Šéfredaktor vyhrál spor s Českým horolezeckým svazem

Šéfredaktor vyhrál spor s Českým horolezeckým svazem
SDÍLEJ:
Český horolezecký svaz byl přesvědčen, že článek v Horydoly poškodil jeho dobré jméno. Chtěl se tedy soudit o způsobenou škodu, obrátit se na Syndikát novinářů a předat autora článku a šéfredaktora Horydoly Kubu Turka k potrestání jeho mateřskému oddílu. Ani v jednom bodě neuspěl.
Jak na to

Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu zasedl 11. ledna 2006, aby vedl disciplinární jednání se členem svazu a zároveň šéfredaktorem Horydoly Kubou Turkem. Na závěr hlasoval jednomyslně pro přijetí usnesení zaměřeného proti Turkovi.

O některých jeho členech a jejich aktivitách Kuba Turek již dříve psal. Některé články nebyly příliš lichotivé. Připomínáme tedy, o co se jednalo.

Alena Čepelková odmítá poskytnout povolební rozhovor.

Igor Novák se rozčiluje, že je nepřesně uvedena charakteristika firmy, ve které pracuje.

Jiří Novák kličkuje v rozhovoru o porušování pravidel sponzorem ČHS Jindřichem Hudečkem. Na valnou hromadu nakupuje svaz jeho průvodce Severní vápencové Alpy a zdarma je rozdává delegátům. To samé zopakuje o dva roky později s průvodce po Bergellu. Recenze na průvodce pod Bergellu je velmi nelichotivá. Vychází reportáž o problematickém lezení podle průvodce Severní vápencové Alpy.

Soňa Boštíková se ve své knize nechává označovat za největší českou horolezkyni. V případě svazových peněz se připomínají peníze, které její tehdejší manžel Slávek Vomáčko vzal z reprezentace, aby doma udělal podlahu.

Několik výrobků, které dovážela firma Vertical sport Stanislav Šilhána, se ocitlo v nezávislých spotřebitelských testech MF Dnes a souvisejících článcích.

Další členové Výkonného výboru jsou Pavel Weisser a Josef Uherka.

Článek nazvaný Slovákům nevěřte! V Tatrách nespoléhej na záchranáře, který napsal šéfredaktor a spolumajitel serveru Horydoly Kuba Turek na základě informací z tiskové konference Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu, byl důvodem disciplinárního řízení svazu proti jeho osobě.

1. března 2007

Vedení prohrálo, ale vědět o tom nedalo

Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu, jehož členové před více než rokem halasně obviňovali šéfredaktora Horydoly a člena svazu Kubu Turka z poškozování svazových zájmů, potichu zametli celou věc pod koberec.

V minulých dnech byly na internetové stránce Českého horolezeckého svazu zveřejněny zápisy z výkonného výboru skoro půl roku nazpátek a v dokumentu ze 4. října 2006 stojí: "Výkonný výbor se rozhodl přijmout rozhodnutí Rady starších HO Humanita jako konečné."

Prakticky to znamená, že disciplinární řízení s Kubou Turkem skončilo porážkou svazu. Všechna obvinění ze strany vedení Českého horolezeckého svazu tedy byla nesmyslná,což funkcionáři sami uznali.

Bohužel kvůli tomu musela padat silná slova na adresu Kuby Turka, byl zveřejněn zvukový záznam jeho obrany před disciplinární komisí ukazující nepřipravené vedení svazu v nedbalkách a touto causou se musel zabývat mateřský oddíl Humanita Praha.

Podivné je, že o zahájení disciplinárného řízení byl Kuba Turek vyrozuměn písemně dopisem, ale o skončení nedostal ani řádku. Dokonce i výsledek řízení se dostal na světlo boží až teď téměř po pěti měsících od rozhodnutí svazových funkcionářů.

DOKUMENTY

HO Humanita: Rada starších zastavuje disciplinární řízení (pdf)

ČHS: Výkonný výbor předává oddílu disciplinární řízení (jpg)

ČHS: Disciplinární řízení svazu s Kubou Turkem - zvuková nahrávka (10 MB, mp3, 11.1.2006)

ČHS: Oznámení o zahájení disciplinárního řízení (jpg)

Kuba Turek: Žádost o argumenty (doc)

HO Humanita: Usnesení rady starších (pdf)

11. září 2006

Oddíl zastavil disciplinární řízení

Výkonný orgán horolezeckého oddílu Humanita Praha, který se nazývá Rada starších, zastavil během své srpnové schůze disciplinární řízení Českého horolezeckého svazu proti Kubovi Turkovi.

