a Pollux, na západ po Gornerském ledovci.

Příznivá je i nadmořská výška chaty (2795 m), která je dostatečná pro dosažení kteréhokoliv z okolních čtyřtisícových vrcholů.

Přístup na chatu je možno pojmout dvojím způsobem: pohodlně nebo aklimatizačně. První možnost zahrnuje výjezd zubačkou z Zermattu (1600 m) na hřeben Gornergrat (3089 m), odkud stačí s mírně třeštící hlavou sjet na Gornerský ledovec a po něm krátce nastoupat až na chatu (2 hod.).

Druhá možnost je namáhavější, ale zvyšuje šance na hladký průběh dalších výletů. Z Zermattu se vystoupá po sjezdovce nebo vyjede lanovkou na stanici Furi (1867 m), nad kterou se traverzuje pod čelo Gornerského ledovce. Cestu v této fázi zpestřují pohledy na freeridové terény v oblasti Gemtsch v levém (orograficky) údolním svahu a na strmé čelo ledovce Gornergletscher.

Po výstupu na ledovec se postupně odkrývá panorama východního obzoru, kterému dominují čtyřtisícové vrcholy Lyskammu a Monte Rosy. Trasu po ledovci lze z Zermattu na lyžích zvládnout za šest hodin, takže zbývá dostatek času na relaxaci na terase chaty s prvotřídním výhledem na pyramidu Matterhornu.

Aklimatizační túry

Nepřeje-li počasí dlouhým túrám k vysokým vrcholům, nebo je-li třeba podniknout aklimatizační výlet, nabízí se dva cíle: 3306 m vysoká vyvýšenina v severním hřebeni Polluxu a jen o málo vyšší Stockhorn (3532 m) nad Gornerským ledovcem.

První z těchto možností slibuje krátký výlet s pěknými výhledy a solidním sjezdem (převýšení 700 m). Z chaty je třeba nejprve sjet spodní částí ledovce Grenzgletscher do místa, kde se zleva připojuje strmý Schwarzgletscher.

Levou (východní) polovinou ledovce se pak stoupá do výšky 3100 m, kde se spád ledovce zmenšuje. Zde se uhýbá k východu, ke hřebeni Schalbetterflue. Nad mělkým sedlem se stoupá mírně vzhůru na 3306 m vysoký vyhlídkový pahrbek.

Přes údolí je vidět chatu Monte Rosa Hütte, východní horizont vyplňují hřebeny a vrcholy Monte Rosy, na západě se tyčí Matterhorn.

Zpět na chatu se jede stejnou trasou, nejprve nádherným sjezdem na Gornerský ledovec, poté přibližně půlhodinovým stoupáním. Túru lze s přehledem absolvovat za čtyři hodiny a zbytek dne odpočívat na terase.

Cesta na Stockhorn je delší a poněkud nezáživnější: většinou vede po mírně ukloněném povrchu ledovce a na člověka nečekají prakticky žádné sjezdy. Nad chatou se nejprve stoupá přibližně 300 m vzhůru až do míst, kde se sklon svahu zmírňuje. Zde se zahýbá k severu, k výraznému skalnímu hřebínku, který se překonává lehkým skalním terénem s lyžemi na batohu.

Z hřebene se poté traverzuje svahem k východu na okraj ledovce Gornergletscher. Po ledovci se mírně stoupá k severovýchodu do plochého sedla Stockhornpass (3394 m), odkud vede cesta po hřebeni až na vrchol Stockhornu.

Výhled by měl být panoramatický a pěkný (my byli v mracích, které se daly krájet). Zpáteční cestu je možno zpestřit krátkým sjezdem zpod Stockhornu přímo k jihovýchodu, přičemž závěrečný úsek (svah morény) je velmi strmý.

Túra na Stockhorn je poněkud delší než předešlá (nahoru čtyři hodiny a celkem sedm hodin), ale je bezpečná, a lze se tak na ni vydat i za zhoršených povětrnostních podmínek.

Felikjoch a Castor

Další směr, kterým je možno z chaty Monte Rosa Hütte vyrazit, vede k jihu do sedla Felikjoch (4061 m). Nejprve se přejde napříč ledovcem Grenzgletscher k protějšímu údolnímu svahu, kde ústí ledovec Zwillingsgletscher. Zde je třeba opatrně projít pásmem trhlin, které je široké přibližně dvě stě metrů.

Následuje strmější stoupání pod ledovcový stupeň, již zdálky viditelný díky modré barvě vystupujícího ledu. Podél stupně se pokračuje k západnímu úpatí Lyskammu (pozor na laviny!), od kterého pokračuje trasa strmým a v závěru mírným stoupáním až do sedla Felikjoch.

