V lomu Strašín u Rokytky se začíná lézt po skalách

V lomu Strašín u Rokytky se začíná lézt po skalách
Lom u Rokytky poblíž Říčan, též zvaný Strašín II.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V žulovém lomu u Rokytky, kterému se říká Strašín II, nedaleko Říčan, vznikla malá lezecká oblast. Lom se nachází v údolí u cesty mezi Říčany a Tehovcem.

V lomu Strašín u Rokytky se začíná lézt po skalách
Lom U Rokytky Strašín II. Hlavní plotna je otočená k jihu.
Autor snímku Kuba Turek

Lomová stěna poskytuje několik možností průstupu hladkou a mírně ukloněnou plotnou, a ostrou hranou. V lezeckých směrech je umístěno několik nýtů. Výška steny je 10 metrů.

Zdejší žula je pevná, šedá až narůžovělá, střední zrnitosti.

Žula u Říčan

V lomu se těžila naposledy roku 1925. Mnohé meziválečné říčanské vily mají ze zdejšího kvalitního kamene postavené podezdívky.

Pod Tehovcem na cestě do Říčan v té době pracovaly tři lomy. Strašín III dnes plní funkci odpočívadla na Černokostelcké ulici (neboli staré kutnohorské silnici) v místě, kde překonává údolí horní Rokytky. Je to zarostlá a rozpadlá skála. Strašín II. leží o 300 metrů níže po potoce přímo na turistické cestě v lese. Slouží k rozdělávání ohníčku, turistice a teď i lezení. Strašín I je ještě níž po Rokytce u cesty. Zbyla z něho jen rozpukaná a zarostlá skalka.

Podél Rokytky vede u lomu zelená turistická značka a zároveň cyklotrasa číslo 0021 sjízdná na horském kole. Z nádraží v Říčanech je to sem 4 km. Nejbližší autobusové zastávky jsou Olivovna v Říčanech a Vojkov v Tehovci, odkud je to k lomu 1 km. Využíváme cyklotrasy souběžné s frekventovanou silnicí. Auto lze zaparkovat zdarma na Černokostelecké silnici.

Lom U Rokytky Strašín II.

V Říčanech je v provozu venkovní umělá lezecká stěna. Stará se o ni Horolezecký oddíl Říčany. Slouží především dětem a rodinám s dětmi. Nejbližší zastřešená boulderingová stěna U splavu funguje v Uhříněvsi. 

Horydoly.czSPORTOVNÍ AREÁL U LESA: Umělá lezecká stěna v Říčanech 

Placatá břidlice končí u Říčan

Zatímco údolí Rokytky se táhne od ústí do Vltavy proti proudu v břidlicích a je tedy široké se šikmými boky, nad Říčany se zařízne do žuly a stane se znenadání strmým a divokým. Lomy Strašín byly provozovány na posledních výběžcích žulové Benešovské pahorkatiny.

Ploché a zarovnané území mezi Prahou a Říčany tvoří starohorní (proterozoické) břidlice. Vznikly z jemného bahna v hlubokém moři před 2,5 miliardami až 540 miliony let. Na prvním vyvýšeném ostrohu z tohoto směru, který je pozůstatkem sopky, která ve starohorách prorazila břidlicový příkrov, byl postaven Říčanský hrad.

Proti proudu Rokytky přibližně kilometr nad Říčany vystřídá břidlice říčanská žula. Ta může za zvlněnou Benešovskou pahorkatinu, která zde začíná. Žula jako hlubinná vyvřelina utuhla pod zemským povrchem. Stalo se tak během mladších prvohor, v karbonu, asi před 330 miliony let. Zhruba dva kilometry tlustá vrstva břidlic a dalších nánosů byla od té doby odvanuta větrem a vymleta vodou. Proto se žula ocitla na povrchu.

O kousek výše proti proudu Rokytky až u jejího pramene poblíž Tehova se odehrál zajímavý geologický proces. Původní písek a další usazeniny ze starších prvohor, staré přibližně 460 milionů let, byly spečené do tvrdé horniny - buď křemence nebo rohovce. K přeměně došlo díky žáru ještě neztuhlé žuly, která vyvřela do jejich těsné blízkosti. Několik dalších metamorfovaných ostrovů jako by plulo v krajině u Zvánovic, Čerčan a Zbořeného Kostelce.

Jsou to jediné zbytky ordovického moře, které se tady rozlévalo před 470-458 miliony lety. Vládli v něm hlavonožci rodu Orthoceras, což byli přímí předci dnešních chobotnic. Tehdy bylo na Zemi zima, na našem superkontinentu Gondwana se vytvořil obrovský ledovec, který způsobil pokles hladiny světových oceánů o 100 metrů. Jižní pól se nacházel na dnešní Sahaře. Jako první rostliny tehdy vznikaly mechy a játrovky.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Chystáte se na víkendový výlet k jezeru? Chcete si užít výlet po lehčích turistických stezkách? Nebo možná jen hledáte pohodlnou obuv pro každodenní nošení ve městě, ale nejvíce se vám líbí... celý článek

Kurská kosa v Baltském moři

Co jsou to pivní židle?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48