Vysoké Tatry - východná časť

Vysoké Tatry - východná časť
Výber tatranských stien - východná časť. Horolezecký sprievodca.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Horolezecký průvodce Výber tatranských stien se dočkal druhého dílu. Popisuje vybrané vrcholy ve východní části Vysokých Tater. Lahůdkové výstupy si v něm vyhledáte v okolí Zbojnické, Téryho a Zamkovského chaty a také U Zeleného plesa. Jako bonus pro znalce je připraveno lezení na severní Tater nad Javorinou.

Jak na to

RECENZE: verdikt Horydoly ****

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci lze koupit na horských chatách ve Vysokých Tatrách, v některých outdoorových obchodech a také na internetu, například v Kiwi nebo Průvodcenakopce.

Autory horolezeckého průvodce Vysoké Tatry - východná časť je osvědčená dvojice Marián Bobovčák a Marián Jacina. Oba jsou velmi aktivní a zkušení horolezci, kteří mají za sebou mnoho lehkých i velmi težkých túr v Tatrách.

Ve východním dílu průvodce najdete sedmadvacet stěn podle osobního výběru obou horolezců. Jedná se o velmi vděčné a většinou známé stěny. Velké plus pro majitele starších průvodců tkví především v tom, že Jacina s Bobovčákem  popsali, do fotek zakreslili a často nakreslili topo u všech známých směrů v těchto stěnách.

Orientace v terénu podle průvodce je teda velmi snadná. Dá-li se samozřejmě vůbec mluvit o snadné orientaci ve vysokých horách. Recenzent vychází v tomto tvrzení ze svých výstupů ve stupních obtížnosti od jedničky do šestky. V těžších cestách se neorientuje, protože je nikdy nepřelézal kvůli své lezecké výkonnosti.

Přečtěte si recenzi prvního dílu průvodce: Vysoké Tatry - západná časť

Na co můžeme ctěné čtenáře nalákat? Například na drsný Javorový múr, odlehlou, těžkou a nebezpečnou stěnu, kde se lezou dlouhé a psychicky náročné mixy. Nebo na pohodové plotny Ostrého štítu a Široké věže. Případně populární Žlutou stěnu kousek od Téryho chaty. Vzdálené a vysoké stěny Ledového a Lomnického štítu nebo Baraních rohů, ve kterých vede spousta letních klasik v pevné skále i moderní těžké výstupy. Což teprve horolezecké eldorádo nad Zeleným plesem, které zastupuje Černý a Kolový štít, Jastrabia a Žeruchova veža...

Každá stěna má svoji mapku, popis co od ní lze očekávat, fotografie se zákresy a směrů a TOPO nejpopulárnějších cest. Některé cesty jsou popsány slovně, protože je to pro pochopení jednodušší, než je kreslit do komplikovaného nákresu.

Čtěte také: Jak lezli největší klasici?

Ačkoliv průvodce hodnotíme velmi vysoko, tři nectnosti si nese už z koncepce prvního dílu. Často chybí TOPO lehčích klasik. Autoři zřejmě počítají s tím, že je cesta buď jasná, nebo že ji každá zná. To je ovšem omyl, který pocítí především méně zkušení horolezci a ti, kteří se do Vysokých Ttater dostanou jen párkrát za život.

Nelze také přehlédnout, že Výber tatranských stien není příliš praktický. Formát větší než sešitový se těžko strká batohu. Brožovaná obálka je příliš měkká a málo odolná. Minulý díl jsme potrhali během tří výprav do Vysokých Tater a tento není lepší.

Poslední výtka směřuje k umístění textu a obrázků do publikace. Velmi těžko se kopírují. Buď se rozlomí lepená vazba anebo kus stránky chybí, případně je ze skeneru velmi zkreslená.

Štrbské Pleso, Litvor 2011. Orientační cena 17 E (Slovensko) a 400 Kč (Česko). Brožované.

Výber tatranských stien - východná časť. Horolezecký sprievodca.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pfaffenstein u Eisenerz - jihozápadní hrana od formulí po dumpery

Pfaffenstein u Eisenerz - jihozápadní hrana od formulí po dumpery

Horolezecká cesta Südwestkante na Pfaffenstein sehr Gut! Více než 400 metrů lezení po pěkné skále, dobré jištění, obtížnost tak akorát pro nepříliš výkonné lezce 4+ až 5 UIAA.... celý článek

Brenta Alta - dobrodružná horolezecká normálka

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Na Matterhorn nebo Mont Blanc? Letos s velkým rizikem!

Na Matterhorn nebo Mont Blanc? Letos s velkým rizikem!

Podmínky v ledovcových Alpách jsou pro horolezce a turisty velmi obtížné, protože vedro způsobuje tání permafrostu a otevírání ledovcových trhlin.
TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

Nepromokavou bundu Columbia Saudan Pro ocení většina lidí, kteří chodí do přírody. Nejlepší je na náročnou turistiku, lehčí horolezecké túry a trekking. Konstrukce a materiál jsou odolné. Bunda má všechny důležité prvky,
Český ráj AKTUÁLNĚ 2026

Český ráj AKTUÁLNĚ 2026

VALDŠTEJN Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná každý turista
Červ Dobyvatel se rozpadl

Červ Dobyvatel se rozpadl

AKTUALIZACE Podivná socialistická plastika hyzdila pražský Braník od té doby, co byl postaven Barrandovský most. Pokroucený dvouvrcholový betonový monolit dobyli horolezečtí prvovýstupci již roku 1995. Čtveřice horolezců tehdy přeskočila z mostu
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Nový rodinný lezecký park v obci St. Jodok v rakouském údolí Wipptal je vhodný pro děti, rodiny i výkonnostní skalní lezce. Na skalním masivu Stafflacher Wand je zajištěných zhruba 130 cest v obtížnosti 3 až

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese 10.-16.8. 16.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
Běh Teplickými skalami Teplice nad Metují 30.8.
IBF - veletrh Itálie, Misano 4.-6.9. 4.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 11.-16.9. 11.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 18.-20.9. 18.9.
COITM Čína, Peking 14.-16.10. veletrh cestovního ruchu 14.10.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 17.10.
Konec pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 31.10.

Diskuse

co ašvaganda na stres ? Marcelka Žáková, 11.8.2026 10:20, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 13:58, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 9:09, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 8:54, 1 příspěvek
Chobotničák Střelec, 6.8.2026 8:16, 1 příspěvek
Oprava píchnuté duše Kuba Turek, 4.8.2026 10:34, 4 příspěvky
Inu Horydoly, 4.8.2026 10:31, 4 příspěvky
Inu Honza, 4.8.2026 10:25, 4 příspěvky
Rusáci jsou speciální rasa? Kuba Turek, 4.8.2026 10:25, 14 příspěvků
Inu Honza, 4.8.2026 10:19, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Otava Kuba Turek, 13.8.2026 23:21
Re: Otava Horydoly , 13.8.2026 23:20
Re: Otava Horydoly Open, 13.8.2026 23:19
V zimě hrozí větší riziko... Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02
Re: Brýle v zimě Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01
Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Re: Jak games sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29