Ledovcová výprava na Galenstock

Ledovcová výprava na Galenstock
Galenstock, západní strana. Jezero Grütlisee.
Autor snímku Zacharie Grossen - Wikimedia
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Galenstock nad Rhonským ledovcem je pro začátečníky ideálním kopcem. Je vysoký 3583 metrů. Když jsme tam šli na začátku srpna, byl sníh na ledovci skoro celou cestu odtálý, takže jsme se mohli kochat bleděmodrou barvou a hloubkou trhlin.

Ledovcová výprava na Galenstock
Galenstock, severní hřeben.
Autor snímku Lucie Rut Bittnerova
Jak na to

Doporučené vybavení

Sedací úvaz, horolezecké lano pro družstvo, 2 šplhadla nebo prusiky, 3 karabiny se zámkem, cepín, mačky, 2 ledovcové skoby pro družstvo, batoh 30-40 l, zimní oblečení, čelová lampa, bivakovací pytel, lékárnička, ledovcové brýle, krém na opalování faktor 20-30, pevné kožené nebo plastové boty, mapa a tištěný popis výstupu, busola nebo GPS, jídlo na celý den, pití nejméně 1 l. Hodí se i trekkingové hůlky

Booking.com

Je ráno 3:45 a zvoní budík. Kupodivu se ani necítím moc ospalá, takže lovím v kapse stanu od večera připravenou čelovku a vrhám se na nasazování kontaktních čoček. Mám je teprve týden a tak mi to určitě bude trvat dlouho.

A taky že jo. No zkuste si to, máte-li jak: ležíte na briše ve stanu a snažíte se donutit čelovku, aby svítila na to pitomé malé umělohmotné zrcátko, protože bez zrcátka to nezvládáte ani náhodou. A když je čočka konečně v oku, zjistíte, že ji musíte zase vyndat a oprat, protože se vám pod ní dostalo nějaké smetí...

Konečně jsou čočky v pořádku tam, kde mají být. Pánové mezi tím stihli vylézt ze stanu a uvařit čaj, takže se honem doobléci a pokusit se nacpat do sebe aspoň větší než malé množství vloček, abyste hned po první půlhodině cesty nezačali umírat hlady.

Co z toho mám?

Vždycky vás zajímalo, co lidi z toho lezení na hory mají? Mě, když se ploužím do několikátého sta metrů převýšení, mám hlad a žízen, jsem pomalejší, než mí kamarádi, protože jsem ženská, je mi horko a mám mokré boty, by to zajímalo taky. Co, kromě výše jmenovaného, z toho mám?

Jdeme nalehko, vše nepotřebné a při troše zapomnětlivosti i pár potřebných věcí, jsme nechali ve stanu, který je teď už asi o tři sta metrů níže. Vrcholky na protější straně údolí jsou zality sluncem, ale my budeme ještě dlouho ve stínu. Nad hřebenem v našem směru je ještě vidět Venuše se Saturnem jako doprovodem, ale rychle bledne závistí před prudkou sluneční září. Na obloze není ani mráček. Nejbližší Mráček (konkrétně Tomáš) šplhá do prudkého svahu pár metrů přede mnou.

Na kole po ledovci

Jaké vybavení si máte vzít s sebou? Pokud se chcete jen projít po ledovci, který už není zasnežený, tak v zásadě nic. Potkali jsme i tři šílence, kteří se tam promenádovali na bicyklech. Kupodivu nikomu z nich nezahučel ani bicykl ani jeho majitel do žádné z velkých trhlin. Z toho, jak zuřivě se navzájem fotografovali, jsme usoudili, že se přinejmenším snaží o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Pak tam chodily dvojice, kterým někdo někdy řekl, že na ledovci se má navazovat na lano, tak se tedy změtí podivných uzlů navázaly. Mezi sebou tři metry lana, žádný cepín. Kdyby první někam zahučel, nevím, jak by ho druhý mohl chytit.

