Lezec Tomáš Binter, první doma, poslední ve světě

Lezec Tomáš Binter, první doma, poslední ve světě
Lezec Tomáš Binter poskytl rozhovor časopisu Montana.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Sportovní lezec Tomáš Binter dal rozhovor časopisu Montana 2014/2. Bývalý šéfredaktor Tomáš Roubal sice vychvaluje, že lezec Binter tvrdě a systematicky trénuje a že dvakrát vyhrál Český pohár v lezení na obtížnost, ale jenom decentně se zmiňuje o 57. místě na Mistrovství světa. Při tom Tomáš Binter už několik let bojuje o předposlední místa na Světovém poháru, Mistrovství světa i Mistrovství Evropy.

Tomáši Binterovi se občas podaří nebýt poslední a porazí nějaké místní borce, kteří si na závody odskočili z jiné diosciplíny, případně za ním skončí diskvalifikovaní lezci.

Připomeňme dvě souvislostí: Tomáš Binter mladší se účastní světových závodů pravidelně s podporou Českého horolezeckého svazu a zároveň jeho otec Tomáš Binter starší je zodpovědný za českou reprezentaci v lezení. Vysvětlení je nejasné: buď otec nenašel nikoho lepšího a je neschopný šéf, nebo svého syna protežuje a je tím pádem také neschopný šéf.  

Tou jsou plky...

Zajímá vás Tomáš? Tady je ochutnávka z rozhovoru:

Jaký je tvůj největší úspěch?

Ačkoliv si vážím dílčích výsledků, za největší úspěch považuju, že se stále posouvám dopředu.

A největší neúspěch?

Ani sem nechci uvádět konkrétní závod, datum, výsledek, ale obecně je to pokaždé, když zklamu sám sebe.

Jaké máš cíle pro nejbližší měsíce?

Pokud jde o ty lezecké, tak v klidu proplout nominačními závody a pak se pořádně připravit na sezonu.

Lezec Tomáš Binter poskytl rozhovor časopisu Montana.

Tak hodně štěstí, jako vždycky, Tomáši :-)

Horydoly.czJakými penězi dotuje Český horolezecký svaz Tomáš Bintera, přesně nevíme. Ačkoliv končí neustále na chvostu startovního pole, stále objíždí zahraniční závody s finanční podporou ČHS. Svaz sice v tichosti zrušil náhubkovou směrnici, ale stále nechce poskytnout přehled o dotacích pro jednotlivé závodníky. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Srovnání

No jo.... nemá talent :-D

  • Autor Koloděj
  • Datum a čas 23.12.2014 16:32
Reaguj
Je to trochu absurdní....

Peníze by nejlépe měly téct do podpory sportu na té nejnižší a nejširší úrovni, tedy většinou "pro všechny" a ne aby jistou, možná velkou část prostředků spolkla profesionální sféra. Tak je to u většiny zahraničních horolezeckých spolků, celá finanční stránka je pak absolutně transparentní a každý k ní má přistup. To ovšem v případě ČHS, jak se zdá není. Kdo mi to vysvětlí....

Reaguj
Útok?

Díky Leoši za diskusi. Jenom si dovolím přičinit dvě poznámky (aniž by byly proti tomu, co zde píšeš):

Článek není ani tak o Tomáši Binterovi, jako spíš o rozporu mezi tím, jaký rozhovor v Montaně budí dojem (především díky tomu, kdo ho vedl a kdo ho pustil do tisku) a jaká je skutečnost.

V onom rozhovoru v Montaně přiznává Tomáš Binter, že některé týdny trénuje až 15-20 hodin za týden. Bez ohledu na to, kolik má talentu, to prostě nestačí. I ti pohybově nejdananější lezci musí tvrdě trénovat, aby patřili do širší světové špičky. Takhle trénují amatéři pro svoji zábavu, kteří si chtějí vylézt trochu těžší cesty na písku nebo vápně. Dostat se do světové špičky vyžaduje kromě talentu, somatotypu, psychické odolnosti, jisté míry chytrosti a zároveň hlouposti, cílevědomosti a peněz také velmi tvrdý a dobře cílený tréning. Nejvíc o tom ví asi Libor Hroza, který psal předchozí příspěvěk, protože vychoval dva reprezentanty, aniž by Lucka a Libor ml. byli jasnými šampiony už v dětství a talentu pobrali jen přiměřeně.    