Během léta se aktivizovalo vedení Českého horolezeckého svazu a obnovilo disciplinární řízení Kubou Turkem za jeho loňský článek v Horydoly. Stalo se tak poté, co se Kuba Turek dožadoval písemné zprávy o ukončení disciplinárního řízení, protože předpokládal, že když se půl roku nic v jeho věci nedělo, řízení skončilo.

Předsedkyně Alena Čepelková předala disciplinární řízení mateřskému oddílu Kuby Turka - Humanita Praha. Podle členů Rady starších není oddíl kompetentní k rozhodování o věcech, ze kterých Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu Kubu Turka obviňuje.

Někteří členové Rady starších oddílu Humanita Praha s uvedenými fakty nebo formou jejich prezentace na Horydoly osobně nesouhlasí, ale zároveň všichni společně uvádějí, že to nemůže být předmětem disciplinárního řízení.

Kuba Turek se jako obvykle na srpnové schůzi Rady starších účastnil, ale při projednávání disciplinárního řízení měl slovo pouze jako svědek a nezúčastnil se rozhodování.

21. února 2006

Bylo to jen plané vyhrožování

Disciplinární řízení se šéfredaktorem tohoto serveru Kubou Turkem zahrál výkonný výbor Českého horolezeckého svazu do autu.

Oddíl Humanita Praha, jehož je Turek členem, upozornil výkonný výbor ČHS, že případ spadá do jeho pravomoci.

Výkonný výbor se tedy usnesl, že někoho v této kause zažaluje u soudu, požádá Syndikát novinářů o vyjádření k etice práce Kuby Turka a předá disciplinární řízení jeho oddílu.

Neudělal ani jednu z těchto věcí. Proč? "Žalobu podávat nebudeme, na syndikát se také obracet nebudeme," říká předsedkyně ČHS Alena Čepelková. Předal výkonný výbor disciplinární řízení oddílu? "Ne, zatím to nemá kdo udělat."

11. ledna 2006

Suďme se a udávejme

Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu se usnesl, že Český horolezecký svaz se bude soudit v občanskoprávním řízení s obchodním ředitelem serveru Horydoly Ondřejem Turkem. Přesné důvody ani hrubý koncept žaloby nesdělil.

Šéfredaktora serveru Horydoly chce udat etické komici Syndikátu novinářů za více článků, které napsal o činnosti Českého horolezeckého svazu. Seznam článků, které se výkonnému výboru svazu nelíbily, vedení nesdělilo.

K původně avízovanému disciplinárnímu řízení s Kubou Turkem dnes nedošlo, protože několik lidí včetně Rady starších horolezeckého oddílu Humanita, kam Kuba Turek patří, upozornilo, že disciplinární řízení není v kompetenci výkonného výboru. To se však Kuba Turek dozvěděl jakoby mimochodem až při samotném slyšení. Případ tedy výkonný výbor předává do správných rukou v oddíle Humanita.

7. ledna 2006

Šéfredaktor na koberečku

O obvinění, kvůli kterému zahájil Český horolezecký svaz disciplinární řízení proti šéfredaktorovi serveru Horydoly.cz Kubovi Turkovi, odmítá svaz poskytnout podrobnosti.

V den, kdy Kuba Turek obdržel dopis s oznámením o zahájení disciplinárního řízení, požádal e-mailem sekretariát svazu, předsedkyni Alenu Čepelkovou a člena bezpečnostní komise Tomáše Franka o zaslání argumentů pro jednání.

Důvodem je snaha o přípravu na jednání disciplinární komise. Ačkoliv se jednání koná již ve středu 11. ledna, odpověď dosud neobdržel.

V pátek 6. ledna se usnesla rada starších - výkonný orgán horolezeckého oddílu Humanita Praha, jehož je Kuba Turek členem, že podle disciplinárního řádu Českého horolezeckého svazu patří rozhodování o případu Kuby Turka pod oddílovou působnost.

