Mrtnická (Neřežínská) skála

Mrtnická (Neřežínská) skála
Mrtnická (Neřežínská) skála, vrcholový kříž.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Mrtnická skála se jmenuje na některých mapách Neřežímská. V Brdech je to běžné. Skály tu nejsou nijak významné. Na tento nenápadný útes nad Červeným potokem vede třináct horolezeckých cest. Jejich délka je až třicet metrů.

Mrtnická (Neřežínská) skála
Brdy, Jindřichova skála. Zábradlí na vrcholu.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Průvodce na internetu

Mrtnická skála 1 (Lezec.cz)
Mrtnická skála 2 (Lezec.cz)
Jindřichovka (Lezec.cz)
Jindřichovka (Lezecká revue)
Jindřichovka - foto (Moravec)
Jindřichovka - foto (Brdské lesy)

Na Mrtnické skále je v brdských poměrech unikátní její výška a také převislost v celé délce údolní stěny.

Mrtnická skála

Skála v centrální části je kultivovaná a osazená novými borháky. Mezi nimi lze používat archaické skoby a dojišťovat lezení vlastními vklíněnci. Materiál je tvrdý a místy klouzavý buližník.

Mrtnickou (Neřežínskou) skálu najdeme mezi obcemi Mrtník a Neřežín kousek pod údolní nádrží Záskalská.

Autem jedeme do Hořovic, pokračujeme do Komárova a dále na Hvozdec a Neřežín. V prudké levotočivé zatáčce uhneme do údolí potoka a podél něj dojedeme posledních dvě stě metrů pod skálu.

Jindřichovka

Lezení na Mrtnické skále je tak na půl dne. Nedaleko odtud je možné zalézt si ještě na další okrajové skále obdobného charakteru Jindřichovka.

Dostat se k ní můžeme pěšky od Mrtnické skály přes Valdek, údolím Červeného potoka a potom podle azimutu lesem (je to cesta na jednu až dvě hodiny).

Autem projedeme Novou Vísku, odstavíme ho na okraji lesa a pěšky pokračujeme dvě stě metrů po lesní silničce. Z ní odbočíme doleva prošlapanou cestičkou a dojdeme ke skalní vyhlídce se zbytky zábradlí (za čtvrt hodiny). Pod ním se leze. Čísla cest jsou napsaná dole na skále.

Mrtnická (Neřežínská) skála a Jindřichovka.

Údolní (jihozápadní) stěna Mrtnické skály

1. KL cesta 7+ (VI A1). Nástup při l. hraně stěny krátkým koutkem na dol. stoupající polici. Přes malý převis kolmo vzhůru, nad převisem 2 m dol. do kolmého koutku a jím vzhůru na malou plošinu. Odtud šikmo dopr. vzhůru po polici kryté převisem k bloku, přes který vzdušným krokem dopr. 2 m otevřeným koutem vzhůru a dol. po polici k plošině pod převisem, odtud dopr. po pásu ke stěnce se spárami na okrajích. L. spárou velmi těžce na polici, poté žebrem a stěnkou na vrchol. J. Kobylka - M. Laxa 1963.

2. LK cesta 6 (V A0). Středem plotny vzhůru, poté travers dol. pod převisem. Vzhůru přes převis pod další větší převis. Přes ten pod střechu a pod ní travers 2 m vpr. Odtud travers dále dopr. 2 m a šikmo vpr. vzhůru za hranu na rozšiřující se polici. Z ní koutem na vrchol. M. Laxa - J. Kobylka 1963.

3. Direttissima 8 (V+ A1). Středem stěny po výrazném pilíři pod plotnu. Těžkým krokem ke kruhu. Od něho přímo vzhůru pod převis, přes něj na stanoviště. 2 m otevřeným koutem dol. vzhůru po polici k plošině pod převisem. Odtud dopr. po pásu až k šikmé, dopr. ubíhající spáře, tou k borovici a lehce na vrchol. F. Cáp - V. Jícha 1976.

3a) Varianta Direttissimy IV A1. Vpr. od Direttissimy vhloubením a přímo vzhůru přes převis až po střechu. Pod ní travers dol. ke druhému kruhu. O. Löw 1982.

4. Mrtnická V A1. Po pr. straně vhloubení pod převis a přímo přes něj pod střechu na pr. okraji dalšího převisu. Přes ten poněkud dopr., nad ním mírně dol. k plotně a dále přímo k borovici. Od ní snadno dol. k vrcholu.

5. Vystěhovalecká 6. Nástup zelenou hladkou plotnou pod převis, dále přímo přes převis do lehčího terénu na plošinu. Z ní mírně přev. stěnkou k malému modřínu a na vrchol. J. Čáp - F. Čáp.

