
Sněhové hrby zleva hřejí, zprava sněží

Prší. Na Térynce se snídá jako vždycky v sedm ráno. Po obligátním vajíčku, džemu a medu nemá cenu ani vyjít na terasu. Fouká. Uléháme zase na palandu. Nikam dneska nepolezeme.
Doporučené vybavení
Dvojité lano 30 m
Helma
Vklíněnce
Sedací a hrudní úvazek
Smyčky (+ dvě prchačky)
3 expresky
3 karabiny
Jistící a slaňovací brzda
Lezečky (nejsou nutné)
Lékárnička
Mobil
Teplé a nepromokavé oblečení
Jídlo a pití
Bivakovací pytel
Čelová svítilna
Rezervujte si ubytování ve Vysokých Tatrách:
Budíme se v poledne. Všichni jsou pryč. Odešli na pěší túry.
Jenže nám se nechce chodit. Přestalo pršet. Fouká, nahoře se honí mraky. Tak jdeme!
Dvě a půl hodiny se pachtíme do kopce. Stoupáme na Ledové sedlo. Úzké sedélko v hlavním hřebeni Vysokých Tater se jmenuje správně. Mrzneme.
Lezeme krátký hřeben přes Sněhové hrby.
Vždycky, když jsme byli v horní části doliny Pěti Spišských ples, měli jsme na práci něco důležitějšího. Jednou jsme Ledové sedlo sjeli na lyžích, jindy lezli na Ledový štít, jindy jsme přešli přes Baraní sedlo na Brnčalku.
Konečně si tedy dáváme vyzývavý hřebínek z pevné žuly. Okolní štíty jsou vyšší, ale to skoro nevnímáme. Jen občas vykouknou z mlhy. Stejně jako plesa hluboko pod námi.
Když dosáhneme ostří hřebene, mrzne nám pravá ruka a levou se držíme suché teplé skály. Od severu se totiž ženou mraky se sněhem z polských rovin. Sněží odspoda nahoru, místo aby sníh padal spořádaně dolů.
Asi abychom se zahřáli, dvakrát slaňujeme. Raději necháváme na skalních hrotech svoje smyčky. Starým nevěříme. Smrt za ušetřených pár desetikorun by nestála za nic.
Na prielomu Pod Sněhovým balíme lano. Opatrně slézáme lámavými skalami do doliny. Na závěr ještě s cepínem v ruce sejdeme firnové pole pod stěnou a hurá na večeři.
O čtvrt hodiny jsme prošvihli šestou hodinu. Chatař Miro Jílek nám guláš přihřeje.
Prvovýstup
Zygmunt Klemensiewicz, Roman Kordys. 27.-28. srpna 1907 ve výstupu i sestupu ze Sněhového štítu.
Obtížnost
Hřebenovka má několik krátkých míst 3 UIAA. Od Ledové sedla do prielomu Pod Sněhovým se leze 1,5 hodiny.
Přístup
Od Téryho chaty jdeme krátce značenou cestou po levém břehu plesa směrem na Priečné sedlo. Když začne stoupat do svahů Pfinnovy kopy, odbočíme doprava a stále se držíme břehu plesa. Na jeho konci vystupujeme do svahu vlevo. Traverzujeme hladké skalní plotny a po nich se dostaneme na dno doliny. Jím jdeme po málo znatelné pěšině až na Ledové sedlo. Obtížnost v závěru 1 UIAA, čas výstupu od Téryho chaty 2 až 2,5 hodiny.
VIDEO Ľadové sedlo:
Sestup
Prudkým ale širokým žlabem lezeme z prielomu Pod Sněhovým na jih do doliny Pěti Spišských ples. Po sněhu spíš středem žlabu, v létě po lámavých skalách a trávě vpravo od něj. Na úpatí obvykle vydrží celý rok velké firnové pole. Obtížnost 2 UIAA. Sestup do doliny trvá půl hodiny. K Téryho chatě sestoupíme za další hodinu.
Bivak
V případě akutní nutnosti lze využít bivak pod Ledovým sedlem. Kamením obestavěný skalní převis najdeme pod nejvyšším a velmi výrazným černým kamenem v suťovišti pod Ledovým sedlem. Jindy než v nouzi je zde přespávání zakázáno návštěvním řádem Tatranského národního parku.
Výstup
Z Ledového sedla lezeme po hřebeni na západ, zpočátku mírně vpravo, později po ostří až k patě výrazné věže.
Vylezeme na ni a dolů se spustíme 10 m po laně při východní hraně (vlastní smyčka okolo skalního hrotu). Sjedeme dva kroky od štrbiny (jištění za dva nejisté kameny ve štrbině).
Kolmou stěnkou vylezeme vpravo pod hřebenem. Pod ním traverzujeme pár metrů po plotnách a znovu se vracíme na ostří.
V další štrbině uhneme doprava a jdeme pěšky po široké polici. Na hřeben vylezeme pod posledním strmým výšvihem nejvyšší věže. Dolezeme na její vrchol a slaníme na západ (vlastní smyčka okolo skalního hrotu) 20 m do prielomu Pod Sněhovým.
Lehčeji lze pokračovat až na Sněhový štít.
Diskuse
Diskuze k článku
hřeben
- Autor JN
- Datum a čas 4.9.2008 10:07
Na druhou stranu
- Autor Nobody
- Datum a čas 2.9.2008 13:03

Praha AKTUÁLNĚ 2023
Flybe je už podruhé v insolvenci
Může se hodit
Nejčtenější články

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje
15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
FESPO - veletrh | Švýcarsko, Curych | 2.-5.2. | 2.2. | |
Vacances - veletrh | Belgie, Brusel | 2.-5.2. | 2.2. | |
Nepál - diashow | Pec pod Sněžkou, Klondajk | Přednáší Jan Tráva Trávníček | 2.2. | 19:00 |
Balttour - veletrh | Lotyšsko, Riga | 3.-5.2. | 3.2. | |
Chřibské zimní táboření | Chřiby | 3.-5.2. | 3.2. | |
Zimní táboření | Lipnice nad Sázavou, hrad | 3.-5.2. | 3.2. | |
Batmassan - veletrh | Švédsko, Göteborg | 4.-12.2. Lodě | 4.2. | |
Ledová jízda - psí spřežení | Pec pod Sněžkou | 4.-6.2. | 4.2. | |
Orlický maraton | Deštné | 4.-5.2. Běžky | 4.2. | |
Zimní plavání v Sázavě | Sázava | 4.2. |
Diskuse
Skialp | Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků |
Etický kodex Syndikátu no... | Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků |
Text – Honza: | Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků |
Svět se změnil | Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků |
Etický kodex Syndikátu no... | Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků |
Svět se změnil | Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků |
Etický kodex Syndikátu no... | Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků |
INU | Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků |
INU | Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky |
INU | Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Běžecké závody 2023 | Horydoly , 25.1.2023 20:46 |
Konvenční turismus je passé | Horydoly Open, 20.1.2023 18:30 |
Pojišťovny varují před vý... | Horydoly Open, 20.1.2023 18:23 |
Re: Pojištění | Horydoly Open, 20.1.2023 18:21 |
Re: Pojištění | Horydoly Open, 20.1.2023 18:19 |
Všem! Všem! Všem! Bude po... | milan šupa, 14.1.2023 19:43 |
Sraz na Pražském hradě 8.1. | Horydoly , 5.1.2023 20:52 |
Praha na Silvestra: dopra... | Horydoly , 31.12.2022 9:42 |