Navíc uvádí, že výkonný výbor svazu oddíl vůbec neinformoval o disciplinárním řízení s jejím členem. Kuba Turek je sice členem rady starších v horolezeckém oddíle Humanita, ale tentokrát nebyl o jejím jednání informován a výsledek mu byl oznámen dnes 7. ledna v brzkých ranních hodinách.

2. ledna 2006

Svazu se nelíbí článek

Kuba Turek je členem Českého horolezeckého svazu od roku 1992, delší dobu působí jako instruktor. V devadesátých letech minulého století získal kvalifikaci čtvrté třídy a po přizpůsobení tuzemského instruktorského systému světovým zvyklostem složil v roce 2004 instruktorské zkoušky pro horské terény (High Alpine Leader).

Je horolezeckým správcem pískovcových skal v Děvínském polesí a údolí Zábrdky v okolí Ralska.

Zároveň je členem Rakouského alpského spolku. V minulosti byl členem rakouského Turistického akademického klubu. Za komunismu byl členem a posléze vedoucím turistického oddílu Mladí průvodci Prahou při Domě dětí a mládeže.

Horolezeckou a instruktorskou praxi vykonává od začátku v horolezeckém oddíle Humanita Praha při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Zvědavec
Sudič není správné slovo. Nikdy jsem jsem nikoho nežaloval. Zatím (7.3.2007) jsem první instanci vyhrál, poté odvolací soud vrátil celý spor zase na začátek k obvodnímu soudu.
Reaguj
Zvědavec
Kubo,když jsi tak úspěšný soudič, jak jsi dopadl ve sporu s ČD????
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 2.3.2007 23:12
Reaguj
Re: datum..
Díky!
Reaguj
datum..
OT: spravte datum na 2007 :-)
  • Autor vojhuh
  • Datum a čas 2.3.2007 17:19
Reaguj
Re: Svet uz nikdy nebude takovy...
Já to vidím dost podobně. ČHS si kolíkuje hřiště, co si vůči novinářům ještě může dovolit a co už ne. Na mě to zkusili, potože jsem členem ČHS a navíc za sebou nemám velké médium. Nepodařilo se. Zároveň se do celého sporu míchalo víc motivů (nenaštvat slovenskou HZS, nechuť k novinářům obecně, ne zcela průhledné vedení ČHS, neexistující PR koncepce, osobní nevraživost, neznalost světa médií apod.)
Reaguj
Svet uz nikdy nebude takovy...
:-) Svet uz nikdy nebude takovy jaky byl! "Šéfredaktor vyhrál spor s Českým horolezeckým svazem" :-)
Hele, teda... ja bych to videl asi takhle: CHS se nastvalo a zadupalo. Ale ty jsi nezalezl do diry a tak z toho chs, vzhledem k tomu ze stejne nema paky (zatim!) vycouvalo.
Ja jsem zase prepral medveda! Otocil se a sel po svych. :-) I kdyz CHS a medved... :-)
  • Autor dag
  • Datum a čas 2.3.2007 14:46
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Nebyl by originál
Kdybys dospěl k nějakému závěru nebo názoru, velmi by nás zajímal.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Nebyl by originál
Díky, celá ta záležitost mě zajímá z právního hlediska již od začátku a tak jsem chtěl mít kompletní materiál.
  • Autor Roman
  • Datum a čas 18.9.2006 19:01
Reaguj
Re: Re: Re: Nebyl by originál
Máte ho tam. Jenom by nás zajímalo, k čemu ho potřebujete?
Reaguj
Re: Re: Nebyl by originál
Omlovám se za špatnou formulaci. Nebyla by kopie dopisu (rozhodnutí) adresovaná ČHS?
Reaguj
Celkem 157 příspěvků v diskuzi


Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

CLIMBING GUIDE Dvacetimetrová křemencová skála v Brdech nese jméno Hadí královna po bájné bytosti z keltských dob. Horolezci na nic lezou více než půl století. Dávno před nimi zde byl lom na... celý článek

Sněžný leopard / Snow Leopard award

Zprávy od horolezců 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2023

WINGSUIT Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní
Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19