Ze sedla je možno vyrazit na nedaleký Castor (4228 m), ze kterého je jako na dlani vidět trasu celého výletu. Do sedla lze dojít za necelých pět hodin, s vycházkou na Castor o hodinu více.

K vrcholům Monte Rosy…

…je třeba vyrážet brzy ráno. Cesta je dlouhá a vyznačuje se velkým převýšením. Poněkud mírnější je stoupání po ledovci Gornergletscher, kterým lze dojít na Plateau Rosa, akumulační oblasti ledovce, obklopenou několika čtyřtisícovými vrcholy.

Stopa je většinou vyšlápnutá při severním okraji ledovce, který není ohrožován lavinami ze severních svahů Lyskammu. Pásmo trhlin ve výšce 3750-3900 m n.m. lze obcházet svahem zleva, kde však může být sníh poměrně nestabilní.

Z dostupných vrcholů je zajímavá Signalkuppe (Punta Gnifetti), kde stojí nejvýše položená chata v Alpách. Závěrečný úsek cesty bývá ledový, opatrnější lyžaři proto nechávají lyže pod svahem na kraji sedla Gnifetti.

Z tohoto sedla je možno nastoupat také pod vrchol Zumsteinspitze (4563 m), lyže se nechávají na hřebeni kousek pod vrcholem. Sjezd zpět na chatu Monte Rosa Hütte je vzhledem k jeho délce opravdovým zážitkem. Nám radost ze sjezdu znepříjemnil jen velký mráz a sníh, který se nám v nižších částech ledovce začal lepit na lyže podchlazené na vrcholech.

Výstup z chaty do sedla Gnifetti trvá přibližně šest hodin, cesta zpět na chatu jednu až dvě hodiny.

Nordend si necháváme na příště

Vyvrcholením skialpového putování masívem Monte Rosy může být výstup a sjezd z druhého nejvyššího vrcholu Nordend (4609 m). Je však dobré nechat si nějaké cíle také na příště.

Sjezd z Monte Rosa Hütte po Gornerském ledovci je pozvolný, a člověk si tak může v klidu vychutnávat výhledy na okolní hory a postupně se přibližující siluetu Matterhornu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

KRUŠNÉ HORY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Ledoví muži a jejich kuchařka: Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie

6x red flags: pozor na letní tábory!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Výhledy, přírodu, zámky a cyklostezky jsme spojili na celodenním koloběžkovém výletu. Z Litoměřic stoupáme od Labe na Dlouhý vrch, objedeme ho, sjedeme do Zahrady Čech k zámku Ploskovice a frčíme cyklostezkou podél Labe
TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

Vložka do spacáku Boll se zdá nesmrtelná. Používáme již už hezkých pár let, výrobce ji stále prodává v nezměněné podobě a vše zůstává při starém. Naši vložku Boll Rectangular Line zatím nezničilo
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

AKTUALIZACE Začínající jezdci divokých vod a rekreační kajakáři se na dolní Kamenici svezou po ideální vodě. Dvojkové peřejky sice následují jedna za druhou, ale vždycky se mezi nimi najde pár desítek
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha
Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cestování po stopách zlata není jen příležitostí vidět neobyčejná místa, ale také způsob, jak poznat historii, která po staletí formovala ekonomiky a přitahovala lidi snící o bohatství. Zlatá stezka vede napříč různými

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou z Austrálie do Evropy - diashow Jihlava, Dukla Přednáší Tony Ruzek 13.5. 19:30
Indonéský večer Praha, Městská knihovna 13.5. 19:00
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 14.-17.5. 14.5.
The Dirtbag Past - přednáška Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Alexander Megos (anglicky) 14.5. 18:00
Japonský čajový obřad Praha, Trmalova vila Přednáší Lukáš Adam 14.5. 13:00
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 15.-16.5. 15.5. 17:00
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 16.5.
Mezi jezy Lužnice, Sezimovo Ústí Paddleboard 16.5.
Night Ride Itálie, Bergamo Noční cyklistika 16.5.
Třeboňská šlapka Třeboň Zahájení cyklistické sezony 16.5.

Diskuse

overseas online pharmacy Billycop, 13.5.2026 5:26, 19 příspěvků
foreign online pharmacy Kevinves, 13.5.2026 5:12, 49 příspěvků
mellstroy bonus VS mellstroy Michaelbeelp, 13.5.2026 4:31, 14 příspěvků
safe online pharmacies NormanAnawn, 13.5.2026 3:58, 49 příspěvků
online pharmacy no prescr... Williamcah, 13.5.2026 3:36, 49 příspěvků
Новая мета в гембле DealerShadow, 13.5.2026 2:47, 14 příspěvků
no prescription needed ph... NormanAnawn, 13.5.2026 2:36, 19 příspěvků
Významy slov PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků
Jizera není Vaše Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 6 příspěvků
Významy slov Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03
Zimní dovolená se psem nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03
SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03