V lomu Strašín u Rokytky se začíná lézt po skalách

V lomu Strašín u Rokytky se začíná lézt po skalách
Lom u Rokytky poblíž Říčan, též zvaný Strašín II.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V žulovém lomu u Rokytky, kterému se říká Strašín II, nedaleko Říčan, vznikla malá lezecká oblast. Lom se nachází v údolí u cesty mezi Říčany a Tehovcem.

V lomu Strašín u Rokytky se začíná lézt po skalách
Lom U Rokytky Strašín II. Hlavní plotna je otočená k jihu.
Autor snímku Kuba Turek

Lomová stěna poskytuje několik možností průstupu hladkou a mírně ukloněnou plotnou, a ostrou hranou. V lezeckých směrech je umístěno několik nýtů. Výška steny je 10 metrů.

Zdejší žula je pevná, šedá až narůžovělá, střední zrnitosti.

Žula u Říčan

V lomu se těžila naposledy roku 1925. Mnohé meziválečné říčanské vily mají ze zdejšího kvalitního kamene postavené podezdívky.

Pod Tehovcem na cestě do Říčan v té době pracovaly tři lomy. Strašín III dnes plní funkci odpočívadla na Černokostelcké ulici (neboli staré kutnohorské silnici) v místě, kde překonává údolí horní Rokytky. Je to zarostlá a rozpadlá skála. Strašín II. leží o 300 metrů níže po potoce přímo na turistické cestě v lese. Slouží k rozdělávání ohníčku, turistice a teď i lezení. Strašín I je ještě níž po Rokytce u cesty. Zbyla z něho jen rozpukaná a zarostlá skalka.

Podél Rokytky vede u lomu zelená turistická značka a zároveň cyklotrasa číslo 0021 sjízdná na horském kole. Z nádraží v Říčanech je to sem 4 km. Nejbližší autobusové zastávky jsou Olivovna v Říčanech a Vojkov v Tehovci, odkud je to k lomu 1 km. Využíváme cyklotrasy souběžné s frekventovanou silnicí. Auto lze zaparkovat zdarma na Černokostelecké silnici.

Lom U Rokytky Strašín II.

V Říčanech je v provozu venkovní umělá lezecká stěna. Stará se o ni Horolezecký oddíl Říčany. Slouží především dětem a rodinám s dětmi. Nejbližší zastřešená boulderingová stěna U splavu funguje v Uhříněvsi. 

Horydoly.czSPORTOVNÍ AREÁL U LESA: Umělá lezecká stěna v Říčanech 

Placatá břidlice končí u Říčan

Zatímco údolí Rokytky se táhne od ústí do Vltavy proti proudu v břidlicích a je tedy široké se šikmými boky, nad Říčany se zařízne do žuly a stane se znenadání strmým a divokým. Lomy Strašín byly provozovány na posledních výběžcích žulové Benešovské pahorkatiny.

Ploché a zarovnané území mezi Prahou a Říčany tvoří starohorní (proterozoické) břidlice. Vznikly z jemného bahna v hlubokém moři před 2,5 miliardami až 540 miliony let. Na prvním vyvýšeném ostrohu z tohoto směru, který je pozůstatkem sopky, která ve starohorách prorazila břidlicový příkrov, byl postaven Říčanský hrad.

Proti proudu Rokytky přibližně kilometr nad Říčany vystřídá břidlice říčanská žula. Ta může za zvlněnou Benešovskou pahorkatinu, která zde začíná. Žula jako hlubinná vyvřelina utuhla pod zemským povrchem. Stalo se tak během mladších prvohor, v karbonu, asi před 330 miliony let. Zhruba dva kilometry tlustá vrstva břidlic a dalších nánosů byla od té doby odvanuta větrem a vymleta vodou. Proto se žula ocitla na povrchu.

O kousek výše proti proudu Rokytky až u jejího pramene poblíž Tehova se odehrál zajímavý geologický proces. Původní písek a další usazeniny ze starších prvohor, staré přibližně 460 milionů let, byly spečené do tvrdé horniny - buď křemence nebo rohovce. K přeměně došlo díky žáru ještě neztuhlé žuly, která vyvřela do jejich těsné blízkosti. Několik dalších metamorfovaných ostrovů jako by plulo v krajině u Zvánovic, Čerčan a Zbořeného Kostelce.

Jsou to jediné zbytky ordovického moře, které se tady rozlévalo před 470-458 miliony lety. Vládli v něm hlavonožci rodu Orthoceras, což byli přímí předci dnešních chobotnic. Tehdy bylo na Zemi zima, na našem superkontinentu Gondwana se vytvořil obrovský ledovec, který způsobil pokles hladiny světových oceánů o 100 metrů. Jižní pól se nacházel na dnešní Sahaře. Jako první rostliny tehdy vznikaly mechy a játrovky.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

Telegram - лучшие предлож... VlazeraMob, 23.7.2024 4:52, 119 příspěvků
ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 119 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 119 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38