Lezecká skála Pašinka u Kolína

Lezecká skála Pašinka u Kolína
Skála u Pašinky, slaňovací borhák nad sektorem lehkých cest.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V rovinatém Polabí se má nacházet osmnáctimetrová pevná skála. Podle prastarého průvodce Nepískovcové skály v Čechách se jmenuje U Pašinky a vedou na ni tři výstupy. Ve skutečnosti je tu cest už čtyřicet a popisuje je pouze internetový průvodce místního horolezeckého oddílu.

Lezecká skála Pašinka u Kolína
Skála u Pašinky, poslední krok na vrchol.
Autor snímku Mates
Jak na to

Doprava

Pokud si chcete udělat pěší nebo cyklistický výlet a na Pašince si jenom trochu zalézt, doporučujeme dojet vlakem do Kolína a vydat se po modré turistické značce podél potoka Polepka ke skále. Je to pět a půl kilometrů rovinaté cesty vhodné pro horská i trekingová kola.

Lezci nadržení na co největší výkony zřejmě pojedou vlakem z Kolína do Červených Peček, odkud to mají po modré značce půl druhého kilometru.

Autem se dá po polní cestě zajet až ke Kohoutovu mlýnu pod skálou. Není tam ovšem moc místa k parkování, a tak je lepší nechat vůz u železničního viaduktu na silnici Bohuňovice - Nebovidy.

Na Pašinku není potřeba nijak moc zbrojit. Stačí pět expresek, osma, horolezecké lano a sedák. Hodí se helma a sáček magnézia.

Solidní jištění, pevná skála

Všechny cesty jsou osazené solidními kroužky, nýty, nebo borháky. Z temene lze sestoupit po stezce doprava pod skálu, ale v naprosté většině se nechávají lezci spouštět.

Leze se tu on sigt (OS), red point (RP) a případně top rope (TR). Druholezci jsou jištěni téměř výhradně na rybu, to je s horním jištěním tak, že jistič stojí na zemi a vratný bod lana je v nejvyšším borháku.

Na Pašince nenajdete žádnou vyloženě nebezpečnou cestu. Těžké prásky do devítky jsou odjištěné stejně dobře jako lehké dvojky. Rula je pevná.

Průvodce na nástěnce

Průvodce je vyvěšený pod stěnou na nástěnce. Vyznat se v něm je poněkud obtížné kvůli množství vylezených směrů a křížících se cest.

Klasický traverz od středu stěny doprava na jižní hranu však poznají všichni, a tak může cesta obtížnosti 2-3 sloužit jako základní orientační bod.

Skála u Pašinky.

Železniční viadukt a uschlý strom pro lezce

Nedaleko od Pašinky proti proudu potoka je známý železniční viadukt, ze kterého se slaňuje, nebo se na něj leze stylem TR po velkých kamenných kvádrech, ze kterých je vystavěn.

Upozorňujeme, že lezení po železničních stavbách není povoleno.

Viadukt u Červených Peček.

Místní kuriozitou je uschlý strom s ořezanými větvemi a vrškem. Na vrcholku je umístěná vrcholová lezecká knížka jako třeba na pískovcových skalních věžích.

Skála u Pašinky, vrchol uschlého stromu na lezení s cepíny.

Souška slouží na nácvik lezení s mačkami a cepíny.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Doporučené vybavení

Lano 40 m5x expreska, lezečky, 2x karabina se zámkem, jistítko, smyčky, helma, sedací úvaz, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, jídlo a pití v termosce. Dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát. Nezapomeňte peníze na dopravu, doklady a pojištění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: divnej clanek!!
To jistě ne. Lezení na rybu je podle mého mínění degradace lezení.
Reaguj
Re: Re: divnej clanek!!
To ale neznamena Kubo, ze kdejakou kokotinu musime vsichni jako vopice opakovat ze?
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 10.5.2011 04:59
Reaguj
Re: divnej clanek!!
Ad magnézium a jištění na rybu: na fotkách jsou převážně místní lezci.
Reaguj
divnej clanek!!
Teda pardon, ale clanek je dost divnej..hned na začátek...v polabí se má nacházet skala...ta se tam opravdu nachazí!??? Taky je bajecne upozorňovat lidi, aby si na Pasinku brali magnezium!! Místnáci magnezium opravdu radi nevidí!! Můžete ho potřebovat akorat na spodní převisy. Taky jsem tam jeste nikdy nevidela nikoho jistit na rybu a nadvetsina lezců skalu schazi. Auta se nechavají u silnice a pod skalu se nesjíždí...tedy alespoň ta slusna cast skalolezectva nechava auto u silnice!! Fakt super informace v super clanku
  • Autor Lucie
  • Datum a čas 23.5.2006 15:36
Reaguj
Já tam lezu často a spouštět se nenechávám, ale buď slezu a nebo obejdu. První fotka mě trochu zaráží, vzhledem k označení "slaňovací borhák". Podle toho v jakých místech se nachází bych řekl, že ke slaňovacímu kruhu na vrcholu to měli ještě asi dva metry (a pak by to teprve bylo pohodlné). Chtěl bych vidět jak z toho místa slaňují..
  • Autor Doky
  • Datum a čas 13.5.2006 19:13
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Dolní Steyr - příjemná řeka po kajakáře i kanoisty