6. Prahy 4. O. Löw 1982.

7. Krátká 3. O. Löw 1982.

8. Ještě kratší 3. O. Löw 1982.

9. Nos 5+. Levá hrana údolní stěny. O. Löw 1982.

10. Travers 4. Nástup cestou č. 5. Pod převisem vedoucím celou stěnou traversem dol. až k nástupu na č. 9. O. Low 1982.

Náhorní (severozápadní) stěna Mrtnické skály

11. Kominická 2. Komínem v levé části stěnky na polici a na vrchol.

12. Schodiště 3. Středem stěny přes převis tvaru obráceného schodiště na plošinu a krátkou stěnkou nebo spárou na vrchol.

13. Březová hrana 5. Hranou v pravé části stěny.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Ještě babka
Nemyslel jsem to zle, ale pokud mapujes tyto tereny tak zajed i tam. Zacinal jsem tam kdysi.
  • Autor Ales
  • Datum a čas 2.11.2007 07:01
Reaguj
to koukám...
opravdu zírám. Teď mě tenhle server opravdu překvapil-vlastně ty Kubo. Mrtnickou skálu mám kousek od chaty a vůbec nevim, že jsou tam teď borháky. S Jindřichovkou je to pro mou rodinu významný kus šutru. Můj otec na Jindřichovce ve svých průkopnických dobách dělal prvovýstupy a z Mrtnické skály spadnul až na zem.- Přežil a nechal lezení.:-)
  • Autor Sysel
  • Datum a čas 25.10.2007 10:07
Reaguj
Ještě babka
Je podzim, lezou se úchylárny :-) Připravujeme odtamtud ještě Babku.
Reaguj
Hmm hmm
Jednou jsem ji okukoval pri surfovani. Jinak v Brdech kus od Jincu je taky dobra uchylarna z tehle starejch pruvodcu Skala Hadi kralovny. Tip na priste ;o))))
  • Autor Ales
  • Datum a čas 25.10.2007 09:45
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje... celý článek

Slovenský skialpinista zahynul u Obertauern

Černá Máry: Práce musí být slušná, abych se moc neumazala

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

RECEPT Kvašené zelí nebo okurky čas od času ochutná každý. Kvasit neboli fermentovat lze ovšem téměř jakoukoliv zeleninu, houby a dokonce i mnohé druhy ovoce. Mistři kuchaři fermentují také maso, klobásy, salámy
Jarní veletržní víkend v Letňanech

Jarní veletržní víkend v Letňanech

Nenechte si ujít konglomerát outdorových veletrhů v Praze Letňanech. V Pražském veletržním areálu se koná Holiday World (cestovní ruch), Kolem světa (cestovatelský festival), For Bikes (cyklistika) a Sport Expo (sport).
Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Domácí silový trénink je stále populárnější. Mnoho lidí chce posilovat pravidelně bez návštěvy fitness centra. Proto roste zájem o kvalitní fitness vybavení.
Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Letos je to sněhem v Tatrách bída. Napadlo ho málo, jezdí laviny a tvoří se krusta. Tyto podmínky ovšem prospěly Belianským Tatrám, kde se dají lyžovat svahy, kam bychom se jindy neodvážili.
Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Východní Žeruchová veža je populárním horolezeckým vrcholem nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se na ni leze hřebenovkou a v létě jižní stěnou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Norsko - diashow Liberec, Krajská vědecká knihovna Přednáší Martin Loew 8.4. 18:00
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 10.-12.4. 10.4.
Valná hromada ČHS Praha 11.4.
Sázava - odemykání Týnec 11.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   11.4.
Horský půlmaraton Sušice 11.4.
Vltava - odemykání řeky Český Krumlov 11.4.
Kamenice - úklid řeky
Haratice 11.4. 09:00
Půlmaraton Pardubice Běh, koloběžky, vozíčkáři 11.4.
Chrudimka - odemykání Chrudim, Pumberky 11.4. 10:15

Diskuse

Inu Honza, 8.4.2026 7:28, 1 příspěvek
za mně zajímavé Kladivo, 7.4.2026 9:42, 6 příspěvků
Inu Honza, 4.4.2026 9:21, 1 příspěvek
Lidl ne Pišišvor, 2.4.2026 12:32, 1 příspěvek
článek Lukas B., 31.3.2026 9:48, 6 příspěvků
Co je bezpečnější v lavin... dedek Bretislav, 30.3.2026 18:57, 5 příspěvků
článek dumulen, 30.3.2026 16:50, 6 příspěvků
článek Lukas B., 30.3.2026 11:19, 6 příspěvků
Děkuji za upozornění na c... Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 28.3.2026 13:24, 3 příspěvky
Inu Honza, 28.3.2026 12:50, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velikonoce v Lošticích Horydoly , 3.4.2026 22:52
Velikonoce v Jizerkách Horydoly , 3.4.2026 22:48
Na Budějovicku začíná 11 ... Horydoly , 3.4.2026 22:42
Velikonoce ve středních Č... Horydoly , 3.4.2026 22:39
Sváteční menu na hladině ... Horydoly , 3.4.2026 22:37
Velikonoce a duben na zám... Horydoly , 3.4.2026 22:33
Velikonoce Mělník Horydoly , 3.4.2026 22:29
Re: gamess sokarovskiy sokarovskiy, 1.4.2026 15:00