Přejo co nejvíc lezeckých úspěchů Tvému potomkovi. 

Reaguj
Útok?

Ahoj, obvykle nereaguju na takovéto články a komentáře. Nyní mi to ale nedalo. Na úvod musím říci, že s Tomášem Binterem jsem se nikdy neviděl a jeho otce znám jen krátce - mluvili jsme spolu dvakrát na mládežnických závodech, kterých se zůčastňuje můj syn.

Tento článek je dle mého názoru útok proti osobě závodníka, který si to nezaslouží. Kdo z vás alespoň trochu VÍCE trénoval a přelezl alespoň 10-UIAA obtížnost, tak by měl vědět, že to je obrovská dřina a odříkání. Takové hanění si dotyčný nezaslouží.

To, že na mezinárodní scéně je poslední, neznamená, že se fláká. Z mých vlastních zkušeností ze synem vím, že někdy ani brutální tréning nestačí. Nebo mi někdo z vás chce tvrdit, že 5x týdně dvoufázový tréning je málo?

Ano, je to málo na světovou špičku. Tam pracují s dětmi od útlého věku a talenty si vydržují. Stačí se podívat na jakoukoli reprezentaci států, které mají závodníky ve finále. Trenéři, maséři, ubytování, společné cestování. Asi to stojí spoustu peněz. Ale má to výsledky. Syn je v reprezentaci druhým rokem, protože splnil nominační kritéria. Tím to začalo a on si užívá toho, že se může vidět se závodníky o nichž dosud jen četl nebo slyšel, může se snimi poměřit. Nikdy si nemyslel, že to bude tak těžké a bude tvrdě bojovat o to aby nebyl poslední. Nevadí mu, že spí v kempu pod stanem v 5°C za deště, vaří si nudle a cestu mu musím zaplatit já. Prostě tam jede, protože chce a já si můžu dovolit mu to zaplatit. Ale mám ten pocit, když s ním mluvím, že ho to baví a bude ho to lezení bavit i další roky, i když už nebude závodit.

 Jestli Svaz někomu něco platí, tak by to mělo být opravdu za výsledky. Ale asi to nikdy nebude finále, pokud se nezmění přístup k závodnímu lezení ve stylu zahraničních družstev.

Přestaňte se pomlouvat na veřejnosti, hádat se kdo dostal víc a kdo méně, a začněte se starat více o členskou základnu závodníků. Jinak vám na závody bude jezdit stále méně lidí, už z důvodů pomluv co je čekají a jiných nekalých praktik.

No holt, jsme v Česku. Co bychom chtěli - závist, pomluvy a nadávání. V tom jsme NEJLEPŠÍ.

  • Autor Leoš
  • Datum a čas 3.6.2014 10:32
Reaguj
" V klidu se nominovat..."

Kdo sleduje domácí závodní lezeckou scénu,tak ví, že Tomáš není ani u nás jednička. Adam,Martin Stránik jej bez problémů porážejí.  Ale papírově Tomáš plní nominační kritéria svého otce správně.

Rozhovor je nic neříkající a vlastně i jako takový vyjadřuje stav našeho repre. " V klidu se nominovat..."  A já dodávám " a pak si v klidu jezdit po SP" a to, že Binter st. tvrdí, že na Tomáše ml. nejde moc peněz z Čhs možná asi bude i pravda.  Ale po tom co už několik roků po sobě Tomáš v zahraničí předvádí, je jakýkoli příspěvek ze strany Čhs vyhozením peněz..

Vedení svazu nechce přistoupit na podporu reprezentantů podle výkonnosti. (ano, dle pravidel by to mohlo vypadat, že se příspěvky dávají podle výkonnosti) ale pokud se srovnají výsledky  těch, kdo od nás vozí ze světa medaile( Adam,Libor, Lucka) a Tomáše ml.  Tak Tomáš ml. dostává za své výsledky ve světě strašně moc.

  • Autor LRH
  • Datum a čas 3.6.2014 09:45
Reaguj
Srovnání

Kam se hrabe Bitner, to se nedá srovnat... 

  • Autor Jára Cimrman
  • Datum a čas 2.6.2014 16:02
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42