Dolní Steyr - příjemná řeka po kajakáře i kanoisty

Řeka Steyr má pro vodáky dvě tváře. Divočejší ukazuje v Totes Gebirge. Pod horami ji zadrží velká přehrada Klaus. Pod ní peřeje zkrotnou a řeka nastaví svoji příjemnou tvář.
TEST Elektrokolo Touroll S2

TEST Elektrokolo Touroll S2

Ve městě a na vsi se cítíme na elektrokole Touroll S2 nejlépe. Za dvacet tisíc korun sedláme spolehlivý vehikl do všech podmínek. Moc zábavy si s ním neužijeme, konstrukci má poněkud zastaralou,
Brenta Alta - dobrodružná horolezecká normálka

Brenta Alta - dobrodružná horolezecká normálka

CLIMBING GUIDE Výjimečnou horolezeckou cestu Via Normale poprvé vylezli na Brenta Alta výjimeční horolezci. Ačkoliv se obrovská jižní stěna vypíná přímo proti chatě Pedrotti v pohoří Dolomiti di Brenta, poskytuje dobrodružné
Tichá hřebenovka, výhledy a dobré tempo: jak si užít horský víkend

Tichá hřebenovka, výhledy a dobré tempo: jak si užít horský víkend

Nejlepší horské víkendy nezačínají vždy pod ledovcem ani na slavné ferratě. Stačí hřeben, po kterém se dá jít plynule, občas zvednout hlavu od stezky a zahlédnout krajinu v celé šířce. Právě takové
Infrasauna do podkroví nebo pod schody: Jak vyzrát na atypické prostory

Infrasauna do podkroví nebo pod schody: Jak vyzrát na atypické prostory

Sen o domácím wellness často naráží na tvrdou realitu: nedostatek volných místností. Mnoho lidí si myslí, že pro pořízení sauny potřebují velký suterén nebo prostornou koupelnu. Pravdou ale je, že infrasauny

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ultra Trail du Mont Blanc Chamonix, Francie 24.-28.8. Horský ultramaraton 24.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.-30.8. 24.8.
Kozí mejdan Milkovice 27.-30.8. Kulturně společenský festival 27.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
Beskydská 7 Třinec 28.-30.8. Horský běh 28.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 28.8.-6.9. 28.8.
Dračí lodě Letovice, Křetínka 28.-29.8. 28.8.
Dračí lodě Most, Mostecké jezero 29.8.
Birkebeiner - cyklomaraton Norsko, Rena Horská kola 29.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 30.8.

Diskuse

legitimate online pharmacy JosephSwign, 26.8.2026 18:39, 3 příspěvky
medicine online order RobertTox, 26.8.2026 18:31, 60 příspěvků
buy online medicine Adolfodualk, 26.8.2026 18:28, 48 příspěvků
secure medical online pha... RobertTox, 26.8.2026 18:26, 48 příspěvků
Inu Honza, 24.8.2026 12:44, 1 příspěvek
Inu Vorošilov Kuba Turek, 22.8.2026 22:24, 4 příspěvky
Inu Vorošilov Honza, 22.8.2026 18:58, 4 příspěvky
Inu Vorošilov Kuba Turek, 22.8.2026 11:39, 4 příspěvky
Inu Honza, 22.8.2026 10:09, 4 příspěvky
propast vodák Marek, 21.8.2026 23:33, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Neon run Horydoly , 25.8.2026 23:53
Běžecké závody 2026 Horydoly , 25.8.2026 23:52
Fotbal Horydoly , 25.8.2026 10:33
Re: Oblékněte svůj dům do... Horydoly , 19.8.2026 16:36
Sport Expo: Pražský velet... Horydoly , 19.8.2026 16:10
Jihotyrolská zima láká ro... uhuguet@mailto.plus, 18.8.2026 9:10
Oblékněte svůj dům do vlny uxeuen@mailto.plus, 18.8.2026 9:07
Re: Otava Kuba Turek, 13.8.2026 23:21