Neoficiální závod

Vyšli jsme příliš vysoko do svahu, a abychom neztratili výšku, traverzujeme suťovisko, čímž ztrácíme čas, takže nás docházejí skupinky, které měly oproti nám hendikep asi tři kilometry po ledovci, protože nespaly ve stanu, ale v hotelu. No což, utěšuji kolegy, že přece nesoutěžíme. Aspoň ne oficiálně. Takže stále výš a výš, většina cesty vede po sněhu, počkat, až davy opustí nevelký prostor na vrcholku, a pak už si soukromě užíváme rozhled.

 

Na Galenstock v létě

Sezona: červenec - září

Obtížnost: výstup 5 hodin. AD.

Normální cesta na Galenstock vede severním hřebenem. Vychází z Albert Heim hut (2542 m) a míří na ledovec Tiefenbach glacier. Po něm se stoupá k severu směrem pod Tiefenstock. Ledovec je téměř bez trhlin. V nadmořské výšce 3100 m odbočí doleva na výrazné a lehce dosažitelné sedlo v hřebeni spojujícím Tiefenstock a Galenstock. Pozor na volné kameny! Ze sedla se lehce leze po hřebeni směrem k jihu až na vrchol. 

Albert Heim Hut (2542 m) a na obzoru Galenstock (3583 m).

Na Galenstock v zimě

Sezona: květen - červenec 

Obtížnost: výstup 5 hodin. Jen pro dobré skialpinisty!

Normální cesta na skialpinistických lyžích začíná na parkovišti u hotelu Belveder pod sedlem Furkapass. Po cestě mezi skalami dojdeme s lyžemi na zádech k ledovci Rhone glacier do míst, kde pramení řeka Rhona. Po plochém ledovci s velkými trhlinami mírně stoupáme 3 kilometry na sever. Ve výšce 2700 m strmě vystoupáme ledovým výšvihem do plochého kotle Galensattel (3113 m). Výšvih bývá čistě ledový, zato v kotli lze očekávat až do léta hluboký prašan. Odtud vystoupáme nádherným jižním hřebenem na vrchol Galenstock (3583 m). Hřeben je strmý a případný pád by skončil po několika stovkách metrů až na ledovci. Podle podmínek a technické vyspělosti lyžařů se závěr jde bez lyží na mačkách a s cepínem v ruce.

Ledovec Rhonegletscher, Galenstock a Furkapass. V serpentinách je vidět hotel Belvedere.

Doprava

Silnice přes Furkapass se otevírá obvykle v květnu. Parkoviště pro osobní auta jsou bezplatná.

Přes sedlo jezdí Postbus, neboli praviudelný autobus podle jízdního řádu.

V letní sezone je v provozu hstorická železnice Furka Pass Steam Railay. V úvahu přichází železniční stanice Muttbach-Belvedere pro přístup na ledovec Rhone, nebo Tiefenbach pro přístup na chatu Albert Heim a dál na ledovec Tiefenbach.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Zhruba před 8 až 11 lety se rusky mluvící investoři předháněli, aby nakoupili co nejvíce nemovitostí v centrech Karlových Varů a Mariánských Lázní. Vyhledávali byty v původní staré zástavbě i v novostavbách a neváhali připlatit statisíce... celý článek

Běhej s námi: lokální běžecký seriál na západním okraji Prahy

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

AKTUALIZACE Zatímco Bormio ocení sportovní sjezdaři a nedaleké San Colombano je vhodné pro rekreační lyžaře, vedlejší Santa Caterina v údolí Valfurva poskytuje od každého něco. Po severních svazích padají strmé sjezdovky tvrdé
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Srí Lanka - diashow Ústí nad Labem, Hraničář Přednáší Martin Loew 20.2. 18:00
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Zahradní architektura v Holandsku - přednáška Praha, Botanická zahrada Přednáší Miroslav Malý 21.2. 17:30
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Bhútán a Nepál - diashow Brno, NetBox Přednáší David Hainall  21.2. 18:00

Diskuse

Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 3 příspěvky
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35